Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Ferrari ζετα και κουλτουρα

Ferrari ζετα και κουλτουρα 03 Sep 2014 01:03 #1

  • Ghost (Phantom)
  • Ghost (Phantom)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος
  • Posts: 297
  • Thank you received: 57
  • Karma: 8
www.protothema.gr/greece/article/406369/...-zeta-kai-koultoura/
Η λεξη που του ταιριαζει ειναι ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΟΣ
Και χαιρομαι γιατι ποτε δεν πηγα σε συναυλια ουτε ποτε αγορασα καποιο cd του,ετσι δεν τον βοηθησα να ατα αγορασει ολα αυτα.
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Νίκος Καζαντζάκης
Last Edit: 03 Sep 2014 01:03 by Ghost (Phantom).
The administrator has disabled public write access.

Ferrari ζετα και κουλτουρα 03 Sep 2014 01:52 #2

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Ναι το λαμογιο, ηθελε το 2002 για 2 ωρες 50Κ για την παρτυ του μονο και μαυρα μονο. Θα περασει καλα τωρα
The administrator has disabled public write access.

Ferrari ζετα και κουλτουρα 03 Sep 2014 02:11 #3

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Ghost wrote:
www.protothema.gr/greece/article/406369/...-zeta-kai-koultoura/
Η λεξη που του ταιριαζει ειναι ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΟΣ
Και χαιρομαι γιατι ποτε δεν πηγα σε συναυλια ουτε ποτε αγορασα καποιο cd του,ετσι δεν τον βοηθησα να ατα αγορασει ολα αυτα.

Υπάρχουν και καλύτεροι από σένα, Ghost.
Εγώ μέχρι προχθές που άκουσα τη λέξη "Ferrari" σε συνδυασμό με το "πινακίδες" (και τσίμπησα να δω περί τίνος επρόκειτο) ούτε ήξερα το όνομα του.
Αν κάποιος μου έλεγε το όνομα "Χατζηγιάννης" το μυαλό μου θα πήγαινε στην οδό Χατζηγιάννη-Μέξη. Ξέρεις αυτή που είναι στην περιοχή του Ευαγγελισμού, απέναντι απ' το Χίλτον.

Είδα όμως (χωρίς να το διαβάσω όλο βέβαια) το κείμενο του "Πρώτο Θέμα" που έβαλες εδώ, και έκανα το εξής:
Το έκανα όλο "copy" και "paste" μέσα σε ένα Word file (doc).
Έχεις τη δυνατότητα έτσι να μετρήσεις το κείμενο (properties).
Λοιπόν, κάποιος κάθησε και έγραψε 4109 λέξεις, ή 21498 χαρακτήρες (25603 χαρακτήρες μαζί με τα κενά) σε μια εφημερίδα μεγάλης κυκλοφορίας, για να πει στο κοινό της, τι?
Δεν ξέρω ακριβώς που το πάει ο ποιητής (τρεις ποιητές μάλλον, γιατί 3 είναι οι δημοσιογράφοι που το υπογράφουν: Τζένη Αγιανδρίτη, Δημήτρης Πώποτας, Άρια Καλύβα) πάντως για να το κάνουν, και για να τους πληρώσει κάποιος να το κάνουν (ο Θέμος) θα πει πως το θέμα "Χατζηγιάννης" έχει τράβηξη.
Τεράστιο κείμενο, υποθέτω με όλες τις λεπτομέρειες των επιτυχιών του τραγουδιστή, τα κουτσομπολιά του, τα γκομενικά του, τα κοινωνικά του, ευκαιρία βρήκαν.
Εμένα δε μου ήταν γνωστός γιατί αυτή η μουσική δεν είναι απ' αυτή που ακούω, και ούτε και παρακολουθώ τα τεκταινόμενα "στο χώρο". Προφανώς είμαι εξαίρεση.
Αλλά για να γράφονται όλα αυτά, σημαίνει πως ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ "του κοινού", το ενδιαφέρουν.

Και φίλε Ghost, ξέρεις ποιο είναι αυτό το κοινό! :sick:
Το κοινό που στις εκλογές πάει και ρίχνει ψήφο για να καθορίσει και το δικό μου μέλλον. (Εξ ου και το avatar μου).

Υ.Γ: Τη μαλακία με τις πινακίδες δεν την έχω καταλάβει ακόμα. Ξέρω τι σημαίνει "παρακράτηση κυριότητας" σε όχημα, σημαίνει ότι αυτός που το κατέχει και το χρησιμοποιεί δεν μπορεί να το πουλήσει, γιατί χρωστάει σε κάποιον άλλο. Και αυτό αναγράφεται πάνω στην άδεια κυκλοφορίας, να, έχω ένα παλιό αντίγραφο από ένα αυτοκίνητο που κάποτε ο πατέρας μου αγόρασε "με δόσεις":


Parakratisi.jpg



Στη συνέχεια, και όταν αποπληρωθούν οι δόσεις, παίρνεις ένα χαρτί από τον πωλητή (την αντιπροσωπεία, ή την τράπεζα, ή αυτόν που του χρωστάς τα λεφτά αν είναι ιδιώτης) και πας στο υπουργείο όπου σου γράφουν πάνω στην άδεια (και στο αντίγραφο που έχουν αυτοί) "Αίρεται η παρακράτηση". Όπως στη φωτο που έβαλα εδώ.

Με το να πει κάποιος (ψευδώς) "Μου έκλεψαν τις πινακίδες", ή "έχασα την πινακίδα" (ξεβιδώθηκε και έπεσε, αν είναι μία, π.χ. moto), δεν σβήνεται από το αρχείο του υπουργείου η σημείωση για την παρακράτηση.
Και επιεδή πινακίδες δεν ξαναφτιάχνονται με τον ίδιο αριθμό (κι αυτές στην Ιταλία φτιάχνονται και τις φέρνει από κει το υπουργείο), σου δίνουν άλλο αριθμό, επανεκδίδουν νέα άδεια κυκλοφορίας με τον καινούριο αριθμό (η οποία μάλιστα γράφει: "Παλιός αριθμός κυκλοφορίας ΑΒΕ1234") αλλά όλα τα υπόλοιπα στοιχεία παραμένουν ίδια, επομένως ΚΑΙ η σημείωση περί παρακράτησης) και κυκλοφορείς με τον νέο αριθμό και τη νέα άδεια.
Πως λοιπόν "θα μεταβίβαζε το αυτοκίνητο παρακάμπτοντας την παρακράτηση" ο τύπος, επειδή δήλωσε πως έχασε τις πινακίδες?
Δεν το καταλαβαίνω αυτό (και δεν στέκει).
4.109 λέξεις άρθρο και επί της ουσίας τίποτα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 03 Sep 2014 02:20 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Ferrari ζετα και κουλτουρα 03 Sep 2014 02:18 #4

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
gus wrote:
Ναι το λαμογιο, ηθελε το 2002 για 2 ωρες 50Κ για την παρτυ του μονο και μαυρα μονο. Θα περασει καλα τωρα
Μπερδεύεις τα αυγά με τα καλάθια, gus.
50k ήθελε, γιατί τόσα μπορούσε να βγάλει.
Όπως είπα ούτε τον ήξερα μέχρι προχτές, αλλά προφανώς ο τύπος έχει φωνάρα.
Ας είχες και συ (κι εγώ) τέτοια φωνή, και θα ζητάγαμε και παραπάνω.
Επομένως το ότι "ήθελε 50.000 για 2 ώρες" δεν είναι εις βάρος του στοιχείο, υπέρ του είναι. Και καλά έκανε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ferrari ζετα και κουλτουρα 03 Sep 2014 10:24 #5

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Δεν μπερδευω τιποτε, το προβλημα μου ηταν τα μαυρα. Ας ζηταγε και 1Μ αρκει να μην ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ τα μαυρα.
The administrator has disabled public write access.

Ferrari ζετα και κουλτουρα 03 Sep 2014 13:39 #6

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
gus wrote:
Δεν μπερδευω τιποτε, το προβλημα μου ηταν τα μαυρα. Ας ζηταγε και 1Μ αρκει να μην ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ τα μαυρα.
Αυτό είναι μια ΑΛΛΗ κουβέντα, που την έχουμε ξανακάνει εδώ μέσα, και καλύτερα να μην την πιάσουμε πάλι.
Πάντως ακόμα και σ' αυτό σου το επιχείρημα, υπάρχει κάποιος αντίλογος:
Όταν δηλαδή κάποιος βρίσκεται στην (ευχάριστη) θέση να μπορεί να ζητάει 50k για δυο ώρες (και να μπορεί να τα παίρνει), και υπάρχει και κάποιος άλλος, που του λέει (και τον υποχρεώνει) από τα 50k να του παίρνει τα 40, ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος αντίδρασης.
Αυτό εννοώ με το "αντίλογος".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ferrari ζετα και κουλτουρα 03 Sep 2014 22:45 #7

  • Ghost (Phantom)
  • Ghost (Phantom)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος
  • Posts: 297
  • Thank you received: 57
  • Karma: 8
Ας μην κολλησουμε στα μαυρα ελεος πια, ο καθενας αν θα μπορουσε να τα επαιρνε σιγα να μην τα αφηνε και βαζω τελεια στο θεμα. Η γελιοτητα στο μεγαλειο της στο θεμα ειναι ακριβως αυτο που περιγραφει ο σοτος παραπανω, με το θεμα των χαρτιων της παρακρατησης, θελω να μαθω με τι ευφυια ενας ανθρωπος κανει τετοια κινηση και μπλεκει με αςτυνομιες και συναφη χωρις να μαθει πεντε πραγματα στο θεμα του. Φαντασου τι συμβουλους θα εχει......
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Νίκος Καζαντζάκης
The administrator has disabled public write access.

Ferrari ζετα και κουλτουρα 04 Sep 2014 05:19 #8

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Ghost wrote:
Φαντασου τι συμβουλους θα εχει......
Ιδίας εγκεφαλικής ποιότητας με τον ίδιο.
Αυτό άλλωστε είναι το πρόβλημα με τους διάφορους "διάσημους" και τις εκλογικές επιλογές των ψηφοφόρων.
Δεν μπορούν να καταλάβουν (οι ψηφοφόροι) πως το ότι έχει κάποιος καλή φωνή και τραγουδάει ωραία, δεν τον κάνει "καλό" και "σπουδαίο" σε ΟΛΑ τα άλλα πράματα.
Τραγουδιστής είναι ο άνθρωπος. Θα τον έβαζες να σου κάνει εγχείρηση, ή να σου σχεδιάσει το σπίτι σου, ή να πιλοτάρει το αεροπλάνο που σε κουβαλάει? Γιατί τον κάνεις βουλευτή?
Το ότι σηκώνει πολλά βάρη και κερδίζει στους αγώνες, δεν σημαίνει πως είναι καλός και για βουλευτής. Και όμως ψηφίζεται.
Το ότι ο μπαμπάς του ήταν πρωθυπουργός, δεν σημαίνει πως κάνει κι αυτός για πρωθυπουργός. Και όμως ψηφίζεται.
Το ότι όταν ήταν 19 χρονών (φημολογείται ότι) κατέβασε τη σημαία των κατακτητών, δεν σημαίνει ότι στα 90φεύγα του θα είναι και καλός ευρωβουλευτής. Και όμως ψηφίζεται (450.000 σταυρούς).

Το avatar μου τα λέει όλα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Ferrari ζετα και κουλτουρα 04 Sep 2014 19:33 #9

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1401
  • Thank you received: 330
  • Karma: 41
soto51 wrote:
50k ήθελε, γιατί τόσα μπορούσε να βγάλει.
Όπως είπα ούτε τον ήξερα μέχρι προχτές, αλλά προφανώς ο τύπος έχει φωνάρα.
Ας είχες και συ (κι εγώ) τέτοια φωνή, και θα ζητάγαμε και παραπάνω.
Επομένως το ότι "ήθελε 50.000 για 2 ώρες" δεν είναι εις βάρος του στοιχείο, υπέρ του είναι. Και καλά έκανε.

Από τις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού φορές που διαφωνώ σε κάτι που έγραψες...
Θα μπορούσε να πει στους διοργανωτές πως θέλει 50 χιλιάρικα "καθαρά". Οπότε οι τιμές θα διαμορφωνόταν αναλόγως...
Επίσης, άλλο είναι να σκεφτεί ο τραγουδιστής ότι τα μισά και παραπάνω θα του τα "φάει" το κράτος (όπως άλλωστε συμβαίνει και με όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες, οι οποίοι όμως - στην πλειοψηφία τους- κινούνται σε πολύ ρηχότερα νερά) κι άλλο να πάει στο άλλο άκρο και να μη κόψει απόδειξη ούτε για δείγμα.
Η πλάκα από την άλλη, είναι πως φωνάζουν για την εξωπραγματική φορολόγηση των τελευταίων ετών, ακόμη κι αυτοί που πηγαίνουν σε τέτοιες διοργανώσεις και αδιαφορούν για το αν θα πάρουν ή όχι απόδειξη.
Που γνωρίζουν δηλαδή ότι κάποιος βγάζει 50.000 μαύρα - μέχρι τελευταίου σεντ- σε ένα δίωρο, χάρη και στη δική τους ανοχή.
Τέλος, οι Κινέζοι λένε πως μια εικόνα αξίζει 1000 λέξεις.
Το avatar του Soto51 καταρρίπτει αυτό το νούμερο. Συμπυκνώνει σε μια εικόνα την Ελλάδα των τελευταίων 40 ετών.
Και το χειρότερο απ' όλα είναι πως δεν υπάρχει καμία διάθεση αλλαγής.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: soto51
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.091 seconds