Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Χρεωστική/Πιστωτική με τη μικρότερη προμήθεια για συναλλαγές στο εξωτερικό

Χρεωστική/Πιστωτική με τη μικρότερη προμήθεια για συναλλαγές στο εξωτερικό 26 Aug 2011 12:13 #1

  • ITA
  • ITA's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Karma: 0
Έχει κάνει κάποιος μια έρευνα για το ποια κάρτα έχει την μικρότερη προμήθεια για συναλλαγές στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στις ΗΠΑ; Και αν ξέρετε, η προμήθεια είναι της VISA ή της τράπεζας;

Από την Πειραιώς που έχω χρησιμοποιήσει η προμήθεια είναι περίπου 2% της συναλλαγής.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Χρεωστική/Πιστωτική με τη μικρότερη προμήθεια για συναλλαγές στο εξωτερικό 26 Aug 2011 22:15 #2

Η χρεωστική της Hsbc και της Marfin δεν έχουν προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος (προς το παρόν)
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ITA

Απ: Χρεωστική/Πιστωτική με τη μικρότερη προμήθεια για συναλλαγές στο εξωτερικό 28 Aug 2011 23:38 #3

  • ITA
  • ITA's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Karma: 0
Τέλεια, έχω Marfin!
The administrator has disabled public write access.

Απ: Χρεωστική/Πιστωτική με τη μικρότερη προμήθεια για συναλλαγές στο εξωτερικό 28 Aug 2011 23:59 #4

  • makis
  • makis's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 45
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0 (2)
Έχω δοκιμάσει την Dynamic American Express και δεν έχει χρέωση για μετατροπή συναλλάγματος και έχει επιστροφή 1,5%. Δεν την δέχονται όμως όλα τα μαγαζιά γιατί τους χρεώνει μεγάλη προμήθεια.
Αντίθετα η Affinity της Citibank χρεώνει την μετατροπή του συναλλάγματος.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Χρεωστική/Πιστωτική με τη μικρότερη προμήθεια για συναλλαγές στο εξωτερικό 29 Aug 2011 03:34 #5

makis wrote:
Έχω δοκιμάσει την Dynamic American Express και δεν έχει χρέωση για μετατροπή συναλλάγματος και έχει επιστροφή 1,5%. Δεν την δέχονται όμως όλα τα μαγαζιά γιατί τους χρεώνει μεγάλη προμήθεια.
Αντίθετα η Affinity της Citibank χρεώνει την μετατροπή του συναλλάγματος.

Μάκη... κι εγώ αυτές τις 2 έχω (αλλά και τη Visa τής Marfin για τις βενζίνες)...
Μήπως έχεις ιδέα πόσο % χρεώνει τη μετατροπή τού συναλλάγματος η Affinity;
Γιατί αν είναι πάνω από 1%, συμφέρει οφθαλμοφανώς η Dynamic.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Χρεωστική/Πιστωτική με τη μικρότερη προμήθεια για συναλλαγές στο εξωτερικό 29 Aug 2011 09:29 #6

  • makis
  • makis's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 45
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0 (2)
H Citibank έχει 2 χρεώσεις:
  1. Έξοδα Mastecard/Visa: περίπου 0,39%
  2. Έξοδα επεξεργασίας συναλλαγής σε ξένο νόμισμα: περίπου 2,33%
Σύνολο περίπου 2,71%
Σε ερώτηση που τους έκανα, είπαν ότι αυτά τα έξοδα πάντα υπήρχαν, αλλά μόνο από πέρσι άρχισαν να τα αναγράφουν αναλυτικά στον λογαριασμό.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Μάριος Αντωνίου (epolala)

Απ: Χρεωστική/Πιστωτική με τη μικρότερη προμήθεια για συναλλαγές στο εξωτερικό 10 Jan 2012 18:10 #7

  • ΔΗΜΟΣ
  • ΔΗΜΟΣ's Avatar
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΙΩΣ Η CISA ΧΡΕΩΝΕΙ 0,33% + 2,75 € ΝΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ

Η CITIBANK ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Χρεωστική/Πιστωτική με τη μικρότερη προμήθεια για συναλλαγές στο εξωτερικό 10 Jan 2012 18:17 #8

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
Η χρεωστική της Marfin έχει προμήθεια μετατροπής πλέον ευρώ σε άλλο νόμισμα κι αντίστροφα....
Last Edit: 10 Jan 2012 18:17 by Voukes.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.057 seconds