Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 16 Nov 2010 11:31 #1

Μία διευκρινιστική ερώτηση αν γνωρίζετε σχετικά με μεταφορά κεφαλαίου από την Ελλάδα για κατάθεση στην Κύπρο: αν έχω καταλάβει καλά πηγαίνεις στην Κύπρο με μία επιταγή από ελληνική τράπεζα, ανοίγεις λογαριασμό και ζητάς να μη φορολογούνται οι τόκοι εκεί και τους δηλώνεις εδώ στην Ελλάδα και φορολογείσαι με το 10%. Όταν λήξει ο προθεσμιακός λογαριασμός και επιστρέψεις το κεφάλαιο στην Ελλάδα, υπόκεισαι και σε κάποια ειδική φορολόγηση επί του ίδιου του κεφαλαίου ή είσαι εντάξει εφόσον έχεις πληρώσει αυτό το 10% επί των τόκων;
Ευχαριστώ πολύ για όποια βοήθεια.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 16 Nov 2010 12:58 #2

Πριν πας την επιταγή στο εξωτερικό καλό είναι να έχεις επιβεβαιώσει ότι η τράπεζα του εξωτερικού θα δεχτεί την επιταγή της συγκεκριμμένης τράπεζας του εσωτερικού.
Δεν υπάρχει ειδική φορολόγηση για τις καταθέσεις του εξωτερικού πέρα από το 10% των τόκων. Το μόνο επιπλέον, που ίσως να έχουν, είναι ο έλεγχος του πόθεν έσχες, αν είναι δηλαδή εισοδήματα που έχουν δηλωθεί, κατά την απόκτησή τους, στην φορολογική δήλωση.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 16 Nov 2010 13:13 #3

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
Άνοιξε το λογαριασμό στην Κύπρο (και από Ελλάδα μπορείς) και στείλε τα με Internet Banking ή έμβασμα. Όσο για τους τόκους, εφόσον είσαι κάτοικος Ελλάδας, αναγκαστικά θα φορολογηθείς στην Ελλάδα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 17 Nov 2010 09:58 #4

  • PERIERGOS
  • PERIERGOS's Avatar
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Μία ακόμα ερώτηση εάν κάποιος έχει ήδη κατάθεση προθεσμίας στην Κύπρο: οι φόροι των τόκων παρακρατούνται αυτόματα από την Τράπεζα όπως ακριβώς στην Ελλάδα ή πρέπει να τους δηλώσει ο κάθε δικαιούχος στη φορολογική του δήλωση για να εκκαθαριστούν τότε;

Και πάλι ευχαριστώ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 17 Nov 2010 21:33 #5

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Λοιπον φιλε μου εχω καταθεση στη τραπεζα κυπρου και ταυτοχρονα διατηρω προθεσμιακη καταθεση.Εχω εξ αρχης συμπληρωσει μια δηλωση οτι δεν ειμαι κατοικος κυπρου προκειμενου να μη μου παρακρατουν 10%φορο εκει. Ομως οταν μου κεφαλαιοποιουνται οι τοκοι οποτεδηποτε μεσα σε διαρκεια ενος μηνος πρεπει να μας αποστειλουν απ τη κυπρο μια βεβαιωση οτι εισπραξαμε πχ 300ευρω τοκους..Μεσα στη διαρκεια του ενος μηνα παμε στην εφορια κανουμε μια απλη δηλωση για φορολογηση τοκων καταθεσεων εξωτερικου και καταβαλλουμε στο ταμειο 30ευρω δηλ το 10%. Τωρα στη φορολ.μας δηλωση δηλωνουμε τη καταβολη φορου στις καταθεσεις εξωτερικου.
ελπιζω να σε καλυψα.
Εχω ομως και εγω μια απορια ισως ανοιξω νεα συζητηση γι αυτο: Συμφερει σε οριζοντα 5ετιας να κρατησουμε τα χρηματα μας σε ευρω.θα υπαρχει το ευρω η καποιο νομισμα θα φτασει στον ουρανο ως τοτε?Στη κυπρο ειναι ασφαλη τα ευρω μας?
Επισης δεν πηρα ποτε απαντηση απο τη τραπεζα κυπρου πως ακριβως υπολογιζεται η ποινη σε περιπτωση προωρης ρευστοποιησης προθεσμιακης.
και σε περιπτωση που θελω τα χρηματα μου πριν τη ληξη τι ειναι καλυτερα ως προς τη ποινη να εχω λογαριασμο υπο προειδοποιηση 3η6μηνων η προθεσμιακη?απ οτι λεει στο σαιτ της τρ.κυπρου δειτε τι λεει στο προωρο σπασμο της προθεσμιακης και τι στον υπο προειδοποιηση..πραγματικα δαιδαλωδες αν γνωριζει καποιος ξεκαθαρα ας μας φωτισει..Να ειστε καλα και ελπιζουμε το ευρω να φτασει στα υψη και η ευρωπαικη ενωση να δειξει επιτελους σημαδια πραγματικης <<ενωσης>>!!
φιλικα
χχχ
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 18 Nov 2010 08:33 #6

  • PERIERGOS
  • PERIERGOS's Avatar
Να'σαι καλά. Αυτήν ακριβώς την πληροφορία ήθελα.

Όσο για την ερώτησή σου δεν γνωρίζω για τις ποινές πρόωρης ανάληψης γιατί σκοπεύω να τα κλείσω για 5ετία χωρίς δικαίωμα πρόωρης ανάληψης. Για την αγωνία σου όμως για την τύχη των χρημάτων προσωπικά προτιμώ να τα έχω κλειστά κάπου για 5 χρόνια & να έχω εξασφαλισμένο το 12,5% από το να ψάχνω κάθε εξάμηνο/χρόνο στην Ελλάδα ποιος δίνει το καλύτερο επιτόκιο, τους όρους, κτλ. Εκτός αυτού, δεν μένω Αθήνα και κάποια λεφτά τα έχω στην KEDR οπότε αναγκάζομαι να πηγαινοέρχομαι Αθήνα για τις ανανεώσεις κτλ. Όσο για την ασφάλεια, νομίζω πως η Κύπρος είναι λίγο πιο ασφαλής σε αυτό το θέμα ή έστω το ίδιο ασφαλής με την Ελλάδα, οπότε αν εμπιστευόμαστε τις εδώ τράπεζες, γιατί όχι και τις εκεί...
The administrator has disabled public write access.

ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ 18 Nov 2010 09:36 #7

  • HRWDHS
  • HRWDHS's Avatar
Καλημέρα σε όλους,

Προσπαθώ μέρες τώρα να βρω τη χρονική ισχύ του 'Σχεδίου Προστασίας Καταθέσεων' στην Κύπρο. Βρήκα την ιστοσελίδα τους αλλά δεν βρίσκω ημερομηνίες. Στην Ελλάδα απ'όσο ξέρω το 'Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων' έχει ισχύ μέχρι τις 31/11/2011. Γνωρίζει κανείς την αντίστοιχη ημερομηνία στην Κύπρο;
Είναι & αυτή μια παράμετρος που πρέπει να λάβουν υπόψη όσοι σκεφτόμαστε για κατάθεση 5 χρόνων στην Κύπρο.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 18 Nov 2010 20:11 #8

  • τραπεζικο συστημα κυπρου
  • τραπεζικο συστημα κυπρου's Avatar
Το τραπεζικο συστημα της Κυπρου αν δε κανω λαθος ειναι πολυ δυνατο και δε συγκρινεται με της ελλαδας..οπως επισης και οι δυο οικονομιες δε συγκρινονται..Φοβαμαι ομως οτι το ολο οικοδομημα της ευρωζωνης ειναι θωλο για 5χρονια μετα..το χρυσαφι θα ηταν πολυ αξιολογη επενδυση νομιζω αλλα εχουμε πληρη μεσανυχτα ως προς τη διαδικασια...5χρονια μετα εαν ξερει καποιος ποια θα ειναι η κατασταση της οικονομιας παγκοσμια ας μας το πει για να τοποθετησουμε τα χρηματα μας στο αντιστοιχο νομισμα..πολυ χρησιμες συζητησεις στην ιστοσελιδα σου tsig χρησιμο οπλο η ενημερωση που περνουμε...οι εποχες ειναι ομιχλωδεις ελπιζω να καταφερουμε να σωσουμε τις λιγοστες μας οικονομιες πριν αποχωρησουμε μονιμα για το εξωτερικο....Γιατι το οτι θα αποχωρησουμε ειναι σιγουρο...
Καλο βραδυ σε ολους σας
ΧΧΧ
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ 18 Nov 2010 20:15 #9

  • makis_
  • makis_'s Avatar
HRWDHS wrote:
Καλημέρα σε όλους,

Προσπαθώ μέρες τώρα να βρω τη χρονική ισχύ του 'Σχεδίου Προστασίας Καταθέσεων' στην Κύπρο. Βρήκα την ιστοσελίδα τους αλλά δεν βρίσκω ημερομηνίες. Στην Ελλάδα απ'όσο ξέρω το 'Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων' έχει ισχύ μέχρι τις 31/11/2011. Γνωρίζει κανείς την αντίστοιχη ημερομηνία στην Κύπρο;
Είναι & αυτή μια παράμετρος που πρέπει να λάβουν υπόψη όσοι σκεφτόμαστε για κατάθεση 5 χρόνων στην Κύπρο.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Κι εγώ δεν βρήκα "ημερομηνία λήξης" της εγγύησης των 100.000 ευρώ. Μάλλον πρόκειται για ελληνική πατέντα.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.074 seconds