Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 06 Sep 2013 09:20 #10

παιδια παντως απο τα λιγοα που εμαθα απο υπαλληλο Πανελληνιας ολες οι συνεταιριστικες βασει μνημονιου θα πρεπει να γινουν μια.τωρα οσο αφορα στα επιτοκια αυτη τη στιγμη εχει 4,15 η Πανελληνια.Αλλα εγω ο βλαξ πηγα στο λακκο των λεοντων και τα κλεισα στο Ταμειο Παρακαταθηκων 16μηνο με μηνιαια καταβολη και μεσο ορο 4,05.εκανα καλα?
The administrator has disabled public write access.

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 07 Sep 2013 09:13 #11

συμφωνα με αυτό το άρθρο www.toxrima.gr/prothesmia-mechri-telos-o...teristikon-trapezon/ μέχρι τέλος οκτωβρίου θα ανακεφαλαιοποιηθούν όλες οι συνεταιριστικές. αν κάνω προθεσμιακή θα συνεχίσει κανονικά στην νέα τράπεζα χωρίς προβλήματα? τι έγινε σε αντίστοιχες περιπτώσεις στο παρελθόν;
The administrator has disabled public write access.

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 07 Sep 2013 15:25 #12

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
Ελευθερια καλο μεσημερι,

Στην περιπτωση που πετυχει η ανακεφαλαιοποιηση οι Μη Συστημικες/Συνεταιριστικες Τραπεζες θα βγουν δυνατοτερες.

Αυτο που θα πρεπει να μας απασχολησει ειναι το κατα ποσο οι Τοπικες οικονομιες θα εχουνη την δυνατητα να συνεισφερουν και να καλυψουν αυτα τα κεφαλαια :

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ύψος του απαιτούμενου ελάχιστου κεφαλαίου έχει αναπροσαρμοσθεί 3 φορές τα τελευταία χρόνια σε επίπεδα που δεν ανταποκρίνονται στα οικονομικά και πληθυσμιακά δεδομένα πολλών Νομών της χώρας, δυσχεραίνοντας στην πράξη τόσο τη δημιουργία όσο και τη μετεξέλιξη των Πιστωτικών Συνεταιρισμών σε Τράπεζες.
Έτσι τα 1,76 εκατ. που προβλέπονταν αρχικά έγιναν, 2,64 εκατ.
Στη συνέχεια το ελάχιστο κεφάλαιο αυξήθηκε σε 6 εκατ. Ο κλάδος των συνεταιριστικών τραπεζών θεσμικά πρέπει να θωρακιστεί. Χρειάζεται δηλαδή ένα εύρυθμο και λειτουργικό πλαίσιο ώστε να υπάρχει ζωτικός χώρος λειτουργίας για τις τοπικές τράπεζες της χώρας που διαθέτουν 185 καταστήματα.

Με άλλα λογια, θα μπορεσει η Δωδεκανησου 'η η Ηπειρου να αντλησει απο την Τοπικη αγορα (και οχι μονο) κεφαλαια π.χ. 200 εκατ. ευρω, οταν μαλιστα καποιες Τοπικες οικονομιες πλητονται απο την ανεργια 'η οταν οι κατα τοπους κεφαλαιουχοι εχουν συνεισφερει στις ανακεφαλαιοποιησεις των μεγαλων συστημικων Τραπεζων ? Το ποσο των 200 εκατ. ευρω ειναι τελειως ενδεικτικο. Ποσα πραγματικα χρειαζονται, αγνοω. Αλλα κρινοντας εκ των υστερων, θεωρω ατυχες το οτι η διαδικασια ανακεφαλαιοποιησης τωνΜη Συστιμικων Τραπεζων αρχιζει μετα την διαδικασια ανακεφαλαιοποιησης των συστημικων.
Απο την αλλη μερια η Αττικης θελει και αυτη να παρει το κομματι των 185 καταστηματων για να παραστησει και αυτη την ''μεγαλη'' (δωσε μου και εμενα, μπαρμπα...)
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 07 Sep 2013 15:27 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 13 Sep 2013 15:48 #13

Καλησπέρα,
κανένα νέο έχουμε περί της ανακεφαλαιοποιησης ?
The administrator has disabled public write access.

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 13 Sep 2013 23:20 #14

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
Δημήτρης wrote:
Καλησπέρα,
κανένα νέο έχουμε περί της ανακεφαλαιοποιησης ?

Δημητρη καλησπερα,

Για τις τελευταιες εξελιξεις, δες το παρακατω αρθρο :

www.bankwars.gr/2013/09/%CE%A3%CE%A5%CE%...%CF%84%CE%BF-%CF%83/

Από τις 14 συνεταιριστικές τράπεζες αναμένεται να μείνουν σε λειτουργία περίπου τέσσερις και οι υπόλοιπες θα διαχωριστούν σε good και bad bank, με τις καταθέσεις και τα ενήμερα δάνεια τους να μεταβιβάζονται σε συστημικές τράπεζες.

Προβλεπω, η Αττικης να ολοκληρωσει το οραμα της να αποκτησει ευρυ δικτυο καταστηματων... Οσο για το ποιες 4 θα απομεινουν προβλεπω να μενουν Δωδεκανησου, Ηπειρου,Χανιων και Πανελληνια. Ολα αυτα δικη μου προβλεψη και τιποτε παραπανω.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 13 Sep 2013 23:28 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Δημήτρης (dim69)

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 22 Sep 2013 20:43 #15

  • 2505
  • 2505's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 24
  • Karma: 0
διαβασε κανεις σημερα το πρωτο θεμα???εγταφε για την ανακεφαλαιοποιηση των συνεταιριστικων τραπεζων.....
The administrator has disabled public write access.

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 23 Sep 2013 01:26 #16

2505 wrote:
διαβασε κανεις σημερα το πρωτο θεμα???εγταφε για την ανακεφαλαιοποιηση των συνεταιριστικων τραπεζων.....

Γιατί; Διαβάζει ποτέ κανείς το Θέμα; :blink:
Δεν το παίρνουν όλοι μόνο για το κουπόνι τού Carrefour, όπως εγώ;

Το διάβασα μόνο την 1η φορά και δεν ξανάκανα το λάθος.
Απίστευτα συστημική κιτρινοφυλλάδα, που υπάρχει μόνο για να σπέρνει φόβο με ψεύτικες "φήμες"...
The administrator has disabled public write access.

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 23 Sep 2013 08:50 #17

  • Αφροδίτη
  • Αφροδίτη's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 82
  • Thank you received: 41
  • Karma: 6 (6)
Μάριος Αντωνίου wrote:
2505 wrote:
διαβασε κανεις σημερα το πρωτο θεμα???εγταφε για την ανακεφαλαιοποιηση των συνεταιριστικων τραπεζων.....

Γιατί; Διαβάζει ποτέ κανείς το Θέμα; :blink:
Δεν το παίρνουν όλοι μόνο για το κουπόνι τού Carrefour, όπως εγώ;

Το διάβασα μόνο την 1η φορά και δεν ξανάκανα το λάθος.
Απίστευτα συστημική κιτρινοφυλλάδα, που υπάρχει μόνο για να σπέρνει φόβο με ψεύτικες "φήμες"...

Δεν έχω Carrefour στη γειτονιά μου.
Πρώτη φορά ποιος?
The administrator has disabled public write access.

Ανακεφαλαιοποίηση πανελλήνια 23 Sep 2013 10:15 #18

  • nikkons
  • nikkons's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Karma: 0
Καλημέρα σας !

εχω ''προγραμμα'' Χρυσή Επένδυση σε συναιτεριστική Χανιων και ηθελα να ρωτήσω τί ακριβως θα μπορουσε να γίνει στην ανακεφαλαιοποιηση
με αυτό ? δηλ . λέω ''αντιο'' στις οικονομίες μου ?
Η τραπεζα πάντως όπως και οι ανθρωποι τις μου εμμπνεουν εμπιστοσύνη !

Ευχαριστώ πολύ !
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.065 seconds