Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Ο πατριωτισμός των Ελλήνων

Ο πατριωτισμός των Ελλήνων 14 Jul 2015 18:54 #1

  • DragonHD
  • DragonHD's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 47
  • Thank you received: 10
  • Karma: -2 (-3)
ini (inioxo) wrote:
ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ -ΣΟΚ: Χάνουν τον ύπνο τους οι που έβγαλαν τα λεφτά τους στο εξωτερικό – Δείτε πως θα τους τα πάρουν ο Ντράγκι και ο ESM

www.makeleio.gr/?p=388394


Γι αυτό οι του ESM έχουν προκρίνει ως βέλτιστη λύση για το ελληνικό τραπεζικό σύστημα το κούρεμα των λογαριασμών των ελλήνων καταθετών σε ευρωπαικές τράπεζες [Deutsche Bank, UBS, Societe Generale, etc etc…], λογαριασμών τους οποίους τροφοδότησαν με τις συνεχείς μεταφορές κεφαλαίων τα τελευταία χρόνια.

Με το PLAN να κάνει λόγο για έκτακτη φορολόγηση [ευγενική έκφραση… κουρέματος] ενός ποσοστού 20 με 30%, που θα μεταφράζεται σε 24 μίνιμουμ και 36 μάξιμουμ δισ. ευρώ***, με βάση τα περίπου 100-120 δισ. ευρώ που υπολογίζεται ότι “φυγαδεύτηκαν”.

Τα 24 με 36 δισ. ευρώ*** τώρα με την σειρά τους θα δοθούν στο Κράτος για να τα χρησιμοποιήσει στην απαιτούμενη ανακεφαλαίωση των Συστημικών τραπεζών.

Το ΙΕΡΑΤΕΙΟ του ESM γνωρίζει πολύ καλά ότι με αυτή την διαδικασία και δεν θα απομειωθούν οι εγχώριες καταθέσεις, αλλά και θα ενδυναμώσουν λογιστικά τα ΙΔΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ των Συστημικών τραπεζών.

ΥΓ: ΑΛΛΩΣΤΕ, αυτό είναι και το πλέον αποδεκτό κοινωνικά PLAN.


Επιβαλλεται και μακαρι να γινει.Δεν υπαρχει πιο αντεθνικη πραξη,απο αυτην που εχουν κανει καποιοι βγαζοντας τα λεφτα τους εξω.Τουλαχιστον 50% φορολογια και φορολογικος ελενχος ειναι επιβεβλημενα για αυτους τους κυριους!!!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: takis600

Ο πατριωτισμός των Ελλήνων 14 Jul 2015 19:33 #2

DragonHD wrote:


Επιβαλλεται και μακαρι να γινει.Δεν υπαρχει πιο αντεθνικη πραξη,απο αυτην που εχουν κανει καποιοι βγαζοντας τα λεφτα τους εξω.Τουλαχιστον 50% φορολογια και φορολογικος ελενχος ειναι επιβεβλημενα για αυτους τους κυριους!!!

Προς τι το μίσος;
Λεφτά στο εξωτερικό, δεν έχω.
Όμως, δεν φθονώ κάποιον που έχει..
Αν φοβάται κάποιος πως θα χάσει τα λεφτά του στην Ελλάδα, γιατί να μην τα πάει κάπου ασφαλέστερα;
Απο πατριωτικό καθήκον κ μόνο;

Άν έβγαζε η Ελλάδα αμάξια-σαράβαλα, ποιός θα διακινδύνευε να τα αγοράσει κ να πάει ένα μακρινό ταξίδι με ένα απο αυτά, ξέροντας οτι μπορεί να σκοτωθεί;
Αν αγόραζε μια Mercedes κ όχι ένα Pony, θα ήταν λιγότερο πατριώτης;

Ας γίνουν κάποτε τα Pony (που δεν παράγονται πια), σαν τα γερμανικά, τα γιαπωνέζικα ή τα κορεάτικα αμάξια κ θα τα αγοράσουμε...
Βασικά, ας επιστρέψουν κ οι τριακόσιοι της Βουλής τις καταθέσεις τους απο το εξωτερικό κ μετά μιλάμε για τους υπόλοιπους, απλούς πολίτες...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Ο πατριωτισμός των Ελλήνων 14 Jul 2015 20:38 #3

  • DragonHD
  • DragonHD's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 47
  • Thank you received: 10
  • Karma: -2 (-3)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
DragonHD wrote:


Επιβαλλεται και μακαρι να γινει.Δεν υπαρχει πιο αντεθνικη πραξη,απο αυτην που εχουν κανει καποιοι βγαζοντας τα λεφτα τους εξω.Τουλαχιστον 50% φορολογια και φορολογικος ελενχος ειναι επιβεβλημενα για αυτους τους κυριους!!!

Προς τι το μίσος;
Λεφτά στο εξωτερικό, δεν έχω.
Όμως, δεν φθονώ κάποιον που έχει..
Αν φοβάται κάποιος πως θα χάσει τα λεφτά του στην Ελλάδα, γιατί να μην τα πάει κάπου ασφαλέστερα;
Απο πατριωτικό καθήκον κ μόνο;

Άν έβγαζε η Ελλάδα αμάξια-σαράβαλα, ποιός θα διακινδύνευε να τα αγοράσει κ να πάει ένα μακρινό ταξίδι με ένα απο αυτά, ξέροντας οτι μπορεί να σκοτωθεί;
Αν αγόραζε μια Mercedes κ όχι ένα Pony, θα ήταν λιγότερο πατριώτης;

Ας γίνουν κάποτε τα Pony (που δεν παράγονται πια), σαν τα γερμανικά, τα γιαπωνέζικα ή τα κορεάτικα αμάξια κ θα τα αγοράσουμε...
Βασικά, ας επιστρέψουν κ οι τριακόσιοι της Βουλής τις καταθέσεις τους απο το εξωτερικό κ μετά μιλάμε για τους υπόλοιπους, απλούς πολίτες...
Aδελφε Παναγιωτη κανενα μισος.Εγραψα για πατριωτικο καθηκον.Η πατριδα δεν ειναι αμαξι.Οποιος αγαπαει την Ελλαδα στην δυσκολη περιοδο που περναμε τα τελευταια 5 χρονια πρεπει τα χρηματα του να τα εχει στην Ελλαδα.Αυτη ειναι η γνωμη μου.Και εγραψα και για λεπτομερη φορολογικο ελεγχο,διοτι πιστευω πως το 50% οσων εχουν λεφτα εξω η εκτος ελληνικου τραπεζικου συστηματος ειναι λεφταα "μαυρα"η τα εχουν εκτος,με την ελπιδα να παμε σε δραχμη για να τα κονομησουν.Αυτοι λοιπον οι Ανθελληνες πρεπει να τιμωρηθουν παραδειγματικα.Και σου μιλαω σαν Ελληνας Μικροομολογιουχος ΟΕΔ που το Ελλ.Κρατος με περιποιηθηκε αναλογα,την ωρα που καλυπτε τους καταθετες κατω των 100χιλιαδων του Λαυρεντιαδη που πηγαιναν για 9% ,σε αντιθεση με μενα που θα μου εδινε ενα 4%!!Καιομως μετα απο το 2012,τα λεφτα μου,οσα μου εχουν απομεινει τα εχω σε Ελληνικη Τραπεζα και θα ειμα ιανοιχτος παντα σε οποιοδηποτε φορολογικ οελεγχο.Τουλαχιστον στα παιδια μου κοιτωντας τα στα ματια,θα λεω οτι ποτε δεν κοιταξα την παρτη μου και δεν ζημειωσα τη χωρα μου.Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες.Σας διαβαζω καθημερινα εδω μεσα,ασχετα αν γραφω.Ειλικρινα με αυτα που διαβαζω καθε μερα εδω μεσα,δεν εχω καμια αμφοβολια για τα αιτια που μας εχουν οδηγησει εδω που ειμαστε τωρα,και φυσικα,εχω αναθεωρησει σε μεγαλο ποσοστο την αποψη μου ,για το ποιος ειναι ο Ελληνας.Και παλι την αποψη μου γραφω,και συγνωμη αν καποιοι δεν συμφωνουν μαζι μου.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: takis600

Ο πατριωτισμός των Ελλήνων 14 Jul 2015 20:54 #4

  • opensource
  • opensource's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 254
  • Thank you received: 55
  • Karma: -11
Καταρχάς καταλαβαίνω όλες τις απόψεις όταν τα πράγματα πάνε στραβά τότε αρχίζει η γκρίνια και δικαιολογημενα
Σαφώς η πλειοψηφία των καταθέσεων μου είναι Ελλάδα και μιλάω για μικρό ποσά της τάξης των 5000 αλλά για μένα είναι όλες οι οικονομίες μου
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να βλέψεις μία χώρα οικονομικά
Το να έχεις λεφτά έξω είναι ένας από αυτούς
Το να στείλεις το παιδί σου έξω είναι ακόμα χειρότερο
Και στην τελική Ελλάδα θέλω να τα ξαναφερω
Γιατί δεν αρχίζουμε με ένα μπουκοταζ γερμανικών προϊόντων και εταιρειών; αυτό δεν το άκουσα από κανέναν
Θα μπορούσα να πω και άλλα αλλά δεν έχω σκοπό να σας πρηξω τέτοιες ώρες που περνάμε
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: takis600

Ο πατριωτισμός των Ελλήνων 14 Jul 2015 21:09 #5

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΑΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ...... :laugh: :laugh: :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ο πατριωτισμός των Ελλήνων 14 Jul 2015 21:12 #6

DragonHD έγραψε:


Επιβαλλεται και μακαρι να γινει.Δεν υπαρχει πιο αντεθνικη πραξη,απο αυτην που εχουν κανει καποιοι βγαζοντας τα λεφτα τους εξω.Τουλαχιστον 50% φορολογια και φορολογικος ελενχος ειναι επιβεβλημενα για αυτους τους κυριους!!!

kostasbg
Kαι ο Βενιζέλος είναι πατριώτης που κούρεψε 15000 ομολογιούχους Τα δικά του όμως δεν τα πείραξε δεν έδωσε ούτε ένα ευρώ για να σώσει τι χώρα Φίλε επειδή μας τα φάγανε οι πατριώτες τα στείλαμε έξω Ασε τους πατριωτισμούς και τον εύκολο τρόπο να κλέβετε τα λεφτά από τους πολίτες ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων έχουμε στην ΕΕ
The administrator has disabled public write access.

Ο πατριωτισμός των Ελλήνων 14 Jul 2015 21:32 #7

DragonHD wrote:
Οποιος αγαπαει την Ελλαδα στην δυσκολη περιοδο που περναμε τα τελευταια 5 χρονια πρεπει τα χρηματα του να τα εχει στην Ελλαδα.Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Φίλε μου, συγνώμη , αλλα δεν σε καταλαβαίνω..
Αγαπάς τη χώρα σου, αγοράζεις ελληνικά ομόλογα, αφήνεις τις καταθέσεις σου εδώ, για να τις κουρέψουν κ να τις φάνε οι έξυπνοι;
Τους κόπους της ζωής σου;

Κ εγώ, κακώς, έχω λεφτά σε ελληνικές τράπεζες κ χτυπάω το κεφάλι μου..
Άκου τώρα..
Πληρώνω τους φόρους μου, δεν κλέβω το κράτος, δεν χρωστάω πουθενά, δουλεύω ιδιωτικό τομέα, υπηρέτησα 21 μήνες σε αντιτορπιλικό, έχω τα λεφτά μου εντός Ελλάδος...
Τι άλλο να κάνω;
Να τους χαρίσω κ το σπίτι μου, το μισθό μου, τις καταθέσεις μου, το αμάξι μου, το σώβρακό μου;
Γιατί;
Κ το κράτος, η πατρίδα, τι κανει για μενα;
Ούτε σύνταξη δεν θα πάρω...

Είναι τέτοιο το θρασος των πολιτικών που έχουν ανοίξει στην Εθνική, εναν λογαριασμό "υπέρ αποσβέσεως του δημοσίου χρέους"! :woohoo:
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 14 Jul 2015 21:33 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Ο πατριωτισμός των Ελλήνων 14 Jul 2015 21:39 #8

ΣΤΑΜΑΤΗΣ wrote:
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΑΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ...... :laugh: :laugh: :laugh:

Γελάς, ε;

Έφτασες τις 1000 ευχαριστίες!!!

.jpg




Κερνάς;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Ο πατριωτισμός των Ελλήνων 14 Jul 2015 21:45 #9

  • DragonHD
  • DragonHD's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 47
  • Thank you received: 10
  • Karma: -2 (-3)
kostas bg (kostas.bg) wrote:
DragonHD έγραψε:


Επιβαλλεται και μακαρι να γινει.Δεν υπαρχει πιο αντεθνικη πραξη,απο αυτην που εχουν κανει καποιοι βγαζοντας τα λεφτα τους εξω.Τουλαχιστον 50% φορολογια και φορολογικος ελενχος ειναι επιβεβλημενα για αυτους τους κυριους!!!

kostasbg
Kαι ο Βενιζέλος είναι πατριώτης που κούρεψε 15000 ομολογιούχους Τα δικά του όμως δεν τα πείραξε δεν έδωσε ούτε ένα ευρώ για να σώσει τι χώρα Φίλε επειδή μας τα φάγανε οι πατριώτες τα στείλαμε έξω Ασε τους πατριωτισμούς και τον εύκολο τρόπο να κλέβετε τα λεφτά από τους πολίτες ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων έχουμε στην ΕΕ
Αγαπητέ Κωστα εγω δεν εκλεψα λεφτα απο κανενα,οπως θα διαβασες ο Βενιζελος με εκλεψε το 2012.Και φυσικα ειμαι GR και οχι Bg.Το τι κανουν οι αθλιοι πολιτικοι το γνωριζω,και συμφωνω μαζι σου.Και συγνωμη αν ειμαι GR και οχι Bg!Μη νοιωθεις ενοχές για το Bg σου,δυστυχως αλλοι σου το επετρεψαν η στο επεβαλλαν.Αλλα μην νοιθεις και υπερηφανια για αυτο.Νασε καλα,και καλο σου απογευμα
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: takis600
Time to create page: 0.067 seconds