Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΑ

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΑ 04 Mar 2015 08:32 #1

Καλημέρα σε όλους και βοήθεια!!! Από τον Αύγουστο του 2014 μέχρι τέλη Δεκέμβρη δάνεισα στην αδελφη μου χρήματα για να ξοφλήσει καταναλωτικό δάνειο και να γλυτώσει τους τόκους και την πίεση της τράπεζας και συμφωνήσαμε να μου δίνει ένα ποσό κάθε μήνα προς εξόφληση για τα επόμενα 10 χρόνια. Δεν υπογραψαμε κάποιο χαρτί. Τώρα με την νεα εγκύκλιο που είδα και αφορά τα δάνεια και το περιουσιολόγιο τι να κάνω για να μην βρω μπελά; Σε πιθανό έλεγχο της αδελφης μου δεν δικαιολογουνται τα ποσά. Τα χρήματα τα έδινα μετρητά, τμηματικα καθε 15 μερες και τα έπαιρνα απο λογαριασμό μου
Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΑ 04 Mar 2015 10:07 #2

  • rebel
  • rebel's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 219
  • Thank you received: 52
  • Karma: 0 (7)
ΗΛΕΚΤΡΑ wrote:
Καλημέρα σε όλους και βοήθεια!!! Από τον Αύγουστο του 2014 μέχρι τέλη Δεκέμβρη δάνεισα στην αδελφη μου χρήματα για να ξοφλήσει καταναλωτικό δάνειο και να γλυτώσει τους τόκους και την πίεση της τράπεζας και συμφωνήσαμε να μου δίνει ένα ποσό κάθε μήνα προς εξόφληση για τα επόμενα 10 χρόνια. Δεν υπογραψαμε κάποιο χαρτί. Τώρα με την νεα εγκύκλιο που είδα και αφορά τα δάνεια και το περιουσιολόγιο τι να κάνω για να μην βρω μπελά; Σε πιθανό έλεγχο της αδελφης μου δεν δικαιολογουνται τα ποσά. Τα χρήματα τα έδινα μετρητά, τμηματικα καθε 15 μερες και τα έπαιρνα απο λογαριασμό μου
Ευχαριστώ

Με το νέο σύστημα όπως λένε τουλάχιστον η αδερφή σου φαίνεται ότι πλήρωσε κάποιο δάνειο και ότι τα λεφτά αυτά δεν προκύπτουν από τα εισοδήματα της
Άρα λοιπόν θα φορολογηθεί συν τα πρόστιμα βάση των χρημάτων που κατανάλωσε εσύ δεν φαίνεσαι πουθενά
Τώρα εάν καλέσουν την αδερφή σου στην εφορία που δεν το νομίζω γιατί το ποσό που τη δάνεισες θα είναι μικρο φαντάζομαι
Σε κάθε περίπτωση εάν εσύ μπορείς να δικαιολόγησης τα χρήματα που τη δάνεισες καλός
εάν όμως δεν μπορείς τότε δεν υπάρχει λόγος να πει η αδερφή σου στην εφορία ότι της τα έδωσες εσύ
άστη να πληρώσει και τα βρίσκεται μεταξύ σας
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΑ 04 Mar 2015 11:47 #3

ΗΛΕΚΤΡΑ wrote:
Καλημέρα σε όλους και βοήθεια!!! Από τον Αύγουστο του 2014 μέχρι τέλη Δεκέμβρη δάνεισα στην αδελφη μου χρήματα για να ξοφλήσει καταναλωτικό δάνειο και να γλυτώσει τους τόκους και την πίεση της τράπεζας και συμφωνήσαμε να μου δίνει ένα ποσό κάθε μήνα προς εξόφληση για τα επόμενα 10 χρόνια. Δεν υπογραψαμε κάποιο χαρτί. Τώρα με την νεα εγκύκλιο που είδα και αφορά τα δάνεια και το περιουσιολόγιο τι να κάνω για να μην βρω μπελά; Σε πιθανό έλεγχο της αδελφης μου δεν δικαιολογουνται τα ποσά. Τα χρήματα τα έδινα μετρητά, τμηματικα καθε 15 μερες και τα έπαιρνα απο λογαριασμό μου
Ευχαριστώ
Τώρα,τι να σου πω;Στην ακραία περίπτωση που θα την καλέσουν,πήγαινε κ εσύ στην εφορία κ εξήγησέ τους πως έδωσες λεφτά στην αδερφή σου κ σε αντάλλαγμα αυτή θα σου δώσει ομόλογα που λήγουν στο διηνεκές(perpetual bonds τα λέει ο Βαρουφάκης).Αν είναι κακόπιστοι κ στα ζητήσουν πες τους πως ακόμη δεν τα έχεις,γιατί τώρα είστε στη συμφωνία-γέφυρα των 14 μηνών.Νομίζω πως δεν θα'χεις κανένα πρόβλημα..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 04 Mar 2015 11:48 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΑ 04 Mar 2015 14:25 #4

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Αν είναι φορολογημένα πληρώνεις 10% φόρο δωρεάς και καθαρίζεις (φάρμακα να τα κάνουν πες τους) και βέβαια τα βάζεις σε 100 δόσεις. Αν ειναι μαύρα μπλέξιμο.
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΑ 05 Mar 2015 02:31 #5

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΗΛΕΚΤΡΑ wrote:
για να ξοφλήσει καταναλωτικό δάνειο

Σιγά μωρέ που θα ασχοληθούν!
Πόσα λεφτά είναι το καταναλωτικό?
5? 10? 25.000?

Δεν έχουν φτάσει μέχρι εκεί (ακόμα).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΑ 05 Mar 2015 03:29 #6

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Οπως εγραψαν και τα παιδια ειναι ειτε ακραιο φορος δωρεας ειτε δεν θα σε καλεσουν καθολου οπως λεει ο soto απλα στην αγκυκλιο δεν αναφερει ποσο για τα δανεια ενω αναφερει 100Κ για καταθεσεις και 200000 για επενδυσεις για τα ασφαλιστρα και τα δανεια δεν αναφερει . Δεν ξερω αν θα αυτοματοποιησουν το συστημα γινεται ευκολα ή θα βαλουν πλαφον . Το αφησαν μαλλον επιτηδες φλου .
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.060 seconds