Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Αποσύρονται τα 500ευρα;;;

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 08 Feb 2016 19:20 #28

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Kαλημέρα
Σημερινή εικόνα από υποκατάστημα Πειραιώς στην Αθήνα . Καλημέρα σας αυτή την κατάθεση θα ήθελα . 1500 ευρώ 3 επι 500 σε χαρονομισματα . Η υπαλληλος δεν ειπε τίποτα . Τα πήρε τα γύρισε κατέγραψε τους αριθμούς απο κάθε ένα συμπλήρωσε το καταθετήριο ρώτησε μόνο εαν τα στοιχεία ισχύουν με έβαλε υπέγραψα και τέλος . Αρα δεδομένο καταγράφονται οι αριθμοί γινόταν και παλαιότερα δε εννοιοτε. Επισης Αγγλια δεν τα δέχονται ουτε Ολλανδία . Αυτά . Δεν θα κατασχέσουν τις θυρίδες απλά οτι αρπάξουν με την θεληση μας . :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 08 Feb 2016 19:49 #29

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
γιατι πηγες να τα καταθεσεις φοβηθηκες κατι? νομιζω δεν υπαρχει κατι επισημο και να γινει δεν νομιζω οτι θα υπαρξει προβλημα
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 08 Feb 2016 20:18 #30

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
tsarkalakos wrote:
γιατι πηγες να τα καταθεσεις φοβηθηκες κατι? νομιζω δεν υπαρχει κατι επισημο και να γινει δεν νομιζω οτι θα υπαρξει προβλημα
Πηγα να καταθέσω για να πληρώσω.Και ήθελα να δω τι κάνουν με τα 500ρικα ο ιδιος. Μιας και δεν μπορουν να μου κάνουν τιποτα προσωπικά πήγα να δω για την ακρίβεια μου το ζήτησε ένας φίλος .
Οταν λες δεν θα υπάρξει πρόβλημα σε πιο βαθμό εννοεις; Τι εννοεις;; Και που πηγάζει η προς το θετική κατάληξη η πληροφορησή σου;
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 08 Feb 2016 20:50 #31

Καταθέτω αραιά και που εισπράξεις με 1-2 πεντακοσάρικα το πολύ, πριν τη φήμη ακόμη κρατούσαν τους αριθμούς, σε ερώτηση μου γιατί το κάνουν μόνο στα 500, μου απάντησαν, για να γνωρίζουν ποιος το κατέθεσε [λόγω μεγάλης αξίας], αν δεν έδειξε το μηχανάκι πλαστό, και το πιάσουν στην καταμέτρηση στα κεντρικά ... that's all...

Πάντως, ότι σκοπεύουν να εξαφανίσουν το χρήμα σε φυσική μορφή, είναι σίγουρο...
Last Edit: 08 Feb 2016 21:12 by ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 08 Feb 2016 22:25 #32

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) wrote:
Καταθέτω αραιά και που εισπράξεις με 1-2 πεντακοσάρικα το πολύ, πριν τη φήμη ακόμη κρατούσαν τους αριθμούς, σε ερώτηση μου γιατί το κάνουν μόνο στα 500, μου απάντησαν, για να γνωρίζουν ποιος το κατέθεσε [λόγω μεγάλης αξίας], αν δεν έδειξε το μηχανάκι πλαστό, και το πιάσουν στην καταμέτρηση στα κεντρικά ... that's all...

Πάντως, ότι σκοπεύουν να εξαφανίσουν το χρήμα σε φυσική μορφή, είναι σίγουρο...

www.tovima.gr/politics/article/?aid=774641

www.tovima.gr/finance/article/?aid=775049

Regards-maria
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 08 Feb 2016 22:38 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 09 Feb 2016 00:26 #33

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΣΤΑΜΑΤΗΣ wrote:
Επισης Αγγλια δεν τα δέχονται ουτε Ολλανδία.
Το "Δεν τα δέχονται" μπορεί να συμβαίνει στα mini market ή στα βενζινάδικα. Το ίδιο και στην Ελβετία, δεν δέχονται χιλιόφραγκο σε τέτοια μέρη (ούτε και στα διόδια). Υπάρχει και σχετική ταμπέλα.

ΟΜΩΣ, στην Ολλανδία (και για την οποία τυχαίνει να ξέρω πρόσφατα) κυκλοφορούν κανονικά, και χωρίς ελέγχους σε serial numbers.

Αυτό εδώ (τα στοιχεία έχουν αφαιρεθεί προσεκτικά για ευνόητους)

INGanalipsi.jpg


είναι ανάληψη μετρητών από την τράπεζα. Πεντακοσάρικα ζητήθηαν, πεντακοσάρικα δόθηκαν.
Δεν νομίζω ότι αν ο καταθέτης τα ξαναπάει πίσω θα του πουν "Δεν τα παίρνουμε", ή "Σκύψτε λίγο, και κατεβάστε το εσώρουχο σας" προετοιμάζοντας κάποιο gel.
Αυτά μόνο στην εδώ μπανανία συμβαίνουν, που άλλωστε είναι με το ένα πόδι έτοιμη να εγκαταλείψει το ευρώ ως επίσημο νόμισμα συναλλαγής.

(Άλλο ζήτημα είναι το ότι ο καταθέτης ΔΕΝ θα τα ξαναπάει πίσω, ούτε στην Ολλανδία).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 09 Feb 2016 00:44 #34

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Βρε χαλάτε τα 500ρικα έτσι κρίμα ειναι. Εγώ τα παίρνω και δε σημειώνω τίποτε. Απλά τα περναω από μηχάνημα όμοιο με της ΤτΕ.
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 09 Feb 2016 00:48 #35

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
gus (gus326) wrote:
Βρε χαλάτε τα 500ρικα έτσι κρίμα ειναι. Εγώ τα παίρνω και δε σημειώνω τίποτε. Απλά τα περναω από μηχάνημα όμοιο με της ΤτΕ.
τι εννοεις? αφου θα καταργηθουν λενε :woohoo:
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 09 Feb 2016 01:30 #36

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
Και ποιος μας λέει ότι σε λίγα χρόνια δε θα καταργηθεί το επίσης δυσεύρετο 200 ευρω;;;
Εγώ πιστεύω ότι η όλη κίνηση έχει σχέση και με την αύξηση της αξίας του ευρώ. Υπενθυμίζω ότι μόλις είχε πρωτοκυκλοφορήσει η αξία του ήταν σημαντικά χαμηλότερη από αυτή του δολαρίου...
image.gif
Οι καιροί ου μενετοί...
Last Edit: 09 Feb 2016 01:47 by kathrine.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.065 seconds