Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras
  • Page:
  • 1

TOPIC: ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΧΡΕΟΥΣ ΚΡΑΤΩΝ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΧΡΕΟΥΣ ΚΡΑΤΩΝ 26 Nov 2010 14:17 #1

  • georgebouz
  • georgebouz's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 8
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Για να έχουμε μια ιδέα στο τι γίνετε στον κόσμο όλο και πιο συγκεκριμένα στη χώρα μας
www.economist.com/content/global_debt_clock
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: FU

Απ: ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΧΡΕΟΥΣ ΚΡΑΤΩΝ 26 Nov 2010 22:53 #2

  • nai
  • nai's Avatar
Με λιγα λογια η Αμερικη χρωσταει 39 τρισεκατομμυρια δολλαρια και το χρεος της ειναι πανω απο 90% του ΑΕΠ. Βλεπετε; Δεν εχουμε μονο εμεις προβληματα. Αλλα εμεις ως Ελληνες ειμαστε της υπερβολης, ή του υψους ή του βαθους. Για αυτο χρειαζεται συνεση και εθνικη ομονοια.Ενα σας λεω: οι Ελληνες ενωμενοι ποτε δεν εχασαν. Αν ενωθουμε, απο τους πολιτες μεχρι τα κομματα θα βγουμε νικητες.Εγω παντως παντα στην ζωη μου ημουν με τους νικητες. Δεν ξερω αν ημουν απλα τυχερος, αλλα παντα ετσι συνεβαινε. Οποτε αφηστε τις γκρινιες και γινετε αισιοδοξοι. Θα τα καταφερουμε!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΧΡΕΟΥΣ ΚΡΑΤΩΝ 27 Nov 2010 09:23 #3

  • σταυρος
  • σταυρος's Avatar
Έχει μεγάλη σημασία εάν χρωστάς σε τοκογλύφους ή σε συγγενείς. Το μεγαλύτερο μέρος των άλλων υπερχρεωμένων χωρών, προέρχεται από εσωτερικό δανεισμό.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΧΡΕΟΥΣ ΚΡΑΤΩΝ 27 Nov 2010 11:22 #4

  • manolis002
  • manolis002's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 354
  • Thank you received: 55
  • Karma: 2
nai wrote:
Με λιγα λογια η Αμερικη χρωσταει 39 τρισεκατομμυρια δολλαρια και το χρεος της ειναι πανω απο 90% του ΑΕΠ. Βλεπετε; Δεν εχουμε μονο εμεις προβληματα. Αλλα εμεις ως Ελληνες ειμαστε της υπερβολης, ή του υψους ή του βαθους. Για αυτο χρειαζεται συνεση και εθνικη ομονοια.Ενα σας λεω: οι Ελληνες ενωμενοι ποτε δεν εχασαν. Αν ενωθουμε, απο τους πολιτες μεχρι τα κομματα θα βγουμε νικητες.Εγω παντως παντα στην ζωη μου ημουν με τους νικητες. Δεν ξερω αν ημουν απλα τυχερος, αλλα παντα ετσι συνεβαινε. Οποτε αφηστε τις γκρινιες και γινετε αισιοδοξοι. Θα τα καταφερουμε!

Απ' ότι φαίνεται απ' τη σελίδα που δημοσίευσε ο georgebouz τα στοιχεία για ΗΠΑ είναι τα παρακάτω:

Pub.Dept $9,228,915,068,493
Pub.Dept $29,835.89
Pop. 309,331,506
Pub.Dept as% of GOP 62.6%
Total annual dept change 20.3%

Ισχύει κάτι άλλο?
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΧΡΕΟΥΣ ΚΡΑΤΩΝ 28 Nov 2010 21:59 #5

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
Ο χάρτης αυτός δείχνει τις πλουσιότερες χώρες του πλανήτη να είναι υπερχρεωμένες και τις φτωχότερες στο πράσινο (χωρίς χρέη) :whistle:
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΧΡΕΟΥΣ ΚΡΑΤΩΝ 28 Nov 2010 22:32 #6

  • georgebouz
  • georgebouz's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 8
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Άρα με λίγα λόγια η πιο ανέπτυγμένη χώρα είναι η χώρα που χρωστά τα ποιο πολλά,και κυρίως οι πολίτες της.
Τι να πούμε αγαπητοί φίλοι μου
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.050 seconds