Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Μερίσματα εξωτερικού

Μερίσματα εξωτερικού 12 Aug 2014 20:21 #1

  • gandrea
  • gandrea's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 29
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
Η φορολόγηση των μερισμάτων εξωτερικού είναι εξαιρετικά βαριά. Για τις ΗΠΑ νομίζω είιναι 30% εκεί και 10% εδώ. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να παρακαμφθεί, έστω και μερικώς, αυτό το πρόβλημα; π.χ. αν κάποιος έχει ένα ευρωπαικό ETF που διαπραγματεύεται στη Γερμανία (αλλά επενδύει στην Αμερική) τότε πώς θα φορολογηθεί;

Νομίζω ότι με τη μείωση των επιτοκίων στις προθεσμιακές το θέμα είναι ιδιαίτερα σημαντικό.
The administrator has disabled public write access.

Μερίσματα εξωτερικού 12 Aug 2014 22:55 #2

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
Η απάντηση είναι μια: diversification.
Χώρισε το σύνολο του ποσού σε κομμάτια και έχε το σε διαφορετικές κλασεις επενδύσης, αποταμίευσης, χρυσό κτλ
Μη κάνεις το λάθος που έκαναν οι ομολογιούχοι.
Θα μου πεις που να το ξέρανε, δεν υπάρχει πλέον άγνοια κινδύνου για κανένα στην εποχή της παγκοσμιοποίησης.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Μερίσματα εξωτερικού 13 Aug 2014 16:49 #3

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Μην επενδύεις σε χώρα που σε φορολογεί! Η παρεξηγημένη έννοια του "φορολογικού παράδεισου" βρίσκεται εδω. Οι περισσότεροι νομίζουν οτι οι φορολογικοί παράδεισοι είναι οι χώρες που κρύβουν το μαύρο παραδάκι οι απατεώνες. Αντιθέτως αυτός μπορεί να είναι μια χώρα που δεν έχει φορολογία για τους offshore επενδύτές αλλά αν υπάρξει η υποψία μαυρου χρήματος σε έχουν σκίσει. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω συστάσεις πλέον δημοσια εδω μέσα γιατί κυκλοφορουν ρουφιάνοι.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.062 seconds