Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: 4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα??

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 20 Feb 2015 00:52 #1

Καλησπερα παιδια. Νεος στο φορουν αλλα παρακολουθω το σαιτ σας αρκετα χρονια
Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Θελω να αγορασω μια νεα μοτοσυκλετα και σκεφτομαι να παρω ενα δανειο 4000€.
Μπορειτε να μου πειτε σε ποια τραπεζα ειναι καλυτερα να απευθυνθω?επιθυμω αποπληρωμη σε 6-12 μηνες
Ευχαριστω
Last Edit: 20 Feb 2015 00:59 by Θοδωρης (Teo18480).
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 20 Feb 2015 00:57 #2

Περίμενε λίγο να δεις αν θα το πάρεις σε ευρώ ή σε δραχμές...
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 20 Feb 2015 01:01 #3

Ενω τωρα που θα το παρω σε ευρω ειμαι πλουσιος:???
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 20 Feb 2015 01:12 #4

Δεν δανείζουν φίλε μου οι τράπεζες τώρα ούτε και τους πλούσιους. Δυστυχώς στην Ελλάδα κατάντησαν διακοσμητικές και ζουν από τα χρήματα του ELA.
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 20 Feb 2015 01:26 #5

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Σε οποια και να πας θα σου ζητήσουν τα ίδια. Εκκαθαριστικό με τουλάχιστον 10πλασιο φορολογητέο και ακίνητα. Καλό είναι να έχεις και καμια προθεσμιακή. Άρα αν έχεις τα πιο πάνω τι το θες το δάνειο. Σε διώχνουν με τρόπο. Εμένα σε νέα εταιρεία που έφτιαξα με πρόταση ενταγμένη στο ΕΣΠΑ για 1Μ και cash collateral για ισοποση εγγυητική ύψους 250Κ, μηδενικό δανεισμό των εταίρων, εκκαθαριστικα των εταίρων ύψους 500Κ και η Πειραιώς, EFG μου αρνήθηκαν την εγγυητική!!!
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 20 Feb 2015 02:25 #6

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
gus (gus326) wrote:
μου αρνήθηκαν την εγγυητική!!!
Οι λόγοι είναι δυο (αν δεν τους ξέρεις):
1) Είναι τόσο μέσα "στα κόκκινα" (από καταπτώσεις εγγυήσεων και μη εξυπηρετούμενα δάνεια) που δεν τους παίρνει να γράψουν κι άλλες εγγυήσεις στα βιβλία τους. Ας καταθέσεις cash collateral το ισόποσο, και να στο δεσμεύσουν. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να εκδώσουν εγγύηση.
2) Ξέρουν, πως άμα παρουσιάσεις την εγγυητική τους κάπου (για να την παρουσιάσεις την ζητάς, όχι για να την βάλεις στο ντουλάπι σου), αυτός που θα την δει θα βάλει τα γέλια και θα σου πει: "Ωραίο το αστείο σας".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 20 Feb 2015 09:42 #7

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
soto51 wrote:
gus (gus326) wrote:
μου αρνήθηκαν την εγγυητική!!!
Οι λόγοι είναι δυο (αν δεν τους ξέρεις):
1) Είναι τόσο μέσα "στα κόκκινα" (από καταπτώσεις εγγυήσεων και μη εξυπηρετούμενα δάνεια) που δεν τους παίρνει να γράψουν κι άλλες εγγυήσεις στα βιβλία τους. Ας καταθέσεις cash collateral το ισόποσο, και να στο δεσμεύσουν. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να εκδώσουν εγγύηση.
2) Ξέρουν, πως άμα παρουσιάσεις την εγγυητική τους κάπου (για να την παρουσιάσεις την ζητάς, όχι για να την βάλεις στο ντουλάπι σου), αυτός που θα την δει θα βάλει τα γέλια και θα σου πει: "Ωραίο το αστείο σας".
Δεν είναι ακριβώς έτσι αφού πηρα εγγυητική και εκεί που την εμφανισα δεν ξερω αν γέλασαν αλλά μου έδωσαν το 1Μ. Απλά χρειάζονται οι κατάλληλες επαφές.
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 20 Feb 2015 15:02 #8

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
gus (gus326) wrote:
19 Φεβ 2015 20:26 -> μου αρνήθηκαν την εγγυητική!!!

gus (gus326) wrote:
20 Φεβ 2015 04:42 -> πηρα εγγυητική


Αποφάσισε τι έγινε, τελικά, και το ξανασυζητάμε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 20 Feb 2015 16:25 #9

  • Gas
  • Gas's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 63
  • Thank you received: 12
  • Karma: 1
Οι τράπεζες δεν μπορούν να δώσουν δάνεια γιατί δεν έχουν τα λεφτά που πρέπει ούτε για τις καταθέσεις και προτίμησαν να δανείζουν το ελληνικό κράτος... Επίσης το δάνειο που θέλεις να πάρεις είναι στην ίδια κατηγορία με αυτή των αυτοκινήτων που πολλοί δεν μπόρεσαν να εξοφλήσουν και έχουν γεμίσει οι μάντρες των τραπεζών αυτοκίνητα. Το 2012 είχε γίνει κίνηση να τα πουλήσουν εξωτερικό αλλά τους έδωσαν 8.000 Ευρώ το κομμάτι (μέσα και υπερπολυτελή αυτοκίνητα) και φυσικά αρνήθηκαν γιατί ζήταγαν 20.000 το κομμάτι. Άρα είναι απίθανο να σου δώσουν δάνειο και θα ζητήσουν εγγυητή για να πάρουν πίσω τα χρήματά τους και όχι τη μηχανή γιατί έχουν στοκ (αυτά σε περίπτωση που δεν τους πληρώνεις τη δόση)...

Αν καίγεσαι υπερβολικά για μηχανή θα πήγαινα σε ένα μαντρά που να μπορεί να βγάλει δάνειο για την αγορά με συνεργαζόμενη τράπεζα. Εκεί όμως θα την πληρώσεις παραπάνω και θα εξαρτηθεί από την προκαταβολή που θα δώσεις.
Ψάξε επίσης και σε αντιπροσωπείες αυτοκινήτων αν έχουν καμία μηχανή από ανταλλαγή και σου δώσουν δάνειο με χρηματοδότηση από την κατασκευάστρια εταιρεία. Εναλλακτικά σε τμήματα leasing τραπεζών.

Ο καιρός πάντως δεν είναι για ανοίγματα...
Καλή τύχη

Θοδωρης (Teo18480) wrote:
Καλησπερα παιδια. Νεος στο φορουν αλλα παρακολουθω το σαιτ σας αρκετα χρονια
Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Θελω να αγορασω μια νεα μοτοσυκλετα και σκεφτομαι να παρω ενα δανειο 4000€.
Μπορειτε να μου πειτε σε ποια τραπεζα ειναι καλυτερα να απευθυνθω?επιθυμω αποπληρωμη σε 6-12 μηνες
Ευχαριστω
Last Edit: 20 Feb 2015 16:27 by Gas. Reason: διευκρίνιση και ορθογραφικά..
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.074 seconds