Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Τ.Τ. ΕΛΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑΓΟΡΑΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΩΝ

Τ.Τ. ΕΛΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑΓΟΡΑΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΩΝ 23 Nov 2012 14:16 #1

  • Capnikolas
  • Capnikolas's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 4
  • Karma: 0
Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για το συγκεκριμένο προϊόν. Λειτουργεί σαν προθεσμιακή κατάθεση, με επιτόκιο περίπου 7.5%, είναι αφορολόγητο (έτσι κατάλαβα τουλάχιστον) και τα χρήματα είναι διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή. Σύμφωνα με το ιστορικό του δεν έχει πέσει ποτέ!
Τ.Τ. ΕΛΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑΓΟΡΑΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΩΝ
Είναι ασφαλής μια τέτοια τοποθέτηση? Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Τ.Τ. ΕΛΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑΓΟΡΑΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΩΝ 23 Nov 2012 22:38 #2

  • Νick Pap
  • Νick Pap's Avatar
To συγκεκριμένο είναι ιδιαίτερα συντηρητικό στις τοποθετήσεις του.Το μεγαλύτερο μέρος κατευθύνεται σε προθεσμιακές καταθέσεις, ένα μικρό μέρος σε έντοκα ελληνικού Δημοσίου, και σύμφωνα με τον τελευταίο πίνακα επενδύσεών του έχει και λίγο ομόλογο ΟΤΕ λήξεως 8/13.
Στα υπέρ του το ότι δεν έχει προμήθειες διάθεσης και εξαγοράς.Βεβαίως και η υπεραξία από τυχόν πώληση μεριδίων δεν φορολογείται.
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι εξαιρετική τοποθέτηση για σχετικά μικρά βαλάντια που δεν μπορούν να επιτύχουν από μόνα τους υψηλά επιτόκια σε προθεσμιακά.

Πιο αναλυτικά οι επενδύσεις του www.tteltaaedak.gr/default.asp?siteID=1&pageid=19&langid=1
The administrator has disabled public write access.

Τ.Τ. ΕΛΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑΓΟΡΑΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΩΝ 23 Nov 2012 22:48 #3

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Τώρα ή εγώ δε βλέπω καλά ή κάτι άλλο συμβαίνει.. Κάτω κάτω λέει ''ΤΑ ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ∆ΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ ΑΠΟ∆ΟΣΗ
ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΟ∆ΟΣΕΙΣ ∆ΕΝ ∆ΙΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ'' Ποια σταθερότητα και 7,5% μου λέτε;
The administrator has disabled public write access.

Τ.Τ. ΕΛΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑΓΟΡΑΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΩΝ 23 Nov 2012 23:03 #4

  • Capnikolas
  • Capnikolas's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 4
  • Karma: 0
Σίγουρα αυτο υσχύει για τα αμοιβαία, αλλά αν αυτο επενδύει σε προθεσμιακές και διατραπεζικό δανισμό απ'οτι μου είπαν τότε είναι πιο συγουρο οτι δεν θα χάσεις κεφάλαιο. Όσο για αυτο που υπόθηκε για μικρά βαλάντια, με τι κεφάλαιο σου δίνει Ελληνική τράπεζα 7+%?
The administrator has disabled public write access.

Τ.Τ. ΕΛΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑΓΟΡΑΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΩΝ 23 Nov 2012 23:10 #5

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Capnikolas wrote:
Σίγουρα αυτο υσχύει για τα αμοιβαία, αλλά αν αυτο επενδύει σε προθεσμιακές και διατραπεζικό δανισμό απ'οτι μου είπαν τότε είναι πιο συγουρο οτι δεν θα χάσεις κεφάλαιο. Όσο για αυτο που υπόθηκε για μικρά βαλάντια, με τι κεφάλαιο σου δίνει Ελληνική τράπεζα 7+%?

Φίλε μου τα πράγματα είναι τόσο απλά, το ότι η τελευταία ετήσια απόδοσή του ήταν +7,5 % δε σημαίνει ότι θα γίνει το ίδιο και την επόμενη χρονιά. Έχω χάσει από αμοιβαία μετοχικά και δεν μπορώ να εμπιστευτώ ξανά αμοιβαία.. Όπως είπες κιόλας είναι πιο σίγουρο ότι δε θα χάσεις κεφάλαιο, όχι εντελώς σίγουρο. Γι' αυτό προτιμώ να πάω σε ελληνική τράπεζα όχι με 7+ απόδοση αλλά με 5+ για σχετικά μικρά ποσά σου βρίσκω άνετα! Εκεί και σίγουρα δε θα χάσω κεφάλαιο και θα πάρω και σίγουρα το 5+
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.048 seconds