Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε????

Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 13 May 2011 01:34 #1

  • Despina
  • Despina's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 12
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0 (-1)
Γειά χαρά σε όλους,
θα ήθελα να ρωτήσω την αποψή σας προκειμένου να ανοιξω κάποιον καταθετικό λογαριασμό στην Κύπρο.
Τι με συμφέρει καλύτερα? Να τον ανοίξω σε ευρώ ή σε δολλάρια?
Επίσης εάν γίνει πτώχευση στην Ελλάδα και γυρίσουμε στην δραχμή και θέλω να φέρω τα χρήμματα μου πίσω θα έρθουν σαν Ευρώ- Δολλάρια ή θα μετατραπούν αυτομάτως σε δραχμές ? αρα θα έχω λιγότερα η περισσότερα απ το αρχικό μου κεφάλαιο στην περιπτωση αυτή?????
Οποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει
Χίλια ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 13 May 2011 17:56 #2

Αγαπητή φίλη Δέσποινα,

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν μετατρέψεις τα χρήματά σου σε δολάρια έχεις μια απώλεια λόγω της διαφοράς τιμής αγοράς και πώλησης του συναλλάγματος.

Τώρα αν δηλώσει πτώχευση η Ελλάδα και γυρίσει στις δραχμές, θεωρώ ότι δεν έχει η χώρα μας την δικαιοδοσία να επιβάλλει σε τράπεζες ξένου κράτους να μετατρέψουν τους λογαριασμούς των καταθετών της σε άλλο νόμισμα.

Αν κηρύξουμε πτώχευση και γυρίσουμε στις δραχμές, εκτιμώ ότι αυτό θα έχει συνέπειες σε ολόκληρη την Ευρώπη, πόσο μάλλον στην κοντινή μας Κύπρο.

Αν στην περίπτωση αυτή έχεις τα χρήματά σου έξω και τα φέρεις πίσω, αφού περάσει ο πανικός, λογικό είναι να μπορείς να τα διατηρήσεις σε συνάλλαγμα. Αν όμως χρειάζεσαι να τα χρησιμοποιήσεις θα μετατραπούν με την τρέχουσα ισοτιμία. Σε περιπτώσεις πτώχευσης μιας χώρας, οι υποτιμήσεις του νομίσματος είναι συνήθως σταδιακές, οπότε, αν γίνει αυτό, όσο πιο αργά επαναπατριστούν τα χρήματα τόσο μεγαλύτερη αξία θα έχουν.
Γνῶθι σαὐτόν
Last Edit: 13 May 2011 17:56 by Ο Τσιγκούνης (T$ig).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Despina

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 13 May 2011 18:04 #3

Ο Τσιγκούνης wrote:

Αν κηρύξουμε πτώχευση και γυρίσουμε στις δραχμές, εκτιμώ ότι αυτό θα έχει συνέπειες σε ολόκληρη την Ευρώπη, πόσο μάλλον στην κοντινή μας Κύπρο.

quote]


Φίλε Τσιγκούνη, αν θες το διασαφηνίζεις λίγο αυτό;
Last Edit: 13 May 2011 18:04 by panagiotis1965 (panagiotishatzis).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Despina

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 13 May 2011 18:55 #4

  • Despina
  • Despina's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 12
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0 (-1)
δηλαδη απ οτι αντιλαμβανομαι λες ότι συμφέρει να κανω την κατάθεση εκτος Ελλάδος έτσι που δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει εδώ, και αν γίνει κάτι στραβό και γυρίσουμε στην δραχμή όσο πιο αργά φέρω εδω τα χρήμματα πάλι τοσο το καλύτερο θα είναι, εκτος αυτού τα χρήμματα υα επιστραφούν ως ευρώ και όχι ως δραχμές , ετσι δεν είναι???
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 13 May 2011 20:18 #5

  • Despina
  • Despina's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 12
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0 (-1)
Aγαπητέ τσιγγούνη, έγραψες

‘Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν μετατρέψεις τα χρήματά σου σε δολάρια έχεις μια απώλεια λόγω της διαφοράς τιμής αγοράς και πώλησης του συναλλάγματος."

πιστεύω πως θα είναι πολύ μικρή η διαφορά που θα χάσω αν μετατραπούν τα χρήμματα σε δολλάρια, δλδ εαν θελω να μετατρεψω πχ 200.000 ευρώ σε δολλάρια πόσο θα χάσω? (σε ευρω)

Δεν ειναι προτιμότερο να χάσω έστω αυτα τα λίγα λόγω της διαφοράς τιμής αγοράς και πώλησης του συναλλάγματος παρά να ανησυχώ για το πόσες δραχμές θα μπορώ να μετατρέψω σε ευρώ σε περίπτωση πτώχευσης και επιστροφής στην δραχμή??? Το δολλάριο δεν ειναι πιο σίγουρο?
Μπορείς να μου το διευκρινήσεις εάν εχεις την καλοσύνη?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 14 May 2011 14:35 #6

  • john45 (jlian)
  • john45 (jlian)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 464
  • Thank you received: 143
  • Karma: -18 (21)
Παιδιά, χαλαρώστε λίγο. Άλλο κάνω αναδιάρθρωση χρέους, άλλο βγαίνω από το € και άλλο ένα μπουλούκι θερμοκέφαλοι να πάνε και να ζητάνε τα λεφτά τους από τις τράπεζες. Το τελευταίο είναι και το πιο πιθανό να συμβεί στην πρώτη βλακεία που θα ακουστεί και αντιμετωπίζεται έχοντας ένα μικρό ποσό στην άκρη για τις πρώτες ημέρες. Έτσι και βγει η Ελλάδα από το € πάντως προκύπτουν πολύπλοκα θέματα για όλη την ευρωζώνη οπότε... διαλέξτε πιο ασφαλές καταφύγιο και φυσικά όχι $ και £
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 14 May 2011 14:41 #7

  • Despina
  • Despina's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 12
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0 (-1)
Έτσι και βγει η Ελλάδα από το € πάντως προκύπτουν πολύπλοκα θέματα για όλη την ευρωζώνη οπότε... διαλέξτε πιο ασφαλές καταφύγιο και φυσικά όχι $ και £


Aγαπητέ Γιάννη σε ευχαριστώ
θα είχες την καλοσύνη να μου εξηγήσεις τι εννοείς με το παραπάνω? " Έτσι και βγει η Ελλάδα από το € πάντως προκύπτουν πολύπλοκα θέματα για όλη την ευρωζώνη ."
Το ακούω και απο άλλους αλλά κανένας δεν μου έχει δώσει στοχευμένη απάντηση
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 14 May 2011 17:43 #8

panagiotis1965 wrote:
Ο Τσιγκούνης wrote:
Αν κηρύξουμε πτώχευση και γυρίσουμε στις δραχμές, εκτιμώ ότι αυτό θα έχει συνέπειες σε ολόκληρη την Ευρώπη, πόσο μάλλον στην κοντινή μας Κύπρο.
Φίλε Τσιγκούνη, αν θες το διασαφηνίζεις λίγο αυτό;

Στο απίθανο (για πολλούς) σενάριο, να κηρύξουμε πτώχευση και να γυρίσουμε στις δραχμές, αναμένονται να χρεοκοπήσουν αρκετές ελληνικές τράπεζες (αυτές που έχουν μεγάλο ποσοστό ομολόγων Ελληνικού Δημοσίου). Δεν ξέρω πόσους θα μπορεί να αποζημιώσει το ΤΕΚΕ σε αυτήν την περίπτωση και μαζί με την υποτίμηση του νέου νομίσματος οι καταθέτες θα χάσουν αρκετά. Και όπως όλοι θα στραφούν σε μαζικές αναλήψεις από τις τράπεζες στο εσωτερικό (που δεν θα μπορούν) μήπως δεν θα αρχίσουν τις μαζικές αναλήψεις και από τις καταθέσεις εξωτερικού; Και οι ευρωπαίοι καταθέτες έχοντας κλονισμένη την εμπιστοσύνη στις τράπεζες, δεν θα αρχίσουν και αυτοί τις μαζικές αναλήψεις;
Για να μην προσθέσουμε και το αναμενόμενο ντόμινο χρεοκοπίας χωρών (αρχικά Ιρλανδίας και Πορτογαλίας). Κάποιο αναλυτές υποστηρίζουν ότι ακόμα και οι ΗΠΑ φοβούνται το ντόμινο χρεοκοπίας μετά από την ελληνική και για αυτό πιέζουν ώστε να συνεχίζεται η τροφοδότηση της Ελλάδας με δανεικά.

Με τα παραπάνω θέλω να πω ότι αν φοβόμαστε την επιστροφή στις δραχμές μην νομίζουμε ότι θα σωθούμε αν βγάλουμε τις λίγες οικονομίες μας στο εξωτερικό καθώς το σενάριο αυτό έχει πολλές εφιαλτικές προεκτάσεις που ίσως δεν μπορούμε να φανταστούμε.
Despina wrote:
πιστεύω πως θα είναι πολύ μικρή η διαφορά που θα χάσω αν μετατραπούν τα χρήμματα σε δολλάρια, δλδ εαν θελω να μετατρεψω πχ 200.000 ευρώ σε δολλάρια πόσο θα χάσω? (σε ευρω)
Ας κάνουμε λίγο τις πράξεις: οι τιμές συναλλάγματος που δίνει η τράπεζα Κύπρου στην Κύπρο στις 13 Μαΐου για USD ήταν για αγορά 1,4965 και για πώληση 1,3973. Δηλαδή αν μετατρέψουμε 200.000 ευρώ σε δολλάρια θα αγοράσουμε 200.000x1,3973= 279.460 δολλάρια. Αν θέλουμε να τα ξαναμετατρέψουμε σε ευρώ θα πάρουμε 279.460/1,4965=186.742,40 ευρώ, δηλαδή χάνουμε περίπου ένα 7%. Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις τις μετατροπές ηλεκτρονικά, οπότε σύμφωνα με τις τιμές που παρουσιάζει ο πίνακας χάνουμε αρκετά λιγότερο γύρω στο 2%.

Σχετικά με ποιό νόμισμα είναι πιο σίγουρο, προσωπικά δεν μπορώ να κάνω πρόβλεψη, όπως δεν μπορώ να κάνω και με τις μετοχές.

Καταλήγωντας δεν μπορώ να προτρέψω είτε προς την μια κατεύθυνση είτε προς την άλλη. Δεν ξέρω τι τελικά θα συμβεί στο μέλλον και επομένως είναι αδύνατο να συμβουλέψω κάποιον να βγάλει τα χρήματά του έξω σε ευρώ ή συνάλλαγμα, ή να τα κρατήσει εδώ με ένα καλό επιτόκιο.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Despina

Απ: Ευρώ ή δολλάρια για κατάθεση στην Κύπρο? Τι συμφέρει καλύτερα για μας τους Ελληνες στην κρισιμη περίοδο που διανύουμε???? 14 May 2011 17:58 #9

Φίλε τσιγκούνη, αποκλείεις το ενδεχόμενο να καθιερωθεί κάποιο εσωτερικό νόμισμα (ας το πούμε δραχμή) για τις εντός Ελλάδας συναλλαγές με το άλλοθι της ανάπτυξης και της ανταγωνιστικότητας και να μη θιγεί στο παραμικρό η ευρωζώνη;
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.074 seconds