Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: καταθεσεις στο...σπιτι

καταθεσεις στο...σπιτι 28 Jan 2014 21:43 #10

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
takis600 wrote:
η γερμανική τράπεζα μιλάει για τους πλούσιους, όχι για όλους.

Ντάξει.
Μπορείς να μας πεις εσύ τι ακριβώς εννοεί η γερμανική τράπεζα όταν μιλάει για "πλούσιους"?

Και σε ρωτάω, γιατί ο καθένας (επομένως και η γεμρναική τράπεζα) έχει άλλη άποψη για το τι είναι "πλούσιος".

Όρισε το όπως νομίζεις:
-Με βάση την περιουσία
-Με βάση τα ετήσια εισοδήματα
-Με όποιον άλλο τρόπο θέλεις.

Την ίδια ερώτηση (που σου κάνω εγώ εδώ) έχουν κάνει πολλοί σε πολλούς, και σαφή απάντηση δεν έχουν πάρει ποτέ.

Και τέλος, αν δεν μπορείς να ορίσεις εσύ τι εννοεί η τράπεζα (πράγματι: Που να το ξέρεις?), δώσε μας άποψη για το τι ΕΣΥ εννοείς με τη φράση:
"Αυτός είναι πλούσιος".

Και κατ' επέκταση:
"Αυτός είναι φτωχός"
"Αυτός είναι φτωχός προς μικρός"
"Αυτός είναι μικρομεσαίος"
"Αυτός είναι μεσαίος"
"Αυτός είναι μεσαίος προς πλούσιος"
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 28 Jan 2014 22:13 #11

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Η πρόταση στη Γερμανία περιελάμβανε προσωπικό αφορολόγητο 250000 Ευρώ, ενδεχομένως επί της κάθε μορφής καταγεγραμμένης περιουσίας.

Στην Ελλάδα, και στην όποια Ελλάδα, πιθανώς το νούμερο να είναι πολύ μικρότερο.




...το γερμανικό Ινστιτούτο Οικονομικής Έρευνας υπολόγισε το 2012 ότι η επιβολή ενός τέτοιου φόρου με συντελεστή 10% στη Γερμανία, μετά την προσωπική απαλλαγή ποσού 250.000 ευρώ, θα απέφερε περίπου 230 δισ. ευρώ.



www.protothema.gr/economy/article/347901...kratikes-hreokopies/
Last Edit: 28 Jan 2014 22:14 by El_Malak.
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 28 Jan 2014 22:44 #12

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Απειλές είναι αυτά ενάντια σε Ιταλία και Ισπανία. Σε κάθε περίπτωση... τα χρήματα εκτός Ε.Ε. Τα ξέρετε δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 28 Jan 2014 23:16 #13

El_Malak wrote:
Εάν γίνει (λέμε τώρα.. ) περιουσιολόγιο, τότε και τα μετρητά στο σπίτι θα πρέπει να δηλώνονται.


Και μετά οι κοπριτο-αληταράδες σε εφορίες - ΚΕΠΥΟ θα πουλήσουν (σε όποιον πληρώνει) και αυτές τις πληροφορίες, όπως πούλησαν ότι έχουμε δηλώσει μέχρι τώρα.


αμα εχεις σπιτι χρηματα, γιατι να τα δηλωσεις στο περιουσιολογιο, αφου δεν θα μπορουν να διασταυρωθουν απο το taxis ? δε δηλωνεις τιποτα στο ΤΑXIS.

επίσης, αμα εχεις μαυρα χρηματα και τολμησεις και κανεις μεγαλο εμβασμα, στο εξωτερικό, ή φερεις λεφτά από εξω, στην ελλάδα, καρφώνεσαι αμέσως στο ΣΔΟΕ,

δηλαδή λες , ειμαι φοροκλέφτης, τσιμπίστε με

ειναι σαν τον απαγωγεα του καραμαλέγκου, που πηγε και παραδοθηκε στο ΑΤ, κρατώντας μια χειροβομβίδα στο χέρι του :lol:
Last Edit: 28 Jan 2014 23:19 by waverunner (gk8719).
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 29 Jan 2014 00:10 #14

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Αν έχεις στο εξωτερικό μαύρα, τα φέρνεις στην Ελλάδα ανώνυμα όποτε θέλεις, οχι φυσικά μέσω τραπεζικών εμβασμάτων. Απλα όλοι οι τρόποι αυτοί εχουν προμήθειες, οπότε για μικρά ποσά δεν αξίζει. Δηλαδή το μαύρο χρήμα του υδραυλικού ή του φρονιστηριάκια, καταναλώνεται επι τόπου και σε μικροέξοδα, πχ σουπερ μάρκετ, δεν κάνει βόλτες στην Ασια και στην Καραιβική. Τέλος πάντων, όποιος έχει τα γενια έχει και τα χτένια (ελπίζω). :)
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 29 Jan 2014 16:52 #15

  • alex (The_Emperor)
  • alex (The_Emperor)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 752
  • Thank you received: 239
  • Karma: 12
Ή απαισιόδοξος γενικά τύπος είσαι, ή βαλτός από κάπου / κάποιους (δεν μπορώ να φανταστώ ποιούς).
Στο πρώτο (με bold): Συμφωνώ.

Στο δεύτερο: Δε συμφωνώ. Βάλε το μυαλό σου να δουλέψει (συμβουλές κλισέ δεν μπορούν να υπάρξουν εδώ, του καθενός το σπίτι είναι διαφορετικό), πάντως όπως έχω ξαναγράψει, η απόκρυψη πολυτίμων πρέπει να βασίζεται στο καμουφλάζ, όχι στη θωράκιση. Και είναι καθαρή απαισιοδοξία να λες: "θα τα βρουν σίγουρα".
Και βέβαια, δεν χρειάζεται να ξέρει κανείς τίποτα, εκτός από σένα και ένα ακόμη άτομο (γυναίκα, παιδί, κάποιον που εμπιστεύεσαι).

Στο θέμα του εξωτερικού, δεν είναι όλα οι προορισμοί ίδιοι. Βλέπω εδώ π.χ. (σε άλλα νήματα) ανθρώπους που συζητάνε για καταθέσεις στην... Ουκρανία και τη Βουλγαρία, να τις συγκρίνονουν με την Ελβετία και το Μονακό. Δεν είναι όλα τα γουρούνια ίδια, φίλε (ας έχουν την ίδια μούρη).
Μπορεί να συγκρίνεις επιτόκια, χρεώσεις, ευκολίες κλπ, αλλά την αξιοπιστία δεν μπορείς να την συγκρίνεις. Οι Ελβετοί π.χ. τη δουλειά αυτή (με τα λεφτά όλου του κόσμου) την κάνουν 500 χρόνια. Αν κάτι πειράξουν, θα πάψουν να υπάρχουν ως χώρα. Λες αυτό να γίνει στις μέρες μας?

Και τέλος, μάλλον θα αστειεύεσαι, λέγοντας ότι μια λύση είναι να πάει κάποιος να αγοράσει "ένα καλό και οικονομικό... ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ", ή... έπιπλα!
Μην τρελλαθούμε δηλαδή κι όλας![/quote]

Απαισιόδοξος ασφαλώς και είμαι...Βαλτός σίγουρα όχι...Δε βλέπω λόγους αισιοδοξίας στην παρούσα πραγματικότητα! Και μάλλον δεν είμαι ο μόνος! Κάθε φορά που είτε στο εξωτερικό είτε στο εσωτερικό θέλουν να περάσουν ένα μέτρο, το αφήνουν να διαρρεύσει, βλέπουν τις αντιδράσεις, ο κόσμος - πρόβατο πια - σιγά σιγά το καταπίνει και έπειτα μας το σερβίρουν...Τα ίδια δεν έγιναν με τους μισθούς, με τις συντάξεις, με τη φορολογία, με τα χαράτσια, με τις απολύσεις...και όλα πέρασαν!
Το κούρεμα καταθέσεων ακούγεται εδώ και πόσο καιρό ; Χρόνο;; Ήρθε η ώρα να το λένε και επίσημα από το εξωτερικό πρώτα.
Ξέρω ότι οι εποχές είναι πονηρές, αλλά μη βλέπετε μάγισσες παντού...Απλός παρατηρητής της πραγματικότητας είμαι. Μπορεί να κάνω λάθος και να μη γίνει κούρεμα. ΜΑΚΑΡΙ να κάνω λάθος και να μη γίνει κούρεμα! Ο ίδιος δουλεύω 12 - 13 ώρες την ημέρα και δε θέλω να δω τον κόπο μου να πηγαίνει στις τσέπες απατεώνων...
Για το θέμα ότι θα βρουν τα χρήματα επίσης το έγραψα γιατί έχω μιλήσει με αστυνομικό. Έχουν μηχανήματα πλέον και οι μέτριοι κλέφτες..τα λεφτά τα βρίσκουν όπου και να τα βάλεις μέσα στο σπίτι. Ανιχνεύονται πολύ εύκολα. Αν είσαι και μέσα στο σπίτι...ακόμη χειρότερα. Αν βάλουν το μαχαίρι στο λαιμό της γυναίκας ή του παιδιού σου θα τους τα δώσεις και φωνάζοντας ευχαριστώ...
Το τελευταίο που έγραψα αφορά σε μια τελευταία λύση...μπορεί να ακουστεί βλακεία...Έχω πολλούς γνωστούς μου που επένδυσαν τα χρήματά τους σε ένα διαμέρισμα, άλλος έφτιαξε την κουζίνα του ολόκληρη επενδύοντας μερικές χιλιάδες ευρώ, άλλος που θα έπρεπε να αγοράσει αυτοκίνητο ούτως ή άλλως στα επόμενα χρόνια το επίσπευσε, άλλος άλλαξε όλα τα κουφώματα του σπιτιού του, άλλος εγκατέστησε ενεργειακό τζάκι με σύνδεση με όλα τα σώματα του σπιτιού και δεν κρυώνει με ελάχιστο κόστος...Ασφαλώς, όλα αυτά δεν αποτελούν λύση για μεγάλα ποσά καταθέσεων, αλλά αν πχ έχεις ποσά κάτω από 50.000 ευρώ και γίνει όντως κούρεμα, μπορείς να επενδύσεις ένα σημαντικό ποσό από αυτά σε πράγματα που πραγματικά χρειάζεσαι και θα σου μείνουν παρά να σου τα πάρουν αυτοί...
Φυσικά γνώμη μου όλα αυτά...μπορεί κάποιος να διαφωνεί...
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 29 Jan 2014 17:20 #16

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Υπάρχουν δυο αλάνθαστοι τρόποι για να εντοπίσουν χαρτονομίσματα στο σπίτι σου, θα στους πω και τους δύο να τους έχεις υπόψη σου.

1) Την πατάει κάποιος εκ των έσω, αυτός δηλαδή που δεν μπορεί να μαζέψει την γλώσσα του. Η αλλιώς, μυστικό που το ξέρουν κι άλλοι, δεν είναι μυστικό. Αν το ξέρεις εσύ και η γυναίκα σου, πρόσεχε μήπως το γράφει ο γιός σου στο facebook του, οτι ο μπαμπάς δηλαδή σήκωσε λεφτά και τα έκρυψε στο σπίτι, ενώ εκείνου δεν του δίνει ούτε ένα € για καφέ. Ένα παράδειγμα φέρνω, οπότε καταλαβαίνεις...

2) Να τα σηκώσεις όλα από την Ελληνική τράπεζα μια μέρα σε μετρητά, για να τα πάρεις σπίτι. Δεν χρειάζεται να σου γράψω λεπτομέρειες, καταλαβαίνεις πως ένα λαμόγιο να υπάρχει στην όλη αλυσίδα, έχει διευθύνσεις, τηλέφωνα, τα πάντα. Δεν θέλει φαντασία για την συνέχεια.

Άρα άμα μπουκάρουν στο σπίτι σου χωρίς πληροφορίες, και από τύχη έχεις μέσα λεφτά, φρόντισε να τα έχεις κρύψει καλά γιατί δεν θα κάτσουν μια ολόκληρη μέρα μέσα να σου ξηλώσουν το σπίτι. Τώρα, για την απίθανη περίπτωση που τύχει να είσαι μέσα, φρόντισε να έχεις κάπου μερικές δεκάδες €, δώσε τους τα μετά τις πρώτες αγριάδες και καθάρισες.

Η περίπτωση φίλε μου να σε δέσουν και να σε βασανίσουν για να μιλήσεις, είναι πολύ απίθανη αλλά και σε αυτό έχω λύση. Μάλιστα παίρνω την ευκαιρία από το γεγονός αυτό να σας πω ότι ετοιμάζω σχολή επιβίωσης, με σκοπό να εκπαιδεύσω Ελληνες για την επόμενη ημέρα μετά την άνοδο του Σύριζα στην εξουσία. Έναντι αμοιβής φυσικά, θα σας εκπαιδεύσω να διαβιώσετε στην φύση, μιας και τα σπίτια σας θα τα πάρουν οι κομμουνιστές, να βρίσκετε τροφή από κυνήγι, ψάρεμα και καλλιέργειες, και τέλος να αντέχετε στα βασανιστήρια και στην πολύωρη ανάκριση. Γιατί θα γίνουν και αυτά, τουλάχιστον σε συγκεκριμένους που έχον βάλει οι Συριζαίοι στο μάτι.

Λίγη υπομονή λοιπόν, έχω δώσει στον Soto51 να μου φτιάξει το business plan και σε λίγο η σχολή θα είναι έτοιμη και θα μπορώ να δεχτώ την πρώτη ομάδα, και δεν θα σας κρύψω ότι σε μέλη του tsig.gr θα γίνουν οι καλύτερες τιμές (τα βασανιστήρια δωρεάν).
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 29 Jan 2014 17:21 by makper.
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 29 Jan 2014 17:36 #17

  • alex (The_Emperor)
  • alex (The_Emperor)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 752
  • Thank you received: 239
  • Karma: 12
χαχα!
Μάλλον θα πρέπει να πάρεις μαθητές τους πολιτικούς μας, γιατί σύντομα τους περιμένει πολύ ξύλο...!
Όσο για το Σύριζα και τα υπόλοιπα κόμματα...για μένα όλοι είναι τα ίδια γουρούνια...και ομολογώ ότι αδυνατώ να δώσω ψήφο σε οποιονδήποτε από αυτούς όπως δεν τους έδωσα ποτέ (η αποχή δεν είναι λύση βέβαια, αλλά πραγματικά θα σιχαθώ τον εαυτό μου αν ψηφίσω κάποιον από αυτούς...)
Πάντως, τα χαρτονομίσματα έχουν ένα μεταλλικό στοιχείο που ανιχνεύεται από ειδικά μηχανήματα που έχουν οι κλέφτες...
δε χρειάζεται καν να σε πλακώσουν...θα τα βρουν μόνοι τους σε ελάχιστο χρόνο...Γι αυτό έγραψα ότι θα τα βρουν σίγουρα...εκτός κι αν είναι κατσαπλιάδες...
The administrator has disabled public write access.

καταθεσεις στο...σπιτι 29 Jan 2014 18:10 #18

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
alex wrote:
τα χαρτονομίσματα έχουν ένα μεταλλικό στοιχείο που ανιχνεύεται από ειδικά μηχανήματα που έχουν οι κλέφτες...

Να με συμπαθάς ρε Άλεξ.... Φαίνεσαι σοβαρός άνθρωπος!....

ΕΛΕΟΣ πια με αυτές τις ιστορίες φαντασίας που κυκλοφορούν! :woohoo:
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 29 Jan 2014 18:11 by soto51.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.074 seconds