Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 27 Apr 2015 04:41 #64

  • starmaker
  • starmaker's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 476
  • Thank you received: 190
  • Karma: 21 (2)
Μενέλαος wrote:
Starmaker,

Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες, Για το λόγο αυτό θα ήθελα να σε παρακαλέσω για πληρέστερη διευκρίνιση.

1.) Είναι αλήθεια ότι από την interactive brokers στην Αμερική μπορείς να κάνεις αγορές ομολόγων μέσω internet, χωρίς να μεσολαβεί υπάλληλος της χρηματιστηριακής; Αυτό εννοείς;
2.) Το έχεις απλά διαβάσει ή το ξέρεις από ιδία πείρα; Εννοώ είσαι εσύ ο ίδιος πελάτης και έχεις κάνει πράξη ομολόγου μέσω internet;
3.) Έχει on line πλήρη γκάμα όλων των διεθνών ομολόγων ή απλώς κάποια επιλεγμένα;
4.) Ο συνδεδεμένος με τη χρηματιστηριακή τραπεζικός λογαριασμός σου πρέπει να είναι σε τράπεζα της Αμερικής ή μπορεί να είναι σε οποιαδήποτε άλλη χώρα;

Σε ευχαριστώ

1+2+3) Εχω κανει συναλλαγη με ομολογα και εχει τα παντα........ομολογα να φαν και οι κοτες. Στην Σαξο το αγοραζεις μονο μεσω dealing room. Βασικα δεν εχω διαβασει σχεδον τιποτα στο ελληνικο ιντερνετ για ιντερακτιβ μπροκερς εκτος απο γνωστες γενικολογιες......ποσο μαλλον για αγορα ομολογων μεσω ιντερνετ.

4) Ο συνδεδεμενος λογαριασμος ειναι οπου γουσταρεις. Απλα σαν ευρωπαιος θα ανηκεις στην ιντερακτιβ Λονδινου.

Τωρα οποιος δεν πιστευει το 1+2+3 και χωρις καν να κανει εγγραφη μπαινει εδω και παιζει εικονικα οσο θελει με την πλατφορμα


gre.wgw.interactivebrokers.com/webtrader...de=true&redirect=off


Πατας λογκιν και εισαι μεσα σε δευτερα. Δες και μονος σου τι μπορεις και τι δεν μπορεις. Οτι και να σου πω εγω θα ειναι περιγραφες. Το bond ειναι μετα το forex και fund. Μπορω να πω οτι τους τελευταιους μηνες εχω γινει μανουλα στα bonds αν και το 99% ειναι πανακριβα και ασυμφορα. Φυσικα με ερευνα μπορεις να καταληξεις στο υπολοιπο 1% ευκαιριων. Μην ακους κανεναν επωνυμο ή ανωνυμο που μπαινει μεσα και μπορει να εχει ιδιους σκοπους οταν προτεινει κατι. Μονος σου θα βρεις τι σε συμφερει και τι σου ταιριαζει.
Last Edit: 27 Apr 2015 04:47 by starmaker.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Μενέλαος

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 28 Apr 2015 01:52 #65

  • Μενέλαος
  • Μενέλαος's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 70
  • Karma: 5 (2)
Σε ευχαριστώ πολύ starmaker για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Αυτό που μου έγραψες τώρα ότι «σαν ευρωπαιος θα ανηκεις στην ιντερακτιβ Λονδινου» με ανησύχησε με την εξής έννοια:
Μήπως δεν δικαιούμαι τις 250,000 USD εγγύηση ανά χρηματιστηριακή εταιρεία (για χρήματα και τίτλους) που ισχύει στις ΗΠΑ, αλλά τα πολύ χαμηλότερα όρια προστασίας της Αγγλίας;

ΔΕΥΤΕΡΟΝ: Όταν τους στέλνω χρήματα, θα πληρώνω τέλη για έμβασμα προς Αμερική ή για έμβασμα προς Ευρώπη;

ΤΡΙΤΟΝ: Στη φορολογία μερισμάτων σου παρακρατά η χρηματιστηριακή το 30% που ισχύει στις ΗΠΑ; Στα τοκομερίδια ομολόγων πόσο;

ΤΕΤΑΡΤΟΝ: Εάν δεν επιλέξω - γραφτώ στο real-time market data service, θα μπορώ να έχω πρόσβαση σε ομόλογα;

Συγνώμη που σε ζάλισα. Απαντάς σε ότι θέλεις ελεύθερα. Σε ευχαριστώ και πάλι.
The administrator has disabled public write access.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 05 May 2015 05:39 #66

  • starmaker
  • starmaker's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 476
  • Thank you received: 190
  • Karma: 21 (2)
Μενέλαος wrote:
Σε ευχαριστώ πολύ starmaker για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Αυτό που μου έγραψες τώρα ότι «σαν ευρωπαιος θα ανηκεις στην ιντερακτιβ Λονδινου» με ανησύχησε με την εξής έννοια:
Μήπως δεν δικαιούμαι τις 250,000 USD εγγύηση ανά χρηματιστηριακή εταιρεία (για χρήματα και τίτλους) που ισχύει στις ΗΠΑ, αλλά τα πολύ χαμηλότερα όρια προστασίας της Αγγλίας;

ΔΕΥΤΕΡΟΝ: Όταν τους στέλνω χρήματα, θα πληρώνω τέλη για έμβασμα προς Αμερική ή για έμβασμα προς Ευρώπη;

ΤΡΙΤΟΝ: Στη φορολογία μερισμάτων σου παρακρατά η χρηματιστηριακή το 30% που ισχύει στις ΗΠΑ; Στα τοκομερίδια ομολόγων πόσο;

ΤΕΤΑΡΤΟΝ: Εάν δεν επιλέξω - γραφτώ στο real-time market data service, θα μπορώ να έχω πρόσβαση σε ομόλογα;

Συγνώμη που σε ζάλισα. Απαντάς σε ότι θέλεις ελεύθερα. Σε ευχαριστώ και πάλι.

Συγγνώμη που δεν απαντησα αλλα ημουν εκτος συνόρων. Απο οσο ξερω η εγγυηση μοιραζεται ως εξης: 250χιλιδες δολλαρια ανα καταθετη για μετοχες, μετρητα και κατι αλλο που αυτη την στιγμη μου διαφευγει και 50χιλ λιρες/ατομο για τα υπολοιπα. Επισης εχει μια επιπλεον ασφαλιση απο την lloyds ασφαλιστικη που θεωρητικα μπορει να φτασει και 900χιλ ανα καταθετη. Αναφορικα με το 3, για την ωρα δεν μου εχουν κρατησει τιποτα αλλα δεν παιρνω και ορκο για τον απλο λογο οτι ενω μπηκα στα ομολογα για μακροχρονια επενδυση, μου καθησαν καλα, ανεβηκαν γρηγορα και προτιμησα να τα πουλησω (πχ amazon 14/44 αγορασα 99 πουλησα 108 ενω πηγε και 111, τωρα ουτε καν ξερω τι γινεται) Επίσης αναφορικα με το 4 δεν ξερω να στο πω με σιγουρια γιατι εγω εχω ηδη γραφει. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τους στειλεις μηνυμα ή να τους παρεις τηλεφωνο. Εγω τους ειχα παρει τηλεφωνο και τους ειχα ρωτησει για την εγγυηση οπου και μου απαντησαν αυτα που σου ειπα. Τους ειχα στειλει και μηνυμα αλλα αργησαν να μου απαντησουν και τελικα αναγκαστηκα να τηλεφωνησω. Τελικα μου απαντησαν εκ των υστερων μετα απο 2 εβδομαδες περιπου και ασχετως αν ελεγαν οτι απαντανε μετα απο 24ωρες ή κατι τετοιο. Οτι σου λεω στο λεω απο μνημης και για αυτο καλο θα ηταν να τα ψαξεις καλυτερα.
Last Edit: 05 May 2015 07:16 by starmaker.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Μενέλαος

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 16 May 2015 18:34 #67

  • Μενέλαος
  • Μενέλαος's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 70
  • Karma: 5 (2)
Starmaker,
συγνώμη που άργησα να ευχαριστήσω για την απάντηση λόγω προβλημάτων. Τα στοιχεία που παραθέτεις πάντα βοηθούν. Η άμεση εμπειρία του χρήστη είναι πιο σημαντική από τις απαντήσεις που δίνουν οι χρηματιστηριακές, που κάποιες φορές είναι και αντικρουόμενες μεταξύ τους.
The administrator has disabled public write access.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 29 May 2015 04:24 #68

  • starmaker
  • starmaker's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 476
  • Thank you received: 190
  • Karma: 21 (2)
Μενέλαος wrote:
Starmaker,
συγνώμη που άργησα να ευχαριστήσω για την απάντηση λόγω προβλημάτων. Τα στοιχεία που παραθέτεις πάντα βοηθούν. Η άμεση εμπειρία του χρήστη είναι πιο σημαντική από τις απαντήσεις που δίνουν οι χρηματιστηριακές, που κάποιες φορές είναι και αντικρουόμενες μεταξύ τους.

Βέβαια οσο βλεπω την ιστοσελίδα τους μάλλον πειθομαι οτι ασχετως τι λενε ανηκουμε στην κατηγορια 50χιλ λιρες/καταθετη καθοσον ειμαστε στην Interactive Brokers (U.K.) Limited. Εκτός αν υπαρχει καποιο παραθυρακι που δεν ξερω να διεκδικησουμε εξτρα και απο την μητρικη μεσω του SIPC (250χιλ ανα καταθετη).

ibkb.interactivebrokers.com/article/2012

Φυσικα στην επικοινωνια αλλα μου ειπαν αλλα την σημερον ημερα δεν ειναι να εμπιστευεσαι ουτε τον ίσκιο σου.


Επίσης ξεχασα να σου πω οτι απο ασφάλεια σκιζουν καθοτι έχουν και token (οχι σαν την saxobank που δεν εχει τιποτα) ενώ μου απαντησαν τηλεφωνικα οτι κρατανε φορους μονο στους κατοικους UK-Ireland ενω για τα αλλα (μερισματα κοκ) να ρωτησω τον λογιστη μου για το πλαισιο αποφυγης διπλης φορολογησης.
Last Edit: 29 May 2015 04:28 by starmaker.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Μενέλαος

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 26 Jan 2016 21:55 #69

Για το ΤΠΔ τι γνώμη έχετε αυτή την περίοδο?
Έτσι όπως έχουν σήμερα τα πράγματα είναι περισσότερο ή λιγότερο επίφοβο -σε σχέση με τις τράπεζες- να έχει κάποιος εκεί τις καταθέσεις του? Ή το ίδιο?
The administrator has disabled public write access.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 26 Jan 2016 22:57 #70

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
γιώργης (yorgi) wrote:
Για το ΤΠΔ τι γνώμη έχετε αυτή την περίοδο?
Έτσι όπως έχουν σήμερα τα πράγματα είναι περισσότερο ή λιγότερο επίφοβο -σε σχέση με τις τράπεζες- να έχει κάποιος εκεί τις καταθέσεις του? Ή το ίδιο?

Μπ...λο από μπ...λο μικρές οι διαφορές.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Γιώργος (ANTI)

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 27 Jan 2016 00:36 #71

gus (gus326) wrote:
γιώργης (yorgi) wrote:
Για το ΤΠΔ τι γνώμη έχετε αυτή την περίοδο?
Έτσι όπως έχουν σήμερα τα πράγματα είναι περισσότερο ή λιγότερο επίφοβο -σε σχέση με τις τράπεζες- να έχει κάποιος εκεί τις καταθέσεις του? Ή το ίδιο?

Μπ...λο από μπ...λο μικρές οι διαφορές.

Απλά, συνοπτικά σε μία απλή φράση νομίζω έκανες μακράν την καλύτερη απόδοση της σημερινής κατάστασης σε αυτό το γμν κράτος
The administrator has disabled public write access.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 27 Jan 2016 01:12 #72

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Γιώργος (ANTI) wrote:
gus (gus326) wrote:
γιώργης (yorgi) wrote:
Για το ΤΠΔ τι γνώμη έχετε αυτή την περίοδο?
Έτσι όπως έχουν σήμερα τα πράγματα είναι περισσότερο ή λιγότερο επίφοβο -σε σχέση με τις τράπεζες- να έχει κάποιος εκεί τις καταθέσεις του? Ή το ίδιο?

Μπ...λο από μπ...λο μικρές οι διαφορές.

Απλά, συνοπτικά σε μία απλή φράση νομίζω έκανες μακράν την καλύτερη απόδοση της σημερινής κατάστασης σε αυτό το γμν κράτος

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. ;)
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.078 seconds