Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αγοράζοντας on-line

Απ: Αγοράζοντας on-line 18 Oct 2010 00:36 #10

απο προσωπικη μου εμπειρια απο καρτα visa της alpha bank με καλεσαν μια μερα στο κινητο τηλεφωνο και μου ειπαν οτι υπαρχει υποψια υποκλοπης των στοιχειων της καρτας μου επειτα απο δυο περιεργες χρεωσεις στις Φιλιππινες πριν δυο μερες...
μου ειπαν οτι αν οντως ισχυει να κανω μια αμφισβητιση των χρεωσεων στην τραπεζα και θα εκδοσουν καινουργια καρτα με διαφορετικο αριθμο...
προχωρησα σε αμφισβητιση το ποσο χρεωθηκε κανονικα αλλα αφαιρεθηκε τον επομενο μηνα!
η καρτα ακυρωθηκε και εφτασε μετα απο 10 μερες η καινουργια
δεν εχω παρα να τους δωσω τα ευσημα μου!!!
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγοράζοντας on-line 18 Oct 2010 12:01 #11

Χρησιμοποιώ πιστωτικές για αγορές στο διαδίκτυο με (Paypal, moneybookers) και χωρίς ενδιαμέσους για περισσότερο από 10 χρόνια τώρα. Κάνω κάθε μήνα παραγγελίες πάνω από 5.000 ευρώ. Η μόνη φορά που αντιμετώπισα πρόβλημα ήταν όταν έδωσα τις λεπτομέρειες της κάρτας μου σε ελληνικό site. Υποκλάπησαν τα στοιχεία μου και έγιναν άμεσα χρεώσεις τις οποίες αμφισβήτησα. Με μια απλή αίτηση στη συνεργαζόμενη τράπεζα επιστράφηκε αμέσως το ποσό.

Πρέπει να προσέχει κανείς αν στη σελίδα στην οποία βάζει τα στοιχεία του έχει συνδεθεί με ασφαλές πρωτόκολλο (βγαίνει ένα λουκέτο κάπου στο browser) και αν το πιστοποιητικό της σελίδας είναι έγκυρο (συνήθως βγαίνει μήνυμα όταν υπάρχει πρόβλημα).

Η Visa πλέον έχει εξελίξει το λογισμικό της και όταν βλέπει ασυνήθιστες συναλλαγές (π.χ. πονταρίσματα σε καζίνο στα όρια του πιστωτικού υπολοίπου από ανθρώπους που δε το είχαν κάνει ποτέ στο παρελθόν) μπλοκάρει αυτόματα τις αντίστοιχες κάρτες. Θέλω να πιστεύω ότι το ίδιο έξυπνα είναι και τα συστήματα των MasterCard και AmEx. Πιστωτική χωρίς ταυτότητα δε δέχονται πλέον παρά μόνο τα λιανομάγαζα. Ωστόσο αυτό είναι κάτι που το αποφεύγουν και οι ίδιοι οι κλέφτες καθώς αν έχει ειδοποιήσει ο κάτοχος την εταιρεία και εσύ πας να τη χρησιμοπιήσεις σε μπαγλάρωσαν στο λεπτό καθώς βγαίνει μήνυμα στο τερματικό.

Κοντολογίς, συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του οικοδεσπότη παραπάνω. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο θα βρείτε πολύ χαμηλότερες τιμές απ' ότι στα μαγαζιά και κάποια sites έχουν κάθε μέρα / εβδομάδα / μήνα μια ευκαιρία. Προτιμάτε πάντα να ψωνίζετε από ΕU sites (χαμηλότερα μεταφορικά, αδασμολόγητα) και αν είναι ανάγκη να αγοράσετε εκτός ΕU ζητείστε αποστολή με ταχυδρομείο, όχι με courier.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Απ: Αγοράζοντας on-line 18 Oct 2010 21:03 #12

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Ο Τσιγκούνης wrote:
Προσθέτοντας και την δική μου εμπειρία από την χρήση πιστωτικών καρτών μέσω ίντερνετ, θέλω να πω ότι ποτέ δεν είχα απώλεια χρημάτων από αυτές τις συναλλαγές. Αντιθέτως, εκτός από το κέρδος το οποίο έχει ο καθένας όταν αγοράζει τα φθηνότερα προϊόντα από το διαδίκτυο, είχα επιπλέον τις επιστροφές (5% ή 2,5%) από τις πιστωτικές κάρτες που προσφέρουν επιστροφή.
Στο μόνο πρόβλημα που είχα κάποτε με μια συναλλαγή από το εξωτερικό όπου το προϊόν δεν έφτασε ποτέ, έστειλα ένα φαξ στην τράπεζα και επέστρεψαν στο ακέραιο το ποσό της χρέωσης.
Προσωπικά δεν έχω κανένα ενδοιασμό να χρησιμοποιήσω την κανονική πιστωτική μου κάρτα στο διαδίκτυο.


Ποια κάρτα δίνει επιστροφή από 2,5 έως 5% ?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγοράζοντας on-line 18 Oct 2010 21:15 #13

Ανώνυμος wrote:
Ποια κάρτα δίνει επιστροφή από 2,5 έως 5% ?
2,5% δίνει η Affinity και 5% έδινε η Aspis.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγοράζοντας on-line 20 Oct 2010 18:52 #14

  • ansel
  • ansel's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 57
  • Thank you received: 13
  • Karma: 0 (4)
Μια σίγουρη πρακτική για αγορές on line είναι η έκδοση της visa electron από την probank
με μηδενικό όριο. Έτσι κάθε φορά που θες να αγοράσεις κάτι "γεμίζεις' με χρήμα την κάρτα
ΧΩΡΙΣ χρέωση είτε μέσω e-banking είτε μέσω ΑΤΜ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγοράζοντας on-line 20 Oct 2010 20:40 #15

Το ίδιο και η χρεωστική της Πειραιώς είναι visa electron kαι χρησιμοποιείται με άνεση στο ίντερνετ. Έχω πάρει πράγματα πια και εγώ!
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγοράζοντας on-line 21 Oct 2010 17:37 #16

ansel wrote:
Μια σίγουρη πρακτική για αγορές on line είναι η έκδοση της visa electron από την probank
με μηδενικό όριο. Έτσι κάθε φορά που θες να αγοράσεις κάτι "γεμίζεις' με χρήμα την κάρτα
ΧΩΡΙΣ χρέωση είτε μέσω e-banking είτε μέσω ΑΤΜ

Είναι συμβατή αυτή η κάρτα με συναλλαγές με δόσεις / συνδρομές κλπ.;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγοράζοντας on-line 22 Oct 2010 17:01 #17

  • ansel
  • ansel's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 57
  • Thank you received: 13
  • Karma: 0 (4)
Αγοράζοντας κάτι με δόσεις ως γνωστόν η κάρτα σου δεσμεύει όλο το ποσό
από το πιστωτικό σου όριο. Έτσι σε μια κάρτα electron πρέπει να βάλεις όλο το ποσό
και μετά να στο παίρνει με ΔΟΣΕΙΣ το κατάστημα που αγόρασες (που λογικά δεν συμφέρει)
Η electron είναι πιο πολύ όταν φοβάσαι να δώσεις on line την κανονική σου κάρτα
Φυσικά δεν έχει συνδρομή
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγοράζοντας on-line 19 Nov 2010 01:42 #18

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13113
  • Thank you received: 1248
  • Karma: -29 (-1)
Επιπλέον προστασία για αγορές από το Διαδίκτυο, πέραν αυτής των ίδιων των Πιστωτικών ή Χρεωστικών Καρτών, προσφέρει η δωρεάν εγγραφή στην Εταιρία paypal.

[url=http://]https://www.paypal.com/gr[/url]

Κάνει τις συναλλαγές ανώνυμα, από Πιστωτική Κάρτα σε Πιστωτική Κάρτα!

Ο λογαριασμός του πωλητή και τα πλήρη στοιχεία του είναι καταγεγραμμένα. Δεν υπάρχει πιθανότητα, δηλαδή, να πέσετε θύμα μιας Ισλαμικής Οργάνωσης στις Φιλιππίνες, ή κανενός Νιγηριανού μαφιόζου.

Επιπλέον προστασία κι εγγύηση ακύρωσης συναλλαγής κι επιστροφής χρημάτων, προσφέρει δωρεάν ο μεγαλύτερος ιστότοπος για αγορές/πωλήσεις/δημοπρασίες/προσφορές στο Διαδίκτυο, το ebay.

[url=http://]http://www.ebay.com/[/url] ή

[url=http://]http://www.ebay.co.uk/[/url]


Μην αγοράσετε τίποτα απολύτως, αν πρώτα δε δείτε πόσο το δίνουν στο ebay!

Συνήθως είναι λιγότερο από τη μισή τιμή πώλησης στην Ελλάδα, παρόλα τα Ταχυδρομικά έξοδα! :)


Καλές αγορές!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.064 seconds