Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: WIN BANK DIRECT : ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ???

WIN BANK DIRECT : ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ??? 09 Jul 2013 23:42 #1

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
Δυσκολευομαι να καταλαβω ακριβως τον τροπο που λειτουργει :

Πηγαινοντας στους υπολογισμους αποδοσης που υπαρχουν στο site τους εαν μεν επιλεξω ''τρεχουμενο λογαριασμο'' για το ποσο που σκεφτομαι να τοποθετησω , με επιτοκιο 5 % , προκυπτει καλυτερη ετησια αποδοση απο την δευτερη επιλογη : ''τρεχουμενος με προθεσμιακη'', οταν στον τρεχουμενο δεν αφηνω κανενα ποσο και επιλεξω μηνιαιο εμβασμα. Ο μεν τρεχουμενος δινει επιτοκιο της ταξης του 1% περιπου , ο δε προθεσμιακος επιτοκιο 2.75 %

Μου φαινεται περιεργο ως ''λογικη'' : Δηλαδη ειναι καλυτερη η επιλογη του τρεχουμενου ?

Μπορει καποιος που εχει δοκιμασει το προιον αυτο να βοηθησει με αναλυση του τροπου που λειτουργει ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

WIN BANK DIRECT : ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ??? 09 Jul 2013 23:55 #2

Τώρα γιατί πολύ σύντομα πέφτει στο 4% και ποιος ξέρει μετά που (κ πότε)
The administrator has disabled public write access.

WIN BANK DIRECT : ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ??? 10 Jul 2013 18:35 #3

  • Trader13
  • Trader13's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 131
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1 (-6)
το 4% δεν θα το πάρεις ΠΟΤΕ για τον απλό λόγο οτι λογίζεται σαν μπόνους στο τελος του ετους δηλαδή σε μερικούς μήνες από σήμερα που θα είναι ονομαστικό 2.5%-3% στην καλύτερη.

Διαβάστε τους όρους και θα δείτε οτι είναι στην διακτριτική ευχέρεια της τράπεζας να το αλλάζει όποτε θέλει.

Άρα τα βάζεις σήμερα, και σε 1 χρονο που είσαι συνεπής το έχει αλλάξει και παίρνεις τη επιβράβευση λογιζόμενη με 2.5% κιαν.
The administrator has disabled public write access.

WIN BANK DIRECT : ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ??? 10 Jul 2013 22:04 #4

Trader13 wrote:
το 4% δεν θα το πάρεις ΠΟΤΕ για τον απλό λόγο οτι λογίζεται σαν μπόνους στο τελος του ετους δηλαδή σε μερικούς μήνες από σήμερα που θα είναι ονομαστικό 2.5%-3% στην καλύτερη.

Διαβάστε τους όρους και θα δείτε οτι είναι στην διακτριτική ευχέρεια της τράπεζας να το αλλάζει όποτε θέλει.

Άρα τα βάζεις σήμερα, και σε 1 χρονο που είσαι συνεπής το έχει αλλάξει και παίρνεις τη επιβράβευση λογιζόμενη με 2.5% κιαν.

Φίλε Trader. κάπου έχεις μπερδευτεί...
Αυτά που περιγράφεις δεν ισχύουν στο Direct. Ίσως σε κάποιον άλλο;
Το (μέχρι σήμερα) 5% μπαίνει ΚΑΘΕ μήνα. Απλά απ'τον Αύγουστο θα γίνει 4%.
The administrator has disabled public write access.

WIN BANK DIRECT : ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ??? 10 Jul 2013 22:23 #5

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
maria wrote:
Δυσκολευομαι να καταλαβω ακριβως τον τροπο που λειτουργει :

Πηγαινοντας στους υπολογισμους αποδοσης που υπαρχουν στο site τους εαν μεν επιλεξω ''τρεχουμενο λογαριασμο'' για το ποσο που σκεφτομαι να τοποθετησω , με επιτοκιο 5 % , προκυπτει καλυτερη ετησια αποδοση απο την δευτερη επιλογη : ''τρεχουμενος με προθεσμιακη'', οταν στον τρεχουμενο δεν αφηνω κανενα ποσο και επιλεξω μηνιαιο εμβασμα. Ο μεν τρεχουμενος δινει επιτοκιο της ταξης του 1% περιπου , ο δε προθεσμιακος επιτοκιο 2.75 %

Μου φαινεται περιεργο ως ''λογικη'' : Δηλαδη ειναι καλυτερη η επιλογη του τρεχουμενου ?

Μπορει καποιος που εχει δοκιμασει το προιον αυτο να βοηθησει με αναλυση του τροπου που λειτουργει ?

Ειναι δυνατο καποιος που εχει δοκιμασει αυτο το προιον να μου πει κατ'αρχας τι συμφερει :''τρεχουμενος λογαριασμος'' η ''τρεχουμενος με προθεσμιακη'' ? Αδυνατω να καταλαβω την ενοιολογικη διαφορα (και φυσικα τα τυχον πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα)των δυο λογαριασμων.
Κατοπιν το κουβεντιαζουμε σχετικα με τα επιτοκια που δινουν.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 10 Jul 2013 22:25 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

WIN BANK DIRECT : ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ??? 10 Jul 2013 22:31 #6

  • Trader13
  • Trader13's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 131
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1 (-6)
Trader13 έγραψε:
το 4% δεν θα το πάρεις ΠΟΤΕ για τον απλό λόγο οτι λογίζεται σαν μπόνους στο τελος του ετους δηλαδή σε μερικούς μήνες από σήμερα που θα είναι ονομαστικό 2.5%-3% στην καλύτερη.

Διαβάστε τους όρους και θα δείτε οτι είναι στην διακτριτική ευχέρεια της τράπεζας να το αλλάζει όποτε θέλει.

Άρα τα βάζεις σήμερα, και σε 1 χρονο που είσαι συνεπής το έχει αλλάξει και παίρνεις τη επιβράβευση λογιζόμενη με 2.5% κιαν.

Φίλε Trader. κάπου έχεις μπερδευτεί...
Αυτά που περιγράφεις δεν ισχύουν στο Direct. Ίσως σε κάποιον άλλο;
Το (μέχρι σήμερα) 5% μπαίνει ΚΑΘΕ μήνα. Απλά απ'τον Αύγουστο θα γίνει 4%.


έχεις δίκιο , λάθος μου, είδα 4% και νόμιζα οτι μιλούσατε για τον "Μπορώ"
www.piraeusbank.gr/el/idiotes/katathesei...oi-logariasmoi/mporw

που σε πληρώνει στο τελος του ετους με το 4% (αν και εφόσον υπάρχει 4%).
Last Edit: 10 Jul 2013 22:33 by Trader13.
The administrator has disabled public write access.

WIN BANK DIRECT : ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ??? 11 Jul 2013 18:14 #7

maria wrote:
Ειναι δυνατο καποιος που εχει δοκιμασει αυτο το προιον να μου πει κατ'αρχας τι συμφερει :''τρεχουμενος λογαριασμος'' η ''τρεχουμενος με προθεσμιακη'' ? Αδυνατω να καταλαβω την ενοιολογικη διαφορα (και φυσικα τα τυχον πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα)των δυο λογαριασμων.
Κατοπιν το κουβεντιαζουμε σχετικα με τα επιτοκια που δινουν.

Προσωπικά έχω απ'την αρχή αποκλειστικά τρεχούμενο και μόνο χαμένος δεν έχω βγει...
Ακόμα και με 4%, είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει τώρα στην τραπεζοαγορά! :P
The administrator has disabled public write access.

WIN BANK DIRECT : ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ??? 11 Jul 2013 18:38 #8

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 804
  • Thank you received: 297
  • Karma: 50 (6)
Αγαπητοί φιλοι,
Εγώ λόγω του ότι το WIN BANK DIRECT απαιτούσε πολύωρη μελέτη για τους όρους και στο τι ακριβώς συνίσταται η κατάθεση αυτή αντί να χασομεράω με αναλύσεις έκανα την απλή παραδοσιακή κατάθεση ΜΠΡΟΣΤΑ μέσω του WINBANK χωρίς προϋποθέσεις εμβασμάτων κλπ και πηρα τοκους 3,25% χωρίς να κουνηθώ απο την καρέκλα!
Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου εξηγήσει πόσα έχασα σε σχέση με το αν είχα WIN BANK DIRECT?
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
The administrator has disabled public write access.

WIN BANK DIRECT : ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ??? 11 Jul 2013 21:42 #9

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
miou wrote:
Αγαπητοί φιλοι,
Εγώ λόγω του ότι το WIN BANK DIRECT απαιτούσε πολύωρη μελέτη για τους όρους και στο τι ακριβώς συνίσταται η κατάθεση αυτή αντί να χασομεράω με αναλύσεις έκανα την απλή παραδοσιακή κατάθεση ΜΠΡΟΣΤΑ μέσω του WINBANK χωρίς προϋποθέσεις εμβασμάτων κλπ και πηρα τοκους 3,25% χωρίς να κουνηθώ απο την καρέκλα!
Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου εξηγήσει πόσα έχασα σε σχέση με το αν είχα WIN BANK DIRECT?

Παιρνεις καθαρο ετησιο 2.76 % μετα την φορολογηση των τοκων.

3.25 % Χ 0.15 = 0.49 %

3.25 % - 0.49 % = 2.76 %

Δεν εχω συνυπολογισει την παρακρατηση λογω εισφορας αλληλεγυης...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.086 seconds