Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Χρόνος διαδικασιών χρηματιστηριακών συναλλαγών

Χρόνος διαδικασιών χρηματιστηριακών συναλλαγών 23 May 2013 01:06 #1

Έκανα μια αγορά και μια πώληση την ίδια μέρα (intraday).
Τα χρήματα από την πώληση δεν πρέπει να πιστώνονται άμεσα ώστε να μπορώ να ξανακάνω αγορά αν θέλω την ίδια μέρα;
Μου δείχνει ως διαθέσιμο ποσό για συναλλαγές μόνο ότι έχει απομείνει στον τραπεζικό μου λογαριασμό + το κέρδος από την πράξη που έκανα.
The administrator has disabled public write access.

Χρόνος διαδικασιών χρηματιστηριακών συναλλαγών 24 May 2013 22:18 #2

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Μετά απο 3 εργάσιμες (max) να υπολογίζεις. Φρόντιζε να έχεις επαρκή κεφάλια για να κάνεις αυτό που θες, αλλιώς περιμένεις.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 24 May 2013 22:18 by makper.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: dimopoulos (dimo)

Χρόνος διαδικασιών χρηματιστηριακών συναλλαγών 26 May 2013 12:29 #3

  • tham
  • tham's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 21
  • Thank you received: 6
  • Karma: 0 (1)
στην πλατφορμα της alpha finance που χρησιμοποιω εγω τα λεφτα απο το intraday ειναι αμεσα διαθεσιμα μονο για αγοραπωλησιες μετοχων, οι 3 μερες χρειαζονται για να γινει εκκαθαριση και να επιστρεψουν τα χρηματα στον τραπεζικο σου λογαριασμο ωστε να μπορεις να κανεις αναληψη μετρητων.
πιστευω το ιδιο συμβαινει παντου, δεν ειναι λογικο να δεσμευουν επιπλεον χρηματα για καθε trade που κανεις.
αν οντως συμβαινει σε εσενα αλλαξε χρηματιστηριακη.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: dimopoulos (dimo)

Χρόνος διαδικασιών χρηματιστηριακών συναλλαγών 26 May 2013 12:41 #4

tham wrote:
στην πλατφορμα της alpha finance που χρησιμοποιω εγω τα λεφτα απο το intraday ειναι αμεσα διαθεσιμα μονο για αγοραπωλησιες μετοχων, οι 3 μερες χρειαζονται για να γινει εκκαθαριση και να επιστρεψουν τα χρηματα στον τραπεζικο σου λογαριασμο ωστε να μπορεις να κανεις αναληψη μετρητων.
πιστευω το ιδιο συμβαινει παντου, δεν ειναι λογικο να δεσμευουν επιπλεον χρηματα για καθε trade που κανεις.
αν οντως συμβαινει σε εσενα αλλαξε χρηματιστηριακη.

την ίδια χρηματιστηριακή έχουμε.

Εχεις δίκιο. Απλώς εγώ μπερδεύτηκα διότι τσεκάρισα μετά το κλείσιμο το διαθέσιμο ποσό για αγορά και δεν εμφανιζόταν το ποσό που έπρεπε. Την επόμενη μέρα με το που μπήκα για να κάνω συναλλαγή εμφάνισε ολόκληρο το διαθέσιμο ποσό κανονικά.
The administrator has disabled public write access.

Χρόνος διαδικασιών χρηματιστηριακών συναλλαγών 27 May 2013 08:48 #5

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Αυτό ξέρω κι εγώ. Οι 3 ημέρες είναι για ανάληψη χρημάτων. Θεωρητικά τα χρήματα πρέπει να πιστώνονται αμέσως στο χαρτοφυλάκιο σου.
Τι προμήθειες εισόδου-εξόδου χρεώνει η Alpha Finance;
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Χρόνος διαδικασιών χρηματιστηριακών συναλλαγών 27 May 2013 09:09 #6

makper wrote:
Αυτό ξέρω κι εγώ. Οι 3 ημέρες είναι για ανάληψη χρημάτων. Θεωρητικά τα χρήματα πρέπει να πιστώνονται αμέσως στο χαρτοφυλάκιο σου.
Τι προμήθειες εισόδου-εξόδου χρεώνει η Alpha Finance;

εδω www.alphafinance.gr/AlphaFinance/Librari...mmission_fees_gr.pdf έχει αναλυτικά τις χρεώσεις.
Νομίζω συνολικά σε intraday συναλλαγή μέσω internet (αγορά και πώληση) βγαίνουν περίπου στο 0,7% επί του ποσού όλα τα έξοδα μαζί με τη φορολόγηση.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: makper

Χρόνος διαδικασιών χρηματιστηριακών συναλλαγών 27 May 2013 12:54 #7

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Τις είδα... 1% έχει για τις μικρές συναλλαγές (<6000€). Οι κλασσικές ληστρικές προμήθειες των τραπεζών. Εγώ δουλεύω με ΑΧΕ και από 0.5 και κάτω. Μας ρουφάνε το μεδούλι στους φόρους να μην τους χρυσοπληρώνουμε κιόλας
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.056 seconds