Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: ΜΕΙΩΣΗ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ LIVE EUROBANK

Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ LIVE EUROBANK 08 Oct 2010 03:28 #64

H εικόνα της μετοχής της eurobank τα τελευταία 20 χρόνια:

www.capital.gr
Last Edit: 08 Oct 2010 16:46 by Ο Τσιγκούνης (T$ig).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ LIVE EUROBANK 09 Oct 2010 00:44 #65

Παιδιά, έβγαλε ένα νέο δελτίο τύπου η Eurobank (πάντα Παρασκευές βγάζει τα νέα της αυτή η τράπεζα; ). Το θεωρώ σημαντικό, γι' αυτό και το μοιράζομαι μαζί σας. Μιλάει ξεκάθαρα για περιορισμένη ρευστότητα χωρίς δήθεν και στρογγυλέματα, ενώ πριν από λίγες μέρες απώθησε -με τρόπο επιθετικό, σχεδόν εχθρικό- κεφάλαια από καταθέσεις με τη μείωση του επιτοκίου του live. Τι συμπέρασμα βγάζετε;;;



Παρασκευή, 8 Οκτωβρίου 2010




ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ


Eurobank EFG- Αναπροσαρμογή επιτοκίων


Οι συνθήκες περιορισμένης ρευστότητας που εξακολουθούν να ισχύουν στην ελληνική τραπεζική αγορά καθώς και η αύξηση του κόστους χρήματος και του euribor κατά την τρέχουσα περίοδο, επιβάλουν την αναπροσαρμογή των επιτοκίων καταθέσεων και των βασικών επιτοκίων χορηγήεων επαγγελματιών και επιχειρήσεων ως εξής:
A. Τα επιτόκια καταθέσεων των εντόκων λογαριασμών Όψεως Επαγγελματιών αυξάνονται έως και 0,50 της μονάδος.
B. Τα βασικά επιτόκια χορηγήσεων επαγγελματιών και επιχειρήσεων αυξάνονται έως και 0,50 της μονάδος.

Τα νέα επιτόκια ισχύουν από τη Δευτέρα 11 Οκτωβρίου 2010.-
Last Edit: 09 Oct 2010 00:47 by Κωνσταντίνος (dinaras).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ LIVE EUROBANK 09 Oct 2010 16:29 #66

  • sigma
  • sigma's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 29
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0 (1)
Κωνσταντίνος wrote:
Παιδιά, έβγαλε ένα νέο δελτίο τύπου η Eurobank (πάντα Παρασκευές βγάζει τα νέα της αυτή η τράπεζα; ). Το θεωρώ σημαντικό, γι' αυτό και το μοιράζομαι μαζί σας. Μιλάει ξεκάθαρα για περιορισμένη ρευστότητα χωρίς δήθεν και στρογγυλέματα, ενώ πριν από λίγες μέρες απώθησε -με τρόπο επιθετικό, σχεδόν εχθρικό- κεφάλαια από καταθέσεις με τη μείωση του επιτοκίου του live. Τι συμπέρασμα βγάζετε;;;



Παρασκευή, 8 Οκτωβρίου 2010




ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ


Eurobank EFG- Αναπροσαρμογή επιτοκίων


Οι συνθήκες περιορισμένης ρευστότητας που εξακολουθούν να ισχύουν στην ελληνική τραπεζική αγορά καθώς και η αύξηση του κόστους χρήματος και του euribor κατά την τρέχουσα περίοδο, επιβάλουν την αναπροσαρμογή των επιτοκίων καταθέσεων και των βασικών επιτοκίων χορηγήεων επαγγελματιών και επιχειρήσεων ως εξής:
A. Τα επιτόκια καταθέσεων των εντόκων λογαριασμών Όψεως Επαγγελματιών αυξάνονται έως και 0,50 της μονάδος.
B. Τα βασικά επιτόκια χορηγήσεων επαγγελματιών και επιχειρήσεων αυξάνονται έως και 0,50 της μονάδος.

Τα νέα επιτόκια ισχύουν από τη Δευτέρα 11 Οκτωβρίου 2010.-

Το συμπέρασμα είναι ότι αυξάνει τα επιτόκια δανείων προς επαγγελματίες και επιχειρήσεις , ενώ για να χρυσώσει το χάπι
αυξάνει τα επιτόκια στους Οψεως Επαγγελματιών όπου το τρέχων επιτόκιο είναι το ιλιγγιώδες 0,10 ως 3000
και 0,50 για ποσά > 3000 , οπότε με αύξηση 0,50 θα γίνει 0,60 και 1 αντίστοιχα.
Last Edit: 09 Oct 2010 16:30 by sigma.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ LIVE EUROBANK 09 Oct 2010 18:31 #67

  • kokalo
  • kokalo's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 33
  • Thank you received: 10
  • Karma: 3 (2)
sigma wrote:
Κωνσταντίνος wrote:
Παιδιά, έβγαλε ένα νέο δελτίο τύπου η Eurobank (πάντα Παρασκευές βγάζει τα νέα της αυτή η τράπεζα; ). Το θεωρώ σημαντικό, γι' αυτό και το μοιράζομαι μαζί σας. Μιλάει ξεκάθαρα για περιορισμένη ρευστότητα χωρίς δήθεν και στρογγυλέματα, ενώ πριν από λίγες μέρες απώθησε -με τρόπο επιθετικό, σχεδόν εχθρικό- κεφάλαια από καταθέσεις με τη μείωση του επιτοκίου του live. Τι συμπέρασμα βγάζετε;;;



Παρασκευή, 8 Οκτωβρίου 2010




ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ


Eurobank EFG- Αναπροσαρμογή επιτοκίων


Οι συνθήκες περιορισμένης ρευστότητας που εξακολουθούν να ισχύουν στην ελληνική τραπεζική αγορά καθώς και η αύξηση του κόστους χρήματος και του euribor κατά την τρέχουσα περίοδο, επιβάλουν την αναπροσαρμογή των επιτοκίων καταθέσεων και των βασικών επιτοκίων χορηγήεων επαγγελματιών και επιχειρήσεων ως εξής:
A. Τα επιτόκια καταθέσεων των εντόκων λογαριασμών Όψεως Επαγγελματιών αυξάνονται έως και 0,50 της μονάδος.
B. Τα βασικά επιτόκια χορηγήσεων επαγγελματιών και επιχειρήσεων αυξάνονται έως και 0,50 της μονάδος.

Τα νέα επιτόκια ισχύουν από τη Δευτέρα 11 Οκτωβρίου 2010.-

Το συμπέρασμα είναι ότι αυξάνει τα επιτόκια δανείων προς επαγγελματίες και επιχειρήσεις , ενώ για να χρυσώσει το χάπι
αυξάνει τα επιτόκια στους Οψεως Επαγγελματιών όπου το τρέχων επιτόκιο είναι το ιλιγγιώδες 0,10 ως 3000
και 0,50 για ποσά > 3000 , οπότε με αύξηση 0,50 θα γίνει 0,60 και 1 αντίστοιχα.

Αυτό πάει να πει γενναιοδωρία......!!!!!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ LIVE EUROBANK 31 Oct 2010 21:36 #68

Καλησπέρα παιδια.
Ανακαλυψα το ενδιαφερον φόρουμ σας ψαχνοντας να δω αν εχει γινει καποιο λαθος σχετικα με τους τοκους του λογαριασμού live που ειχα ανοιξει πριν 3 μηνες στην eurobank !
Και ω του θαυματος !
Ακόμα ενας ομοιοπαθης ερχεται να προστεθει στην παρέα σας !!!:(
Περα απο ολα αυτα που ειπαν οι "προλαλησαντες" να προσθεσω και ενα αλλο περιεργο που προσεξα. Εγω ειχα περιπου 4.300 ευρω σε απλο καταθετικο της Eurobank και τα μετεφερα στον Live πριν 2 περιπου μηνες (2/9/2010).
Bλέπω λοιπον σημερα οτι τον μηδενικο μου καταθετικο λογαριασμο (μεγάλο ταμιευτήριο) τον εχουν χρεωσει στις 1/10/2010 με... 0,88 ευρω και στις 1/11/2010 (που σημειωτεον ΔΕΝ εχει ερθει ακόμη!) με 0,01 ευρω !
Οχι οτι ειναι κανενα υπερογκο ποσόν, αλλα έχει κανεναςσας υπόψιν τι "λαμογιά" ειναι αυτη πάλι?
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ LIVE EUROBANK 31 Oct 2010 21:56 #69

nifalios wrote:
Καλησπέρα παιδια.
Ανακαλυψα το ενδιαφερον φόρουμ σας ψαχνοντας να δω αν εχει γινει καποιο λαθος σχετικα με τους τοκους του λογαριασμού live που ειχα ανοιξει πριν 3 μηνες στην eurobank !
Και ω του θαυματος !
Ακόμα ενας ομοιοπαθης ερχεται να προστεθει στην παρέα σας !!!:(
Περα απο ολα αυτα που ειπαν οι "προλαλησαντες" να προσθεσω και ενα αλλο περιεργο που προσεξα. Εγω ειχα περιπου 4.300 ευρω σε απλο καταθετικο της Eurobank και τα μετεφερα στον Live πριν 2 περιπου μηνες (2/9/2010).
Bλέπω λοιπον σημερα οτι τον μηδενικο μου καταθετικο λογαριασμο (μεγάλο ταμιευτήριο) τον εχουν χρεωσει στις 1/10/2010 με... 0,88 ευρω και στις 1/11/2010 (που σημειωτεον ΔΕΝ εχει ερθει ακόμη!) με 0,01 ευρω !
Οχι οτι ειναι κανενα υπερογκο ποσόν, αλλα έχει κανεναςσας υπόψιν τι "λαμογιά" ειναι αυτη πάλι?

Η μείωση του επιτοκίου του live είναι από τις μεγαλύτερες παρωδίες αυτής της γελοίας τράπεζας. Άστα.... μην το συζητάς. Όλη η τραπεζική μαφία έχει μαζευτεί στο μαγαζάκι της eurobank.

Σχετικά με τους τόκους τώρα:
Δεν είναι λαμογιά φίλε στη συγκεκριμένη περίπτωση. Απλά επειδή η τελευταία εργάσιμη μέρα του μήνα είναι η Παρασκευή 29 Οκτωβρίου όλοι οι υπολογισμοί γίνονται αυτή τη μέρα ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ (πριν λήξει ο μήνας). Επομένως, εάν σου πίστωσαν προκαταβολικά τους τόκους για όλο το σαββατοκύριακο (30 και 31 του μηνός), αφού μετέφερες τα χρήματα μεταξύ λογαριασμών, λογικό είναι να στους ζήτησαν ΠΙΣΩ ώστε να μην πάρεις εις διπλούν τους τόκους. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι λες, αλλά δεν είναι λαμογιά. Έχει να κάνει με τους λογιστικούς υπολογισμούς τις τράπεζας που υπολογίζουν τις μη εργάσιμες μέρες.

Τέλος, θα ήθελα να σου προτείνω να μην αναφέρεις επακριβείς πληροφορίες online (π.χ. το ακριβές ποσό των καταθέσεων που έχεις, γιατί αυτό αυτόματα μπορεί πολύ εύκολα να οδηγήσει σε ταυτοποίησή σου, εάν υπάρχουν τραπεζικά στελέχη που διάβαζουν το site. Όχι ότι έχεις τίποτα να φοβηθείς (εδώ κάναμε επώνυμες καταγγελίες για τη μείωση του λογαριασμού του live!), αλλά καλό είναι να μην μπορεί κάποιος να προσδιορίσει την ταυτότητά σου. Φιλικη συμβουλή αυτό που σου λέω.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ LIVE EUROBANK 05 Nov 2010 04:02 #70

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
Κωνσταντίνος wrote:
Δεν είναι λαμογιά φίλε στη συγκεκριμένη περίπτωση. Απλά επειδή η τελευταία εργάσιμη μέρα του μήνα είναι η Παρασκευή 29 Οκτωβρίου όλοι οι υπολογισμοί γίνονται αυτή τη μέρα ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ (πριν λήξει ο μήνας). Επομένως, εάν σου πίστωσαν προκαταβολικά τους τόκους για όλο το σαββατοκύριακο (30 και 31 του μηνός), αφού μετέφερες τα χρήματα μεταξύ λογαριασμών, λογικό είναι να στους ζήτησαν ΠΙΣΩ ώστε να μην πάρεις εις διπλούν τους τόκους. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι λες, αλλά δεν είναι λαμογιά. Έχει να κάνει με τους λογιστικούς υπολογισμούς τις τράπεζας που υπολογίζουν τις μη εργάσιμες μέρες.
Αυτό Κωνσταντίνε δεν νομίζω ότι ισχύει τουλάχιστον με τις τράπεζες που συνεργάζομαι εγώ και είναι πολλές, στην Eurobank όλα μπορείς να τα περιμένεις.

Και σε μένα αρκετά χρόνια πριν προ ευρώ εποχής, όταν ακύρωσα μια πιστωτική κάρτα που είχα και ενώ εξοφλούσα κανονικότατα πριν τη λήξη τους όλους τους λογαριασμούς που την είχα χρεώσει μέχρι την ακύρωσή της, έρχεται στη συνέχεια ένας επιπλέον λογαριασμός με ένα πολύ μικρό ποσό ως τόκοι.
Πάω λοιπόν σε ένα κατάστημα, με τα πολλά μου λένε θα κάνουμε αντιλογισμό, όντως έγινε αντιλογισμός στον λογαριασμό του επόμενου μήνα με μηδέν υπόλοιπο, άντε λέω ξεμπέρδεψα.
Αμ δε τον επόμενο μήνα ξανάρχεται λογαριασμός με οφειλή 2 δραχμές πάλι ως τόκοι. Αι σιχτίρ λέω με τους μ@λ@κες και από τότε ούτε που πάτησα το πόδι μου σε κατάστημά τους ως πελάτης, ούτε και με ξαναενόχλησαν, καλού-κακού βέβαια κρατάω όλους τους λογαριασμούς, είπαμε τα πάντα μπορείς να περιμένεις από αυτούς.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ LIVE EUROBANK 05 Nov 2010 09:40 #71

Αγαπητέ Κώστα, θα επιμείνω ότι ισχύει ο "ετεροχρονισμένος υπολογισμός" την τελευταία εργάσιμη ημέρα κάθε μήνα. Στις 29 Οκτωβρίου (που ήταν η τελευταία εργάσιμη ημέρα του Οκτωβρίου) έγιναν προκαταβολικά οι υπολογισμοί για τις δύο επόμενες ημέρες (Σάββατο 30 Οκτωβρίου, Κυριακή 31 Οκτωβρίου) αφού έλαβα στο κινητό μου sms alerts για την πίστωση τόκων όλου του μηνός Οκτωβρίου από τη Eurobank. Άρα η Eurobank έτρεξε "το πρόγραμμα" την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μήνα (για να λάβω εγώ αυτή την ειδοποίηση την Παρασκευή) και όχι την τελευταία ΜΗ-ΕΡΓΑΣΙΜΗ μέρα του μήνα (γιατί έπεφτε Κυριακή και είναι κλειστή η τράπεζα αυτή τη μέρα).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ LIVE EUROBANK 05 Nov 2010 11:02 #72

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
Κώστας1 wrote:
Αυτό Κωνσταντίνε δεν νομίζω ότι ισχύει τουλάχιστον με τις τράπεζες που συνεργάζομαι εγώ και είναι πολλές, στην Eurobank όλα μπορείς να τα περιμένεις.
Αγαπητέ φίλε και συνονόματε Κωνσταντίνε με την παραπάνω φράση μου δεν έχω λόγους να αμφισβητήσω τα λεγόμενά σου αντιθέτως μάλιστα και επιπλέον με την αναφορά και του παθήματός μου (και στον λόγο αυτό οφείλεται αυτή) ενισχύω ακόμη περισσότερο την αμφισβήτηση κάποιων από τις πρακτικές που εφαρμόζει αυτή η τράπεζα.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.132 seconds