Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: εγγύηση καταθέσεων και ελληνικό δίκαιο

εγγύηση καταθέσεων και ελληνικό δίκαιο 10 Dec 2015 19:32 #1

Ας μας εξηγήσει ένας φίλος νομικός, μιλάμε για εγγυημένες καταθέσεις και ελληνικό δίκαιο, τι ισχύει στην πραγματικότητα; ... μήπως βρεθεί στο μέλλον ένας νέος Ευάγγελος Βενιζέλος που με το ελληνικό δίκαιο δεν θα εγγυάται σεντ στις καταθέσεις και μας κουρέψει - ληστέψει όπως τους ομολογιούχους με τις ρήτρες και τα βρώμικα κόλπα;

bankingnews.gr/%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%...%B5%CF%89%CE%BD.html
The administrator has disabled public write access.

εγγύηση καταθέσεων και ελληνικό δίκαιο 10 Dec 2015 20:50 #2

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) wrote:
Ας μας εξηγήσει ένας φίλος νομικός, μιλάμε για εγγυημένες καταθέσεις και ελληνικό δίκαιο, τι ισχύει στην πραγματικότητα; ... μήπως βρεθεί στο μέλλον ένας νέος Ευάγγελος Βενιζέλος που με το ελληνικό δίκαιο δεν θα εγγυάται σεντ στις καταθέσεις και μας κουρέψει - ληστέψει όπως τους ομολογιούχους με τις ρήτρες και τα βρώμικα κόλπα;

bankingnews.gr/%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%...%B5%CF%89%CE%BD.html

Νομίζω πως οι καταθέσεις στις 4 συστημικές θα εγγυώνται πλέον από την ΕΚΤ.
Το θέμα είναι για πόσο ακόμα θα υπάρχει η ΕΚΤ, το ευρώ και για πόσο θα είμαστε μέλη τους...
Απ' ότι φαίνεται στις διεθνείς εξελίξεις καθώς και στις εσωτερικές, όλα είναι πολύ χλωμά.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)

εγγύηση καταθέσεων και ελληνικό δίκαιο 11 Dec 2015 02:26 #3

Μάλλον δεν εξέφρασα καλά την απορία μου.

Μέχρι τώρα διαδίδεται ότι μέχρι το τέλος του χρόνου το Ελληνικό κράτος εγγυάται τις καταθέσεις , 100 ανά συνδικαιούχο, ανά τράπεζα. [ας μη προχωρήσουμε στην ανάλυση κατά πόσο είναι αυτό δυνατό...γνωστό ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟ, ας το δούμε όμως ως απλή δέσμευση - κόκκινη γραμμή που δεν πρόκειται να ξεπεραστεί...]

Από 1/1/2016 τον έλεγχο αναλαμβάνει η ΕΚΤ και εγγυάται αυτή - αποφασίζει όπου χρειάζεται το bail in κλπ κλπ...

Τώρα εμφανίζεται το παραπάνω δημοσίευμα, τι κρύβει , ίσως, διαφορετικό από την περιγραφή που έκανα, μήπως απλά την απαίτηση να δοθεί το κοντρόλ στην ΕΚΤ και να προβλέπεται στο ελληνικό δίκαιο; Η περιγραφή που έκανα μήπως είναι λανθασμένη;

Επιμένω γιατί όταν αποφάσισα να κάνω διασπορά για να εξασφαλίσω τις αποταμιεύσεις μου, κατά την ανάληψη με πληροφορούσαν ότι η περιγραφή μου δεν ισχύει και ότι οι εγγυήσεις δεν ισχύουν...

Επίσης , με αφορμή το σχόλιο του φίλου, για τις μη συστημικές τι θα ισχύει, εκτός του ότι θα υπόκεινται στον έλεγχο της ΤτΕ , που δεν έχω και πολύ σε υπόληψη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...
Last Edit: 11 Dec 2015 02:32 by ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
The administrator has disabled public write access.

εγγύηση καταθέσεων και ελληνικό δίκαιο 11 Dec 2015 04:07 #4

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
George (geo821) wrote:
Το θέμα είναι για πόσο ακόμα θα υπάρχει η ΕΚΤ, το ευρώ και για πόσο θα είμαστε μέλη τους...
Απ' ότι φαίνεται στις διεθνείς εξελίξεις καθώς και στις εσωτερικές, όλα είναι πολύ χλωμά.
Αν συμβεί κάτι τέτοιο (διάλυση της Ευρωζώνης), πράγμα διόλου απίθανο, η Ελλάδα θα μετατρέψει τις καταθέσεις των πολιτών της σε δραχμές, οι Ιταλοί σε λιρέτες, οι Γερμανοί σε μάρκα κ.ο.κ

Περριτό να αναφέρω ποιοί καταθέτες θα κερδίσουν σ' αυτή την περίπτωση... ;)
The administrator has disabled public write access.

εγγύηση καταθέσεων και ελληνικό δίκαιο 11 Dec 2015 12:39 #5

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Σε περίπτωση κουρέματος, απότι ξέρω δε προστατεύονται οι καταθέσεις μεγάλων εταιριών, που προφανώς δεν εχουν πολλούς δικαιούχους στο λογαριασμό τους. Δε μπορώ να φανταστώ οτι σε μια εταιρία με καταθέσεις πολλών 100άδων χιλιάδων ευρώ, που το μεγαλύτερο μέρος τους ειναι για κάλυψη μισθοδοσίας, επιταγών κλπ υποχρεώσεων, θα γίνει κούρεμα. Τοτε θα απολυθεί κόσμος, θα κλείσουν επιχειρήσεις, θα διαμαρτυρηθούν επιταγές κλπ κλπ Θα κατερεύσει τελείως η οικονομία. Το βλέπω σαν πολύ επικίνδυνο σενάριο.
The administrator has disabled public write access.

εγγύηση καταθέσεων και ελληνικό δίκαιο 19 Dec 2015 03:40 #6

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
H Μέρκελ μπλόκαρε πάλι την ευρωπαϊκή εγγύηση καταθέσεων και προκάλεσε την οργή του Ρέντσι....

www.thetoc.gr/diethni/article/mploko-mer...ewn-kabgas-me-rentsi
Οι καιροί ου μενετοί...
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.053 seconds