Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: 4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα??

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 21 Feb 2015 17:41 #19

  • starmaker
  • starmaker's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 476
  • Thank you received: 190
  • Karma: 21 (2)
gus (gus326) wrote:
Σε οποια και να πας θα σου ζητήσουν τα ίδια. Εκκαθαριστικό με τουλάχιστον 10πλασιο φορολογητέο και ακίνητα. Καλό είναι να έχεις και καμια προθεσμιακή. Άρα αν έχεις τα πιο πάνω τι το θες το δάνειο. Σε διώχνουν με τρόπο. Εμένα σε νέα εταιρεία που έφτιαξα με πρόταση ενταγμένη στο ΕΣΠΑ για 1Μ και cash collateral για ισοποση εγγυητική ύψους 250Κ, μηδενικό δανεισμό των εταίρων, εκκαθαριστικα των εταίρων ύψους 500Κ και η Πειραιώς, EFG μου αρνήθηκαν την εγγυητική!!!


Ε συγγνώμη αλλα ειναι εντελως μ****κες και αναξιες να φερουν τον τιτλο τραπεζες. Οποιος λογικος τραπεζιτης θα εσπευδε να αρπαξει την ευκαιρία και να δανεισει με ολα αυτα τα στοιχεια. Αλλωστε για να βγουν απο τον Ελα(μου) κάποια στιγμη θα πρεπει να αρχισουν να δανειζουν υγιή επενδυτικα σχεδια. Ισως αν ειχες κανενα καναλι χρεωμενο με 1.5δις ευρω να εβαζες τον "αθεατο κοσμο" του Χαρδαβελο ως ενεχυρο και να σε δανειζαν (η φαντασια μου παλι οργιαζει- αυτα δεν γινονται).
Last Edit: 21 Feb 2015 17:42 by starmaker.
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 21 Feb 2015 17:54 #20

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
starmaker wrote:
Ισως αν ειχες κανενα καναλι χρεωμενο με 1.5δις ευρω να εβαζες τον "αθεατο κοσμο" του Χαρδαβελο ως ενεχυρο και να σε δανειζαν (η φαντασια μου παλι οργιαζει).
Καθόλου δεν οργιάζει.
Αν ήσουν κόμμα, και έπαιρνες 44% το 2009, θα έπαιρνες 150-200εκ δανειο με ενέχυρο τις ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ σου κρατικές επιχορηγήσεις οι οποίες όμως:
1) Εξαρτιόνουσαν από το ποσοστό που θα πάρεις στις επόμενες.
2) Εξαρτιόνουσαν από το νόμο που το 2009 έλεγε "θα πάρεις τόσα".

Ο νόμος δεν έχει αλλάξει, αλλά το ποσοστό άλλαξε.
Έτσι, δεν θα είχες να πληρώσεις πίσω τα δάνεια που πήρες.
Βγήκε όμως ένας νέος νόμος (το 2013) που (αυτό κι αν ξεπερνάει τη φαντασία σου) τι έκανε?

ΑΠΑΛΛΑΞΕ από "κάθε" ευθύνη αυτούς (τους τραπεζικούς) που ενέκριναν τα δάνεια του 2009, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Ψάξε εσύ τώρα από ποιο κωλομάγαζο θα πάρεις 4 χιλιάρικα για να αγοράσεις το μηχανακι σου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 22 Feb 2015 03:32 #21

  • Sakis (sakisf)
  • Sakis (sakisf)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
Φίλε μου κάνε την αίτηση από τον πωλητή να προωθηθεί στην τράπεζα για προέγγριση και δες τι θα γίνει. Κι εγώ έκανα πρόσφατα (Νοέμβρη) για καινούριο αυτοκίνητο, από Άλφα & Eurobank μού ζήτησαν μεγαλύτερη προκαταβολή από αυτή πού έδινα (3πλάσια) ενώ από Πειραιώς έγινε απευθείας δεκτή. Δεν είχα γνωστό ή τίποτα άλλο, η μόνη μου σχέση με την Πειραιώς ήταν πώς έχω τη μισθοδοσία μου εκεί. Οι καταθέσεις μου στην τράπεζα μετά βίας ξεπερνούσαν το ποσό της 1ης δόσης και της προκαταβολής. Κάρτες ή άλλα δάνεια δεν έχω. Το ποσό του δανείου ήταν λίγο κάτω από το ετήσιο οικογενειακό εκκαθαριστικό (~6.000). Προκαταβολή έδωσα το 1/10 της αξίας του τιμολογίου. Αποπληρωμή σε βάθος 5ετίας χωρίς παρακράτηση κυριότητας. Άφησε μερικές μέρες να περάσουν να σταθεροποιηθεί η κατάσταση στα πολιτικοοικονομικά και όρμα να κάνεις καμιά σούζα!
Last Edit: 22 Feb 2015 03:36 by Sakis (sakisf).
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 22 Feb 2015 03:45 #22

Δήλωσε κ εσύ έτοιμος να σε αλέσουν τα γρανάζια του συστήματος. Πάρε καινούργιο τουτού, μηχανάκι, μεγάλο σπίτι ενώ είσαι ένας εξαρτημένος υπαλληλάκος που έφαγε τη παραμύθα του στελέχους και ξέρεις ότι θα τα αποπληρώσεις σε πεντακόσια χρόνια.

Όποιος αντιλαμβάνεται ως ύψιστη αξία την ελευθερία, ας διαβάσει λίγο Αναρχικό τραπεζίτη του Πεσσόα. Ας πούμε η θεώρηση της ατομικής Αναρχίας του Στίρνερ συμπυκνωμένη. Κανένα κράτος νταβάς στα @@ μας.

Μη πάτε μόνοι σας, σα πρόβατα στη σφαγή ρεεεεεεεεε
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.058 seconds