Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΠΤΩΧΕΥΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ & ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ

ΠΤΩΧΕΥΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ & ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 11 Oct 2011 09:30 #1

  • ΣΠ (sp)
  • ΣΠ (sp)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 19
  • Karma: 0 (5)
Το παραμύθι του δήθεν ισχυρού Ελληνικού τραπεζικού συστήματος άρχισε να ξεφουσκώνει και σήμερα παίζεται η τελευταία πράξη της απάτης των τραπεζιτών.
Οι τεχνητές πτωχεύσεις μεμονωμένων κρατών, στην Ευρώπη και αλλού, ήταν μόνο το μέσο προκειμένου, δημόσιες και ιδιωτικές περιουσίες, να περάσουν δια της μεθόδου των μνημονίων και μέσω των σχεδίων διάσωσης, στο τραπεζικό σύστημα, προκειμένου να το κρατήσουν στη ζωή με το αίμα των φορολογουμένων και να αποφευχθεί η κατάρρευση.
Δυστυχώς όμως για τους διοργανωτές της παγκόσμιας αυτής απάτης, το σχέδιο τους απέτυχε, για τον απλούστατο λόγο ότι οι πτωχευμένοι τραπεζίτες είχαν πει ψέμματα στις εθνικές τους κυβερνήσεις και τους διεθνείς φορείς και οργανισμούς, ως προς την πραγματική κατάσταση των τραπεζών τους, τις οποίες, οι ίδιοι, μαζί με τους μετόχους τους, κατέκλεβαν επί 15 συνεχή χρόνια, εξαφανίζοντας στην κυριολεξία τα χρήματα των καταθετών, τα οποία σκορπίστηκαν σε αλόγιστα μερίσματα, σε εξωφρενικές αμοιβές και μπόνους και σε θαλασσοδάνεια σε μετόχους, διαπλεκόμενους και στο πολιτικό σύστημα.
Αυτή είναι πάνω κάτω και η ιστορία της ΠΡΟΤΟΝ όπως και όλων των Ελληνικών τραπεζών, ΟΥΔΕΜΙΑΣ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΗΣ.
Οι καταθέσεις υπάρχουν μόνο σε λογιστική μορφή, δηλαδή σε εγγραφές ενεργητικού στις οικονομικές καταστάσεις των Ελληνικών τραπεζών.
Το μετρητό δεν υπάρχει. Το έχουν τσεπώσει εδώ και χρόνια τραπεζίτες, μέτοχοι, νταβατζήδες και διαπλεκόμενο πολιτικό σύστημα.
Η εγγύηση των καταθέσεων, από όπου και αν προέρχεται, είναι μόνο προσχηματική.
Δηλαδή, σήμερα που έκλεισε η ΠΡΟΤΟΝ, σαφώς και δεν υπάρχουν 100.000 ευρώ σε μετρητά ανά δικαιούχο καταθέτη, για να ενεργοποιηθεί η εγγύηση.
Εγγύηση καταθέσεων σημαίνει ότι το κράτος εγγυάται ότι δε θα χαθούν τα χρήματα των εγγυημένων καταθέσεων σε βάθος χρόνου.
Όπως ακριβώς έγινε και στη Σερβία, όταν με την κατάρρευση του τραπεζικού συστήματος δόθηκαν στους καταθέτες ειδικά ομόλογα του δημοσίου (frozen bonds) λήξεως 2016, δηλαδή 16 ετών.
Κάτι τέτοιο θα είναι και οι Ελληνικές εγγυήσεις.
Μόνο που δεν θα είναι απλά frozen αλλά βαθείας καταψύξεως, αφού το Ελληνικό Δημόσιο χρωστάει ήδη 450 Δις + 350 Δις τα ασφαλιστικά ταμεία = 800 Δις + 150 Δις οι ενισχύσεις στις τράπεζες που με την κρατικοποίηση προστίθενται στο δημόσιο χρέος = 950 Δις, ήτοι περίπου 1 ΤΡΙΣ.
Πιστεύει κανείς ότι όποιος χρωστάει 1 ΤΡΙΣ (ειδικα εαν αυτός είναι το Ελληνικό Δημόσιο) μπορεί να είναι
αξιόχρεος εγγυητής ?
Με απλά λόγια τα χρήματα των καταθέσεων χάθηκαν και η κρατικοποίηση των τραπεζών αποτελεί επινόηση και εφεύρημα των ίδιων των τραπεζιτών, που με το έξυπνο αυτό κόλπο ψευτοσοσιαλιστικής εμπνεύσεως, μεταφέρουν στο Δημόσιο (δηλαδή στους φορολογούμενους) τα χρέη των τραπεζών τους, τις οποίες θα ξαναπάρουν πίσω σε 1-2 χρόνια, καθαρές και απαλλαγμένες από τις υποχρεώσεις τους, δηλαδή από τα χρήματα που οι ίδιοι έφαγαν, έχασαν ή σπατάλησαν.
Στην υγειά των κορόϊδων !!!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΠΤΩΧΕΥΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ & ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 11 Oct 2011 10:03 #2

  • mr kouk
  • mr kouk's Avatar
καλημερα! συμμερίζομαι αυτά που λες αλλά στις ειδήσεις χθές μίλησε ο υπουργός οικονομικών και κρατικοποιήθηκε επίσημα η ΠΡΟΤΟΝ και εξασφαλίστηκε σαν τράπεζα...δεν έκλεισε...ή το λες αυτό επειδή θα αλλάξει επωνυμία?...πολλοι εδω μέσα είχαν καταθέσεις στην Πρότον..δεν νομίζω να έχει χάσει τις καταθέσεις του κανείς αλλιως θα το βλέπαμε στα φορουμ...
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΠΤΩΧΕΥΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ & ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 11 Oct 2011 11:54 #3

  • esperanso
  • esperanso's Avatar
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΠΤΩΧΕΥΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ & ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 11 Oct 2011 12:30 #4

  • mples
  • mples's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 181
  • Thank you received: 12
  • Karma: 0 (9)
re pedia na min leme sinexia ta idia KANENA PROBLIMA ME TIS KATAUESIS STIN PROTON !
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΠΤΩΧΕΥΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ & ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 11 Oct 2011 12:38 #5

  • Nomader
  • Nomader's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 376
  • Thank you received: 19
  • Karma: 0 (-1)
mples wrote:
re pedia na min leme sinexia ta idia KANENA PROBLIMA ME TIS KATAUESIS STIN PROTON !
Μην είσαι και τόσο σίγουρος... ποτέ να μην είσαι. Τα πράγματα είναι πολύ ρευστά.. ΔΕΝ ξέρουμε αν θα σωθούν όλες οι τράπεζες.. (άν καταρεύσιυν) Ούτε η ελλάδα μπορεί να της αγοράσει όλες..ούτε ο ευρωπαικός μηχανισμός.. οπότε χαλαρώστε με τα "κανένα πρόβλημα". Εδώ δε ξέρουμε τη μας ξημερώνει.
EDIT : H γερμανιδα είπε πριν μερικές μέρες "...δεν γίνεται να σωθούν όλες" το ακούσατε?

Για εμένα σήμερα έφτασε η στιγμή να εγκαταλείψω το ελληνικό τραπεζικό σύστημα.. λυπάμαι πολύ που το κάνω αυτό, αλλά οι κόποι μιας ζωής δεν είναι αστείο.. καλό κουράγιο στος υπόλοιπους..
Last Edit: 11 Oct 2011 14:01 by Nomader.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΠΤΩΧΕΥΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ & ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 11 Oct 2011 13:49 #6

  • free trade
  • free trade's Avatar
όλοι εσείς που λέτε πως δεν τρέχει μία με καταθέσεις σε ελληνικές τράπεζες, proton κλπ προκειμένου να καθυσηχάσετε τον εαυτό σας, τα φραγκάκια σας και τους τόκους σας, για ψάξτε το λίγο καλύτερα: τα λεφτά που θα δωθούν για τη διάσωση της proton αφήνουν χωρίς μία το ταμείο εγγύησης καταθέσεων. Η αποπλήρωση δηλαδή του προβλήματος που προκάλεσαν οι κομπίνες του Λαυρεντιάδη θα έχει ως αποτέλεσμα το ταμείο εγγύησης καταθέσεων να μείνει χωρίς κεφάλαια. Επιμένετε ακόμα πως δεν υπάρχει πρόβλημα με τις εγχώριες καταθέσεις? Είστε μακριά νυχτωμένοι. όταν ένα πρωί ξυπνήσετε και τίποτα πλέον δε θα είναι ίδιο, τότε θα τα ξαναπούμε -πλην όμως θα είναι πολύ αργά σύντροφοι...
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΠΤΩΧΕΥΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ & ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 11 Oct 2011 14:04 #7

  • ΠΑΝΕ ΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ!!
  • ΠΑΝΕ ΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ!!'s Avatar
Αυτο εγινε χθες
Η χθεσινή μέρα των μεγάλων απωλειών απέδειξε πολλά για την συμπεριφορά των επενδυτών.
Χθες 10 Οκτωβρίου υπήρξε μπαράζ ελεγχόμενων και όχι μαζικών πωλήσεων από τους ξένους!!!!!. Ενδεικτικά στην Εθνική η BofA με 200 χιλ μετοχές, η UBS με 157 χιλ μετοχές, η Nomura με 200 χιλ μετοχές και η Citigroup με 360 χιλ μετοχές.
Στην Alpha bank 150 χιλ Morgan Stanley 270 χιλ η Citigroup, 300 χιλ η UBS, 700 χιλ η Bank of America Merrill Lynch και 120 χιλ η Deutsche bank.
Στην Eurobank 150 χιλ η UBS, 50 χιλ η J P Morgan και 35 χιλ η Citigroup.
Στην Πειραιώς 140 χιλ η Deutsche bank 100 χιλ η Citigroup και 80 χιλ η J P Morgan
Στην Κύπρου 600 χιλ μετοχές από την Citigroup.
και συνεχιζει και σημερα γιατι αραγε ?????ΠΟΥΛΑΝΕ ΟΛΟΙ!!!!!!!!!!
50% χρηματιστηριακη αξια χασαν οι τραπεζες σε 2 μερες !!!!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΠΤΩΧΕΥΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ & ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 11 Oct 2011 14:08 #8

  • mr kouk
  • mr kouk's Avatar
Προτίμησες το εξωτερικό?...Θέλω και εγώ να κάνω το ίδιο σε νορβιγική χώρα αλλά ο αδερφός μου που μένει εκεί μου λέει ότι είναι αδύνατον να ανοίξω λογαριασμό στο όνομά μου..ακόμα και αυτός που μένει ένα χρόνο εκεί δυσκολεύτηκε να ανοίξει στην αρχή........Είχανε λέει τρομοκράτες και ανοίγανε λογαριασμους σε τράπεζες εκεί και και κάτι τέτοιες βλακείες!!΄τωρα έχουν σφίξει τα πράγματα και τα κάνουν πιο δύσκολα....
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΠΤΩΧΕΥΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ & ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 11 Oct 2011 14:11 #9

  • Nomader
  • Nomader's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 376
  • Thank you received: 19
  • Karma: 0 (-1)
mr kouk wrote:
Προτίμησες το εξωτερικό?...Θέλω και εγώ να κάνω το ίδιο σε νορβιγική χώρα αλλά ο αδερφός μου που μένει εκεί μου λέει ότι είναι αδύνατον να ανοίξω λογαριασμό στο όνομά μου..ακόμα και αυτός που μένει ένα χρόνο εκεί δυσκολεύτηκε να ανοίξει στην αρχή........Είχανε λέει τρομοκράτες και ανοίγανε λογαριασμους σε τράπεζες εκεί και και κάτι τέτοιες βλακείες!!΄τωρα έχουν σφίξει τα πράγματα και τα κάνουν πιο δύσκολα....

Στη συγκεκριμένη χρονική στιγμή προτιμώ οπουδήποτε εκτός Ελλάδας..
Last Edit: 11 Oct 2011 14:39 by Nomader.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.070 seconds