Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Page:
  • 1

TOPIC: Δανειο η μετρητοίς?

Δανειο η μετρητοίς? 11 Feb 2011 23:32 #1

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας στο παρακάτω δίλλημα μου, έχω περίπου 200.000 € και θέλω να το διαθέσω για αγορά πρώτης κατοικίας με την ευκαιρία της άρσης του πόθεν έσχες ( δε μπορώ μα δικαιολογήσω όλο το ποσό και το είχα τόσο καιρό σε προθεσμιακή). Το δίλλημα μου είναι ενώ ετοιμαζόμουν να κάνω την αγορά μετρητοίς, μου πρότεινε η τράπεζα ( Πειραιώς ) να τα αφήσω σε προθεσμιακή και να πάρω δάνειο με επιτόκιο 2 μονάδες επιπλέον από της προθεσμιακής μου και όταν εγώ θελήσω να κάνω αποπληρωμή χωρίς ποινή από τη προθεσμιακή μου κατάθεση. ποια είναι η γνώμη σας? Ποια είναι τα συν και ποια τα μείον? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Δανειο η μετρητοίς? 12 Feb 2011 00:14 #2

  • Dimitris P
  • Dimitris P's Avatar
Για αγορά πρώτης κατοικίας έχει αρθεί το πόθεν έσχες, αλλά οι δόσεις του δανείου (αν αγοράσεις το σπίτι με δάνειο)
θα αποτελούν τεκμήριο εισοδήματος για την εφορία. Από την άλλη όταν και εαν θελήσεις να προβείς σε μερική ή
ολική εξόφληση του δανείου, τότε τα χρήματα που θα δώσεις στην τράπεζα θα είναι πρώτης τάξεως ευκαιρία για
να σε ξεψαχνίσει η εφορία (αν το πάρει χαμπάρι). Όπως είναι τώρα το νόμος και για 2 χρόνια ακόμη, αγόρασε το
σπίτι τοις μετροιτής. Τώρα σε θέμα του τι συμφέρει καλύτερα (αν μπορείς να δικαιολογήσεις μεγάλο εισόδημα)
έχει ένα καλό excel από τον tsig στο θέμα της πρόωρης εξόφλησης δανείου.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Δανειο η μετρητοίς? 12 Feb 2011 00:32 #3

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
Antrianna νομίζω κατ' αρχάς ότι η επιλογή σου για αγορά σπιτιού αυτή την εποχή δεν είναι σωστή, με την έννοια ότι αργότερα (πχ 1 6μήνο ή 1 χρόνο) όταν η κρίση στην Ελλάδα θα έχει κορυφωθεί οι τιμές των ακινήτων σίγουρα θα είναι πιο ελκυστικές, βέβαια με την φόρα που έχουν πάρει οι πολιτικοί μας ταγοί μπορεί να αυξήσουν ξανά τις αντικειμενικές αξίες οπότε να βρεθείς πάλι στα ίδια, εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση σου θα περίμενα.

Αν είσαι αποφασισμένη να κάνεις οπωσδήποτε την αγορά, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να πάρεις δάνειο και να πληρώνεις ένα 2% επιτόκιο παραπάνω από αυτό που παίρνεις από την προθεσμιακή. Η τράπεζα να πουλήσει θέλει και να επωφεληθεί και από το δάνειο που θα πάρεις και από την προθεσμιακή που θα έχεις, ενώ αν πληρώσεις μετρητοίς θα χάσει και τα δύο.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Δανειο η μετρητοίς? 12 Feb 2011 01:46 #4

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Ο λόγος που μου πρότειναν να πάρω δάνειο είναι ότι ΟΤΑΝ εξοφλήσω το δάνειο σε…30 χρόνια θα έχω το κεφάλαιο της προθεσμιακής μου ατόφιο !
The administrator has disabled public write access.

Απ: Δανειο η μετρητοίς? 12 Feb 2011 02:30 #5

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
Ανώνυμος wrote:
Ο λόγος που μου πρότειναν να πάρω δάνειο είναι ότι ΟΤΑΝ εξοφλήσω το δάνειο σε…30 χρόνια θα έχω το κεφάλαιο της προθεσμιακής μου ατόφιο !
Οντως αυτό θα συμβεί και μάλιστα δεν θα είναι μόνο το κεφάλαιο αλλά και οι τόκοι 30 ετών, εφόσον όμως το επιτόκιο του δανείου θα είναι 2% παραπάνω από την προθεσμιακή τα χρήματα που θα δίνεις κάθε μήνα στις δόσεις αν τα αθροίσεις δεν θα είναι περισσότερα;

Και μην ξεχνάς φυσικά κάτι πάρα πολύ σημαντικό, ότι δεν θα έχεις τον βραχνά κάθε μήνα της δόσης του δανείου για 30 χρόνια.
Last Edit: 12 Feb 2011 02:42 by Κώστας1 (koter).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Antrianna (Ann)

Απ: Δανειο η μετρητοίς? 12 Feb 2011 03:14 #6

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Όχι θα είναι μόνο το κεφάλαιο, οι τόκοι δε θα είναι από ότι κατάλαβα, γιατί εγώ θα δίνω τη διαφορά τόκου προθεσμιακής, με δόση δανείου.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Δανειο η μετρητοίς? 12 Feb 2011 03:14 #7

  • tioduuae
  • tioduuae's Avatar
Λοιπον τα πολλα λογια ειναι φτωχια.Αν βρεις στεγαστικο με μικροτερο επιτοκιο απο αυτο της καταθεσης ΠΑΡΤΟ!!!!
Αν και θα σου προτεινα (απο προσωπικη εμπειρια) να μην συνεργαζεσαι με την Πειρεως ουτε για δανεια αλλα και ουτε για καταθεσεις.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Δανειο η μετρητοίς? 12 Feb 2011 11:55 #8

  • Tagaras
  • Tagaras's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 128
  • Thank you received: 17
  • Karma: 1 (4)
σε συμφερει περοσσότερο να αγοράσεις μετρητοις,υπάρχει ολοκληρο θρεντ με αυτο το θέμα το οποιο εχει και πολλα παραδειγματα

δες εδώ
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Antrianna (Ann)

Απ: Δανειο η μετρητοίς? 13 Feb 2011 16:19 #9

Aκόμα και ο πωλητής θα σου κάνει καλύτερη τιμή αν του πεις ότι τα παίρνεις τώρα ντούκου,παρά που θα περιμένει πότε κ αν θα εκταμιευτεί το δάνειο.Πίεσε πολύ τον πωλητή κ δώστα μετρητά..
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Antrianna (Ann)
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.099 seconds