Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Λίγη αισιοδοξία...........

Λίγη αισιοδοξία........... 10 Dec 2010 13:45 #1

  • karmiris.....
  • karmiris.....'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 5
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0 (1)
Γεια σας παιδια, ειμαι νέος στο forum, και μου αρέσει πάρα πολύ γιατί υπαρχει μια συζητηση ποιοτική
και δίδινται άπαντήσεις που αφορούν όλους μας.
Λιγη αισιοδοξία......:)
Δεν νομίζω λοιπον οτι θα φτασουμε στην πτώχευση. Κι αυτό για τί αν πτωχεύσουμε
οι δανειστές μας θα χάσουν τα λεφτά τους, κάνω λάθος???
Το οτι θα μας πηγαινουνε π _ _ α - κ _ _ ο για πολλά χρόνια, αυτό είναι σίγουρο.
Συνταξιούχοι και επιχειρηματίες θα τραβήξουν το μεγάλο λούκι, λιγο καλύτερα οι μισθωτοι (εφ όσων υπάρχει δουλεια!!!!!)
Μήπως πρέπει εμείς οι ίδιοι να στηρίξουμε το τραπεζικό σύστημα, οχι οτι εχει ανάγκη, αλλα να εμπιστευθούμε τις ελληνικές τράπεζες???
Ξέρω θα ακούσω τα σχολιανά μου με την πρόταση αυτή, αλλα θέλω τη γνώμη σας.

Thanx και θα τα λεμε συχνα
Last Edit: 10 Dec 2010 13:47 by karmiris......
The administrator has disabled public write access.

Απ: Λίγη αισιοδοξία........... 10 Dec 2010 15:06 #2

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΑ karmiris......
ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΕΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΑΡΟΥΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΛΙΜΑ ΦΟΒΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ,ΜΕ ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 7-9% ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ,ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΚΑΤΑΡΕΥΣΕΙ ΩΣ DOMINO ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΡΙΣΗ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ.
ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ ΕΓΧΩΡΙΟΙ ΚΑΙ ΞΕΝΟΙ ΠΟΝΤΑΡΟΥΝ ΣΤΗ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ,ΑΥΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΝΑ ΚΛΙΜΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΑ ΑΠ΄ΑΥΤΟΥΣ Μ.Μ.Ε.ΟΠΟΤΕ Ο ΚΑΘΕ ΚΑΤΑΘΕΤΗΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΣΗΜΕΡΑ 10000 ΕΥΡΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ 1000000 ΕΥΡΩ ΑΝΑΖΗΤΑ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ.
ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ.ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΟΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΠΙΟ ΛΙΓΟ.
ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ,ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ www.hba.gr ΩΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΝΑ ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΑΠ΄ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΗ ΠΙΣΤΗ.ΟΤΑΝ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ (ΔΟΥΛΕΙΕΣ,ΑΓΟΡΑ ΣΠΙΤΙΟΥ ΚΛΠ).
ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΩΣ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΤΑ ΕΠΙΤΟΚΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ-ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΩΝ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΩΝ,ΚΥΠΡΙΑΚΩΝ ΚΛΠ.
Last Edit: 10 Dec 2010 15:08 by bmwdakias (tsaros).
The administrator has disabled public write access.

Απ: Λίγη αισιοδοξία........... ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ? ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ Η ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ? 10 Dec 2010 15:51 #3

  • ΦΑΝΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ
  • ΦΑΝΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ's Avatar
Να στηριξουμε τις τραπεζες? για ποιο λογο επειδη τοσα χρονια χρεωνουν τα δανεια και τις καρτες 5πλασιες φορες πανω απο τα επιτοκια των καταθεσεων? για ποιο λογο επειδη κατακλεβουν το κρατος, βαζοντας ως ενεχυρο στην Ε.Κ.Τ. ελληνικα ομολογα πληρωνοντας επιτοκιο 1% και δανειζοντας το κρατος με 7%? Για ποιο λογο, επειδη σε περιοδο παχεων αγελαδων μας ειχαν πρηξει στα τηλεφωνα να αγορασουμε τα ποριοντα τους και τωρα εχουν στερεψει την αγορα απο χρημα, τωρα που η αγορα τη χρειαζεται πιο πολυ απο ποτε? Για ποιο λογο, επειδη το παγκοσμιο τραπεζικο συστημα κατεστρεψε την ραχοκοκαλια της πραγματικης οικονομιας σε αντιπαραγωγικες χρηματιστηρικες συναλλαγες και σε φουσκες? Οχι αγαπητε μου, αρκετα με τις τραπεζες. Αφηστε τες να καταρρευσουν.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Λίγη αισιοδοξία........... ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ? ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ Η ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ? 10 Dec 2010 15:54 #4

  • karmiris.....
  • karmiris.....'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 5
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0 (1)
ok, φιλε μου, πες πως τις αφηνουμε να καταρευσουν....
Δεν θα μας παρει και εμας η μπαλα???
The administrator has disabled public write access.

Απ: Λίγη αισιοδοξία........... ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ? ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ Η ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ? 10 Dec 2010 16:43 #5

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13132
  • Thank you received: 1249
  • Karma: -29 (-1)
ΦΑΝΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ wrote:
Να στηριξουμε τις τραπεζες? για ποιο λογο επειδη τοσα χρονια χρεωνουν τα δανεια και τις καρτες 5πλασιες φορες πανω απο τα επιτοκια των καταθεσεων? για ποιο λογο επειδη κατακλεβουν το κρατος, βαζοντας ως ενεχυρο στην Ε.Κ.Τ. ελληνικα ομολογα πληρωνοντας επιτοκιο 1% και δανειζοντας το κρατος με 7%? Για ποιο λογο, επειδη σε περιοδο παχεων αγελαδων μας ειχαν πρηξει στα τηλεφωνα να αγορασουμε τα ποριοντα τους και τωρα εχουν στερεψει την αγορα απο χρημα, τωρα που η αγορα τη χρειαζεται πιο πολυ απο ποτε? Για ποιο λογο, επειδη το παγκοσμιο τραπεζικο συστημα κατεστρεψε την ραχοκοκαλια της πραγματικης οικονομιας σε αντιπαραγωγικες χρηματιστηρικες συναλλαγες και σε φουσκες? Οχι αγαπητε μου, αρκετα με τις τραπεζες. Αφηστε τες να καταρρευσουν.

Συμφωνώ απόλυτα κι επαυξάνω!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.

Απ: Λίγη αισιοδοξία........... ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ? ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ Η ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ? 10 Dec 2010 18:51 #6

  • chris
  • chris's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 30
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0 (-1)
Η αλήθεια είναι ότι για την χρεωκοπία φταίνε οι Τράπεζες και για την κατάντια της χώρας μας φταίνε οι προδότες οι Έλληνες Πολιτικοί. Όλοι μας είμαστε εξοργισμένοι και αγανακτισμένοι. Θέλουμε να πάψουμε τις τράπεζες για να εκτωνοθούμε για την αδικία που συμαίνει. Αν το καλοσκεφτούμε όμως , θα βγάλουμε οι ίδιοι τα μάτια μας.
Με το να βγάζουμε τα χρήματα εκτος Ελλάδος βγούμε τη χώρα στο γκρεμό μια ώρα αρχίτερα. Όμως ποιός έχει τα κότσια να σκεφτεί ψύχραιμα και λογικά την ώρα που οι γ.......νοι πολιτικοί δεν κάνουν τίποτε ώστε αντί να βγάζουμε το χρήμα έξω , να το φέρουμε όλοι μέσα και να σωθούμε!!!
Με τέτοια δόγματα ο καθε ένας λέει:
" πάλι εγώ ο μαμάκας θα σώσει την Ελλάδα βρε δε Μπα να γα.......!!!!!!!
The administrator has disabled public write access.

Απ: Λίγη αισιοδοξία........... ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ? ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ Η ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ? 10 Dec 2010 19:39 #7

  • φανης κουτρας
  • φανης κουτρας's Avatar
H Αμερικη εχει διαθεσει 1 τρις και ετοιμαζεται για αλλα 600-800 δις δολ όχι για την πραγατικη οικονομια, αλλα προκειμενου να κλεισουν οι τρυπες των τραπεζων της. Εξ ου και η συντριβη του Ομπαμα στις τελευταιες εκλογες. Η ΕΚΤ εχει διαθεσει αναλογα ποσα (δεν μας το λεει όμως, φοβαται μη την πουμε σπαταλη), για τους ιδιους λογους. Η τρυπα δεν εχει πατο. Αν τωρα φοβαστε για τις καταθεσεις σας σε περιπτωση μαζικης αποσυρσης, ένα θα σας πω, ειτε χανουμε τωρα τις αποταμιευσεις μας (αν μιλαμε για αποταμιευσεις και όχι για μαυρα χρηματα), επειδη θα καταρρευσουν οι τραπεζες, ειτε σε 2-3 χρονια, καθως το κοστος ζωης λογω αυξανει λογω των καρτελ, ειτε λογω της σημαντικοτατης απομειωσης των μισθων τα επομενα 10-15 χρονια. Τουλαχιστον αν κανουμε πτωχευση με το ελληνικο δικαιο χαμενοι θα βγουν οι δανειστες μας και λιγοτερο εμεις. Τωρα αν οι μικροαστικες μας φοβιες περι απωλειας των καταθεσεων πανω στις οποιες βασιζεται η κυβερνηση επιμενουν, σας εχω μια λυση. Μεταφερτε ολες τις καταθεσεις σας στην Αγρορτικη και στο Ταμιευτηριο, ώστε να δημιουργησουμε από μονοι μας ένα κρατικο τραπεζικο πυλωνα, αφου το κρατος είναι ερμαιο των μεγαλοτραπεζιτων. Ναδουμε μετα ποια τραπεζα θα χρειασθει αναδιαρθρωση και ποια οχι.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Λίγη αισιοδοξία........... ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ? ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ Η ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ? 10 Dec 2010 21:47 #8

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13132
  • Thank you received: 1249
  • Karma: -29 (-1)
φανης κουτρας wrote:
H Αμερικη εχει διαθεσει 1 τρις και ετοιμαζεται για αλλα 600-800 δις δολ όχι για την πραγατικη οικονομια, αλλα προκειμενου να κλεισουν οι τρυπες των τραπεζων της. Εξ ου και η συντριβη του Ομπαμα στις τελευταιες εκλογες.

Η ΕΚΤ εχει διαθεσει αναλογα ποσα
Λάθος!


Η τρυπα δεν εχει πατο.
Λάθος!


...αν κανουμε πτωχευση με το ελληνικο δικαιο χαμενοι θα βγουν οι δανειστες μας και λιγοτερο εμεις.
Λάθος!



Μεταφερτε ολες τις καταθεσεις σας στην Αγρορτικη και στο Ταμιευτηριο
Λάθος!

Παραπληροφορείς σκόπιμα.

Προφανώς ή δεν έχεις καθόλου ιδρώσει και ματώσει για να μαζέψεις τα χρήματα του Καταθετικού σου Λογαριασμού ή τα έχεις κληρονομήσει ή δεν έχεις καθόλου αποταμιευμένα χρήματα!

Για αυτό και σπέρνεις τον πανικό.

Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να υιοθετήσουμε τις απόψεις σου.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.

Απ: Λίγη αισιοδοξία........... 10 Dec 2010 22:07 #9

  • fanis koutras
  • fanis koutras's Avatar
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΣ. ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΣΣΟΥΜΕ. ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΕΝΤΕΛΕΙ.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.075 seconds