Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: HELLAS DIRECT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

HELLAS DIRECT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 16 May 2016 17:32 #19

  • mikepaltri
  • mikepaltri's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 30
  • Thank you received: 9
  • Karma: 0 (1)
Ήμουν ασφαλισμένος στην Hellas Direct μέχρι προχθές που πούλησα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο! Πήρα τηλέφωνο να διακόψω το ασφαλιστήριο και μου κράτησαν 25€!!! Είναι λογικό αυτό ρε παιδιά? 24 χρόνια έχω ασφαλίσει και έχω πουλήσει αρκετά αυτοκίνητα αλλά πρώτη φορά μου ζητάνε "έξοδα διαχείρισης" για διακοπή ασφαλιστηρίου!!!
The administrator has disabled public write access.

HELLAS DIRECT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 16 May 2016 21:56 #20

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
mikepaltri wrote:
Ήμουν ασφαλισμένος στην Hellas Direct μέχρι προχθές που πούλησα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο! Πήρα τηλέφωνο να διακόψω το ασφαλιστήριο και μου κράτησαν 25€!!! Είναι λογικό αυτό ρε παιδιά? 24 χρόνια έχω ασφαλίσει και έχω πουλήσει αρκετά αυτοκίνητα αλλά πρώτη φορά μου ζητάνε "έξοδα διαχείρισης" για διακοπή ασφαλιστηρίου!!!

Δεν ξέρω αν είναι λογικό ή όχι, αλλά το γράφει καθαρά στους όρους.
The administrator has disabled public write access.

HELLAS DIRECT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 16 May 2016 22:39 #21

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
mikepaltri wrote:
Ήμουν ασφαλισμένος στην Hellas Direct μέχρι προχθές που πούλησα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο! Πήρα τηλέφωνο να διακόψω το ασφαλιστήριο και μου κράτησαν 25€!!! Είναι λογικό αυτό ρε παιδιά? 24 χρόνια έχω ασφαλίσει και έχω πουλήσει αρκετά αυτοκίνητα αλλά πρώτη φορά μου ζητάνε "έξοδα διαχείρισης" για διακοπή ασφαλιστηρίου!!!
Να φανταστώ οτι θα σου επιστρέψουν τη διαφορά. Αλλοιώς γιατί να διακόψεις και να τους το πείς αν ειναι να πληρώσεις...
The administrator has disabled public write access.

HELLAS DIRECT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 17 May 2016 02:26 #22

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ermakos wrote:
Να φανταστώ οτι θα σου επιστρέψουν τη διαφορά.
Προφανώς.
Αλλά επιστρέφουν μόνο το μέρος των "καθαρών ασφαλίστρων" που αναλογεί στο χρόνο ακύρωσης.
"Δικαίωμα συμβολαίου", "Φ.Α.", Επικουρικό κεφάλαιο, κλπ κέρατα δεν τα επιστρέφουν.

Αν το ποσό της (αναλογικής) επιστροφής καθαρών είναι μικρότερο από τα €25 της ακύρωσης, μπορεί και να του ζητήσουν τη διαφορά.
(Σιγά μη τη δώσει, βέβαια!).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 17 May 2016 02:38 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

HELLAS DIRECT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 17 May 2016 11:45 #23

  • mikepaltri
  • mikepaltri's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 30
  • Thank you received: 9
  • Karma: 0 (1)
Είχα προκαταβάλει το ποσό μέσω κάρτας και το κράτησαν με το έτσι θέλω!!!
Είπαν ότι τα επιστρέφουν με το επόμενο συμβόλαιο αλλά με τους διάφορους εκπτωτικούς κωδικούς που κυκλοφορούν πληρώνω λιγότερα. πχ στην ανανέωση ενός Smart που υπάρχει στην οικογένεια με τον εκπτωτικό κωδικό έρχεται 258€ το χρόνο ενώ αν αφαιρέσω τα 25€ το ασφάλιστρο πάει στα 278€. Σας έχουν ξαναχρεώσει από άλλες ασφαλιστικές έξοδα διαχείρισης για διακοπή συμβολαίου?
The administrator has disabled public write access.

HELLAS DIRECT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 17 May 2016 12:00 #24

  • Jim (jj2000)
  • Jim (jj2000)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 29
  • Thank you received: 12
  • Karma: -1
Θυμάμαι πριν από χρόνια είχα αλλάξει ασφαλιστική (δεν διέκοψα συμβόλαιο, απλώς δεν ανανέωσα) και με πρήξαν στα τηλέφωνα για να μη φύγω. Μέχρι και συστημένη επιστολή μου έστειλαν και αναγκάστηκα να πάρω άδεια απ' τη δουλειά για να τρέχω ταχυδρομείο να την παραλάβω (αν ήξερα πως ήταν από αυτούς σιγά μην πήγαινα να την πάρω). Η επιστολή μέσες - άκρες έλεγε πως η ασφάλιση είναι υποχρεωτική και πρέπει υποχρεωτικά να ασφαλίσω το αυτοκίνητο, μπλα, μπλα κλπ...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.055 seconds