Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Αποσύρονται τα 500ευρα;;;

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 30 Jan 2016 01:46 #10

  • Nick (nikos155)
  • Nick (nikos155)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 35
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
τι
Last Edit: 06 Aug 2017 01:55 by Nick (nikos155).
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 30 Jan 2016 02:07 #11

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Χθες το βράδυ πάντως το Γαλλικό κανάλι TV5 είχε εκτεταμμένο ρεπορτάζ-έρευνα για τα 500ρικα στην Ευρώπη.
Έδειχνε και αντιδράσεις της κανονικής αγοράς (τράπεζες, καταστήματα κλπ) και στοιχεία από ανθρώπους του "ξεπλύματος" (με κρυμμένα πρόσωπα και αλλοιωμένες φωνές) που αποφάσισαν να "μιλήσουν" στην τηλεόραση.

Έδειξε και έναν που τον έπιασαν με 406.000 ευρώ σε κάποιο αεροδρόμιο να ετοιμάζεται να μπει σε αεροπλάνο προς Λατινική Αμερική. Η εκπομπή υποστήριξε ότι ήταν λεφτά κόκας, ο τύπος δεν παραδέχτηκε τίποτα βέβαια, αλλά του τα κατάσχεσαν γιατί έπρεπε να τα είχε δηλώσει περνώντας.

Το ολοκληρωμένο ξεπλυμα μπορεί να στοιχίζει και 40% στον ενδιαφερόμενο. Γίνεται μέσω αγοράς ακινήτων (στη Γαλλία τουλάχιστον) όπου το παιχνίδι παίζεται με τις τιμές τους. Αγοράζει 1εκ. (υποτίθεται), το πουλάει μετά από 2-3 χρόνια 5εκ. Έχει ξεπλύνει 4.

Παρά το συμπέρασμα της εκπομπής (που το είπαν καθαρά οι δημιουργοί της), που ήταν ότι το 90% των 500ρικων χρησιμοποιούνται για "όχι καθαρές" υποθέσεις (ναρκωτικά, δωροδοκίες, κλπ), δεν τέθηκε καθόλου θέμα απόσυρσης των χαρτονομισμάτων.

Υπάρχει και ένας (μόνο 1) σκύλος που έχει εκπαιδευτεί να μυρίζει χαρτονομίσματα. Τον έδειξε. Ο σκύλος τον βρήκε τον τύπο με τα 406k.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 30 Jan 2016 03:36 #12

  • manolis002
  • manolis002's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 354
  • Thank you received: 55
  • Karma: 2
Δεν αποσύρεται το 500ευρω
Posted: by anagnostis January 27, 2016 22:15:21
Δεν επιβεβαιώνονται δημοσιεύματα του 2013 που αναπαρήχθησαν
Δεν υπάρχει απόφαση για απόσυρση του χαρτονομίσματος των 500 ευρώ, όπως εσφαλμένα αναπαρήχθη στο διαδίκτυο τις τελευταίες ημέρες.
Σχετική συζήτηση για το θέμα αυτό είχε γίνει προ καιρού, όμως δεν έχει ληφθεί τέτοια απόφαση από κανέναν αρμόδιο φορέα στην ευρωπαϊκή ένωση ή αλλού.
Το 2013 υπήρξαν ανάλογα δημοσιεύματα που αφορούσαν σε σκέψεις οι οποίες όμως ποτέ μέχρι τώρα δεν υλοποιήθηκαν. Το ενδεχόμενο της κατάργησης είχε προβληθεί τότε με το σκεπτικό ότι το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα δεν χρησιμοποιείται ευρέως και ως εκ τούτου δεν είναι απαραίτητο για τη λειτουργία του συστήματος πληρωμών.
Για την αποφυγή οποιασδήποτε παρερμηνείας, το anagnostis.org απέσυρε προηγούμενο δημοσίευμα που αναφερόταν στα σενάρια αυτά.
anagnostis.org/content/%CE%B4%CE%B5%CE%B...B5%CF%85%CF%81%CF%89

Η φήμη διαδόθηκε αρχικά από αυτή τη σελίδα.
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 30 Jan 2016 12:36 #13

  • Zis (teris3)
  • Zis (teris3)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 130
  • Thank you received: 20
  • Karma: 1 (1)
gus (gus326) wrote:
miou (ΜΑΝΘΟΣ) wrote:
Παντως προς το παρόν όχι μόνο δεν καταργούνται αλλά έχουν και αρκετή υπεραξία λόγω αυξημένης ζητησης στην μαύρη αγορά, ειδικά των αεροδρομίων :P

Κονομανε οι διευθυντές Τραπεζών μέχρι 550 για ένα μωβ.

Με είχες ρωτήσει και παλιότερα και αμέλησα να απαντήσω.
Σου είχα πει από ανταλλακτήρια άλλαξα μέσα σε μια ώρα και μάζεψα δέκα 500αρικα χωρίς ΚΑΜΙΑ προμήθεια.
Και μάλιστα ήμουν 100% ειλικρινής. Τους είπα πως θέλω να ταξιδέψω εξωτερικό και αν μπορούν να με εξυπηρετήσουν για να μην κουβαλάω πολλά μετρητά πάνω μου στα αεροδρόμια.
Φυσικά μου δίναν από κανά δύο 500ρικα σε κάθε ανταλλακτήριο, οπότε με πέντε καταστήματα συνολικά έκανα προσωρινά την δουλειά μου.

Υπόψην ότι τα ανταλλακτήρια και τα WesternUnion είναι τίγκα στα 500ρικα από τους πρόσφυγες της Συρίας που οι πιο πολλοί είναι καλής οικονομικής κατάστασης και φορτωμένοι 500ρικα.
Ενας υπάλληλος ανταλλακτηρίου μάλιστα μου είπε να πάω εκεί που μαζεύονται οι Σύριοι πρόσφυγες και να ζητήσω να τους χαλάσω 500ρικα και θα πάρω όσα γουστάρω. (προφανώς και δεν το έκανα)

Δεν ξέρω για αυτό που αναφέρεις για διευθυντές τραπεζών, προσωπικά ποτέ δεν θα πήγαινα σε τράπεζα για 500ρικα όπου καταγράφουν και ζητάν ΑΦΜ ακόμα και αν κλάσω εκεί μέσα.
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 30 Jan 2016 13:40 #14

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 804
  • Thank you received: 297
  • Karma: 50 (6)
Τον gus εννοείς. Γιατί εγώ δεν σε εχω ρωτήσει ποτέ τίποτα
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 30 Jan 2016 14:00 #15

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Zis (teris3) wrote:
gus (gus326) wrote:
miou (ΜΑΝΘΟΣ) wrote:
Παντως προς το παρόν όχι μόνο δεν καταργούνται αλλά έχουν και αρκετή υπεραξία λόγω αυξημένης ζητησης στην μαύρη αγορά, ειδικά των αεροδρομίων :P

Κονομανε οι διευθυντές Τραπεζών μέχρι 550 για ένα μωβ.

Με είχες ρωτήσει και παλιότερα και αμέλησα να απαντήσω.
Σου είχα πει από ανταλλακτήρια άλλαξα μέσα σε μια ώρα και μάζεψα δέκα 500αρικα χωρίς ΚΑΜΙΑ προμήθεια.
Και μάλιστα ήμουν 100% ειλικρινής. Τους είπα πως θέλω να ταξιδέψω εξωτερικό και αν μπορούν να με εξυπηρετήσουν για να μην κουβαλάω πολλά μετρητά πάνω μου στα αεροδρόμια.
Φυσικά μου δίναν από κανά δύο 500ρικα σε κάθε ανταλλακτήριο, οπότε με πέντε καταστήματα συνολικά έκανα προσωρινά την δουλειά μου.

Υπόψην ότι τα ανταλλακτήρια και τα WesternUnion είναι τίγκα στα 500ρικα από τους πρόσφυγες της Συρίας που οι πιο πολλοί είναι καλής οικονομικής κατάστασης και φορτωμένοι 500ρικα.
Ενας υπάλληλος ανταλλακτηρίου μάλιστα μου είπε να πάω εκεί που μαζεύονται οι Σύριοι πρόσφυγες και να ζητήσω να τους χαλάσω 500ρικα και θα πάρω όσα γουστάρω. (προφανώς και δεν το έκανα)

Δεν ξέρω για αυτό που αναφέρεις για διευθυντές τραπεζών, προσωπικά ποτέ δεν θα πήγαινα σε τράπεζα για 500ρικα όπου καταγράφουν και ζητάν ΑΦΜ ακόμα και αν κλάσω εκεί μέσα.

1. Οταν είσαι επαρχία που να τρεχεις σε ανταλλακτηρια.
2. Μιλάω μόνο για διευθυντή γνωστό σου που θα σου την κάνει στη ζούλα.
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 30 Jan 2016 14:28 #16

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Zis (teris3) wrote:
ζητάν ΑΦΜ ακόμα και αν κλάσω εκεί μέσα.
Και που να δεις αν χρειαστείς να πας για κατούρημα:
Πιστοποιητικό πλησιεστέρων συγγενών, αιματολογικές και ούρων θα σου ζητήσουν.

Όμως,
να λέμε και του στραβού το δίκιο:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ το ότι οι τράπεζες σου ζητάνε να τους δείξεις αν το σώβρακο σου είναι καθαρό, με το που μπαίνεις μέσα.
Η ενημέρωση (μας) είχε αρχίσει από το 2012. Τώρα έχουμε 2016:

Roufiania1.jpg


Roufiania2.jpg


Roufiania3.jpg


Οπότε, ας μη διαμαρτύρονται μερικοί. Το ήξεραν, ή θα μπορούσαν να το ξέρουν.
Όποιος διαβάζει, ακούει, και μαθαίνει, είχε όλο το χρόνο (και θα εύρισκε τον τρόπο) να λάβει έγκαιρα τα μέτρα του.

Το ίδιο ισχύει και τώρα.
ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ το τι έρχεται, επομένως όποιος θέλει να έχει τα ρούχα του, μπορεί από τώρα να αρχίσει να φυλάει τα μισά. Και έτσι, ΔΕΝ θα τον πιάσουν στον ύπνο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: tsarkalakos

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 31 Jan 2016 01:50 #17

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
ο τιτλος του θεματος χασκει.το σωστο ειναι αποσυρονται τα ευρα.. γενικως!!
The administrator has disabled public write access.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 31 Jan 2016 03:26 #18

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Ναι φαίνεται από την χρήση του πλαστικού χρήματος που γίνεται...ότι γινόταν και πριν,who cares?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.082 seconds