Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα?

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 25 Jun 2019 19:01 #19

  • bfc_xxx
  • bfc_xxx's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 100
  • Thank you received: 24
  • Karma: 0 (-1)
Προσοχή σε όσους έχουν την AMEX της ALPHA BANK και είναι με δωρεάν συνδρομή για πάντα. Έχει αρχίσει να γίνεται αντικατάσταση με την MASTERCARD και υπάρχει συνδρομή 30€ για την απλή ή 50€ για την GOLD για όσους είχαν την PREMIUM AMEX. Σε ερώτηση μου στη τράπεζα μου είπαν ότι έτσι και αλλιώς όλες οι κάρτες (δηλ και οι VISA της ALPHA, όσες είχαν βγει με προσφορά δωρεάν συνδρομής) θα αρχίσουν να έχουν συνδρομή. Εγώ θα τις κόψω όλες.
The administrator has disabled public write access.

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 25 Jun 2019 19:06 #20

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
bfc_xxx wrote:
Προσοχή σε όσους έχουν την AMEX της ALPHA BANK και είναι με δωρεάν συνδρομή για πάντα. Έχει αρχίσει να γίνεται αντικατάσταση με την MASTERCARD και υπάρχει συνδρομή 30€ για την απλή ή 50€ για την GOLD για όσους είχαν την PREMIUM AMEX. Σε ερώτηση μου στη τράπεζα μου είπαν ότι έτσι και αλλιώς όλες οι κάρτες (δηλ και οι VISA της ALPHA, όσες είχαν βγει με προσφορά δωρεάν συνδρομής) θα αρχίσουν να έχουν συνδρομή. Εγώ θα τις κόψω όλες.

Η δική μου ενημέρωση από την εξυπηρέτηση πελατών της Alpha ήταν η ακριβώς αντίθετη (πάντα αναφέρομαι στην κάρτα που θα αντικαταστήσει την Dynamic AMEX). Ίσως βέβαια εξαρτάται από τον τζίρο που κάνει η κάρτα του κάθε πελάτη. Σε κάθε περίπτωση θα ρωτήσω ξανά όταν θα έρθει το πλαστικό και πριν την ενεργοποιήσω.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 25 Jun 2019 19:07 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 25 Jun 2019 20:15 #21

  • razkal
  • razkal's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 5
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
bfc_xxx wrote:
Προσοχή σε όσους έχουν την AMEX της ALPHA BANK και είναι με δωρεάν συνδρομή για πάντα. Έχει αρχίσει να γίνεται αντικατάσταση με την MASTERCARD και υπάρχει συνδρομή 30€ για την απλή ή 50€ για την GOLD για όσους είχαν την PREMIUM AMEX. Σε ερώτηση μου στη τράπεζα μου είπαν ότι έτσι και αλλιώς όλες οι κάρτες (δηλ και οι VISA της ALPHA, όσες είχαν βγει με προσφορά δωρεάν συνδρομής) θα αρχίσουν να έχουν συνδρομή. Εγώ θα τις κόψω όλες.
Σε μένα είπαν ότι η συνδρομή θα ισχύσει από το 2ο έτος, ως τέλος του 2019 θα είναι χωρίς συνδρομή.
The administrator has disabled public write access.

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 25 Jun 2019 21:37 #22

  • JMT
  • JMT's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 380
  • Thank you received: 155

  • Karma: 10 (-2)
Η κάρτα bonus and miles η οποία ήταν δωρεάν με διαδοχικές εγκρίσεις διετίας τώρα είναι με προμήθεια 40 ευρώ. Την κατάργησα αμέσως. Η κάρτα της ΕΤΕ είναι δωρεάν με σύνδεση σε λογαριασμό καταθέσεων και πάγια εντολή πληρωμής της.
The administrator has disabled public write access.

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 26 Jun 2019 10:05 #23

  • bfc_xxx
  • bfc_xxx's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 100
  • Thank you received: 24
  • Karma: 0 (-1)
batista wrote:
Η δική μου ενημέρωση από την εξυπηρέτηση πελατών της Alpha ήταν η ακριβώς αντίθετη (πάντα αναφέρομαι στην κάρτα που θα αντικαταστήσει την Dynamic AMEX). Ίσως βέβαια εξαρτάται από τον τζίρο που κάνει η κάρτα του κάθε πελάτη. Σε κάθε περίπτωση θα ρωτήσω ξανά όταν θα έρθει το πλαστικό και πριν την ενεργοποιήσω.

Καλό θα ήταν με κάποιο τρόπο να μάθουμε σίγουρα τι θα γίνει με τις παλιές κάρτες (δωρεάν για πάντα) και με την καινούρια την MASTERCARD, γιατί αν χρεωθεί η συνδρομή άντε μετά να βγάλεις άκρη.
Σε επικοινωνία μου με την εξυπηρέτηση μου είπαν ότι θα υπάρχει συνδρομή 30€ για την GOLD MASTERCARD ενώ η συνδρομή της είναι 50€. Από αυτό και μόνο καταλαβαίνουμε ότι δε μπορούμε να πάρουμε μια σίγουρη απάντηση από την εξυπηρέτηση, γιατί είναι σα μη ξέρουν τι τους γίνεται.
Σε κάθε περίπτωση αν αρχίσουν οι συνδρομές όχι μόνο θα κόψω τις κάρτες αλλά θα μαζέψω και τα υπόλοιπα προϊόντα που έχω στην άλφα.
The administrator has disabled public write access.

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 26 Jun 2019 10:19 #24

bfc_xxx wrote:
Καλό θα ήταν με κάποιο τρόπο να μάθουμε σίγουρα τι θα γίνει με τις παλιές κάρτες (δωρεάν για πάντα) και με την καινούρια την MASTERCARD, γιατί αν χρεωθεί η συνδρομή άντε μετά να βγάλεις άκρη.
Σε επικοινωνία μου με την εξυπηρέτηση μου είπαν ότι θα υπάρχει συνδρομή 30€ για την GOLD MASTERCARD ενώ η συνδρομή της είναι 50€. Από αυτό και μόνο καταλαβαίνουμε ότι δε μπορούμε να πάρουμε μια σίγουρη απάντηση από την εξυπηρέτηση, γιατί είναι σα μη ξέρουν τι τους γίνεται.
Σε κάθε περίπτωση αν αρχίσουν οι συνδρομές όχι μόνο θα κόψω τις κάρτες αλλά θα μαζέψω και τα υπόλοιπα προϊόντα που έχω στην άλφα.
Εγώ έχω 2 κάρτες amex της alpha κ μία MasterCard.
Σε καμία δεν χρεώνεται συνδρομή, γιατί κάνω πάνω από 2000€ ετήσια χρέωση στην καθεμία.
Αυτή άλλωστε είναι κ η προϋπόθεση για τη δωρεάν συνδρομή.
Σε κάτι επιστολές που μου ήρθαν προχθές, η alpha με πληροφορεί πως η. Dynamic που έχω θα γίνει Diner's, αλλά με 8 πόντους ανά συναλλαγή κ η AMEX, η δεύτερη κάρτα που έχω, θα γίνει MasterCard, αλλά με 8 κ όχι 4 πόντους ανά συναλλαγή που ισχύει για τις νέες κάρτες.
Θα διατηρηθεί δηλ το παλιό καθεστώς.
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα διατηρηθεί η δωρεάν συνδρομή για τα 2 χιλιάρικα ετήσια χρέωση.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 26 Jun 2019 10:28 #25

  • bfc_xxx
  • bfc_xxx's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 100
  • Thank you received: 24
  • Karma: 0 (-1)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Εγώ έχω 2 κάρτες amex της alpha κ μία MasterCard.
Σε καμία δεν χρεώνεται συνδρομή, γιατί κάνω πάνω από 2000€ ετήσια χρέωση στην καθεμία.
Αυτή άλλωστε είναι κ η προϋπόθεση για τη δωρεάν συνδρομή.
Σε κάτι επιστολές που μου ήρθαν προχθές, η alpha με πληροφορεί πως η. Dynamic που έχω θα γίνει Diner's, αλλά με 8 πόντους ανά συναλλαγή κ η AMEX, η δεύτερη κάρτα που έχω, θα γίνει MasterCard, αλλά με 8 κ όχι 4 πόντους ανά συναλλαγή που ισχύει για τις νέες κάρτες.
Θα διατηρηθεί δηλ το παλιό καθεστώς.
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα διατηρηθεί η δωρεάν συνδρομή για τα 2 χιλιάρικα ετήσια χρέωση.

Αυτός ο όρος υπήρχε παλιά για τη μη χρέωση συνδρομής αν έκανες κάποιον συγκεκριμένο τζίρο στη κάρτα. Πλέον τον έχουν αφαιρέσει από το pdf που έχει το τιμοκατάλογο της τράπεζας. Εγώ πιστεύω ότι θα παραμείνουμε στο παλιό καθεστώς μέχρι να αλλάξουν οι κάρτες με καινούριες.
The administrator has disabled public write access.

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 26 Jun 2019 10:39 #26

Σε επικοινωνία με ανθρώπους της alpha μου είπαν πως ναι μεν, δεν το γράφουν πια στους όρους όπως παλιά, αλλά "σιωπηρά" ισχύει, τουλάχιστον για τις παλιές κάρτες.
Αλήθεια ή ψέμματα...θα δείξει...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Ποια πιστωτικη καρτα ειναι περισσοτερο συμφερουσα? 26 Jun 2019 11:04 #27

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Σε επικοινωνία με ανθρώπους της alpha μου είπαν πως ναι μεν, δεν το γράφουν πια στους όρους όπως παλιά, αλλά "σιωπηρά" ισχύει, τουλάχιστον για τις παλιές κάρτες.
Αλήθεια ή ψέμματα...θα δείξει...

Να τονίσω απλά, ότι για κάποιες κάρτες που είχαν βγει με χωρίς συνδρομή για πάντα (λόγω προωθητικού προγράμματος για κάποια χρόνια, π.χ. Dynamic AMEX) δεν υπήρχε καμία προϋπόθεση (π.χ. ελάχιστος ετήσιος τζίρος).
Για αυτές (και σύμφωνα με την μέχρι τώρα ενημέρωση) θεωρώ ότι δεν θα κάνουν καμία αλλαγή, αλλά σε κάθε περίπτωση θα φανεί αρκετά σύντομα.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.092 seconds