Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Ερώτηση για επιστροφή από κάρτες και μεταφορά υπολοίπου

Ερώτηση για επιστροφή από κάρτες και μεταφορά υπολοίπου 08 Oct 2011 22:35 #1

  • kartas
  • kartas's Avatar
Χαίρετε.

Έχω στην κατοχή μου την TBank Clasic Visa που μου έδωσαν μαζί με το λογαριασμό μισθοδοσίας στην TBank. Γενικά δεν χρησιμοποιώ ούτε χρησιμοποιούσα ποτέ κάρτες μέχρι που πρόφατα κατάλαβα ότι, αν χρησιμοποιηθούν σωστά, μπορείς να έχεις σημαντικό όφελος και διευκόλυνση. Anyways, επειδή η συγκεκριμένη κάρτα που έχω, δεν έχει επί της ουσίας κανένα bonus επιστροφής (επιστρέφει 30% των τόκων, άρα για κάποιον -όπως εγώ- που πληρώνει ολόκληρο το ποσό στο τέλος του μήνα και δεν πληρώνει τόκους κεφαλαίου, δεν υπάρχει κανένα όφελος).

Θα πάρω λοιπόν κάποια άλλη κάρτα με επιστροφή και είμαι ανάμεσα στην attica mastercard της eurobank, την Citibank Affinity Mastercard και την notos της alpha.

Διαβάζοντας, όμως, τους όρους της notos visa, είδα ότι σε περίπτωση αγοράς με δόσεις, μόνο το ποσό της πρώτης δόσης υπολογίζεται για την επιστροφή και το υπόλοιπο ποσό δεν υπολογίζεται καθόλου !! (www.alphabankcards.gr/?TabID=326&xmid=432#)

Έψαξα λοιπόν και για κάτι αντίστοιχο στις άλλες δύο κάρτες και στην μεν citibank το λινκ της προσυμβατικής ενημέρωσης είναι down (www.citibank.com/greece/consumer/cards/citibank/affinity.htm) και χρεώνουν και 15 ευρώ ετήσια συνδρομή (είναι διαπραγματεύσιμο ?), στη δε eurobank, δεν αναφέρεται απολύτως τίποτε στο -έτσι κι αλλιώς πολύ φτωχό- προσυμβατικό ενημερωτικό (www.eurobank.gr/online/home/Application....duct=aw&canbephoto=0).

Μπορεί κάποιος που έχει τις συγκεκριμένες κάρτες να μου πει αν ισχύει και σε αυτές το ίδιο όσων αφορά στις αγορές με δόσεις ?

Και, τέλος, να ρωτήσω το εξής ? Πώς ακριβώς λειτουργεί το πρόγραμμα μεταφοράς υπολοίπου ? Μπορώ τις αγορές με (άτοκες) δόσεις που έχω ήδη βάλει στην TBank Visa να τις περάσω στην καινούρια κάρτα ή όχι ?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ερώτηση για επιστροφή από κάρτες και μεταφορά υπολοίπου 08 Oct 2011 23:22 #2

Γεια σου φίλε kartas!
Εγώ έχω Citibank Affinity Mastercard εδώ και 2 χρόνια και - όταν την έβγαλα - συνδρομή ΔΕΝ υπήρχε.
Είδα κι εγώ (μόλις) ότι στο προσυμβατικό αναφέρει "15 ευρώ ετήσια συνδρομή" και εξεπλάγην...
Στη θέση σου θα πήγαινα σε κατάστημα να ρωτήσω αν ισχύει ή όχι ή αν ισχύει από ένα ετήσιο ποσό και κάτω.
Σε ό,τι αφορά τις αγορές με δόσεις, σου'χω καλό νέο: η επιστροφή 2,5% ισχύει σε ΚΑΘΕ δόση.
Για την ακρίβεια, ό,τι και να αναγράφεται στο μηνιαίο λογαριασμό σου έχει 2,5% επιστροφή -εκτός συνδρομών(?), αναλήψεων και τόκων-.

Για μεταφορά υπολοίπου δε μπορώ να σε βοηθήσω.
Είχα κι εγώ Aspis Visa (και μάλιστα με 2 αγορές ατόκων δόσεων) και όταν το γύρισα στην Affinity, απλά πλήρωνα (με πάγια εντολή από λογαριασμό) μέχρι που έληξαν. ΤΟΤΕ πήγα και την έκοψα!

2 ακόμα παρατηρήσεις:
1) Θα σε συμβούλευα να το ξανασκεφτείς για τη EuroBank. Έχει την ιδιαιτερότητα ότι για να αναγνωριστεί η επιστροφή σου, η κάρτα σου πρέπει να περάσει από "μηχανάκι" τής EuroBank... Αυτό λέει η δική μου πείρα. Σ'το λέω, γιατί έχω χάσει έτσι στο παρελθόν κάποιες επιστροφές, αλλά και με πάσα επιφύλαξη, γιατί μπορεί να το'χουν αλλάξει.
2) Απόφευγε όποτε μπορείς τις δόσεις. Βλέπεις τί έπαθες τώρα με την T-Bank (ίσως είσαι δέσμιός της μέχρι να λήξουν) και εκτός αυτού, χαμηλώνεις το πιστωτικό σου όριο, που ίσως σου χρειαστεί για κάτι μεγαλύτερο.

Τέλος, δεδομένου ότι ψωνίζεις από Notos, η Notos Visa δείχνει να είναι η καλύτερη περίπτωση. Ειδικά αν σταματήσεις τις δόσεις!

Καλή απόφαση και καλωσήρθες στο club των "επιστροφάκηδων"! :P
Last Edit: 09 Oct 2011 00:03 by Ο Τσιγκούνης (T$ig). Reason: δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε '[' ή ']'
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ερώτηση για επιστροφή από κάρτες και μεταφορά υπολοίπου 08 Oct 2011 23:39 #3

Φίλε μου, σου απάντησα στο προηγούμενο post, αλλά για κάποιο λόγο δεν εμφανίζεται...
Tsig, αν θέλεις, ρίξε μια ματιά.
Προσπάθησα 5 φορές να post-άρω το ίδιο μήνυμα, αλλά μάταια, το βγάζει blank...
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ερώτηση για επιστροφή από κάρτες και μεταφορά υπολοίπου 08 Oct 2011 23:47 #4

  • kartas
  • kartas's Avatar
Μάριος Αντωνίου wrote:
Γεια σου φίλε kartas!
Εγώ έχω Citibank Affinity Mastercard εδώ και 2 χρόνια και - όταν την έβγαλα - συνδρομή ΔΕΝ υπήρχε.
Είδα κι εγώ (μόλις) ότι στο προσυμβατικό αναφέρει "15 ευρώ ετήσια συνδρομή" και εξεπλάγην...
Στη θέση σου θα πήγαινα σε κατάστημα να ρωτήσω αν ισχύει ή όχι ή αν ισχύει από ένα ετήσιο ποσό και κάτω.
Σε ό,τι αφορά τις αγορές με δόσεις, σου'χω καλό νέο: η επιστροφή 2,5% ισχύει σε ΚΑΘΕ δόση.
Για την ακρίβεια, ό,τι και να αναγράφεται στο μηνιαίο λογαριασμό σου έχει 2,5% επιστροφή [εκτός συνδρομών(?), αναλήψεων και τόκων].

Για μεταφορά υπολοίπου δε μπορώ να σε βοηθήσω.
Είχα κι εγώ Aspis Visa (και μάλιστα με 2 αγορές ατόκων δόσεων) και όταν το γύρισα στην Affinity, απλά πλήρωνα (με πάγια εντολή από λογαριασμό) μέχρι που έληξαν. ΤΟΤΕ πήγα και την έκοψα!

2 ακόμα παρατηρήσεις:
1) Θα σε συμβούλευα να το ξανασκεφτείς για τη EuroBank. Έχει την ιδιαιτερότητα ότι για να αναγνωριστεί η επιστροφή σου, η κάρτα σου πρέπει να περάσει από "μηχανάκι" τής EuroBank... Αυτό λέει η δική μου πείρα. Σ'το λέω, γιατί έχω χάσει έτσι στο παρελθόν κάποιες επιστροφές, αλλά και με πάσα επιφύλαξη, γιατί μπορεί να το'χουν αλλάξει.
2) Απόφευγε όποτε μπορείς τις δόσεις. Βλέπεις τί έπαθες τώρα με την T-Bank (ίσως είσαι δέσμιός της μέχρι να λήξουν) και εκτός αυτού, χαμηλώνεις το πιστωτικό σου όριο, που ίσως σου χρειαστεί για κάτι μεγαλύτερο.

Τέλος, δεδομένου ότι ψωνίζεις από Notos, η Notos Visa δείχνει να είναι η καλύτερη περίπτωση. Ειδικά αν σταματήσεις τις δόσεις!

Καλή απόφαση και καλωσήρθες στο club των "επιστροφάκηδων"! :P

Παρότι δεν φαίνεται το πόστ σου στο thread, όταν έκανα quote το είδα.. Περίεργα πράγματα !!

Καταρχήν, thanks για την γρήγορη απάντηση.

1) Όσων αφορά την κάρτα της Eurobank, αυτό που μου λες είναι πολύ σημαντικό, όπως επίσης και το πώς χειρίζεται την επιστροφή στις δόσεις. Αν κάποιος φίλος ξέρει, ας μας πει, αλλιώς θα πρέπει να περάσω από το κατάστημα.

2) Χρησιμοποιώ πάντα ΑΤΟΚΕΣ δόσεις, οι οποίες δεν με επιβαρύνουν καθόλου. Αντιθέτως μάλιστα με διευκολύνουν αρκετά, οπότε δεν νομίζω να τις κόψω !

3) Η κάρτα νότος μοιάζει στην περίπτωσή μου η χειρότερη δυνατή επιλογή. Γενικά, ρούχα κ.τ.λ. ψωνίζω 1-2 φορές το χρόνο, όχι παραπάνω. Οπότε, παρότι η κάρτα notos δίνει την μεγαλύτερη επιστροφή (3%) σε σχέση με τις άλλες δύο ,το γεγονός ότι οι δωροεπιταγές έχουν μόνο εξάμηνη διάρκεια με κάνει να πιστέυω ότι δεν θα τις εκμεταλλευτώ (δεν θέλω ντε και καλά να πηγαίνω να ψωνίζω μόνο και μόνο για να μην λήξει η δωροεπιταγή !!). Τα προγράμματα επιστροφής των αλλων δύο καρτών έχουν 3ετή διάρκεια, οπότε σίγουρα θα προλάβω να τα εκμεταλλευτώ ! Άσε που στις άλλες δύο κάρτες δεν υπάρχει και το θέμα με τις δόσεις !
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ερώτηση για επιστροφή από κάρτες και μεταφορά υπολοίπου 10 Oct 2011 21:17 #5

  • kartas
  • kartas's Avatar
Μόλις σήμερα κατέθεσα αίτηση για την Citibank Affinity. Παρ' ότι η Attica της Eurobank, δίνοντας 10% επιστροφή από αγορές στο Attica, ενδεχομένως να είχε μεγαλύτερο όφελος συνολικά, την απέρριψα για τον εξής λόγω :

Πηγαίνοντας στη Eurobank για να ενημερωθώ για την attica card, έπεσα σε έναν 40άρη υπάλληλο που, όχι μόνον δεν ήξερε σχεδόν τίποτε, αλλά βαριόταν κιόλας να ασχοληθεί, λες και μου έκανε χάρη που με ενημέρωνε. Όταν μάλιστα τον ρώτησα αν είναι απαραίτητο το εκάστοτε μηχάνημα στο οποίο θα περαστεί η κάρτα να είναι της Eurobank προκειμένου να καταχωρηθεί η επιστροφή, αρχικώς είπε "Όχι, η επιστροφή πιστώνεται πάντα", όταν όμως επέμεινα να μου δώσει σίγουρη απάντηση, πήρε τηλέφωνο (προφανώς κάποιον που ήξερε περισσότερα), και μου είπε πως "Ναι, αναλόγως το μηχάνημα (POS) που θα περαστεί η κάρτα, ενδεχομένως να μην καταχωρηθεί πάντα η επιστροφή". Όντας, βέβαια, υποψιασμένος (και απηυδισμένος από την ασχετοσύνη του υπαλλήλου), πήρα τηλ και στο phone banking της Eurobank και ρώτησα σχετικώς, όπου μου είπαν ότι "Οχι, η επιστροφή πιστώνεται πάντα, ανεξαρτήτως μηχανήματος που θα περαστεί η κάρτα..." Παρ' το αυγό και κούρευ' το, δηλαδή...

Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τις επιστροφές της attica card (θεωρώ πως όλες θα πιστώνονταν κανονικά, ανεξαρτήτως μηχανήματος), η εικόνα, όμως, των υπαλλήλων που αφ'ενός φάσκουν και αντιφάσκουν και αφ'ετέρου δεν ενδιαφέρονται να πουλήσουν (100% δημοσιουπαλληλική νοοτροπία), με απέτρεψε.. Πήγα στη citibank όπου οι άνθρωποι εκεί μου συμπεριφέρθηκαν όπως θα όφειλε να συμπεριφερθεί κάποιος στον πελάτη του !
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ερώτηση για επιστροφή από κάρτες και μεταφορά υπολοίπου 10 Oct 2011 21:49 #6

  • tham
  • tham's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 21
  • Thank you received: 6
  • Karma: 0 (1)
kartas wrote:

Διαβάζοντας, όμως, τους όρους της notos visa, είδα ότι σε περίπτωση αγοράς με δόσεις, μόνο το ποσό της πρώτης δόσης υπολογίζεται για την επιστροφή και το υπόλοιπο ποσό δεν υπολογίζεται καθόλου !! (www.alphabankcards.gr/?TabID=326&xmid=432#)

αυτο το μηνα εκανα αγορα σε 12 δοσεις και μου εδωσαν την επιστροφη 3% για ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ μολις χρεωθηκε η πρωτη δοση.
τις δοσεις μου τις εκανε το καταστημα, δεν ξερω τι ισχυει για δοσεις που σου κανει η ιδια η τραπεζα.
οι δωροεπιταγες εχουν 6μηνη διαρκεια αρα παντα θα σε βολεψουν στις καλοκαιρινες η στις χειμερινες εκπτωσεις στις οποιες ισχυουν κανονικοτατα και αφαιρουνται μετα την εκπτωση.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ερώτηση για επιστροφή από κάρτες και μεταφορά υπολοίπου 10 Oct 2011 22:07 #7

  • kartas
  • kartas's Avatar
tham wrote:
kartas wrote:

Διαβάζοντας, όμως, τους όρους της notos visa, είδα ότι σε περίπτωση αγοράς με δόσεις, μόνο το ποσό της πρώτης δόσης υπολογίζεται για την επιστροφή και το υπόλοιπο ποσό δεν υπολογίζεται καθόλου !! (www.alphabankcards.gr/?TabID=326&xmid=432#)

αυτο το μηνα εκανα αγορα σε 12 δοσεις και μου εδωσαν την επιστροφη 3% για ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ μολις χρεωθηκε η πρωτη δοση.
τις δοσεις μου τις εκανε το καταστημα, δεν ξερω τι ισχυει για δοσεις που σου κανει η ιδια η τραπεζα.
οι δωροεπιταγες εχουν 6μηνη διαρκεια αρα παντα θα σε βολεψουν στις καλοκαιρινες η στις χειμερινες εκπτωσεις στις οποιες ισχυουν κανονικοτατα και αφαιρουνται μετα την εκπτωση.

Κάνω quote από τους όρους χρήσης που φαίνονται εδώ : www.alphabankcards.gr/Portals/2/ProgrammeNotosPlus.pdf (στο τέλος της πρώτης σελίδας).

"Σε περιπτώσεις Υπαγόμενων Συναλλαγών που αποπληρώνονται σε δόσεις, η Επιστροφή που αναλογεί θα υπολογίζεται στην αξία
της πρώτης μόνο δόσης, ενώ η εναπομείνουσα αξία της Υπαγόμενης Συναλλαγής δεν θα λαμβάνεται υπόψη για τον προσδιορισμό
της αναλογούσας Επιστροφής."
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.066 seconds