Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Saxo bank

Απ: Saxo bank 15 Aug 2012 00:19 #28

  • stathis
  • stathis's Avatar
για πειτε και τιποτε αλλο ρε παιδια.
εμενα με ενδιαφερει κυριως να αλλαζω συναλλαγμα μεσω της saxobank.μιλησα μαζι τους και μου ειπαν οτι μπορω να το κανω και μου κρατανε 0.5.δηλαδη αν η αγορα δειχνει την ισοτιμια λιρας αγγλιας ευρω 0.800 την αγοραζω απο αυτους 0,795.σε σχεση με τις ισοτιμιες που δινουν οι τραπεζες αλλα και οι διαφορες εταιρειες οπως η moneycorp ειναι μια χαρα για μας.
γνωριζετε κατι πανω σε αυτο?

καθε μηνα θελω να αλλαζω ενα ποσο καθως εχω εισοδημα απο αγγλια.αλλα εκτος απο αυτο θελω να αλλαξω και τα χρημματα μου απο ευρω τωρα που πεφτει και να τα κανω δολλαρια η κατι αλλο για λιγο.και οποτε δω να αλλαζει αυτο να τα ξαναλλαξω.
The administrator has disabled public write access.

Saxo bank 15 May 2014 00:50 #29

Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας για μεταφορά εταιρικών ομολόγων στη saxo bank? Το μόνο που με χαλάει είναι ότι χρεώνουν θεματοφυλακή 0,03% για ομόλογα σε € kai 0,035% για ομόλογα σε $. Κατά τα άλλα έχει προμήθειες αγοράς ή πώλησης στο 0,08%
The administrator has disabled public write access.

Saxo bank 15 May 2014 05:25 #30

Γιώργος wrote:
Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας για μεταφορά εταιρικών ομολόγων στη saxo bank? Το μόνο που με χαλάει είναι ότι χρεώνουν θεματοφυλακή 0,03% για ομόλογα σε € kai 0,035% για ομόλογα σε $. Κατά τα άλλα έχει προμήθειες αγοράς ή πώλησης στο 0,08%

Οι συγχρονοι παπατζηδες ειναι οι επενδυτικες τραπεζες.δεν εχω ακουσει ουτε εναν να εχει κερδισει σεβαστο ποσο σε βαθος χρονου
Last Edit: 15 May 2014 05:26 by waverunner (gk8719).
The administrator has disabled public write access.

Saxo bank 15 May 2014 06:14 #31

Δλδ τι κίνδυνοι υπάρχουν σε σχέση με μία κοινή ελληνική τράπεζα?

Να διευκρινήσω ότι όπως μου είπαν θεματοφύλακας για τα ομόλογα σε € είναι η DB.

Γενικά δεν με ενδιαφέρουν αυτή τη στιγμή άλλα προϊόντα πέραν των εταιρικών ομολόγων για συνεργασία με τη saxo.
The administrator has disabled public write access.

Saxo bank 15 May 2014 16:30 #32

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Οι κίνδυνοι για εμένα δεν είναι οι επενδυτικές τράπεζες καθ' αυτό, αλλά οι συμβουλές που δίνουν ή που δεν δίνουν. Το πιο συνηθισμένο που κάνουν είναι πως δίνουν προτάσεις επένδυσης (οι υποτιθέμενοι σύμβουλοι) σε λάθος timing. Δηλαδή σε προτρέπουν για αγορές κατόπιν εορτής, δηλαδή να βγεις αγοραστής σε κάποιο προϊόν λίγο πριν την αναστροφή της τιμής του. Σε γενικές γραμμές έχουν γίνει υπολογισμοί από ερευνητές του κλάδου και έχει σχεδόν αποδειχθεί στατιστικά πως αυτοί που κάνουν ακριβώς το αντίθετο από τις συμβουλές που μοιράζουν τα "στελέχη" στην μαρίδα, είναι πιο κερδισμένοι από τους άλλους.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 15 May 2014 16:32 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Saxo bank 15 May 2014 18:54 #33

Παίδες δε διαφωνώ στα λεγόμενα σας. Εδώ όμως δεν συγκρίνω τη saxo bank με το ιδανικό ιδεατό του φίλου-σύμβουλου-συνεργάτη-επενδυτή.

Ρωτάω το εξής:

Σε σχέση με μία ελληνική τράπεζα, για τα εταιρικά ομόλογα, υπάρχει κάποιο ζήτημα εάν σε αυτά οι εντολές δίνονται μέσω saxo? Έχει κάποιος κάποια άποψη. Τους έχει χρησιμοποιήσει και έχει κάποιο παράπονο? Υπάρχει κάποιος κίνδυνος ή είναι πιο σίγουρα να έιναι μέσω saxo στη Δανία με θεματοφύλακα τη DB από ότι μέσω μιας ελληνικής τράπεζας που χρεώνει κατά το δοκούν προμήθειες αγοράς - πώλησης?

Εάν κάποιος έχει κάποια προηγούμενη εμπειρία με saxo ας γράψει.
The administrator has disabled public write access.

Saxo bank 15 May 2014 20:15 #34

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Οχι, αντιθέτως σαν επενδυτική τράπεζα έχει καλό όνομα (σε σχέση με άλλες), αλλά είναι επιρρεπής σε χρεοκοπία πιο πολύ από μια καταθετική τράπεζα. Στην μετά LB εποχή αυτά πρέπει να τα σκεφτόμαστε δυο φορές. KfW πάντως δεν είναι.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 15 May 2014 20:23 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Saxo bank 15 May 2014 21:33 #35

Ωραία. Ας πάρουμε το worst case scenario.

Έστω ότι χρεωκοπεί. Με τα σημερινά δεδομένα μέχρι 100k€ είναι πανευρωπαϊκά εγγυημένα, αν υποθέσουμε ότι σκάσει λίγο πριν κάνεις μία εξαγορά ομολόγου κ έχεις στο λογαριασμό χρήματα για να εξυπηρετήσεις. Τα ομόλογα θα έχουν πρόβλημα από τη στιγμή που η θεματοφυλακή είναι DB?
The administrator has disabled public write access.

Saxo bank 15 May 2014 23:45 #36

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Θεωρητικά σε αποζημιώνει η Δανία, αν χρεοκοπήσει η Saxo. Αν χρεοκοπήσει η DB αγαπητέ, τότε θα έχουμε Γερμανούς λαθρομετανάστες στην Ελλάδα, πίστεψε με!
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 15 May 2014 23:47 by makper.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.091 seconds