Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: Προθεσμιακή κατάθεση 40.000

Προθεσμιακή κατάθεση 40.000 04 Mar 2013 16:28 #1

  • p8denu
  • p8denu's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 7
  • Karma: 0
Θα ήθελα τη βοήθεια σας μιας και δεν ξέρω πολλά από τράπεζες. δεν θα ήθελα να χάσω τις οικονομίες μου :)
έχω μαζέψει 40.000 ευρώ και σκεπτόμουν να τις κλείσω μπας και βγάλω κανένα ευρώ παραπάνω.

Πήγα και ρώτησα στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο και μου είπαν πως μπορώ να τα κλείσω για 6 μήνες με 4,8% επιτόκιο( διορθωστεμαι αν κάνω λάθος, δεν ξέρω και πολλά από αυτά)

Μετά ρώτησα και στην Πειραιώς και μου είπαν για 1 χρόνο 4,1%(πως γίνεται να τα δεσμεύουν για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και να δίνουν πιο μικρό επιτόκιο?)

Και τέλος ρώτησα στην Probank και μου είπε 3μηνες - 4,6% , 6μηνες - 4,5% , 12μηνες - 4,2%
Μετά μου ανέφερε κάτι για ομόλογα. μου είπε ότι αν βάλω 40.000ευρω , τα 38000 για 1χρονο θα έχουν επιτόκιο 6% και μετά είναι πάλι δικά μου και τα υπόλοιπα 2000ευρω θα μου τα δεσμεύσουν για 5χρονια με επιτόκιο 8%(με τρομάζει λίγο αυτό.)

Θα ήθελα λοιπόν αν μπορείτε να μου πείτε τι με συμφέρει (όχι μόνο σε αυτές τις τράπεζες. είμαι ανοιχτός σε προτάσεις)
και αν θα είχε μεγάλη διαφορά αν έβαζα 42000ευρω αντί για 40000ευρω.

Ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέτεται για να πε βοηθήσετε. δεν ξέρω αν έχει σχέση που μένω. αν χρειάζεται να πω(δεν μένω Αθήνα).
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση 40.000 04 Mar 2013 17:00 #2

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Εγώ φίλε p8denu δεν έχω αφήσει φράγκο στις τράπεζες.
Μόνο τα τρέχοντα έξοδα του μηνός.
Δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη.
Συν, το ότι όπως φαίνεται, σε λίγο καιρό το κράτος θα κάνει ελέγχους όποτε του καπνίσει στο τι έχω εγώ στην τράπεζα.
Και αυτό, ΔΕΝ το γουστάρω.
Με 5% τα 40k σου βγάζουν 2k το χρόνο.
Μείον ο φόρος, μένουν 1.700 καθαρά.
(που θα προστίθενται στο εισόδημά σου για τον υπολογισμό των εκτάκτων ειφορών βέβαια).
1.700 = 142 το μήνα. 4,73 την ημέρα.
Αν για σένα είναι σημαντικό το ποσό και σε ανακουφίζει, τι να σου πω, δώστα σε κάποια τράπεζα.
Αν όχι, ΜΗΝ τα δώσεις.
Θα κοιμάσαι πιο ήσυχος.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση 40.000 04 Mar 2013 17:05 #3

  • p8denu
  • p8denu's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 7
  • Karma: 0
ισως εχεις δικιο αλλα δεν ειναι και λιγα τα 1700€. ασε που αν μπουν στο σπιτι σου τα εχασες ολα μετα
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση 40.000 04 Mar 2013 17:12 #4

  • makxax
  • makxax's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 61
  • Thank you received: 4
  • Karma: -1
Ο λόγος που σου λένε μικροτερο επιτόκιο για μεγαλύτερο διάστημα είναι πως λένε ότι τα επιτόκια θα πέσουν. Η διαφορά που λές για 40000 ή 42000 δεν υπάρχει καμία διαφορά. Τώρα για αυτά που ρωτάς θα σου πώ φυσικά την δική μου γνώμη χωρίς να λέω αν είναι η σωστή ή λάθος. 1ον) Δεν θα έκανα αυτή τη στιγμή προθεσμιακή με τμήμα αυτής σε ομόλογα ή χρηματιστηριακούς δείκτες
2ον) Τα επιτόκια που τρέχουν αυτή τη στιγμή είναι πάνω κάτω τα ίδια σε όλες για το ποσό που αναφέρεις. Θα σου πώ για το ΤΤ 4,8%και την Proton 4,6% που αναφέρεις. Αν πάς για 6μηνο στο ΤΤ το καθαρό ποσό των τόκων σου θα είναι 816€ ενώ στην Proton 782€. Άρα βλέπεις οι διαφορές είναι μικρές για το ποσό αυτό. Άρα καλά είναι να δείς και να διαλέξεις τράπεζα και όχι επιτόκιο.
3ον) Καλό είναι να βρείς προθεσμιακή με μηνιαία κατάθεση τόκων ή άντε σε 2μηνο. Και να μπορείς να βγείς σε 2μηνο ή 3μηνο χωρίς ποινή.
Πόσεξε γιατί πολλές σου λένε ότι χάνεις όλους τους τόκους αν τα σπάσεις έστω και μια μέρα πριν την λήξη τους
Last Edit: 04 Mar 2013 17:12 by makxax.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση 40.000 04 Mar 2013 17:13 #5

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
p8denu wrote:
ισως εχεις δικιο αλλα δεν ειναι και λιγα τα 1700€. ασε που αν μπουν στο σπιτι σου τα εχασες ολα μετα
Πουθενά δεν είπα ότι έχω λεφτά στο σπίτι μου.
Αυτό, είναι πολύ κακή ιδέα.

Και να σου διευκρινίσω, ότι όταν λέω "δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη" δεν εννοώ κάποια συγκεκριμένη τράπεζα, είτε απ' αυτές που ανέφερες, είτε άλλη. Εννοώ το τραπεζικό σύστημα (της χώρας), γενικά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση 40.000 04 Mar 2013 17:18 #6

  • p8denu
  • p8denu's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 7
  • Karma: 0
makxax wrote:
Ο λόγος που σου λένε μικροτερο επιτόκιο για μεγαλύτερο διάστημα είναι πως λένε ότι τα επιτόκια θα πέσουν. Η διαφορά που λές για 40000 ή 42000 δεν υπάρχει καμία διαφορά. Τώρα για αυτά που ρωτάς θα σου πώ φυσικά την δική μου γνώμη χωρίς να λέω αν είναι η σωστή ή λάθος. 1ον) Δεν θα έκανα αυτή τη στιγμή προθεσμιακή με τμήμα αυτής σε ομόλογα ή χρηματιστηριακούς δείκτες
2ον) Τα επιτόκια που τρέχουν αυτή τη στιγμή είναι πάνω κάτω τα ίδια σε όλες για το ποσό που αναφέρεις. Θα σου πώ για το ΤΤ 4,8%και την Proton 4,6% που αναφέρεις. Αν πάς για 6μηνο στο ΤΤ το καθαρό ποσό των τόκων σου θα είναι 816€ ενώ στην Proton 782€. Άρα βλέπεις οι διαφορές είναι μικρές για το ποσό αυτό. Άρα καλά είναι να δείς και να διαλέξεις τράπεζα και όχι επιτόκιο.
3ον) Καλό είναι να βρείς προθεσμιακή με μηνιαία κατάθεση τόκων ή άντε σε 2μηνο. Και να μπορείς να βγείς σε 2μηνο ή 3μηνο χωρίς ποινή.
Πόσεξε γιατί πολλές σου λένε ότι χάνεις όλους τους τόκους αν τα σπάσεις έστω και μια μέρα πριν την λήξη τους

αυτό σκεφτόμουν. αφού δεν ξέρω δεν αξίζει να μπλέκω με αυτά. Μάλλον θα πάω στο Ταχυδρομικό ταμιευτήριο και σε 6 μήνες βλέπω ξανά αν αξίζει ή όχι. ξέρω ότι το πόσο (40.000€) δεν είναι πολλά αλλά για μένα είναι όλη η περιούσια μου, και τα 800 € που θα βγάλω από αυτά είναι μια βοήθεια για εμένα. ευχαριστώ για της απάντησης σας.

Το Ταχυδρομικό ταμιευτήριο είναι αξιόπιστο? έχει οικονομικά προβλήματα?
Last Edit: 04 Mar 2013 17:23 by p8denu.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση 40.000 04 Mar 2013 17:27 #7

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
p8denu wrote:
40.000€ είναι όλη η περιούσια μου, και τα 800 € που θα βγάλω είναι μια βοήθεια
Το Στουρνάρα και την παρέα του να φοβάσαι για την περιουσία σου, και να ξέρεις ότι τα 800 είναι το τυράκι της φάκας, για να βάλεις τα σαράντα μέσα.
Αν τύχει και κλείσει η φάκα όσο τα έχεις μέσα, έχετε γεια βρυσούλες.
Δεν είναι θέμα κάποιας συγκεκριμένης τράπεζας, στο ξαναλέω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 04 Mar 2013 17:28 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση 40.000 04 Mar 2013 17:34 #8

  • p8denu
  • p8denu's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 7
  • Karma: 0
εσυ τι προτεινεις? να τα βαλω σε θυριδα?
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακή κατάθεση 40.000 04 Mar 2013 17:41 #9

  • makxax
  • makxax's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 61
  • Thank you received: 4
  • Karma: -1
Μα αυτό είναι το θέμα. Τα χρήματα να ξέρεις ότι ειναι δικά σου και το ίδιο να κάνεις και σε όποια τραπεζα και αν διαλέξεις. Απλά κοίταξε να μπορείς να τα σπάσεις σε κάποιο μηνα χωρίς ποινή. Η αλήθεια είναι ότι αυτό απλά δίνει μια αίσθηση ότι κάτι μπορούμε να κάνουμε. Άσχετα με το ότι πιστεύω πως αυτό δεν θα μας σώσει. Γιατί και να μάθουμε κάτι πως πάει στραβά θα είναι αργά. Θα το μάθουμε αφού γίνει. Τώρα για τις Τράπεζες μας και την αξιοπιστία τους, είναι να μην γίνει......... αν γίνει όλες στο ίδιο καζάνι θα μπούνε. Απλά η λογική του ότι όποιος έχει αναγκη χρήματα δίνει και μεγαλύτερα επιτόκια λόγου της ανάγκης που έχει είναι ένα κριτήριο. Απο την άλλη ποια ελληνική τράπεζα δεν έχει πρόβλημα ρευστότητας είναι άλλο θέμα.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.069 seconds