Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Αν θέλουμε να πούμε την εξυπνάδα μας, ας το κάνουμε σε αυτόν τον χώρο, χωρίς κοσμητικά επίθετα και προσωπικές επιθέσεις.

TOPIC: Αντιπαραθέσεις Νο 6

Αντιπαραθέσεις Νο 6 10 Dec 2016 16:32 #496

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
batista wrote:
George (geo821) wrote:
batista wrote:
George (geo821) wrote:
batista wrote:
George (geo821) wrote:
Οκ, διάβασε λίγο στατιστική και ίσως καταλάβεις τι μπαρούφες γράφεις.

Απέκτησε κάποια στοιχειώδη επαφή με την πραγματικότητα, την ... αριθμητική (και επαναλαμβάνω όχι την στατιστική), αυτά που διαβάζεις και το ... αυτονόητο και τότε ίσως καταλάβεις τι αρλούμπες γράφεις.

Ότι δεν καταλαβαίνεις το λες "αρλούμπες" και ότι λες το θεωρείς "αυτονόητο" και "επαφή με την πραγματικότητα". Κλασικά σύνδρομα νεοελληνικής κουλτούρας. Ευτυχώς έχω επαφή με διαφορετική πραγματικότητα από την δική σου.

Πραγματικά πρέπει να κοιτάζεσαι στον καθρέφτη όταν προσάπτεις κατηγορίες στους άλλους. Δεν εξηγείται διαφορετικά.
Όσο για τις ... "αρλούμπες" (τον δικό μου χαρακτηρισμό) μην σε προβληματίζει. Είναι η αυτονόητη απάντηση στις "μπαρούφες" (δικό σου χαρακτηρισμό που προηγήθηκε αν θυμάσαι :whistle: ) για τα (επαναλαμβάνω κι ας μην σου αρέσει) αυτονόητα.
Για τα ... σύνδρομα της νεοελληνικής κουλτούρας, ποιο ακριβώς από αυτά μου προσάπτεις, το οποίο δεν διαθέτεις στον υπέρτατο βαθμό;;;; :whistle: :whistle: :whistle:
Για το "...Ευτυχώς έχω επαφή με διαφορετική πραγματικότητα από την δική σου... " θα σου πω ότι δυστυχώς αυταπατάσαι. Δεν έχεις επαφή με ... οτιδήποτε θα μπορούσε να προσιδιάζει σε ... πραγματικότητα.
Ως άλλη μια απόδειξη αυτού, ακόμα περιμένω να ενημερώσεις (τον εαυτό σου κυρίως) για την πρακτική ωφέλεια της ΑΠΟΧΗΣ. Όχι (την μικρή αλλά υπαρκτή) της ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ, αλλά αυτή της ΑΠΟΧΗΣ, πέραν φυσικά της άλλης αυταπάτης σου ότι παραμένεις ... "ασυμβίβαστος" :sick: .
Αν απαντήσεις, με στοιχειωδώς πειστικό τρόπο, σε αυτό το ερώτημα ίσως καταφέρεις επιτέλους να ... βρεθείς σε κάποιας μορφής ... πραγματικότητα. Μέχρι τότε ...

Εδώ δεν καταλαβαίνεις βασικά πράγματα θέλεις να σου εξηγήσω και αναλυτικά τα περί αποχής;
Όσον αφορά τα υπόλοιπα, επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη.
ΥΓ: Το πιο διασκεδαστικό από όλα είναι πως αυτά που πιστεύεις τα θεωρείς και αυτονόητα... Κοίταξε το προτού να είναι αργά! ;)



1) Όσο δεν μας κάνεις την ... τιμή να μιλήσεις για την ταμπακιέρα (την ερώτηση που σου έγινε) και να μας πεις ποια είναι αυτά που δεν καταλαβαίνουμε (προκειμένου να εκτεθείς για άλλη μια φορά) αυτό που γράφεις δεν έχει καμία, μα καμία, σημασία.

2) Δεν αποπειράθηκα ποτέ να σου απαγορεύσω την άποψη. Δεν το συνηθίζω, άλλωστε.

3) Αν εξαιρέσεις κάποια εξοργιστικά, υπάρχουν πολλά, από αυτά που γράφεις τα οποία είναι ... αυτονόητα :evil: ... διασκεδαστικά. Μην το κάνουμε θέμα όμως.

1. Το ότι λες πως θα εκτεθώ (στα μάτια σου) με όσα θα γράψω, είναι από μόνο του διασκεδαστικό... :laugh:
2. Και να είχες αποπειραθεί, δεν θα με απασχολούσε. Δεν τρώω τέτοια κολλήματα. Χαβαλές να γίνεται..
3. Καλό θα ήταν να διαβάζεις με ανοιχτούς ορίζοντες. Οι προκαταλήψεις και οι ιδεοληψίες δεν βοήθησαν ποτέ κανέναν. Βέβαια είναι πολύ δύσκολο να τα απομονώσεις αυτά τα στοιχεία, ειδικά όταν έχουν γίνει μέρος του χαρακτήρα σου.
Αυτά, καλό μεσημέρι αρκετό χρόνο χάλασα για σημερα σε ανουσιες συζητήσεις.
Last Edit: 10 Dec 2016 16:33 by George (geo821).
The administrator has disabled public write access.

Αντιπαραθέσεις Νο 6 10 Dec 2016 16:50 #497

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
George (geo821) wrote:
batista wrote:
George (geo821) wrote:
batista wrote:
George (geo821) wrote:
batista wrote:
George (geo821) wrote:
Οκ, διάβασε λίγο στατιστική και ίσως καταλάβεις τι μπαρούφες γράφεις.

Απέκτησε κάποια στοιχειώδη επαφή με την πραγματικότητα, την ... αριθμητική (και επαναλαμβάνω όχι την στατιστική), αυτά που διαβάζεις και το ... αυτονόητο και τότε ίσως καταλάβεις τι αρλούμπες γράφεις.

Ότι δεν καταλαβαίνεις το λες "αρλούμπες" και ότι λες το θεωρείς "αυτονόητο" και "επαφή με την πραγματικότητα". Κλασικά σύνδρομα νεοελληνικής κουλτούρας. Ευτυχώς έχω επαφή με διαφορετική πραγματικότητα από την δική σου.

Πραγματικά πρέπει να κοιτάζεσαι στον καθρέφτη όταν προσάπτεις κατηγορίες στους άλλους. Δεν εξηγείται διαφορετικά.
Όσο για τις ... "αρλούμπες" (τον δικό μου χαρακτηρισμό) μην σε προβληματίζει. Είναι η αυτονόητη απάντηση στις "μπαρούφες" (δικό σου χαρακτηρισμό που προηγήθηκε αν θυμάσαι :whistle: ) για τα (επαναλαμβάνω κι ας μην σου αρέσει) αυτονόητα.
Για τα ... σύνδρομα της νεοελληνικής κουλτούρας, ποιο ακριβώς από αυτά μου προσάπτεις, το οποίο δεν διαθέτεις στον υπέρτατο βαθμό;;;; :whistle: :whistle: :whistle:
Για το "...Ευτυχώς έχω επαφή με διαφορετική πραγματικότητα από την δική σου... " θα σου πω ότι δυστυχώς αυταπατάσαι. Δεν έχεις επαφή με ... οτιδήποτε θα μπορούσε να προσιδιάζει σε ... πραγματικότητα.
Ως άλλη μια απόδειξη αυτού, ακόμα περιμένω να ενημερώσεις (τον εαυτό σου κυρίως) για την πρακτική ωφέλεια της ΑΠΟΧΗΣ. Όχι (την μικρή αλλά υπαρκτή) της ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ, αλλά αυτή της ΑΠΟΧΗΣ, πέραν φυσικά της άλλης αυταπάτης σου ότι παραμένεις ... "ασυμβίβαστος" :sick: .
Αν απαντήσεις, με στοιχειωδώς πειστικό τρόπο, σε αυτό το ερώτημα ίσως καταφέρεις επιτέλους να ... βρεθείς σε κάποιας μορφής ... πραγματικότητα. Μέχρι τότε ...

Εδώ δεν καταλαβαίνεις βασικά πράγματα θέλεις να σου εξηγήσω και αναλυτικά τα περί αποχής;
Όσον αφορά τα υπόλοιπα, επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη.
ΥΓ: Το πιο διασκεδαστικό από όλα είναι πως αυτά που πιστεύεις τα θεωρείς και αυτονόητα... Κοίταξε το προτού να είναι αργά! ;)



1) Όσο δεν μας κάνεις την ... τιμή να μιλήσεις για την ταμπακιέρα (την ερώτηση που σου έγινε) και να μας πεις ποια είναι αυτά που δεν καταλαβαίνουμε (προκειμένου να εκτεθείς για άλλη μια φορά) αυτό που γράφεις δεν έχει καμία, μα καμία, σημασία.

2) Δεν αποπειράθηκα ποτέ να σου απαγορεύσω την άποψη. Δεν το συνηθίζω, άλλωστε.

3) Αν εξαιρέσεις κάποια εξοργιστικά, υπάρχουν πολλά, από αυτά που γράφεις τα οποία είναι ... αυτονόητα :evil: ... διασκεδαστικά. Μην το κάνουμε θέμα όμως.

1. Το ότι λες πως θα εκτεθώ (στα μάτια σου) με όσα θα γράψω, είναι από μόνο του διασκεδαστικό... :laugh:
2. Και να είχες αποπειραθεί, δεν θα με απασχολούσε. Δεν τρώω τέτοια κολλήματα. Χαβαλές να γίνεται..
3. Καλό θα ήταν να διαβάζεις με ανοιχτούς ορίζοντες. Οι προκαταλήψεις και οι ιδεοληψίες δεν βοήθησαν ποτέ κανέναν. Βέβαια είναι πολύ δύσκολο να τα απομονώσεις αυτά τα στοιχεία, ειδικά όταν έχουν γίνει μέρος του χαρακτήρα σου.
Αυτά, καλό μεσημέρι αρκετό χρόνο χάλασα για σημερα σε ανουσιες συζητήσεις.


Είδες που είσαι ... διασκεδαστικός τελικά (ας αφήσουμε τα άλλα) ;;;;;;
Όλα αυτά που μου προσάπτεις στο 1 και το 3, το αποδεικνύουν (για άλλη μια φορά) περίτρανα.

Θα σου ευχηθώ όμως και εγώ καλό μεσημέρι και θα πάω να κάνω την αυτοκριτική μου (over lunch) για τον χρόνο που έχασα με κάποιον που, μέσα στο ... μεγαλείο που νιώθει για τον εαυτό του, αφαιρεί οποιαδήποτε ουσία από τις συζητήσεις στις οποίες συμμετέχει, μην απαντώντας καν στις εύλογες απορίες που θέτουν οι ίδιες του οι θέσεις.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 10 Dec 2016 21:44 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Αντιπαραθέσεις Νο 6 17 Dec 2016 21:21 #498

Σώτο έπαθες μπατίστα για τη Συστατική?

Άμα είσαι καλός πελάτης (λέμε τώρα όταν υπήρχαν τράπεζες στην Ελλάδα) ναι θα στη δώσουν τσάμπα, για να σε ξαναδουν.
The administrator has disabled public write access.

Αντιπαραθέσεις Νο 6 17 Dec 2016 21:52 #499

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Γιώργος (ANTI) wrote:
Σώτο έπαθες μπατίστα για τη Συστατική?


Και ο Τσίπρας ... τελευταία (αλλά και παλαιότερα) έχει πάθει ..... Γιώργο, αλλά εγώ δεν το κάνω θέμα.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 17 Dec 2016 23:35 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Αντιπαραθέσεις Νο 6 17 Dec 2016 22:17 #500

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1401
  • Thank you received: 330
  • Karma: 41
Soto ο Γιώργος σε... βρίζει.
Χυδαία.
:laugh: :laugh: :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Αντιπαραθέσεις Νο 6 17 Dec 2016 23:35 #501

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Η ... χυδαιότητα σε όλο της το ... υποκριτικό ... μεγαλείο. :sick: :sick: :sick:
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Αντιπαραθέσεις Νο 6 18 Dec 2016 00:00 #502

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
batista wrote:
Η ... χυδαιότητα σε όλο της το ... υποκριτικό ... μεγαλείο. :sick: :sick: :sick:

Η δικη σου 'η των αλλων ? :unsure:
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Αντιπαραθέσεις Νο 6 18 Dec 2016 00:22 #503

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Γιώργος (ANTI) wrote:
Σώτο έπαθες μπατίστα?

Απαξιώ όχι να απαντήσω, αλλά ακόμα και να διαβάσω αυτά στα οποία αναφέρεσαι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Αντιπαραθέσεις Νο 6 18 Dec 2016 01:27 #504

:P
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.080 seconds