Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Τζήμερος

Τζήμερος 11 Jan 2018 00:40 #37

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
TEV wrote:
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα (λέω εγώ).

Αλλά δε βλέπω να μαθαίνουμε ποτέ τι θα έκανε αν έμπαινε στην Βουλή.


ε κοιτα αυτο ισχυει και για αλλους.ακομη και γι΄αυτους που ειναι ηδη μεσα στην βουλη οπως οι καρικατουρες της χρυσης αυγης.
θελω να πω οτι ακομη και εαν μπει καποτε ο τζημερος στη βουλη τιποτα δεν θα μπορει να κανει.δεν εχεις δυναμη αν δεν βγεις πρωτος.
The administrator has disabled public write access.

Τζήμερος 11 Jan 2018 01:00 #38

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1401
  • Thank you received: 330
  • Karma: 41
Ναι, αλλά μέσα στη Βουλή θα είχε "φωνή".
Θα μπορούσε να τον ακούσει περισσότερος κόσμος.

Τώρα, που μιλάει;

Σε κάποια ραδιόφωνα, που και που.
Κι ό,τι ανεβάζει στο facebook.

Σφεντόνες εναντίον πυρηνικών.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), Δημήτρης (amstrad79)

Τζήμερος 11 Jan 2018 01:55 #39

Επειδη υπάρχει ενδιαφέρον για τον Τζήμερο άνοιξα νέο θέμα κ μετέφερα εκεί τα posts.

Όπως έγραψα πολλάκις, είμαι ΙΥ κ εξαρτώμαι από τις διαθέσεις των αφεντικών μου.
Μέχρι τώρα δεν έχω το παραμικρό παράπονο.
Απεργία δεν έχω κάνει ποτέ κ ούτε έχω σκεφτεί να κάνω στο μέλλον.
Υπογράφουμε συλλογική σύμβαση κάθε χρόνο κ όλα καλά.
Βεβαίως κ έχουμε συνδικαλιστές, ΑΛΛΑ...
Είναι έξω από πολιτικά κόμματα κ ασχολούνται με τα συνδικαλιστικά τους ΜΕΤΑ τη λήξη του ωραρίου τους.
Παίρνω 13ο κ 14ο μισθό κ κάποια επιδόματα.

Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως τα σχέδια του Τζημερου είναι η κατάργηση όλων αυτών κ μετατρέψει όλους εμάς τους ΙΥ σε δούλους.
Ξεκαθαρίζω πως είμαι αντικομμουνιστής.
Από την άλλη, πιστεύω πώς ο εργαζόμενος που παράγει έργο πρέπει να πληρώνεται για τις υπηρεσίες του κ όχι να τον εκμεταλλεύονται.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 11 Jan 2018 01:56 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Τζήμερος 11 Jan 2018 02:07 #40

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Επειδη υπάρχει ενδιαφέρον για τον Τζήμερο άνοιξα νέο θέμα κ μετέφερα εκεί τα posts.

Όπως έγραψα πολλάκις, είμαι ΙΥ κ εξαρτώμαι από τις διαθέσεις των αφεντικών μου.
Μέχρι τώρα δεν έχω το παραμικρό παράπονο.
Απεργία δεν έχω κάνει ποτέ κ ούτε έχω σκεφτεί να κάνω στο μέλλον.
Υπογράφουμε συλλογική σύμβαση κάθε χρόνο κ όλα καλά.
Βεβαίως κ έχουμε συνδικαλιστές, ΑΛΛΑ...
Είναι έξω από πολιτικά κόμματα κ ασχολούνται με τα συνδικαλιστικά τους ΜΕΤΑ τη λήξη του ωραρίου τους.
Παίρνω 13ο κ 14ο μισθό κ κάποια επιδόματα.

Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως τα σχέδια του Τζημερου είναι η κατάργηση όλων αυτών κ μετατρέψει όλους εμάς τους ΙΥ σε δούλους.
Ξεκαθαρίζω πως είμαι αντικομμουνιστής.
Από την άλλη, πιστεύω πώς ο εργαζόμενος που παράγει έργο πρέπει να πληρώνεται για τις υπηρεσίες του κ όχι να τον εκμεταλλεύονται.

Απ' ότι έχω καταλάβει, το "πιστεύω" της ΔΞ είναι "άσε την αγορά να δουλέψει". Κανένας παρεμβατισμός, εκτός από τους απολύτως αναγκαίους.
Αλλά κανένας από όλες τις μεριές: Ούτε από το κράτος, ούτε από τα "αφεντικά" ούτε και από τους συνδικάλες όμως.
Αν αυτό ΔΕΝ σ' αρέσει (όπως δεν αρέσει και σε πολύ κόσμο), τότε η ΔΞ δεν είναι το κόμμα που σε αντιπροσωπεύει.
Εμένα μ' αρέσει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τζήμερος 11 Jan 2018 02:21 #41

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1401
  • Thank you received: 330
  • Karma: 41
batista wrote:

Και υπάρχουν και κάτι λαμόγια στον ιδιωτικό τομέα, που επειδή πληρώνουν κανένα τριακοσάρι μισθό για δωδεκάωρη εργασία, χωρίς ασφαλιστικές εισφορές ή άλλους φόρους (ούτε για δείγμα διαχρονικά).

Δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν σ' αυτή την περίπτωση:

- Να έχει βλάκα λογιστή.

- Να είναι ο ίδιος ο επιχειρηματίας βλάκας (και να μην ακούει τον λογιστή του).
The administrator has disabled public write access.

Τζήμερος 11 Jan 2018 02:41 #42

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
TEV wrote:
Ναι, αλλά μέσα στη Βουλή θα είχε "φωνή".
Θα μπορούσε να τον ακούσει περισσότερος κόσμος.

Τώρα, που μιλάει;

Σε κάποια ραδιόφωνα, που και που.
Κι ό,τι ανεβάζει στο facebook.

Σφεντόνες εναντίον πυρηνικών.


σωστο αυτο.δεν διαβλεπω ομως σε αυτον οταν μπει κατι περισσοτερο απο το ποταμι ή το ψοφιο εδω και πολλα χρονια κκε που δεν προσφερουν τιποτα εκει μεσα. ακομη και ακραια παραδειγματα οπως της χρυσης αυγης που εχει μια πιο δυναμικη παρουσια δεν κανει τιποτα.
επισης ενας ακομη λογος που δεν θεωρω τον τζημερο ικανο για πολλα πραγματα ειναι οτι δηλωνει φιλοχρηματος και τα βλεπει ολα επιχειρηματικα.φαντασου οταν μπει εκει μεσα και γλυκαθει απο το δεκαχιλιαρο ποσο τουμπεκι θα κανει.αν τυχει και μπει θα κανει καμια συμπραξη με τη νουδουλα για να τρωει ακομη καλυτερα.γιατι εχει μια κλιση προς τα εκει ως προς την τσεπη.

κοιτα τι ειχε πει

΄΄Ερωτηθείς για πιθανή μελλοντική συνεργασία του με τη ΝΔ άφησε όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά λέγοντας «εμείς πάντα είχαμε "κουλτούρα" συνεργασιών. Θα συνεργαζόμασταν με την Νέα Δημοκρατία, αν αυτή αναγνωρίζει την ανάγκη της ύπαρξης, μιας γνήσιας μεταρρυθμιστικής τάσης στους κόλπους της, η οποία δεν θα υπολογίζει το πολιτικό κόστος που ρήμαξε τη χώρα αλλά θα λέει: τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη».''

τριχες κατσαρες σου λεω εγω.πες το και εγινε.ηδη ετοιμο το εχει.δηλαδη θα μας σωσει παλι η νεα δημοκρατια με αλλα λογια.φεξε και και γλυστρισα.

και επειδη ο καπιταλισμος καταρρει εκ των εσω και η αριστερα τα παει χαλια φοβαμαι οτι και παγκοσμια αν το δεις ακραιες λυσεις αναδυονται τυπου ακροδεξιες παραταξεις. ειναι καταντια αυτο και δειχνει οτι το ολο πολιτικο συστημα ετσι οπως το ξερουμε καποτε θα αφανιστει και θα δημιουργηθει κατι αλλο.οταν φτανουμε στα ακρα ψαχνουμε και ακραιες λυσεις. δεν ξερεις αν η χρυση αυγη μεταλλαχθει στο μελλον μελλον σε ενα λεπτεπιλεπτο μορφωμα τυπου τραμπ. γιατι αυτο που εγινε στην αμερικη μπορει σε μια παραλλαγη του να ερθει και στην ελλαδα τα επομενα χρονια.

προς το παρον εγω νομιζω οτι ολο και περισσοτερος κοσμος δυστυχως στρεφεται σε παραταξεις τυπου χρυση αυγη γιατι εχει αγανακτησει γενικως και τα πραγματα πανε σε ακραιες και κακου τυπου λυσεις.ειτε αυτο ειναι ακροδεξια ειτε ακροαριστερα.

αν και το θεμα μας ειναι ο τζημερος εδω εγω πιστευω οτι η επομενη κυβερνηση θα ειναι η ΝΔ και στις μεθεπομενες εκλογες η χρυση αυγη. ισως στην επομενη εκλογικη αναμετρηση μπει και ο τζημερος αν συμπραξει με καποιον αλλον γιατι απο μονος του δεν φτουραει.εχει επιχειρηματικο πνευμα και δεν το εχει το πολιτικο..διαφορετικα τον βλεπω ως αλλο λεβεντη να περιμενει για 30 χρονια..
Last Edit: 11 Jan 2018 02:55 by sonik.
The administrator has disabled public write access.

Τζήμερος 11 Jan 2018 06:17 #43

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Ο Τζήμερος είναι ...

σκέφτομαι μήπως ο ακραίος φιλελευθερισμός που πιστεύει ίσως, αν ήταν αυτός κυβέρνηση, καταστρέψει τους ιδ υπαλλήλους.

Αν γίνει αυτό που λες, τότε ποιος θα κάνει τη δουλειά?
Ως γνωστόν, ο ιδιωτικός τομέας είναι που παράγει ότι παράγεται σ' αυτή τη χώρα.
Η καταστροφή των παραγωγών, δεν είναι ταυτόσημη με την καταστροφή της χώρας?

Σα να λες ότι ο τύπος (Τζ) θέλει την καταστροφή της χώρας.
Δεν το πιστεύω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τζήμερος 11 Jan 2018 09:43 #44

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Thanasis (atsi) wrote:
φιλε batista η πρακτική αυτη ειναι όντως απάνθρωπη αλλά η αγορά εργασίας ειναι αγορά και ρυθμίζεται από τους κανόνες του καπιταλισμού. Η όποια κρατική ρύθμιση σε συνθήκες κρίσης και υψηλής ανεργίας δεν θα εχει αποτελεσμα.

Οταν εχεις υπερπροσφορά η τιμή του προϊόντος (εργασία) πέφτει.

Εαν βλέπεις οτι το προϊον σου δεν πιάνει τιμή τοτε εχεις διάφορες επιλογές.
  1. Το πουλάς με χαμηλή τιμή και πόνο ψυχής
  2. Δεν το πουλάς, όπως καλη ώρα τα πορτοκάλια που ανέφερε ο παναγιώτης και μένεις άνεργος
  3. Κάνεις συμφωνία με τους υπόλοιπους πωλητές για να επηρεάσεις την τιμή ακα γράφεσαι στο σωματείο/ΠΑΜΕ και κάνεις την ζωή των αγοραστών του προϊόντος σου δηλαδή των εργοδοτών δύσκολη.
  4. Ψάχνεις νέες αγορες, οπότε μεταναστεύεις.
  5. Αλλάζεις το προϊόν αποκτώντας νεες δεξιότητες


Αγαπητέ Thanasis (atsi), δεν καταλαβαίνω που εντόπισες στα γραφόμενά μου, την κρατική παρέμβαση του τύπου που υπαινίσσεσαι.
Δεν αναφέρθηκα π.χ. σε αύξηση του θεσμοθετημένου κατώτατου μισθού ή κάτι παρόμοιο, που έχεις δίκιο ότι είναι μια μάταια παρέμβαση σε συνθήκες κρίσης και υψηλής ανεργίας.
Αυτό στο οποίο αναφέρθηκα (και μόνο αυτό) είναι οι πολλές περιπτώσεις (λόγω απουσίας ουσιαστικού ελέγχου) στυγνής εκμετάλλευσης πέρα από κάθε υφιστάμενο πλαίσιο, κραδαίνοντας τον μπαμπούλα της απόλυσης.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Τζήμερος 11 Jan 2018 10:21 #45

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1401
  • Thank you received: 330
  • Karma: 41
sonik wrote:

.αν τυχει και μπει θα κανει καμια συμπραξη με τη νουδουλα για να τρωει ακομη καλυτερα.γιατι εχει μια κλιση προς τα εκει ως προς την τσεπη.

κοιτα τι ειχε πει

΄΄Ερωτηθείς για πιθανή μελλοντική συνεργασία του με τη ΝΔ άφησε όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά λέγοντας «εμείς πάντα είχαμε "κουλτούρα" συνεργασιών. Θα συνεργαζόμασταν με την Νέα Δημοκρατία, αν αυτή αναγνωρίζει την ανάγκη της ύπαρξης, μιας γνήσιας μεταρρυθμιστικής τάσης στους κόλπους της, η οποία δεν θα υπολογίζει το πολιτικό κόστος που ρήμαξε τη χώρα αλλά θα λέει: τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη».''

Εσύ τώρα τι καταλαβαίνεις απ' αυτό;
Εγώ νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να βγει ο Ηλιος από τη Δύση, παρά να κάνει η ΝΔ αυτά που λέει ο Τζήμερος.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
Time to create page: 0.121 seconds