Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: ομολογα ελληνικου δημοσιου

ομολογα ελληνικου δημοσιου 28 Sep 2010 15:24 #1

  • ομολογα ελληνικου δημοσιου
  • ομολογα ελληνικου δημοσιου's Avatar
Ηθελα να σας ρωτησω υπαρχουν ακομα ομολογα ελληνικου δημοσιου με επιτοκιο 8%?
Βασικα ειμαι λιγο ασχετος με το ζητημα γιαυτο ηθελα μερικες πληροφοριες οπως φορος τοκων?προμηθειες αγορας πωλησης?ελαχιστο ποσο?
Το σκεπτικο ειναι οτι παρα τα σεναρια περι χρεωκοπιας (που δεν πιστευω να ερθει, αλλα αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη)οι τραπεζες αναγκαζμενες η οχι εχουν ενα σωρο ομολογα στο ενεργητικο τους.Δεν πιστευω να χασουν οι τραπεζες και να γλυτωσουν οι μικροκαταθετες με το να μην τοποθετηθουν σε ομολογα.Εγω παντως το σκεφτομαι μονο ομως αν το επιτοκιο παραμενει τοσο υψηλο.
Thanks anyway.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ομολογα ελληνικου δημοσιου 29 Sep 2010 11:24 #2

  • ΗΛΙΑΣ
  • ΗΛΙΑΣ's Avatar
ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΝΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΧΡΕΟΚΩΠΙΑΣ,
ΓΙΑ ΑΥΤΟ Κ ΣΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΑΓΟΡΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΕΣΥ
The administrator has disabled public write access.

Απ: ομολογα ελληνικου δημοσιου 29 Sep 2010 15:30 #3

ομολογα ελληνικου δημοσιου έγραψε:
Ηθελα να σας ρωτησω υπαρχουν ακομα ομολογα ελληνικου δημοσιου με επιτοκιο 8%?
Η τελευταία έκδοση στις 21 Σεπτεμβρίου 2010 βγήκε με επιτόκιο 3,98%. Μπορούμε να βρούμε παλαιότερα ομόλογα στην δευτερογενή αγορά με επιτόκιο μέχρι 6,55% (μικτό).
... ηθελα μερικες πληροφοριες οπως φορος τοκων?προμηθειες αγορας πωλησης?ελαχιστο ποσο?
Αν αγοράσουμε τα ομόλογα κατά την έκδοσή τους και να κρατήσουμε μέχρι την λήξη, συνήθως έχουν αφορολόγητη απόδοση.
Η προμήθεια της τράπεζας για τα ομόλογα συνήθως κυμαίνεται από 0,8% έως 1% αλλά σε κάποιες περιπτώσεις, ειδικά αυτές τις μέρες, είναι διαπραγματεύσιμη.
Ελάχιστο ποσό κάποιες φορές είναι τα 1.000 ευρώ και άλλες τα 10.000 ευρώ.
Το σκεπτικο ειναι οτι παρα τα σεναρια περι χρεωκοπιας (που δεν πιστευω να ερθει, αλλα αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη)οι τραπεζες αναγκαζμενες η οχι εχουν ενα σωρο ομολογα στο ενεργητικο τους.Δεν πιστευω να χασουν οι τραπεζες και να γλυτωσουν οι μικροκαταθετες με το να μην τοποθετηθουν σε ομολογα.Εγω παντως το σκεφτομαι μονο ομως αν το επιτοκιο παραμενει τοσο υψηλο.
Δυστυχώς ο κίνδυνος της χρεοκοπίας για την χώρα μας δεν έχει απομακρυνθεί. Αρκετοί αναλυτές τονίζουν το αντίθετο. Οπότε, αν γίνει αναδιαπραγμάτευση του χρέος, όσοι έχουν ομόλογα ελληνικού δημοσίου θα χάσουν σημαντικό μέρος των χρημάτων τους και ενδέχεται τα λεφτά που θα πάρουν να τα πάρουν αρκετά καθυστερημένα.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Απ: ομολογα ελληνικου δημοσιου 01 Oct 2010 00:23 #4

  • jim
  • jim's Avatar
Λοιπον κατ αρχας αφορολογιτο ειναι το ομολογο μονο αμα το εχουν εξαγκυλει, κατι που δεν εγινε σε αυτη την εκδοση και επισης ισχυει για αγορες μεσα στις πρωτες 5 μερες από την εκδοση.

Ομολογα μπορεις να αγορασεις απο τραπεζες ή απο χρηματιστιριακες. Η προμυθεια ειναι περιπου 0.5 % και σπανια δινουν για κατω απο 20.000 ευρω, παρολο που η καθε ομολογια εχει ονομαστικη αξια 1000. Στις διαρκειες υπαρχει σχετικη πιοκιλια αφου καθε χρονο ληγουν περιπου τρεις σειρες ομολογων.

Απο την εμπειρια μου εγω ειχα αγορασει αρχες Ιουλιου, 20 ομολογιες ληξης 20 Φεβρουαριου του 2012 με ονομαστικη τιμη 1000 και αρχικο κουπονι 4,3 %. Προφανως τις αγορασα κατω απο την ονομαστικη αξια και ετσι η αποδοση στη ληξη εγινε μεγαλυτερη. Τις πηρα μεσω της χρηματηστιριακης Κυκλος αχεπευ η οποια απ οτι καταλαβα τις πηρε απο την Εθνικη. Τελος παντον, η τελικη τιμη που μου προταθηκε με τις προμυθειες ηταν 934,8. Αφου πληρωσα και τους δεδουλευμενους μεχρι τοτε τοκους (αδιαφορη διαδικασια γιατι τους περνεις παλι πισω στο τελος), η καθαρη μετα φορων ετησιοποιημενη αποδοση διαμορφωθηκε ακριβως στο 8%. Τωρα λογικα οι αποδοσεις θα διαμορφονονται λιγο υψηλοτερα.

Υ.Γ.: Φορος ειναι κλασικα το 10% των τοκων. Προσοχη υπολογιζεται μονο επι των τοκων, δηλαδη του 20.000*4.3% και οχι επι τις συνολικης αποδοσης.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ομολογα ελληνικου δημοσιου 09 Oct 2010 00:32 #5

jim έγραψε:
Τωρα λογικα οι αποδοσεις θα διαμορφονονται λιγο υψηλοτερα.

Κάτσε. Υψηλότερα ή χαμηλότερα;
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.063 seconds