Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα

Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 13 Jul 2012 16:35 #10

  • bikos
  • bikos's Avatar
-Το μεσαίωνα ο ηγενόμας προσέφερε γιατρό στην αρρώστια σου, αν ήθελε να κάνει φιλανθρωπία (καλά το είπες).
Σήμερα, το κράτος (ο ηγεμόνας δηλαδή) που σου παίρνει την ογδοηκοστή, σου προσφέρει γιατρό? Φάρκαμα? Γάζες? Νοσοκόμα? Ακτινογραφία?

Το μόνο που προσφερε ο ηγεμονας στο μεσαιων ηταν δωρεαν ταινιες τρόμου, και μάλιστα σε live εκτελεση, μερικα αποφαγια στου ζητιανους, και με το ζορι εκκλησιασμο για ολους. Αντε διαβασε μεσαιωνικη ιστορια να πληροφορηθεις. Ελεος εδω μεσα :sick:
The administrator has disabled public write access.

Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 13 Jul 2012 17:27 #11

  • Δέσποινα
  • Δέσποινα's Avatar
bikos wrote:
Δεσποια
σαχλαμαρες.
Μαλιστα με κατηγορεις

δειχνει ασχετοσυνη, πληρη έλλειψη οικονομικων γνωσεων και ιστοριας.

Πρν πατησεις το κουμπι "υποβολη" ξαναδαβαζε αυτα που γραφεις

Αν γράφω σαχλαμάρες ή όχι, άσε να το κρίνουν αυτοί που διαβάζουν.

Δε σε κατηγορώ για τίποτα. Ακόμα κι αν είσαι έμμισθος υπάλληλος του σημερινού «ηγεμόνα» (του κράτους δηλαδή), αυτό δεν είναι λόγος για να σε κατηγορεί κάποιος.
Όλοι κάποια δουλειά κάνουμε για να ζήσουμε.
Το θέμα είναι τι παράγουμε, με τη δουλειά που κάνουμε.
Κι αυτοί που απλώς μαζεύουν φόρους (δηλαδή τον πλούτο των άλλων) εγώ δεν θεωρώ ότι συμβάλλουν στην αύξηση του συνολικού πλούτου.
Είπα λοιπόν (γιατί έτσι ξεκίνησε η κουβέντα – και μάλιστα ΕΣΥ την ξεκίνησες) ότι αυτοί που κάθονται και διαβάζουν τι γράφεται εδώ για "σχεδιάσουν την πάταξη της φοροδιαφυγής" δε θα καταφέρουν τίποτα, γιατί στήνουν ένα σύστημα που είναι καταδικασμένο να αποτύχει.
Η (πρόσφατη) ιστορία (που εγώ δεν την ξέρω, αλλά εσύ την ξέρεις) με δικαιώνει: Τι επιτυχία είχαν "τα φορολογικά μέτρα" που όλοι αυτοί ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΟΥΣΑΝ να τα σχεδιάσουν είκοσι και πλέον χρόνια τώρα? Καμία. Γιατί τώρα θα πετύχουν? Δεν θα πετύχουν και το λόγο στον είπα: ΔΕΝ έχουν σύμμαχο τον πληθυσμό. Και επιβεβαιώνομαι και γι’ αυτό που λέω τώρα (ότι οι "σχεδιαστές" δεν παράγουν τίποτα), γιατί ακριβώς επί 20 χρόνια πληρωνόντουσαν, και αποτέλεσμα δεν έφεραν.

Μάλλον εσύ θα πρέπει να ξαναδιαβάζεις αυτά που σου γράφουν οι άλλοι, και βάζε το μυαλό που έχεις (όσο έχεις) να κουραστεί για να τα καταλάβει, πριν βιαστείς να απαντήσεις πατώντας "Υποβολή".

bikos wrote:
Το μόνο που προσφερε ο ηγεμονας στο μεσαιων ηταν δωρεαν ταινιες τρόμου, και μάλιστα σε live εκτελεση, μερικα αποφαγια στου ζητιανους, και με το ζορι εκκλησιασμο για ολους. Αντε διαβασε μεσαιωνικη ιστορια να πληροφορηθεις. Ελεος εδω μεσα

Πράγματι, έλεος! Μου θυμίζεις τον Κασιδιάρη που στο λόγο του στη βουλή έκανε περιγραφή πως ο Αφγανός έχωνε το μαχαίρι στην κοιλιά του παληκαριού στην πάτρα και πως το περιέστρεφε.

Εν πάσει περιπτώσει, σε ρώτησα ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ: Να το ξαναπώ:

Kάνε μια απαρίθμηση των υπηρεσιών που ΕΣΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ είσαι ευχαριστημένος να απολαμβάνεις από αυτές που σου παρέχει το κράτος.
Σε αυτό το συγκεκριμένο ερώτημα, μπορείς να απαντήσεις?

Αν αυτό που σου παρέχει είναι ο μισθός σου, πάω πάσο. Αλλά μην έχεις αξίωση να είμαστε όλοι οι άλλοι ευχαριστημένοι με αυτό το καθεστώς.


@ Ανώνυμος:
ΠΑΝΤΑ γκρίνιαζα. Ή αν θες, ποτέ δεν γκρίνιαζα.
Δεν έχει όμως σημασία τι έκανα και τι κάνω, γιατί τίποτα δε θα αλλάξει εξ αιτίας του τι κάνω εγώ. Όπως δεν άλλαξε και στο παρελθόν.

Το τι συμβαίνει όμως, το τι συνέβαινε και το τι θα συμβεί, δε βλάπτει να το εντοπίζουμε, να το περιγράφουμε, να το αιτιολογούμε και να το προβλέπουμε.

Κι όποιος καταλάβει, κατάλαβε.
Ο bikos μάλλον δεν είναι μέσα σ’ αυτούς.
Εσύ?
The administrator has disabled public write access.

Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 13 Jul 2012 17:45 #12

  • bikos
  • bikos's Avatar
Ακόμα κι αν είσαι έμμισθος υπάλληλος του σημερινού «ηγεμόνα» (του κράτους δηλαδή), αυτό δεν είναι λόγος για να σε κατηγορεί κάποιος.

Μου θυμίζεις τον Κασιδιάρη που στο λόγο του στη βουλή έκανε περιγραφή πως ο Αφγανός έχωνε το μαχαίρι στην κοιλιά του παληκαριού στην πάτρα και πως το περιέστρεφε.

Αν αυτό που σου παρέχει είναι ο μισθός σου, πάω πάσο. Αλλά μην έχεις αξίωση να είμαστε όλοι οι άλλοι ευχαριστημένοι με αυτό το καθεστώς.


Α μαλιστα. Τωρα στο καπακι και η λασπη. Ειμαι ή εφοριακός ή δημόσιος υπάλληλος γενικά και αν δεν ειμαι κατι απο αυτά ειμαι χρυσαυγίτης. Η πληρης ελλειψη επιχερηματων, συμπληρωνεται με αστειες αιτιολογιες, και μολις στριμωχτουμε αρχιζουμε τη λασπολογια μηπως και φερουμε τον αλλον σε δυσολη θεση.

ΡΕ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ. ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΩΣ ΝΑ ΚΡΥΨΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΥΡΑ, ΤΑ ΑΣΠΡΑ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ. ΝΑ ΤΑ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΜΕ ΝΟΜΙΜΑ, ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΝΟΜΙΜΕΣ ΑΠΟΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΓΔΥΣΟΥΝ, ΟΥΤΕ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΟΥΤΕ Η ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ. ΕΙΤΕ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΕΙΤΕ ΔΕΞΙΟΙ.
The administrator has disabled public write access.

Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 13 Jul 2012 18:41 #13

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
bikos είσαι ένας αργόμισθος δημόσιος υπάλληλος, μάλλον εφοριακός και σίγουρα χρυσαυγίτης :P
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 13 Jul 2012 22:03 #14

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
bikos,

Το έχω ξαναγράψει και αλλού, η έλλειψη εγγραφής σου στο site (σταθερό username όπως εγώ, ο makper, ο Cross κλπ, με αξιολογήσεις, δυνατότητα ανάγνωσης άλλων μηνυμάτων του μέλους, γενικά "internetική ταυτότητα" στη μικρή μας tsig κοινότητα και όλα όσα η εγγραφή σε αυτό προσφέρει) σε καθιστά κάπως ασόβαρο, και μη δυνάμενο να διαμαρτύρεται αν του σούρουν κάτι. Αυτά, σε γενικό πλαίσιο.
Επί της συγκεκριμένης "διαμάχης" σου τώρα με την κυρα-Δέσποινα, οφείλω να παρατηρήσω ότι μάλλον εσύ παρουσιάζεις έλλειψη επιχειρημάτων, και όχι η κυρία.
(Για την οποία επίσης ισχύουν όσα είπα σε σένα περί έλλειψης ταυτότητας).

Αλλά ότι καλά στα είπε, καλά στα είπε. Και γενικώς καλά τα είπε.

Έβαλα τον εαυτό μου στη θέση σου: Και αναρωτήθηκα:

"Ας κάνω μια απαρίθμηση των υπηρεσιών που εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος να απολαμβάνω, και μου τις παρέχει το κράτος".

Δεν βρήκα απάντηση.

Αυτά που απολαμβάνω (και που αδιαμφισβήτητα προσφέρει αυτή εδώ η χώρα) είναι άσχετα με το κράτος, είναι το κλίμα, το τοπίο, οι φίλοι μου, κάποιες παραδόσεις, πολλά πράματα, αλλά τίποτα σε σχέση με το κράτος.

Όπου έχει εμπλακεί το κράτος, έχει καταστρέψει και τα καλά που υπάρχουν απ' τη φύση της χώρας.

Και δυστυχώς έχει εμπλακεί σε πάρα πολλούς τομείς.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 14 Jul 2012 01:32 #15

  • bikos
  • bikos's Avatar
Οσο ανώνυμος είμαι εγώ, άλλο τόσο ανώνυμος είναι και η "Δέσποινα". Όπως το ίδιο ανώνυμος είσαι και εσύ. Αυτό σε ενοχλησε ή έγραψες για να ενισχύσεις τη θέση σου ότι για όλα τα δεινά μας φταίνε οι δημόσιοι υπάλλληλοι και οι συνταξιούχοι; Νε ρε φίλε είμαι δημόσιος υπάλληλος. Δάσκαλος είμαι. Να πάμε να ψοφήσουμε μπας και μειωθούν οι φόροι που πληγώνετε, έτσι;
Και ξέρεις τι παρατηρώ; Ότι εσύ και η Δέσποινα έχετε ανησυχητικά την ίδια κοσμοθεωρία. Τον Τζήμερο μόνο ξέχασε να αναφέρει. Δεν πληρώνει φόρους κανένας 80% και μη γράφετε οτι θέλετε. Κάποιοι δεν πληρώνουν ακόμα τίποτε ακόμα, απλά έπεσε ο τζίρος που έκαναν πριν λόγω της ύφεσης και ψάχνουν να βρουν ποιοι τους φταίνε. Οι δημόσιοι υπάλληλοι φταίνε πάλι, οι εφοριακοί και οι χρυσαυγίτες.
The administrator has disabled public write access.

Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 14 Jul 2012 04:54 #16

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
bikos wrote:
Οσο ανώνυμος είμαι εγώ, άλλο τόσο ανώνυμος είναι και η "Δέσποινα". Όπως το ίδιο ανώνυμος είσαι και εσύ. Αυτό σε ενοχλησε ή έγραψες για να ενισχύσεις τη θέση σου ότι για όλα τα δεινά μας φταίνε οι δημόσιοι υπάλλληλοι και οι συνταξιούχοι; Νε ρε φίλε είμαι δημόσιος υπάλληλος. Δάσκαλος είμαι. Να πάμε να ψοφήσουμε μπας και μειωθούν οι φόροι που πληγώνετε, έτσι;
Και ξέρεις τι παρατηρώ; Ότι εσύ και η Δέσποινα έχετε ανησυχητικά την ίδια κοσμοθεωρία. Τον Τζήμερο μόνο ξέχασε να αναφέρει. Δεν πληρώνει φόρους κανένας 80% και μη γράφετε οτι θέλετε. Κάποιοι δεν πληρώνουν ακόμα τίποτε ακόμα, απλά έπεσε ο τζίρος που έκαναν πριν λόγω της ύφεσης και ψάχνουν να βρουν ποιοι τους φταίνε. Οι δημόσιοι υπάλληλοι φταίνε πάλι, οι εφοριακοί και οι χρυσαυγίτες.

Αγαπητέ bikos, αν διδάσκεις παιδιά με τα μυαλά που επιδεικνύεις εδώ, μάλλον δεν είσαι καλός δάσκαλος.
Ξέρεις, όλοι μας έχουμε υπάρξει μαθητές, και τότε σχηματίζαμε εικόνα για το ποιος είναι καλός, και ποιος κακός δάσκαλος.
Επί πλέον, έχουμε κάνει και παιδιά. Και ερχόμαστε σε επαφή με τους δασκάλους τους. Άρα και από κει σχηματίζουμε εικόνα (τώρα που μεγαλώσαμε) για το ποιος είναι καλός και ποιος κακός δάσκαλος.

Η δουλειά σου είναι παραγωγική.
(του εφοριακού δεν είναι - επιμένω).
Και είναι παραγωγική γιατί βγάζεις αποτέλεσμα, προϊόν, πως να το πω.
Όταν όμως μου λες ότι οι ανωνυμίες μας είναι συγκρίσιμες, κάτι δεν πάει καλά με το σκεπτικό σου. Άρα και με το μυαλό σου.

Να σου πω και το άλλο:
Ξέρω ότι τα λεφτά που σε πληρώνουν είναι λίγα. Αναξιοπρεπώς λίγα. Λίγα και για να καλύψουν τις ανάγκες σου, και συγκρινόμενα με το τι παίρνουν οι δάσκαλοι σε άλλες χώρες (που θέλουμε να τις έχουμε σαν πρότυπο), λίγα για τη σπουδαιότητα της δουλειάς που κάνεις, λίγα γενικώς.
Όχι, δε θέλω να ψοφήσεις για να πάψω εγώ να πληρώνω φόρους. Να πληρώνω, και να τα παίρνεις εσύ που μαθαίνεις γράμματα τα παιδιά μου.
Ξέρεις τι δε μου αρέσει που το πληρώνω?
Δε μ’ αρέσει που πληρώνω και αντί να τα παίρνεις εσύ τα παίρνει αυτός που νοικιάζει το κτίριο του Υπουργείου Παιδείας στο κράτος.
Για ψάξε λίγο τον προϋπολογισμό του υπουργείου σου, και δες:
Πόσα από τα λεφτά που ξοδεύει πάνε στο μισθό σου, πόσα στα βιβλία, στις κιμωλίες, στη θέρμανση και την καθαριότητα των σχολείων, και πόσα σε "άλλες δαπάνες".
Θέλεις πολλή δουλειά ακόμα για να καταλάβεις τι γίνεται γύρω σου, αγαπητέ.

Πάμε τώρα στους φόρους:
Είμαι στην ανώτατη κλίμακα, άρα πληρώνω 45%.
Για κάθε κατοστάρικο που εισπράττω, τα 45 ευρώ μου τα παίρνει το κράτος. Φαντάζομαι δεν το αμφισβητείς αυτό.

Πρόσεξε τώρα, και για να σου απλοποιήσω το παράδειγμα ας πάμε σε μια αμοιβή κατοστάρικου. Έστω ότι είμαι υδραυλικός, και έστω ότι δουλεύω "με το φορολογικό σταυρό στο χέρι", δηλαδή τα κάνω όλα νόμιμα, όπως οι φορολογικοί νόμοι ορίζουν.

Με φωνάζει ο πελάτης μου και μου λέει: "Στάζει η βρύση".
"Για να τη φτιάξω θέλω 100 ευρώ" του λέω εγώ.
"Ναι, και θα μου δώσεις απόδειξη" λέει ο πελάτης.
"Τότε είναι 123 ευρώ" λέω (φυσικά) εγώ. Και φτιάνω τη βρύση.

Ο πελάτης μου πληρώνει 123 ευρώ, και παίρνει την απόδειξη του.

Αμέσως (τον άλλο μήνα) εγώ πάω στην εφορία και δίνω τα 23 ευρώ (το ΦΠΑ).
Στο τέλος του χρόνου, κάνω τη δήλωσή μου. Βεβαίως, τα 100 ευρώ της αμοιβής πάνε στο εισόδημα μου (η επισκευή δεν είχε υλικά: Το λαστιχάκι της βρύσης κάνει 0,05 – αμελητέο).
Από τα 100 ευρώ που θα δηλώσω, τα 45 τα παίρνει το δημόσιο. Φόρος εισοδήματος.
Και μάλιστα τώρα τελευταία με βάζουν να πληρώσω και 4% "έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης", δηλαδή πάμε στο 49%.
Από το κατοστάρικο που δήλωσα, μου αφήνουν τα 51 ευρώ για να τα ξοδέψω.

Πάμε τώρα να τα ξοδέψω:
Έστω ότι τα βάζω βενζίνα.
51 ευρώ βενζίνα.
Ξέρεις, από τα 1,70 ευρώ που πουλιέται η βενζίνα το λίτρο πόσα πάνε στο κράτος και πόσα στον Άραβα, το τάνκερ, το διυλιστήριο, βυτιοφόρο, το πρατήριο?
Τα 0,40 πάνε σε όλους αυτούς, και το 1,30 πάει στο κράτος. Είναι ΦΠΑ, φόρος καυσίμου, και άλλοι διάφοροι φόροι που δε τους θυμάμαι τώρα.
Άρα από τα 51 ευρώ που πληρώνω, τα 39 πάνε στο κράτος και τα 12 σ’ αυτούς που πραγματικά με προμηθεύουν βενζίνα.

Ο πελάτης μου λοιπόν με πλήρωσε 123 ευρώ για μια δουλειά που του έκανα, και από ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ εγώ αγόρασα πράμα αξίας 12 ευρώ. Τα υπόλοιπα (με τον ένα ή άλλο τρόπο) πήγαν στον ηγεμόνα.

Ξέρεις τι ποσοστό είναι το 12 στο 123?
9,76%.
Το υπόλοιπο (90,24%) πήγε στο κράτος.
Πες μου λοιπόν πάλι ότι "κανένας δεν πληρώνει φόρους 80%".
Στην περίπτωση που σου παρέθεσα, είναι 90%.

Αν θέλεις να πάρουμε και άλλα παραδείγματα, όχι με καύσιμο, αλλά με μακαρόνια, με γάλα, με ρούχα, με γυαλιά, με αγορά υπηρεσιών από επόμενο επαγγελματία (π.χ. το ράφτη μου ή το γιατρό μου), να το κάνουμε.
Πόσο λες να βγει το ποσοστό? Κάτω από 70%? Σε πληροφορώ πως όχι.

Αγαπητέ μου δάσκαλε, δε μου φταίει κανένας πεσμένος τζίρος, και κανένας δάσκαλος. Φταίει ολόκληρο το σύστημα, το οποίο θέλει ξήλωμα συθέμελα, και ξαναστήσιμο απ’ την αρχή.

Αν (δυστυχώς) μέσα στα ξερά του ξηλώματος καούν και μερικά χλωρά, τι να κάνουμε, θα είναι παράπλευρες απώλειες.
Άλλος τρόπος όμως για να καθαρίσει το χωράφι, δεν υπάρχει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), LAKIS

Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 14 Jul 2012 04:59 #17

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Και κάτι ακόμα δάσκαλε:

Είναι κακό να είσαι δάσκαλος, να σε ρωτάνε κάτι και να μην απαντάς.

Σε ρωτάω λοιπόν και εγώ τώρα:

Κάνε μια απαρίθμηση των υπηρεσιών που εσύ προσωπικά είσαι ευχαριστημένος να απολαμβάνεις, και που σου τις παρέχει το κράτος.

Και περιμένω την απάντηση σου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), LAKIS

Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 14 Jul 2012 07:27 #18

  • Anonimos
  • Anonimos's Avatar
To θεμα ειναι αγαπητε οτι ο δασκαλος δεν κρυβει τιποτα.Φορολογεοται για ολα.Εσυ που πας με το σταυρο στο χερι παρανομησες ηδη στην πρωτη παραγραφο οταν αλλαξες τη τι μη στην υπηρεσια που προσφερεις.Και μην μιλας για τους δημοσιους υπαλληλους γιατι αυτοι σηκωνουν το 80 τοις εκατο της φορολογιας.Ενω εσυ ο υδραυλικος βγαζεις 50 και δηλωνεις στην καλυτερη περιπτωση 15 για να θολωσεις τα νερα.Μην υποτιματε τη νοημοσυνη μας.Δεν μιλατε σε παιδακια.Μακαρι να πτωχευσουμε για να καταλαβετε τη γλυκα......Τοτε και τα 10 ευρω για το σωληνακι θα ειναι σαν χρυσος. Περαστικα σας.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.077 seconds