Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Πιστωτική χωρίς συνδομη?

Απ: Πιστωτική χωρίς συνδομη? 17 Mar 2012 12:35 #10

  • crt
  • crt's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 155
  • Thank you received: 11
  • Karma: 0 (-7)
Πιστωτικές κάρτες χωρίς συνδρομή για *πάντα*, υπήρχαν πάντα, υπάρχουν και θα υπάρχουν.
Αρκεί όμως να πληρώνει κανείς *όλο* το ποσό και να μην αφήνει (για εκτοκισμό) ούτε 1 λεπτό κάθε 30 μέρες.
Και αυτό γιατί τότε πληρώνει ακριβά την κατοχή της κάρτας ακόμα και αν δεν έχει συνδρομή.

Αυτά βέβαια για συνηθισμένες πιστωτικές και όχι ειδικές (εταιρικές, πλατινένιες, κλπ) όπου τα πράγματα μπορεί να είναι
διαφορετικά. Εξαρτάται βέβαια και ο στόχος. Αν πχ είναι η συναλλαγή μέσω Internet υπάρχει και το PayPal που μια χαρά είναι
και δεν απαιτεί ούτε καν το να έχει κανείς πιστωτική.

Προσωπικά έχω 2 πιστωτικές εκ των οποίων η μία είναι χρυσή. Πάντα όμως υπό τον όρο ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ συνδρομής για ΠΑΝΤΑ.
Αλλιώς κόψιμο και πάμε για άλλες. Εννοείται πως *ΠΟΤΕ* δεν έχω πληρώσει ούτε Ευρώ για τόκο.

Φιλικά
Last Edit: 17 Mar 2012 12:35 by crt.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πιστωτική χωρίς συνδομη? 18 Mar 2012 15:36 #11

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
CRT,

Πήγαινε στη Γενεύη και ρώτα ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΛΕΙΣ να σου βγάλουν credit card χωρίς συνδρομή, και με υπόσχεση / συμφωνία ότι θα τους πας κατάθεση (τάξης 200.000 CHF).

Αν βρεις ΜΙΑ, πες μου τη και μένα.

Θέλω να πω:
Σε ένα ΥΓΕΙΕΣ τραπεζικό σύστημα, καμία υπηρεσία δε δίνεται τσάμπα.
Μη κοιτάς τι γίνεται εδώ, εδώ είναι το αλαλούμ της αρκούδας.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 18 Mar 2012 15:38 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πιστωτική χωρίς συνδομη? 19 Mar 2012 00:29 #12

  • crt
  • crt's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 155
  • Thank you received: 11
  • Karma: 0 (-7)
Αγαπητέ @SOTOS51,
Δεν ξέρω για Ελβετία, αλλά δεν ισχύει ότι μία απλή πιστωτική χωρίς συνδρομή είναι δωρεάν υπηρεσία
αφού χρεώνεται μία μικρή προμήθεια στον πωλητή.
Από εκεί και μετά είναι προσφορά και ζήτηση. Αν πχ μία Τράπεζα (ακόμα και Ελβετική) ενδιαφέρονταν
πραγματικά για μία τέτοια αγορά (συνηθισμένες πιστωτικές κάρτες) θα τις έδινε χωρίς συνδρομή λόγω ανταγωνισμού
(εκτός εάν υπάρχει Καρτέλ).

Φιλικά
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πιστωτική χωρίς συνδομη? 19 Mar 2012 06:34 #13

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
crt wrote:
Αγαπητέ @SOTOS51,
Δεν ξέρω για Ελβετία, αλλά δεν ισχύει ότι μία απλή πιστωτική χωρίς συνδρομή είναι δωρεάν υπηρεσία
αφού χρεώνεται μία μικρή προμήθεια στον πωλητή.
Από εκεί και μετά είναι προσφορά και ζήτηση. Αν πχ μία Τράπεζα (ακόμα και Ελβετική) ενδιαφέρονταν
πραγματικά για μία τέτοια αγορά (συνηθισμένες πιστωτικές κάρτες) θα τις έδινε χωρίς συνδρομή λόγω ανταγωνισμού
(εκτός εάν υπάρχει Καρτέλ).

Φιλικά

Δεν ξέρω αν υπάρχει καρτέλ.
Σε διαβεβαιώνω πάντως πως για μια κοινή visa οι τράπεζες της Ελβετίας χρεώνουν ετήσια συνδρομή 100 ελβετικά (περίπου 82 ευρώ) το χρόνο, και σαν μόνη παραχώρηση κάνουν να πουν στον (νέο) κάτοχο: "Για τον πρώτο χρόνο η συνδρομή σας θα είναι 50".

Η προμήθεια από τους πωλητές που λες είναι μη σταθερό έσοδο. Πολύς κόσμος (σώφρων, κατά τη γνώμη μου) έχει κάρτες, και δεν τις χρησιμοποιεί (παρά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις). Σε αυτή την κατηγορία είμαι και εγώ, που αν και ποτέ δεν είπα "όχι" όταν μου έλεγαν "Πάρτε τζάμπα κάρτα", την έπαιρνα και απλώς την έβαζα στο συρτάρι. Μη συζητάμε δε για τόκους, δεν έχουν βγάλει (από μένα) ούτε σέντσι.
Σε ταξείδι, στο internet, σε σημεία που δεν μπορείς να προϋπολογίσεις πόσα θα σου χρειαστούν ώστε να τα έχεις επάνω σου, ναι, τότε τις έχω χρησιμοποιήσει. Σε καθημερινή βάση ποτέ.
Άρα το σύστημα από μένα τουλάχιστον, δεν έχει βγάλει κέρδη. Και δεν είμαι ο μόνος.
Λογικά, θα έπρεπε κάτι να με χρεώνει, γιατί και το ότι κρατάνε έναν λογαριασμό (έστω και που δεν κινείται) έχει κάποιο κόστος. Επίσης πληρώνουν δικαιώματα στη Visa International, τη MasterCard, Discovery, Diners, κλπ.
Επειδή κάρτα έχω πάνω από 30 χρόνια, σε πληροφορώ ότι παλιά, είχαν συνδρομή οι κάρτες. Μετά τις κατάργησαν (στα πλαίσια αυτού που έγραψα νωρίτερα, του "Πάρε κόσμε" εννοώ).

Δε λέω ότι είναι άσχημα που είναι τσάμπα, λέω ότι δεν είναι φυσιολογικό. Αλλά μήπως είναι το μόνο "παρά φύσιν" πράγμα που συμβαίνει στη χώρα μας?
Λογικά, θα πρέπει κάποια στιγμή να εξορθολογιστούν κι αυτά τα σημεία.

Αλλά μπορεί αυτό να μην το προλάβουμε να το δούμε in a lifetime.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πιστωτική χωρίς συνδομη? 25 Apr 2012 21:44 #14

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Έχω μια πιστωτική της Εθνικής Τράπεζας η οποία για να μη με χρεώσει συνδρομή θέλει κάπου 1000€ συναλλαγές το χρόνο. Επειδή χρησιμοποιώ άλλες κάρτες που μου δίνουν πολύ καλύτερα προνόμια έχω κάνει περίπου 400 ευρώ και χλωμό να θελήσω να κάνω άλλα 600 σύντομα.

Έχει κανείς επιτυχημένα δοκιμάσει να ζητήσει να μην πληρώσει συνδρομή στην Εθνική και να του τη σβήσουν ή τζάμπα κόπος; Ρωτάω επειδή πήγα σε ένα κατάστημα και η εξυπηρέτηση στο θέμα ήταν επιπέδου δημοσίου (δηλ. επιπέδου Εθνικής...) και άκρη προφανώς δεν έβγαλα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πιστωτική χωρίς συνδομη? 27 Apr 2012 04:05 #15

  • Σονια
  • Σονια's Avatar
Εγω ειχα μια της Εμπορικης την πληρωσα μεχρι τελευταιο ευρω εστειλα αιτηση παραπονων στα κεντρικα και μου την εκοψε η υπαλληλος της Τραπεζας με το ψαλλιδι.Εκ των υστερων αυτοι μου χρεωσαν την ετησια συνδρομη -30 ευρω-και εδω και τρια χρονια ακομα μου στελνουν λογαριασμους για τα 30 ευρω ΕΠΙ ΚΟΜΜΕΝΗΣ ΚΑΡΤΑΣ. :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πιστωτική χωρίς συνδομη? 27 Apr 2012 04:30 #16

  • aaatoel
  • aaatoel's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 86
  • Thank you received: 8
  • Karma: -1 (1)
Σονια wrote:
Εγω ειχα μια της Εμπορικης την πληρωσα μεχρι τελευταιο ευρω εστειλα αιτηση παραπονων στα κεντρικα και μου την εκοψε η υπαλληλος της Τραπεζας με το ψαλλιδι.Εκ των υστερων αυτοι μου χρεωσαν την ετησια συνδρομη -30 ευρω-και εδω και τρια χρονια ακομα μου στελνουν λογαριασμους για τα 30 ευρω ΕΠΙ ΚΟΜΜΕΝΗΣ ΚΑΡΤΑΣ. :laugh:

Το ότι στο έκοψε ο υπάλληλος με το ψαλίδι, δεν λέει πολλά... Πήρες τηλέφωνο ποτέ να ζητήσεις αντιλογισμό και να επιβεβαιώσεις ότι έχει ακυρωθεί η κάρτα σου; Το ξέρεις ότι από αμέλειά σου, μάλλον είσαι ήδη στον μαύρο Τειρεσία για ληξιπρόθεσμη οφειλή;

Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα τηλέφωνο αύριο το πρωί, για το δικό σου καλό, όχι της τράπεζας.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πιστωτική χωρίς συνδομη? 27 Apr 2012 05:08 #17

  • Σονια
  • Σονια's Avatar
aaatoel wrote:
Σονια wrote:
Εγω ειχα μια της Εμπορικης την πληρωσα μεχρι τελευταιο ευρω εστειλα αιτηση παραπονων στα κεντρικα και μου την εκοψε η υπαλληλος της Τραπεζας με το ψαλλιδι.Εκ των υστερων αυτοι μου χρεωσαν την ετησια συνδρομη -30 ευρω-και εδω και τρια χρονια ακομα μου στελνουν λογαριασμους για τα 30 ευρω ΕΠΙ ΚΟΜΜΕΝΗΣ ΚΑΡΤΑΣ. :laugh:

Το ότι στο έκοψε ο υπάλληλος με το ψαλίδι, δεν λέει πολλά... Πήρες τηλέφωνο ποτέ να ζητήσεις αντιλογισμό και να επιβεβαιώσεις ότι έχει ακυρωθεί η κάρτα σου; Το ξέρεις ότι από αμέλειά σου, μάλλον είσαι ήδη στον μαύρο Τειρεσία για ληξιπρόθεσμη οφειλή;

Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα τηλέφωνο αύριο το πρωί, για το δικό σου καλό, όχι της τράπεζας.


Ευχαριστω φιλε για την πληροφορια.
Μολις βρω τα περισσευουμενα ευρω θα παω να τους πληρωσω τους μ
ς. :angry:
The administrator has disabled public write access.

Απ: Πιστωτική χωρίς συνδομη? 27 Apr 2012 15:23 #18

  • aaatoel
  • aaatoel's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 86
  • Thank you received: 8
  • Karma: -1 (1)
Σονια wrote:
aaatoel wrote:
Σονια wrote:
Εγω ειχα μια της Εμπορικης την πληρωσα μεχρι τελευταιο ευρω εστειλα αιτηση παραπονων στα κεντρικα και μου την εκοψε η υπαλληλος της Τραπεζας με το ψαλλιδι.Εκ των υστερων αυτοι μου χρεωσαν την ετησια συνδρομη -30 ευρω-και εδω και τρια χρονια ακομα μου στελνουν λογαριασμους για τα 30 ευρω ΕΠΙ ΚΟΜΜΕΝΗΣ ΚΑΡΤΑΣ. :laugh:

Το ότι στο έκοψε ο υπάλληλος με το ψαλίδι, δεν λέει πολλά... Πήρες τηλέφωνο ποτέ να ζητήσεις αντιλογισμό και να επιβεβαιώσεις ότι έχει ακυρωθεί η κάρτα σου; Το ξέρεις ότι από αμέλειά σου, μάλλον είσαι ήδη στον μαύρο Τειρεσία για ληξιπρόθεσμη οφειλή;

Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα τηλέφωνο αύριο το πρωί, για το δικό σου καλό, όχι της τράπεζας.


Ευχαριστω φιλε για την πληροφορια.
Μολις βρω τα περισσευουμενα ευρω θα παω να τους πληρωσω τους μ
ς. :angry:

Δεν το θεωρώ απαραίτητο αυτό... Απλά πάρε ένα τηλέφωνο και ζήτα τους αντιλογισμό συνδρομής. Ομολογώ ότι δεν έχω εμπειρία από την Εμπορική, αλλά στις περισσότερες τράπεζες, γίνεται αυτό, πόσο μάλλον αν η κάρτα είναι ακυρωμένη. :)
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.120 seconds