Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ασφαλεια σπιτιου

Ασφαλεια σπιτιου 18 Dec 2013 04:34 #91

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
Βλέπω ότι έχεις την ευχέρεια να βάζεις εδώ αποσπάσματα από συμβόλαια (εγώ δεν την έχω, πρέπει να κάνω σκαναρίσματα).
Για να μην είμαστε και off topic λοιπόν (και δικαίως διαμαρτύρονται και οι υπόλοιποι), κάνε τον κόπο και βάλε εδώ το κείμενο ενός συμβολαίου πυρός-σεισμού, να κάτσω να στο σχολιάσω.

======

Οχι αποσπασμα συμβολαιου πυρός-σεισμού δεν εχει βαλλει ο Νexus μεχρι τωρα, αλλα δεν εμφανιζεται κιολας !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 24 Dec 2013 18:34 #92

Τραπεζίτες και ασφαλιστές δεν θα... αλλάξουν ποτέ

καταρχην δεν παραγουν τιποτα, ειναι γραφειοκρατες, και οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν , ούτε μία λάμπα να αλλαξουνε,
....αχρηστοι και ειναι πολλοί στην ΕΛΛΑΔΑ...


www.euro2day.gr/ftcom_gr/article-ft-gr/1...a-allaxoyn-pote.html
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 26 Dec 2013 20:21 #93

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
maria wrote:
Βλέπω ότι έχεις την ευχέρεια να βάζεις εδώ αποσπάσματα από συμβόλαια (εγώ δεν την έχω, πρέπει να κάνω σκαναρίσματα).
Για να μην είμαστε και off topic λοιπόν (και δικαίως διαμαρτύρονται και οι υπόλοιποι), κάνε τον κόπο και βάλε εδώ το κείμενο ενός συμβολαίου πυρός-σεισμού, να κάτσω να στο σχολιάσω.

======

Οχι αποσπασμα συμβολαιου πυρός-σεισμού δεν εχει βαλλει ο Νexus μεχρι τωρα, αλλα δεν εμφανιζεται κιολας !

Νexus Χρονια Πολλα !

Αναμενουμε...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 27 Dec 2013 03:59 #94

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
maria wrote:
Νexus Χρονια Πολλα !

Αναμενουμε...

Θα φας καλά.....
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 14 Mar 2014 13:50 #95

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
16 Dec 2013 01:28 Ποστ #95 εδώ πιο πάνω:
.
soto51 wrote:
Σας το ξαναέγραψα, έχω μια δικαστική διένεξη με ασφαλιστική εταιρεία (τώρα, το 2014 θα γίνει η πρώτη δίκη). Αυτή ΕΙΝΑΙ προσωπική μου υπόθεση. Δεν είναι ζωής, δεν είναι πυρός, δεν είναι αυτοκινήτου, είναι άλλος κλάδος.
Κάτι συνέβη, και με βάση το συμβόλαιο που είχαμε (και σκέψου: το συμβόλαιο δεν ήταν "προσχώρησης", ήταν αποτέλεσμα διαπραγματεύσεως) συνέβη κάτι και έπρεπε (λέω εγώ) να με αποζημιώσουν.
ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ, και (δεν θα γράψω εδώ δημόσια την περίπτωση γιατί είναι σπάνια και θα "ταυτοποιηθούν" πρόσωπα) δεν μπορείς να φανταστείς τι δικαιολογία βρήκαν, για να δικαιολογήσουν την άρνησή τους!
Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ οι τύποι!

(Βεβαίως, "από μέσα" από την εταιρεία μαθαίνω ότι λίγο πριν από το δικαστήριο θα με πλησιάσουν για "να τα βρούμε", και να μην φτάσει η υπόθεση στο δικαστήριο - το οποίο μάλλον υποπτεύονται πως θα χάσουν). Αλλά αυτή είναι η τακτική σας, Nexus. Και είναι η "Μην Πληρώσεις" τακτική).

Ήρθε η ώρα, χρωστάω την ενημέρωση.

Το δικαστήριο (το πρώτο) ήταν αυτή τη βδομάδα.
Εγώ ζήταγα 100 (total loss, το πλήρες ασφαλισμένο κεφάλαιο), με τους τόκους θα πήγαινε περί τα 112 (εικονικό το νούμερο, για να βγει σε ποσοστό). Τόσα θα έπαιρνα αν κέρδιζα σε όλα τα σημεία.

Πράγματι, μια βδομάδα πριν από το δικαστήριο ο δικηγόρος της ασφάλειας πήρε τον δικό μου.
Πρότεινε να δώσουν 44 (και να κρατήσουν και το βλαμμένο αντικείμενο) και να κλείσουμε την υπόθεση.
Είπα "όχι".
Τελικά το κλείσαμε στα 56 (και κράτησα και το αντικείμενο).
Η επιταγή έπεσε ΠΡΙΝ από τη δίκη, παραιτήθηκα από την αξίωση και η υπόθεση έκλεισε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 14 Mar 2014 13:52 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 15 Mar 2014 04:07 #96

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
soto51 wrote:
16 Dec 2013 01:28 Ποστ #95 εδώ πιο πάνω:
.
soto51 wrote:
Σας το ξαναέγραψα, έχω μια δικαστική διένεξη με ασφαλιστική εταιρεία (τώρα, το 2014 θα γίνει η πρώτη δίκη). Αυτή ΕΙΝΑΙ προσωπική μου υπόθεση. Δεν είναι ζωής, δεν είναι πυρός, δεν είναι αυτοκινήτου, είναι άλλος κλάδος.
Κάτι συνέβη, και με βάση το συμβόλαιο που είχαμε (και σκέψου: το συμβόλαιο δεν ήταν "προσχώρησης", ήταν αποτέλεσμα διαπραγματεύσεως) συνέβη κάτι και έπρεπε (λέω εγώ) να με αποζημιώσουν.
ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ, και (δεν θα γράψω εδώ δημόσια την περίπτωση γιατί είναι σπάνια και θα "ταυτοποιηθούν" πρόσωπα) δεν μπορείς να φανταστείς τι δικαιολογία βρήκαν, για να δικαιολογήσουν την άρνησή τους!
Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ οι τύποι!

(Βεβαίως, "από μέσα" από την εταιρεία μαθαίνω ότι λίγο πριν από το δικαστήριο θα με πλησιάσουν για "να τα βρούμε", και να μην φτάσει η υπόθεση στο δικαστήριο - το οποίο μάλλον υποπτεύονται πως θα χάσουν). Αλλά αυτή είναι η τακτική σας, Nexus. Και είναι η "Μην Πληρώσεις" τακτική).

Ήρθε η ώρα, χρωστάω την ενημέρωση.

Το δικαστήριο (το πρώτο) ήταν αυτή τη βδομάδα.
Εγώ ζήταγα 100 (total loss, το πλήρες ασφαλισμένο κεφάλαιο), με τους τόκους θα πήγαινε περί τα 112 (εικονικό το νούμερο, για να βγει σε ποσοστό). Τόσα θα έπαιρνα αν κέρδιζα σε όλα τα σημεία.

Πράγματι, μια βδομάδα πριν από το δικαστήριο ο δικηγόρος της ασφάλειας πήρε τον δικό μου.
Πρότεινε να δώσουν 44 (και να κρατήσουν και το βλαμμένο αντικείμενο) και να κλείσουμε την υπόθεση.
Είπα "όχι".
Τελικά το κλείσαμε στα 56 (και κράτησα και το αντικείμενο).
Η επιταγή έπεσε ΠΡΙΝ από τη δίκη, παραιτήθηκα από την αξίωση και η υπόθεση έκλεισε.

Καλησπερα,

56.000/112.000 x 100 = 50 % επι της συνολικης αξιωσης + την απομενουσα αξια του βλαμμενου αντικειμενου που δεν την αναφερεις.

Υποθετω,οτι εχει ικανοποιηθει η αξιωση σου ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 15 Mar 2014 06:43 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 15 Mar 2014 09:10 #97

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
maria wrote:
56.000/112.000 x 100 = 50 % επι της συνολικης αξιωσης + την απομενουσα αξια του βλαμμενου αντικειμενου που δεν την αναφερεις.
Υποθετω, οτι εχει ικανοποιηθει η αξιωση σου ?

Κοίτα,
Συνεκτίμησα διάφορα πράματα, μεταξύ των οποίων:
Το ότι θα τράβαγε πολύ σε μάκρος διότι:
-Θα άρχιζαν αναβολές με διάφορα αιτήματα, τύπου "Η αρχική αξία δεν ήταν όσο δηλώθηκε", "Να ορισθεί προαγματογνώμων από το δικαστήριο", κλπ., ΣΥΝ οι συνηθισμένες αναβολές (συνήθως δίνονται για 1-2 φορές).
Το ότι θα ζητούσαν (σε οποιαδήποτε περίπτωση απόφασης) να κρατήσουν το βλαμμένο, πράμα που δεν μπορούσα εύκολα να αποδεχτώ (οπότε θα με εκβίαζαν με πολλά λεφτά (τμήμα της επιδικασθείσης αποζημίωσης) για να το κρατήσω).
Το ότι πάντα υπήρχε περίπτωση το δικαστήριο να βγάλει μια "μέση" απόφαση, δηλαδή κοντά σ' αυτό που πέτυχα εξωδικαστικώς.
Το ότι πάντα υπήρχε περίπτωση να πάμε σε εφέσεις (επομένως κι άλλος χρόνος, κι άλλα έξοδα).

Overall, καλό ήταν το αποτέλεσμα.
Μην ξεχνάς (το έγραψα στην αρχή, πριν κάτι μήνες) ότι κατ' αρχήν ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ να πληρώσουν την "απώλεια", δεχόμενοι να πληρώσουν μόνο κάτι μικροέξοδα (τύπου 1,7% του ασφαλιζομένου κεφαλαίου), το οποίο εγώ υποστήριζα ότι χάθηκε εντελώς.

Τα ποσά δεν είναι αυτά που γράφεις (56.000, 112.000 κλπ). Το "56" και το "100" και το "12" που έγραψα είναι σωστά σαν σχέσεις μεταξύ τους, αλλά είναι εικονικά. Δηλαδή έκανα αναγωγή για να πάω σε επί τοις εκατόν αναφορά, και να γράψω εδώ την ιστορία. Αν έγραφα τα πραγματικά νούμερα ο οποιοσδήποτε της ασφαλιστικής τυχαίνει να μπαίνει εδώ και τα διάβαζε, θα καταλάβαινε ποιος είμαι.
Πράμα που δεν θέλω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 15 Mar 2014 21:07 #98

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
soto51 wrote:
maria wrote:
56.000/112.000 x 100 = 50 % επι της συνολικης αξιωσης + την απομενουσα αξια του βλαμμενου αντικειμενου που δεν την αναφερεις.
Υποθετω, οτι εχει ικανοποιηθει η αξιωση σου ?

Κοίτα,
Συνεκτίμησα διάφορα πράματα, μεταξύ των οποίων:
Το ότι θα τράβαγε πολύ σε μάκρος διότι:
-Θα άρχιζαν αναβολές με διάφορα αιτήματα, τύπου "Η αρχική αξία δεν ήταν όσο δηλώθηκε", "Να ορισθεί προαγματογνώμων από το δικαστήριο", κλπ., ΣΥΝ οι συνηθισμένες αναβολές (συνήθως δίνονται για 1-2 φορές).
Το ότι θα ζητούσαν (σε οποιαδήποτε περίπτωση απόφασης) να κρατήσουν το βλαμμένο, πράμα που δεν μπορούσα εύκολα να αποδεχτώ (οπότε θα με εκβίαζαν με πολλά λεφτά (τμήμα της επιδικασθείσης αποζημίωσης) για να το κρατήσω).
Το ότι πάντα υπήρχε περίπτωση το δικαστήριο να βγάλει μια "μέση" απόφαση, δηλαδή κοντά σ' αυτό που πέτυχα εξωδικαστικώς.
Το ότι πάντα υπήρχε περίπτωση να πάμε σε εφέσεις (επομένως κι άλλος χρόνος, κι άλλα έξοδα).

Overall, καλό ήταν το αποτέλεσμα.
Μην ξεχνάς (το έγραψα στην αρχή, πριν κάτι μήνες) ότι κατ' αρχήν ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ να πληρώσουν την "απώλεια", δεχόμενοι να πληρώσουν μόνο κάτι μικροέξοδα (τύπου 1,7% του ασφαλιζομένου κεφαλαίου), το οποίο εγώ υποστήριζα ότι χάθηκε εντελώς.

Τα ποσά δεν είναι αυτά που γράφεις (56.000, 112.000 κλπ). Το "56" και το "100" και το "12" που έγραψα είναι σωστά σαν σχέσεις μεταξύ τους, αλλά είναι εικονικά. Δηλαδή έκανα αναγωγή για να πάω σε επί τοις εκατόν αναφορά, και να γράψω εδώ την ιστορία. Αν έγραφα τα πραγματικά νούμερα ο οποιοσδήποτε της ασφαλιστικής τυχαίνει να μπαίνει εδώ και τα διάβαζε, θα καταλάβαινε ποιος είμαι.
Πράμα που δεν θέλω.

Δεκτα τα οσα λες.Αυτο που με παραξενευει ειναι το επιχειρημα : "Η αρχική αξία δεν ήταν όσο δηλώθηκε". Δηλαδη : Ασφαλιζεις για 100 και μαλιστα μετα απο διαπραγματευση μετα ερχονται μετα και σου λενε : ''η ασφαλιζομενη αξια ειναι 50 ? '' Και ο πραγματογνομωνας γιατι μετα την επελευση της ζημιας , ενω κανονικα θα επρεπε να τον στειλουν να εκτιμησει την ασφαλιζομενη αξια πριν την συναψη της συμβασης ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 16 Mar 2014 11:26 #99

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
maria wrote:
Δεκτα τα οσα λες.Αυτο που με παραξενευει ειναι το επιχειρημα : "Η αρχική αξία δεν ήταν όσο δηλώθηκε". Δηλαδη : Ασφαλιζεις για 100 και μαλιστα μετα απο διαπραγματευση μετα ερχονται μετα και σου λενε : ''η ασφαλιζομενη αξια ειναι 50 ? '' Και ο πραγματογνομωνας γιατι μετα την επελευση της ζημιας , ενω κανονικα θα επρεπε να τον στειλουν να εκτιμησει την ασφαλιζομενη αξια πριν την συναψη της συμβασης ?

Ένα-ένα:

1) Η πραγματογνωμοσύνη έχει κόστος. Πληρώνονται οι πραγματογνώμονες (που στέλνει η ασφάλεια) για να της δώσουν πόρισμα. Επομένως, αν δεν γίνει ζημιά δεν έχουν λόγο να κάνουν αυτό το έξοδο. Σκέψου ότι στατιστικά ελάχιστα ασφαλιστήρια έχουν ζημιές, επομένως αν έκαναν πραγματογνωμοσύνες σε όλα, το κόστος θα ήταν πολύ μεγάλο. Κάνουν μόνο όπου εμφανισθεί αξίωση αποζημίωσης.
Στην περίπτωση μου έστειλαν πραγματογνώμονα (τον οποίο χρυσοπλήρωσαν κι όλας - μεσολάβησε ταξείδι του, ήταν εντελώς εξειδικευμένης ειδικότητας κλπ) αλλά αυτός δεν γνωμάτευσε για την αξία. Γνωμάτευσε μόνο για την ζημιά (την πιστοποίησε, έκανε εργαστηριακούς ελέγχους, τέτοια).

2) Η πραγματογνωμοσύνη που σου έγραψα ότι θα γινόταν θα αφορούσε την ασφαλιζόμενη αξία και μόνο. Και θα την διέτασσε το δικαστήριο, ως μη έχον τη δυνατότητα (επρόκειτο για εντελώς "ειδικό" αντικείμενο και με πολύ μεγάλο εύρος αξίας: σου λέω ενδεικτικά ότι υπάρχουν όμοια αντικείμενα αξίας από 1.000 ευρώ μέχρι 500 εκ. ευρώ) να εκτιμήσει από μόνο του "με τον κοινό νου του δικαστή" την αλήθεια της ασφαλισθείσας αξίας.

3) Θα την διέτασσε γιατί μέσα στα επιχειρήματα που θα πρόβαλε η ασφάλεια στο δικαστήριο θα ήταν ΚΑΙ αυτό της υπερβολικά μεγάλης αρχικά δηλωθείσας αξίας. Η αξία που είχα δηλώσει εγώ ήταν η πραγματική (τόσο μου είχε κοστίσει το αντικείμενο), αλλά θα ήταν δύσκολο να το αποδείξω (σιγά μην ερχόντουσαν μάρτυρες να το βεβαιώσουν), επομένως ΚΑΙ αυτό το σημείο (της αξίας) θα παιζόταν στην κρίση του δικαστηρίου.

4) Όταν λέω "διαπραγμάτευση" δεν εννοώ ότι έγινε διαπραγμάτευση ως προς την ασφαλισμένη αξία. Δεν το παζάρεψαν ποτέ αυτό, όταν αρχικά έκανα την ασφάλεια. Την δέχτηκαν όπως τη δήλωσα. (Και μάλιστα το "στέλεχος" της ασφάλειας που τα συζητάγαμε τότε ΗΞΕΡΕ ότι η δηλούμενη αξία είναι η αληθής, αλλά τι? Θα ερχόταν αυτός μάρτυρας στο δικαστήριο να πει πως ήξερε ότι η αξία ήταν η πραγματική? α) Ούτε αυτός θα μπορούσε να το αποδείξει με στοιχεία (ασχέτως του ότι θα το πίστευε), και β) ούτε καν θα του το ζήταγα (το να έρθει μάρτυρας). Θα ήταν αντιδεοντολογικό (και θα τον έφερνα σε δύσκολη θέση απέναντι στην εταιρεία του).
Εννοώ "διαπραγμάτευση" ως προς του ΟΡΟΥΣ του συμβολαίου (εξαιρέσεις, κλπ), ότι δηλαδή δεν ήταν συμβόλαιο προσχώρησης. Ήταν ένα συμβόλαιο που το είχα γράψει εξ ολοκλήρου μόνος μου (και ήταν δίκαιο).

5) Το συμβόλαιο είχε ανανεωθεί αρκετές φορές (ετήσια) χωρίς ζημιές, και μάλιστα σε ένα χρόνο ακόμα θα έληγε οριστικά, χωρίς να υπάρξει ζημιά. Ήταν πραγματικά κακοτυχία το ότι έγινε η ζημιά, και ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα να "καλύψω ασφαλιστικώς" (γιατί είχα ξανακαεί στο παρελθόν από ίδια περίπτωση και αποφάσισα να φυσάω και το γιαούρτι).

Αγαπητή Μαρία, από αυτό το περιστατικό (που είναι ιδιαίτερη περίπτωση, όπως καταλαβαίνεις) εγώ επιβεβαίωσα τα συμεράσματα που έχω βγάλει για τον τρόπο λειτουργίας των εταιριών αυτών, και έχω εκφράσει με διάφορους τρόπους εδώ μέσα, σε όσους με ρωτάνε.
Και αυτά, συνοπτικά είναι:
-Όσο πληρώνεις, είσαι καλός πελάτης.
-Όταν ζητήσεις λεφτά, ΔΕΝ θελουμε να στα δώσουμε. Και για να το πετύχουμε, θα μεταχειριστούμε ΟΛΑ όσα μπορούμε με βάση τα συμβόλαια, τους νόμους, την αδυναμία σου, τα πάντα. Δηλαδή: ΔΕΝ τα διακαιούσαι. ΔΕΝ δικαιούσαι τόσα. ΔΕΝ θα τα πάρεις τώρα, αλλά του Αγίου Π.... Ανήμερα (όσο μας επιτρέπει το αισχρό δικαστικό σύστημα να σε καθυστερήσουμε). ΔΕΝ ζημιώθηκες. ΔΕΝ ζημιώθηκες όσο λες. Προσπάθησες να μας ξεγελάσεις. Προσπάθησες να βγάλεις και κέρδος από τη ζημιά σου. Φέρε μας κι αυτό, φέρε μας και κείνο, φέρε μας και το άλλο.
Αν κάποια στιγμή αισθανθούν ότι η θέση τους είναι "αδύναμη" (και ότι σκοπεύεις να το πας στα άκρα μέχρι τέλους και ότι υπάρχουν βάσιμοι κίνδυνοι τελικά να χάσουν) θα σου κάνουν μια πρόταση συμβιβασμού (όπως έγινε με μένα).
Στα "σε βάρος τους" μετράει και το ότι η ύπαρξη δικαστικών εκκρεμοτήτων τους υποχρεώνει να διατηρούν διαθέσιμα μεγάλα αποθεματικά (το προβλέπει ο νόμος αυτό) οπότε ναι μεν θέλουν να σε καθυστερούν (για να σε αποδυναμώνουν), αλλά απ' την άλλη δεν θέλουν να κρατάνε εκκρεμότητες για πολύ καιρό, και κυρίως μεγάλης αξίας.

Όλα αυτά μετράνε, και στην περίπτωσή μου (που το συμβόλαιο ήταν "προσεγμένο" από μένα και δύσκολα θα πέρναγαν τα συνηθισμένα τους επιχειρήματα) αποφάσισαν να κάνουν την συμβιβασική πρόταση.

Αν το συμβόλαιο ήταν ένα σύνηθες "προσχώρησης" (υπάρχει και τέτοιο - μόνο στα αγγλικά όμως για το συγκεκριμένο αντικείμενο) δεν επρόκειτο ποτέ να δω φράγκο.

Άλλη ερώτηση?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.291 seconds