Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: δήλωση καταθέσεων εξωτερικού και λίστες καταθετών στο internet

δήλωση καταθέσεων εξωτερικού και λίστες καταθετών στο internet 24 Nov 2011 16:59 #1

  • σταυρος
  • σταυρος's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 36
  • Thank you received: 16
  • Karma: 1 (1)
Σήμερα δημοσιεύθηκε
news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ec..._1_22/11/2011_463635
ότι αύριο Παρασκευή, λήγει η προθεσμία για δικαιολόγηση μέσω του πόθεν έσχες , των καταθέσεων εξωτερικού γι' αυτούς που δεν θέλουν την δημοσιοποίηση των ονομάτων τους.
Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο;
The administrator has disabled public write access.

Απ: δήλωση καταθέσεων εξωτερικού και λίστες καταθετών στο internet 25 Nov 2011 10:20 #2

  • miou
  • miou's Avatar
Εγω δεν παω. Προτιμω να δημοσιοποιηθω !
The administrator has disabled public write access.

Απ: δήλωση καταθέσεων εξωτερικού και λίστες καταθετών στο internet 25 Nov 2011 12:49 #3

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Έτσι θα μάθουν αυτοί που τους χρωστάς, ότι υπάρχουν λεφτά και ακόμη θα το μάθουν και οι κλέφτες της γειτονιάς σου.
The administrator has disabled public write access.

Απ: δήλωση καταθέσεων εξωτερικού και λίστες καταθετών στο internet 25 Nov 2011 14:28 #4

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Katarxin signomi pou grafo greeklish.
Lipamai pou i sovari kata ta alla Kathimerini den diastavronei afta pou grafei. I prothesmia pou anaferoun afora tous megaloofeiletes me liksiprothesma xrei kai oxi tous katathetes eksoterikou. Iparhei sxetiki dilosi tou Venizelou sto site toy ypourgeiou oikonomikon. Kata ta alla tha thela na mou apantisei kapios an kserei, ap;o pou provlepetai i dimosiefsi ton onomaton oson evgalan ta lefta tous ekso? Ego ksero mono oti epitrepetai me nomo i dimosiefsi ton onomaton ton ofeileton tou dimosiou. Apo pou ki os pou an vgalo ta lefta mou ekso theoroumai liksiprothesmos ofeiletis? Eleos pia!
The administrator has disabled public write access.

Απ: δήλωση καταθέσεων εξωτερικού και λίστες καταθετών στο internet 25 Nov 2011 14:41 #5

  • NG
  • NG's Avatar
ΦΙΛΕ ΑΝΩΝΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ! ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΙΑ ΟΙ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ!
The administrator has disabled public write access.

Απ: δήλωση καταθέσεων εξωτερικού και λίστες καταθετών στο internet 25 Nov 2011 15:47 #6

  • σταυρος
  • σταυρος's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 36
  • Thank you received: 16
  • Karma: 1 (1)
το σχετικό απόσπασμα της ομιλίας του υπουργού της 21.11.11, που ξεκαθαρίζει τα πράγματα είναι:


Επίσης, έχω πει, ότι η Γενική Γραμματεία Πληροφορικών Συστημάτων έχει επεξεργαστεί τους καταλόγους όσων εξήγαγαν μεγάλα ποσά στο εξωτερικό μη δικαιολογούμενα από την περιουσία ή το εισόδημά τους για τα έτη 2009–2010 και αναμένουμε τα στοιχεία του 2011. Εκεί επειδή θέλουμε φορολογικές διασταυρώσεις, θα είμαστε σε πολύ λίγες μέρες έτοιμοι και θα ζητήσουμε ξανά, έχουμε ζητήσει άδεια, προκειμένου να αναρτήσουμε και αυτά τα ονόματα, αλλά εκεί πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί, μεταξύ αυτών οι οποίοι είχαν νόμιμα τις καταθέσεις και αυτών που είχαν φορολογικό πρόβλημα. Διότι, όταν εξάγονται οι καταθέσεις αυτές σε κράτος–μέλος της ΕΕ, πρόκειται για νόμιμη ενδοκοινοτική κίνηση κεφαλαίου. Δεν μπορεί να πει κανείς τίποτα.

Η φορολογική υποχρέωση είναι αυτή που πρέπει να ελεγχθεί. Αλλά, αυτό ισχύει και για τις καταθέσεις που μένουν εδώ. Ας ξεκινήσουμε από αυτές που φεύγουν, γιατί εκεί έχουμε και ένα πρόβλημα χρηματοδότησης της οικονομίας, γιατί όλα αυτά μειώνουν τη ρευστότητα για τις επιχειρήσεις και τα νοικοκυριά. Άρα, βρισκόμαστε σε αυτό και έχω πει ότι εκεί θα είναι μια ευκαιρία να κάνουμε και μια γενικότερη κοινωνική και ηθική συζήτηση για διάφορα πράγματα.

Σε σχέση με την Ελβετία. Εμείς, όπως το Ηνωμένο Βασίλειο και η Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γερμανίας, θέλουμε να συνάψουμε μια διμερή σύμβαση με την Ελβετία. Η Ελβετία δεν υπόκειται στην κοινοτική νομοθεσία. Η Επιτροπή θέλει να κάνει η ΕΕ μια συμφωνία, με βάση το άρθρο 128. Δηλαδή, θέλει να κάνει διμερή εμπορική σχέση. Αυτό αργεί. Εμείς επειγόμεθα. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό που μπορεί να κάνει η Γερμανία και το Ηνωμένο Βασίλειο δεν μπορούμε να το κάνουμε και εμείς. Θα κάνουμε μια ίδια σύμβαση. Βεβαίως, εμείς έχουμε το μειονέκτημα ότι χρηματοδοτούμαστε από την τρόικα.

και ολόκληρο το κείμενο
ιhttp://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/2dc6958e-0283-4c6e-a812-d3989a557a44
The administrator has disabled public write access.

Απ: δήλωση καταθέσεων εξωτερικού και λίστες καταθετών στο internet 25 Nov 2011 20:36 #7

  • XXXX
  • XXXX's Avatar
τι ειναι αυτο το καινουργιο?εγω μολις το εμαθα....εχω μολις 50000ευρω στη κυπρο και μπορω να διακιολογησω μονο τις 30000περιπου...εχω λογο να φοβαμαι?τι να πω πια ειναι τιμια λεφτα και μας κανουν να χασουμε τον υπνο μας....
The administrator has disabled public write access.

Απ: δήλωση καταθέσεων εξωτερικού και λίστες καταθετών στο internet 25 Nov 2011 21:49 #8

  • magnet
  • magnet's Avatar
XXXX wrote:
τι ειναι αυτο το καινουργιο?εγω μολις το εμαθα....εχω μολις 50000ευρω στη κυπρο και μπορω να διακιολογησω μονο τις 30000περιπου...εχω λογο να φοβαμαι?τι να πω πια ειναι τιμια λεφτα και μας κανουν να χασουμε τον υπνο μας....


Αν πρόκειται για το ποσό των 50000, κοιμήσου ήσυχος, αν όμως έχει ένα ή δύο μηδενικά ακόμη, ενημερώσου....
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.065 seconds