Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε????

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 29 May 2011 13:17 #19

ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ .ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΘΑ ΔΙΑΜΕΛΙΟΣΟΥΝ ΕΔΑΦΙΚΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΥΡΟ.Η ΚΡΗΤΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ Η ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΛΛΟΥ Η ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΟΥ.ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΝΕΤΕ ΕΔΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ.ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΝ ΣΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΕΔΑΦΗ ΜΑΓΚΕΣ?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 29 May 2011 15:15 #20

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Παιδιά, θα παρακαλούσα πολύ αν δεν ξέρετε κάποια βασικά πράγματα να μην κάνετε εκτιμήσεις και εικασίες, και κυρίως να μην δινετε συμβουλές επένδυσης σε τρίτους. Αυτό το site διαβάζεται από πολύ κόσμο και ακόμα και καλοπροαίρετα σχόλια, με τη γνωστή όμως θεματολογία της καταστροφής δεν βοηθάνε. Εντάξει, το έχουμε εμπεδώσει ότι παίζει ένα σενάριο που στην Ελλάδα θα συμβεί κάτι σαν την Αποκάλυψη του Ιωάννη. Όσοι τα ασπάζονται αυτά, τους πληροφορώ ότι δεν θα σωθούν από πληροφορίες στο ίντερνετ, αλλά πρέπει να αρχίσουν από σήμερα νηστεία και προσευχή.

Για τους υπόλοιπους που ανησυχούν για πιο γήινα πράγματα θέλω να πω μερικές συμβουλές: Το σενάριο επίσημης χρεοκοπίας της Ελλάδας δεν συμπίπτει με την έξοδο από το €. Λέω επίσημης γιατί ανεπίσημα έχουμε χρεοκοπήσει από το 2009, όσο κι αν δεν μπορείτε να το πιστέψετε.

Έξοδος από το € είναι κάτι πολύπλοκο και έχει πολλές προεκτάσεις, που ειδικά ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ δεν μπορούμε να τις αναλύσουμε. Το σίγουρο είναι ότι θα συμπαρασύρουμε άλλες δυο χώρες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, μαζί μας.

Η κοινή λογική πάντως λέει ότι αυτή τη στιγμή υφιστάμεθα ΣΤΕΝΟ ΜΑΡΚΑΡΙΣΜΑ για να κάνουμε ιδιωτικοποιήσεις και απολύσεις στο δημόσιο. Όχι τόσο για να αγοράσουν τις ΔΕΚΟ για ένα κομμάτι ψωμί. Η αλήθεια είναι ότι αυτές σαν επένδυση δεν είναι και τόσο καλή στην παρούσα φάση. Όσο για να μειώσουν το κόστος του δημοσίου, έτσι ώστε να ξεπληρώσουμε ευκολότερα τα χρωστούμενα. Αυτό τους ενδιαφέρει πρώτα από όλα *

Σε κάθε κακή περίπτωση πάντως, θέλω να σας τονίσω ότι τραπεζικός λογαριασμός, ακόμα και εξωτερικού σε € ή $ δεν είναι καλή ΕΠΕΝΔΥΣΗ γιατί και τα δύο νομίσματα θα υποστούν σοβαρές απώλειες. Πρέπει να αναζητήσετε πιο σταθερά νομίσματα. Μερικά από αυτά είναι τα CHF & NOK. Για το θέμα αυτό ισχύει αυτό που είπε ένας φίλος παραπάνω. Συμβουλευόμαστε ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ για τοποθετήσεις. Το CHF για παράδειγμα είναι πολύ ενισχυμένο (σε σχέση με το €) και πιθανόν να διορθώσει προσεχώς. Πάντως ΔΕΝ πάμε τη Δευτέρα με μια επιταγή στο χέρι στην πρώτη τράπεζα που θα βρούμε ανοικτή και όποιον πάρει ο χάρος.

Γι' αυτό περιορίστε καλύτερα την περιήγηση σε blogs & forum που γράφει ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του (και εμού συμπεριλαμβανομένου) και αναζητήστε πιο αξιόπιστες πηγές. Η σελίδα αυτή είναι άριστη για ΤΕΧΝΙΚΕΣ πληροφορίες σχετικά με χρήμα και τραπεζικές καταθέσεις. Μην περιμένετε όμως προφητείες για πράγματα που δεν είναι σε θέση κανένας εδώ να ξέρει.

* Η "κοινή λογική" λέει πάντα ότι το πιο απλό σενάριο είναι και το επικρατέστερο (αρχή του Όκαμ).
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 29 May 2011 18:09 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 01 Jun 2011 17:58 #21

  • xxxx
  • xxxx's Avatar
φιλοι μου μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε!!εχω κατι λιγες καταθεσεις στη τραπεζα κυπρου στη Κυπρο. Ευλογο ερωτημα που πρεπει να μας απασχολει ειναι το ποσο η τραπεζα κυπρου ειναι εκτεθειμενη σε τοξικα ελληνικα ομολογα του ελληνικου δημοσιου..Επομενως στο σεναριο χρεωκοπιας τι θα συμβει?
1)το ντομινο που θα ακολουθησει θα παρασυρει οχι μονο τη Τραπεζα κυπρου αλλα και χωρες της ευροζωνης
2)σε περιπτωση χρεωκοπιας ειναι προφανες οτι το ευρω θα κατακριμνηστει...
3)Η κυπρος σε τι κατασταση ειναι για να στηριζει το τραπεζικο της συστημα?

Εγω παντως πιστευω μεσα μου οτι πραγματικα ειναι καλυτερα που εχω τα χρηματα μου στη τραπεζα κυπρου απο οτι να τα ειχα σε οποιαδηποτε ελληνικη τραπεζα! Μετατροπη σε δραχμες δε θα γινει!
τωρα στο νομισμα λιγο κολλαω το ευρω μπορει να γινει υπερδυναμη μονο εφοσον υπαρξει συνολικη λυση του προβληματος χρεους στις χωρες που εχουν προβλημα...Δυστυχως ομως οι ισχυροι της ευρωπης εχουν τη τυχη μας στα δικα τους χερια...ειναι ενα οικοδομημα που δεν εχει σκοπο νομιζω να χτυπησει το δολλαριο αλλα για να εξυπηρετει τα συμφεροντα των κολλοσων τραπεζων της ΕΕ που τροφοδοτουν με ενεσεις χρηματος και κρατουν στη ζωη τις χωρες....Ποσο ομως μπορει να υπομεινει ο λαος αυτη τη κατασταση??

Ποια τοποθετηση ειναι σχετικα ασφαλης, νομισμα τραπεζα χωρα και για ποιο λογο....πειτε τη γνωμη σας με αναλυση των λεγομενων σας.....
ο διαλογος μπορει να μας δωσει πολλες λυσεις!!

Καλη δυναμη σε ολους:lol:
ΧΧΧΧ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 02 Jun 2011 17:01 #22

  • xxxx
  • xxxx's Avatar
κανεις δεν εχει υποψη του κατι???? αδερφια μου?:( :unsure:
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 02 Jun 2011 18:51 #23

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Καμιά Κυπριακή τράπεζα δεν κινδυνεύει από χρεοκοπία/ντόμινο/Αρμαγεδδών/Ημέρα της Κρίσης/Αποκάλυψη του Ιωάννη κτλ κτλ κτλ
Έχουν οι Κύπριοι λεφτά πιο πολλά και από όσα φαντάζεσαι. Μην σας πιάνει πανικός και μην διαβάζετε οικονομικές σελίδες γιατί γράφουν 99.9% σαχλαμάρες.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 06 Jun 2011 17:31 #24

  • XXXΧ
  • XXXΧ's Avatar
ισως εχεις δικιο φιλε μου...ομως το ποσο ειναι εκτεθημενη η τραπεζα κυπρου σε ελληνικα τοξικα ομολογα μπορουμε να το αναζητησουμε καπου??οι κυπριοι εχουν λεφτα δεν αντιλεγω αλλα γενικα η Κυπριακη οικονομια εχει πολλες τοποθετησεις στον ελληνικο χωρο....μονο και μονο τα καταστηματα που διαθετει η τραπεζα στην ελλαδα φτανουν..αν μπορουσε καποιος να μου το λυσει αυτο καθως επισης και τα αλλα ερωτηματα μου θα ημουν πολυ χαρουμενος....
ΧΧΧΧ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 06 Jun 2011 23:20 #25

  • papio
  • papio's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 47
  • Thank you received: 10
  • Karma: 0 (2)
H Τράπεζα Κύπρου έχει ελάχιστη-αμελητέα έκθεση σε ομόλογα του ελληνικού δημοσίου. Ακόμη μικρότερη και από την Alpha Bank, που έχει τη μικρότερη έκθεση από τις ελληνικες τράπεζες
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: manolis002

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 06 Jun 2011 23:55 #26

  • λεβέντης
  • λεβέντης's Avatar
και η "Ελληνική"; Πόσο εκτεθιμένη μπορεί να θεωρηθεί αυτή η τράπεζα, που σε σχέση με την Τρ. Κύπρου, έχει λιγότερα υποκ/τα στην Ελλάδα, αλλά είναι μια αξιοσέβαστη Τράπεζα στην Κύπρο (με 25% συμμετοχές της Εκκλησίας της Κύπρου, αν δεν κάνω λάθος);:dry: :dry: :dry:
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.066 seconds