Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Page:
  • 1

TOPIC: Γιατί να πληρώνω ΕΡΤ

Γιατί να πληρώνω ΕΡΤ 28 Dec 2011 00:29 #1

  • Κάλχας
  • Κάλχας's Avatar
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει η δυνατότητα να μην πληρώνουμε ΕΡΤ? Εγώ δεν θέλω να βλέπω ΕΡΤ και στην τελική αν θέλει η ΕΡΤ να υπάρχει να λειτουργεί αποκλειστικά μέσω της διαφήμισης από την ελεύθερη αγορά.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Γιατί να πληρώνω ΕΡΤ 28 Dec 2011 10:39 #2

  • partblah1990
  • partblah1990's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 38
  • Karma: 0 (-1)
δεν είσαι και ο μοναδικός ...είναι άλλα 11εκ Έλληνες που δεν το θέλουν........
Απλώνω τα πόδια μου όσο φτάνει το πάπλωμα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Γιατί να πληρώνω ΕΡΤ 28 Dec 2011 17:46 #3

  • Μικροκαταθέτης
  • Μικροκαταθέτης's Avatar
Κάλχας wrote:
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει η δυνατότητα να μην πληρώνουμε ΕΡΤ? Εγώ δεν θέλω να βλέπω ΕΡΤ και στην τελική αν θέλει η ΕΡΤ να υπάρχει να λειτουργεί αποκλειστικά μέσω της διαφήμισης από την ελεύθερη αγορά.
Πριν λίγες μέρες με ενημέρωσαν από την energa ότι αν φύγω από τη ΔΕΗ και πάω στη δική τους εταιρία, πέρα από τα φτηνότερα τιμολόγια, θα γλυτώνω την πληρωμή της ΕΡΤ επειδή μόνο η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να την εισπράττει. Προφανώς και οι άλλες εταιρίες παροχής ηλεκτρικού ρεύματος δε θα περιλαμβάνουν την ΕΡΤ στα τιμολόγιά τους. Μόνο από τη μη καταβολή του τέλους για ΕΡΤ κερδίζετε 50 € το χρόνο.

Υ.Γ. Αν είστε στη ΔΕΗ με κοινωνικό τιμολόγιο κερδίζετε 80-100 € το χρόνο για μια μέση κατανάλωση. Οι εναλλακτικοί πάροχοι ηλεκτρισμού δε μπορούν να προσφέρουν κοινωνικό τιμολόγιο. Επίσης το κέρδος από τη μειωμένη τιμολόγηση είναι μικρό μέχρι και τις 1000-1200 kwh το τετράμηνο. Και φυσικά για να θολώσουν λίγο τα νερά, οι εναλλακτικοί πάροχοι εκδίδουν λογαριασμό κάθε τρίμηνο και όχι δίμηνο (έναντι) και στο τετράμηνο εξοφλητικό όπως η ΔΕΗ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Γιατί να πληρώνω ΕΡΤ 29 Dec 2011 13:54 #4

  • entro
  • entro's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 10
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0 (1)
Δεν γλιτώνεις ΕΡΤ και Δημοτικά Τέλη. Η ΔΕΗ θα σου στέλνει μόνο αυτά να πληρώνεις αν αλλάξεις πάροχο ρεύματος.
Απορώ πως σου το είπαν αυτό μήπως κατάλαβες λάθος?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Γιατί να πληρώνω ΕΡΤ 29 Dec 2011 15:25 #5

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Τα δημοτικά τέλη είναι υποχρεωμένος ο πάροχος να τα εισπράττει και η ΕΡΤ θα έρχεται με το πάγιο της ΔΕΗ το οποίο θα πληρώνεις έτσι και αλλιώς, εφόσον δεν έχει γίνει πλήρης απελευθέρωση της ενέργειας και όλοι οι πάροχοι είναι εξαρτημένοι από την ΔΕΗ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Γιατί να πληρώνω ΕΡΤ 29 Dec 2011 22:16 #6

  • Μικροκαταθέτης
  • Μικροκαταθέτης's Avatar
entro wrote:
Δεν γλιτώνεις ΕΡΤ και Δημοτικά Τέλη. Η ΔΕΗ θα σου στέλνει μόνο αυτά να πληρώνεις αν αλλάξεις πάροχο ρεύματος.
Απορώ πως σου το είπαν αυτό μήπως κατάλαβες λάθος?
Όχι μια χαρά κατάλαβα...Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και εκείνος ήταν ένας απλός πωλητής στην energa.
Άρα ή δεν ήξερε ή απλά ήθελε να με παροδηγήσει. Αλλά εγώ παίρνω αποφάσεις μόνο κατόπιν έρευνας! ;)
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.058 seconds