Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!! 23 May 2012 23:42 #1

  • x
  • x's Avatar
Φίλοι άνεργοι,
Σήμερα πήγα στην εφορία να καταθέσω τη φορολογική μου δήλωση (είμαι 3 χρόνια άνεργος).Είμαι παντρεμένος,έχω ένα αυτοκίνητο 1300cc και φιλοξενούμαι απο τη μητέρα μου.Εισόδημα έχω μηδενικό και ακούστε το κουφό ! Θα φορολογηθώ για 8300 ευρώ χωρίς να έχω 1 ευρώ έσοδα το 2011 ! Μου είπε ο έφορος οτι θα πληρώσω φόρο ! Εγώ ΔΕΝ πρόκειται να καταθέσω φορολογική δήλωση στους κλέφτες που μας έχουν εξαθλιώσει.Ζητώ και απο τους 1.500.000 ανέργους να μην πάει κανείς να καταθέσει φορολογική δήλωση στους απατεώνες που πίνουν το αίμα του φτωχού και ταλαίπωρου ανέργου !

Όλες τις αποδείξεις ζητά το Υπ.Οικονομικών

23 Μαίου 2012 | 09:25. Οικονομία


Αποδείξεις για δαπάνες αγορών πρέπει να υποβάλουν όλοι οι φορολογούμενοι στην εφορία ακόμα και εάν το εισόδημα του 2011 είναι χαμηλότερο και από το αφορολόγητο όριο των 5.000 ευρώ.


Αυτό διευκρινίζει το υπουργείο Οικονομικών με την εγκύκλιο ΠΟΛ.1125/21.5.2012, με στόχο να προειδοποιήσει τους φορολογούμενους ότι ακόμα και όσοι δηλώσουν χαμηλά εισοδήματα θα πρέπει να υποβάλουν αποδείξεις καθώς εάν η εφορία προσδιορίσει το εισόδημα τεκμαρτά και δεν υπάρχουν οι αναγκαίες αποδείξεις, τότε θα επιβληθεί φόρος 10% στο ποσό των αποδείξεων που υπολείπεται.

Οι φορολογούμενοι πρέπει να συμπληρώσουν τη συνολική αξία των αποδείξεων που συγκέντρωσαν πέρυσι στον Κωδικό 049 (Δαπάνη αγοράς αγαθών και παροχής υπηρεσιών) του Πίνακα 7 του εντύπου Ε1, σύμφωνα με το υπουργείο Οικονομικών.

Τονίζει δε ότι ο συγκεκριμένος κωδικός συμπληρώνεται με την εμπρόθεσμη δήλωση, ακόμα και όταν το πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα του φορολογούμενου δεν υπερβαίνει το αφορολόγητο ποσό της κλίμακας φόρου εισοδήματος. Οι αποδείξεις αυτές δεν συνυποβάλλονται με τη δήλωση και φυλάσσονται από το φορολογούμενο και παραδίδονται μόνο εφόσον ζητηθούν για έλεγχο.

Επίσης, ο φορολογούμενος πρέπει να λάβει υπόψη του, όσον αφορά το ύψος εισοδήματος για τον υπολογισμό των απαιτούμενων αποδείξεων καθώς και για την κάλυψη των τεκμηρίων του, ότι για τον προσδιορισμό του αντικειμενικού εισοδήματος με βάση τη συνολική ετήσια δαπάνη, πέραν των δηλωθέντων από τον ίδιο στοιχείων (κατοικία, αυτοκίνητα κ.λπ.), κατά την εκκαθάριση της δήλωσης υπολογίζεται και ως ελάχιστη ετήσια αντικειμενική δαπάνη 3.000 ευρώ προκειμένου για άγαμο και 5.000 ευρώ για συζύγους που υποβάλλουν κοινή δήλωση.

Στην ίδια εγκύκλιο επισημαίνεται ότι η αποζημίωση λόγω διακοπής της εργασιακής σχέσης που φορολογείται αυτοτελώς, αναγράφεται μόνο στους κωδικούς 657-658 του πίνακα 6, έτσι ώστε για τα ποσά αυτά να μην υπολογισθεί έκτακτη εισφορά. Τα ποσά αυτά δεν αναγράφονται πλέον στους κωδικούς 659 - 660 του πίνακα 6 όπως τα παλαιότερα οικονομικά έτη.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!! 23 May 2012 23:59 #2

  • rebel
  • rebel's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 219
  • Thank you received: 52
  • Karma: 0 (7)
πράγματι ετσι ειναι .
ενας ανεργος ειναι αυτονόητο να μην μπορει να κάλυψή το τεκμαρτό εισόδημα που προκύπτει από τα τεκμήρια διαβίωσης
και η εφορια του επιβάλει προστημο !!!!!!!
μιλαμε τωρα οτι αυτοι η κύριοι του υπουργείου οικονομικών ειναι κατι παραπάνω απο γελοίοι ...
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!! 24 May 2012 00:04 #3

  • $
  • $'s Avatar
x wrote:
Φίλοι άνεργοι,
Σήμερα πήγα στην εφορία να καταθέσω τη φορολογική μου δήλωση (είμαι 3 χρόνια άνεργος).Είμαι παντρεμένος,έχω ένα αυτοκίνητο 1300cc και φιλοξενούμαι απο τη μητέρα μου.Εισόδημα έχω μηδενικό και ακούστε το κουφό ! Θα φορολογηθώ για 8300 ευρώ χωρίς να έχω 1 ευρώ έσοδα το 2011 ! Μου είπε ο έφορος οτι θα πληρώσω φόρο ! Εγώ ΔΕΝ πρόκειται να καταθέσω φορολογική δήλωση στους κλέφτες που μας έχουν εξαθλιώσει.Ζητώ και απο τους 1.500.000 ανέργους να μην πάει κανείς να καταθέσει φορολογική δήλωση στους απατεώνες που πίνουν το αίμα του φτωχού και ταλαίπωρου ανέργου !

Όλες τις αποδείξεις ζητά το Υπ.Οικονομικών

23 Μαίου 2012 | 09:25. Οικονομία


Αποδείξεις για δαπάνες αγορών πρέπει να υποβάλουν όλοι οι φορολογούμενοι στην εφορία ακόμα και εάν το εισόδημα του 2011 είναι χαμηλότερο και από το αφορολόγητο όριο των 5.000 ευρώ.


Αυτό διευκρινίζει το υπουργείο Οικονομικών με την εγκύκλιο ΠΟΛ.1125/21.5.2012, με στόχο να προειδοποιήσει τους φορολογούμενους ότι ακόμα και όσοι δηλώσουν χαμηλά εισοδήματα θα πρέπει να υποβάλουν αποδείξεις καθώς εάν η εφορία προσδιορίσει το εισόδημα τεκμαρτά και δεν υπάρχουν οι αναγκαίες αποδείξεις, τότε θα επιβληθεί φόρος 10% στο ποσό των αποδείξεων που υπολείπεται.

Οι φορολογούμενοι πρέπει να συμπληρώσουν τη συνολική αξία των αποδείξεων που συγκέντρωσαν πέρυσι στον Κωδικό 049 (Δαπάνη αγοράς αγαθών και παροχής υπηρεσιών) του Πίνακα 7 του εντύπου Ε1, σύμφωνα με το υπουργείο Οικονομικών.

Τονίζει δε ότι ο συγκεκριμένος κωδικός συμπληρώνεται με την εμπρόθεσμη δήλωση, ακόμα και όταν το πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα του φορολογούμενου δεν υπερβαίνει το αφορολόγητο ποσό της κλίμακας φόρου εισοδήματος. Οι αποδείξεις αυτές δεν συνυποβάλλονται με τη δήλωση και φυλάσσονται από το φορολογούμενο και παραδίδονται μόνο εφόσον ζητηθούν για έλεγχο.

Επίσης, ο φορολογούμενος πρέπει να λάβει υπόψη του, όσον αφορά το ύψος εισοδήματος για τον υπολογισμό των απαιτούμενων αποδείξεων καθώς και για την κάλυψη των τεκμηρίων του, ότι για τον προσδιορισμό του αντικειμενικού εισοδήματος με βάση τη συνολική ετήσια δαπάνη, πέραν των δηλωθέντων από τον ίδιο στοιχείων (κατοικία, αυτοκίνητα κ.λπ.), κατά την εκκαθάριση της δήλωσης υπολογίζεται και ως ελάχιστη ετήσια αντικειμενική δαπάνη 3.000 ευρώ προκειμένου για άγαμο και 5.000 ευρώ για συζύγους που υποβάλλουν κοινή δήλωση.

Στην ίδια εγκύκλιο επισημαίνεται ότι η αποζημίωση λόγω διακοπής της εργασιακής σχέσης που φορολογείται αυτοτελώς, αναγράφεται μόνο στους κωδικούς 657-658 του πίνακα 6, έτσι ώστε για τα ποσά αυτά να μην υπολογισθεί έκτακτη εισφορά. Τα ποσά αυτά δεν αναγράφονται πλέον στους κωδικούς 659 - 660 του πίνακα 6 όπως τα παλαιότερα οικονομικά έτη.
Φέτος γίνεται η σφαγή των αμνών για τους φορολογούμενους στις εφορίες.Θα πληρώσουν φόρο σχεδόν όλοι οι άνεργοι.Εσένα σου βάλανε 8300 ευρώ τεκμήριο,5000 ως παντρεμένος και 3300 για το αυτοκίνητο.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!! 24 May 2012 01:21 #4

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Μέσα στις προσεχείς ημέρες κάτσετε και υπολογίστε τον φόρο που θα πληρώσετε. Θα σας βοηθήσει το παρακάτω πρόγραμμα:

www.greek-news.gr/index.php?option=com_c...-12-07-01&Itemid=368

Πρίν κάνετε τον τελικό υπολογισμό, μετρήστε την πίεση σας για καλό και για κακό, κάτσετε σε καρέκλα, έχετε κοντα σας τα χάπια και καλό κουράγιο. Για να καταλάβετε τι μας περιμένει 18 Ιουνίου, ειδικά με κάποιο σχήμα που θα συμμετέχει ο γνωστός χοντρός :lol:
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 24 May 2012 01:21 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!! 24 May 2012 01:30 #5

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Εδώ συμβαίνει το εξής παράδοξο:

Όταν δούλευες, κέρδιζες λεφτά.
Φορολογιόσουν γι' αυτά, και πλήροωνες το φόρο.
Κάποια λεφτά σου έμεναν στην άκρη.

Τώρα δεν δουλεύεις, και τρώς απ' τα έτοιμα (της άκρης).
Έστω ότι το "τεκμήριο" είναι σωστά υπολογισμένο, και ότι πράγματι, τόσα ξόδεψες το 2011 για να ζήσεις.
Θα σε φορολογήσουν πάλι.

Δηλαδή δυο φορές φόρος για το ίδιο είσόδημα.
Μια όταν το έβγλαλες, και μια όταν το ξόδεψες.

Νομίζω ότι ο οποιοσδήποτε πάει σε δικαστήριο (νομίζω το Συμβούλιο Επικρατείας είναι το αρμόδιο) και πει ότι αυτό που γίνεται τον αδικεί, θα το κερδίσει. Έστω κι αν το ποσό είναι μικρό.

Είναι να γίνει η αρχή. Μετά, θα υπάρχει "δεδικασμένον".

Και όποιος μάθει ότι γίνεται κάποια τέτοια κίνηση, να ειδοποιήσει εδώ και τους υπόλοιπους.
Αυτές οι δουλειές χρειάζονται συντονισμό και ταχύτητα.

Λογικά, 1.100.000 εγγεγραμμένοι άνεργοι πρέπει να προσφύγουν...

Ε, ρε γέλια!!!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 24 May 2012 01:32 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!! 24 May 2012 01:48 #6

  • tham
  • tham's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 21
  • Thank you received: 6
  • Karma: 0 (1)
τα τεκμηρια ειναι μαχητα, δηλαδη πας στον εφορο οταν ερθει το εκκαθαριστικο και μπορει να τη γλυτωσεις
αυτα λεει ο νομος τι γινεται στην πραξη ομως δεν ξερω
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!! 24 May 2012 03:50 #7

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
tham wrote:
τα τεκμηρια ειναι μαχητα, δηλαδη πας στον εφορο οταν ερθει το εκκαθαριστικο και μπορει να τη γλυτωσεις
αυτα λεει ο νομος τι γινεται στην πραξη ομως δεν ξερω

Και εγώ δεν ξέρω αν άλλαξε η έννοια των "μαχητών" τεκμηρίων από αυτή που ήταν πριν από πολλά χρόνια.
Παλιά, "μαχητά" σήμαινε ότι αν αποδείκνυες ότι ήσουν φαντάρος, φυλακή, σε κώμα, είχε ο έφορος τη δυνατότητα να στα βγάλει. (Αναιρέσει είναι νομίζω η σωστή λέξη).

Είναι απίστευτοι οι τύποι. Μπούκα κανονική στις τσέπες του κόσμου. Ό,τι βρούμε ν' αρπάξουμε. Και είναι και τόσο άσχετοι, που ούτε να το στήσουν σωστά δεν μπορούνε.

Σας λέω, νομίζω ότι προσφυγή στο ΣτΕ θα δικαιώσει κάθε φορολογούμενο που φορολογείται δυο φορές.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!! 24 May 2012 20:54 #8

  • solution
  • solution's Avatar
Ρωτήστε κάποιο λογιστή.Υπάρχει λύση με την ανάλωση κεφαλαίου παρελθόντων ετών
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΝΕΡΓΟΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!! 24 May 2012 21:47 #9

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
solution wrote:
Ρωτήστε κάποιο λογιστή.Υπάρχει λύση με την ανάλωση κεφαλαίου παρελθόντων ετών

Ναι, ισχύει. Αλλά πας γυρεύοντας για έλεγχο (και να τρως τις ώρες σου με δαύτους).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.071 seconds