Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Φορολογια στις μεταφορες χρηματων

Φορολογια στις μεταφορες χρηματων 22 Mar 2017 01:52 #1

Καλησπερα!
Εχουν συμβει δυο περιστατικα και θα ηθελα τα φωτα σας.
- Ο αδελφός μου ειχε αναγκη καποια μετρητα και λογω capital control ως γνωστόν δεν μπορει να βγαλει πάνω απο 840€. Ετσι εβγαλε με την δικη του καρτα τα 840€ και μου έστειλε(μεσω web banking) κι εμενα 840€ για να τα βγαλω με την δικη μου καρτα και να το τα δωσω.

-Εχω δυο λογαριασμους δικους μου. Στον πρωτο πληρωνομαι και στον δεύτερο στελνω(μεσω web banking) καποια χρηματα ως αποταμίευση.

Στην φορολογικη μου δηλωση θα φορολογηθουν αυτα τα χρηματα ως εισοδηματα?
Δηλαδη θα φανει οτι τα 840€ που μου έστειλε ο αδερφός μου ή τα χρηματα που στελνω απο τον ενα λογαριασμο μου στον αλλο ειναι εισοδήματα και θα μου τα φορολογησουν?

Διευκρινιζω οτι ΟΛΑ τα χρηματα στους λογαριασμούς μου τα δηλωνω στην φορολογικη μου δηλωση. Η ερωτηση μου ειναι αν ολες οι μεταφορες χρηματων θεωρουνται εμπορικες συναλλαγες αρα φορολογουνται.
Ας πουμε αν θεωρειται οτι ο αδερφος μου που μου μετεφερε τα 840€ με πληρωσε για κατι αρα εγω τωρα οφειλω να αποδοσω φορο.

Ευχαριστώ!
Last Edit: 22 Mar 2017 02:03 by user21 (aekaras21).
The administrator has disabled public write access.

Φορολογια στις μεταφορες χρηματων 22 Mar 2017 02:20 #2

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
user21 (aekaras21) wrote:
Καλησπερα!
μου έστειλε(μεσω web banking) κι εμενα 840€

Μην τρελλαθούμε τελείως, ε?

Δε θα δηλώσεις τίποτα.

Κι αν ποτέ σε ρωτήσει κάποιος (εφοριακός) "Τι είναι αυτά τα 840?", θα πεις "Του τα έδωσα μετρητά, και μου τα επέστρεψε στην τράπεζα".

Το πολύ-πολύ να σε βάλει να πληρώσεις χαρτόσημο δανείου για 840€.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 22 Mar 2017 02:22 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Φορολογια στις μεταφορες χρηματων 22 Mar 2017 09:36 #3

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
user21 (aekaras21) wrote:
Καλησπερα!
Εχουν συμβει δυο περιστατικα και θα ηθελα τα φωτα σας.
- Ο αδελφός μου ειχε αναγκη καποια μετρητα και λογω capital control ως γνωστόν δεν μπορει να βγαλει πάνω απο 840€. Ετσι εβγαλε με την δικη του καρτα τα 840€ και μου έστειλε(μεσω web banking) κι εμενα 840€ για να τα βγαλω με την δικη μου καρτα και να το τα δωσω.

-Εχω δυο λογαριασμους δικους μου. Στον πρωτο πληρωνομαι και στον δεύτερο στελνω(μεσω web banking) καποια χρηματα ως αποταμίευση.

Στην φορολογικη μου δηλωση θα φορολογηθουν αυτα τα χρηματα ως εισοδηματα?
Δηλαδη θα φανει οτι τα 840€ που μου έστειλε ο αδερφός μου ή τα χρηματα που στελνω απο τον ενα λογαριασμο μου στον αλλο ειναι εισοδήματα και θα μου τα φορολογησουν?

Διευκρινιζω οτι ΟΛΑ τα χρηματα στους λογαριασμούς μου τα δηλωνω στην φορολογικη μου δηλωση. Η ερωτηση μου ειναι αν ολες οι μεταφορες χρηματων θεωρουνται εμπορικες συναλλαγες αρα φορολογουνται.
Ας πουμε αν θεωρειται οτι ο αδερφος μου που μου μετεφερε τα 840€ με πληρωσε για κατι αρα εγω τωρα οφειλω να αποδοσω φορο.

Ευχαριστώ!

ΑΕΚΑΡΑ, μην μασάς. Το καλοκαίρι του 2015, λόγω του κινδύνου του κουρέματος καταθέσεων, έγιναν άπειρες μεταφορές (πολύ μεγαλύτερων ποσών) από και προς λογαριασμούς συγγενικών προσώπων προκειμένου να υπάρξει κάποιου είδους προστασία (ο πνιγμένος .....) από αυτό που πολύ έντονα φημολογούνταν ότι θα συμβεί.
Κανένας φυσικά δεν ασχολήθηκε (και με δεδομένο και ότι τα χρήματα επέστρεψαν από εκεί που ήρθαν όταν μετά από λίγο ηρέμησε η κατάσταση). Για την δική σου περίπτωση και άσχετα με το αν τα χρήματα επεστράφησαν με τον ίδιο τρόπο, είναι τόσο μικρό το ποσό που κανένας δεν πρόκειται να ασχοληθεί. Καλύτερα να ανησυχείς για την δουλειά που έχεις, λόγω του ... γκρεμού στον οποίο μας οδηγούν και για το αν η ΑΕΚΑΡΑ θα φτιάξει επιτέλους γήπεδο.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Φορολογια στις μεταφορες χρηματων 22 Mar 2017 09:40 #4

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
user21 (aekaras21) wrote:
Καλησπερα!
Εχουν συμβει δυο περιστατικα και θα ηθελα τα φωτα σας.
- Ο αδελφός μου ειχε αναγκη καποια μετρητα και λογω capital control ως γνωστόν δεν μπορει να βγαλει πάνω απο 840€. Ετσι εβγαλε με την δικη του καρτα τα 840€ και μου έστειλε(μεσω web banking) κι εμενα 840€ για να τα βγαλω με την δικη μου καρτα και να το τα δωσω.

-Εχω δυο λογαριασμους δικους μου. Στον πρωτο πληρωνομαι και στον δεύτερο στελνω(μεσω web banking) καποια χρηματα ως αποταμίευση.

Στην φορολογικη μου δηλωση θα φορολογηθουν αυτα τα χρηματα ως εισοδηματα?
Δηλαδη θα φανει οτι τα 840€ που μου έστειλε ο αδερφός μου ή τα χρηματα που στελνω απο τον ενα λογαριασμο μου στον αλλο ειναι εισοδήματα και θα μου τα φορολογησουν?

Μην αγχώνεσαι, με τέτοια ποσά δεν ασχολείται κανείς.

Εμένα όμως άλλο μου δημιουργεί απορία::

Διευκρινιζω οτι ΟΛΑ τα χρηματα στους λογαριασμούς μου τα δηλωνω στην φορολογικη μου δηλωση.


Τι ακριβώς εννοείς με αυτό ; Πως δηλώνεις τις καταθέσεις σου στη δήλωση ;;;
The administrator has disabled public write access.

Φορολογια στις μεταφορες χρηματων 22 Mar 2017 10:50 #5

Δηλωνεις τους (σχεδον ανυπαρκτους) τοκους καταθέσεων σε ολους σου τους λογαριασμους
The administrator has disabled public write access.

Φορολογια στις μεταφορες χρηματων 22 Mar 2017 10:54 #6

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.
Δεν νομιζω κανενας εφοριακος να ασχοληθεί με αυτα τα ποσα.
Απλα δεν ήξερα αν γινεται η διαδικασία φορολογησης αυτοματα με καποιο τροπο καθε φορα που στέλνονται χρηματα μεσω web banking και σε χρεωνει στην φορολογικη δηλωση σου.
The administrator has disabled public write access.

Φορολογια στις μεταφορες χρηματων 22 Mar 2017 11:14 #7

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Γήπεδο στην Ν. Φιλαδέλφεια........
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Φορολογια στις μεταφορες χρηματων 22 Mar 2017 17:28 #8

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
user21 (aekaras21) wrote:
Δηλωνεις τους (σχεδον ανυπαρκτους) τοκους καταθέσεων σε ολους σου τους λογαριασμους

A, εντάξει... Από αυτό όμως δεν προκύπτει το ύψος των καταθέσεων.
The administrator has disabled public write access.

Φορολογια στις μεταφορες χρηματων 23 Mar 2017 23:13 #9

Πχ αν το κανω αυτο και δέχομαι καθε μηνα 2-3χιλιαρικα απο άτομο που λογο CC δεν μπορει να τα βγάλει (προφανως εχει μεγάλο ποσο ακομη μεσα)
Τι επιπτώσεις μπορει να εχω;
Last Edit: 23 Mar 2017 23:14 by Evangelos (evangeloslar).
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.074 seconds