Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: 5Y ZERO COUPON - CALLABLE

5Y ZERO COUPON - CALLABLE 03 Sep 2013 13:26 #10

Ναι, οι στήλες Bid και Offer είναι τιμές τρέχουσας ζήτησης και προσφοράς.

Για τα συγκεκριμένα ομόλογα μην περιμένεις διακυμάνσεις στις τιμές αντίστοιχες με την διαπραγμάτευση των μετοχών στην ανοιχτή αγορά. Στην ουσία ισχύει το πόσο στο αγοράζει πίσω η τράπεζα.

Από κουβέντα με φίλο για το ομόλογο με λήξη 3/8/20 και offer 55 του προτάθηκε η εξαγορά από την τράπεζα στο 55%. Αντίστοιχα πριν από κάποιους μήνες είχε την (προφορική) πρόταση να το δώσει στο 60%. Αντίστοιχα τότε είχε offer 60.

Και εγώ τώρα αρχίζω και μαθαίνω για bonds και με χαρά να μοιραστώ τις λίγες γνώσεις και εμπειρίες μου σε elementary level. :) Για advanced διάβαζε τα posts του γκουρού Nick Pap και του Σταμάτη που το κατέχουν το θέμα bonds.
The administrator has disabled public write access.

5Y ZERO COUPON - CALLABLE 03 Sep 2013 18:11 #11

Αν αγορασεις ομολογο εταιρικο απο την πρωτογενη αγορα ,δηλ απο τον εκδοτη του , στην ληξη παιρνεις το κεφαλαιο κ το κουπονι .Αρα παντα κερδισμενος εισαι εκτος εαν χρεωκοπησει η εταιρεια. Eαν ομως το ξεφορτωθεις νωριτερα , επειδη αυτο ξεκινα κ διαπραγματευται στην δευτερογενη αγορα ομολογων με τον κωδικο issin , πιθανον να ειναι κατω απο την ονομαστικη του αξια κ να χασεις
The administrator has disabled public write access.

5Y ZERO COUPON - CALLABLE 03 Sep 2013 20:30 #12

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
waverunner wrote:
Αν αγορασεις ομολογο εταιρικο απο την πρωτογενη αγορα ,δηλ απο τον εκδοτη του , στην ληξη παιρνεις το κεφαλαιο κ το κουπονι .Αρα παντα κερδισμενος εισαι εκτος εαν χρεωκοπησει η εταιρεια. Eαν ομως το ξεφορτωθεις νωριτερα , επειδη αυτο ξεκινα κ διαπραγματευται στην δευτερογενη αγορα ομολογων με τον κωδικο issin , πιθανον να ειναι κατω απο την ονομαστικη του αξια κ να χασεις

Eυχαριστω πολυ ολους για τις πληροφοριες.

Εχω δυο ερωτησεις σχετικα με αυτο το θεμα :

1)Η Εθνικη συνεχιζει να διαθετει τετοια ομολογα ?

2)Τα ομολογα αυτα ναι μεν εκδιδονται απο την Εθνικη , αλλα οπως ειπε ο Αποστολος, υπαγονται στο Ελληνικο δικαιο και χαρακιτηριζονται ως
GREEK GOVERNMENT & CORPORATE BONDS. Η ερωτηση μου ειναι εαν υπαγονται σε ''κουρεμα'' σε περιπτωση χρεοκοπιας του Ελληνικου
Δημοσιου ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

5Y ZERO COUPON - CALLABLE 03 Sep 2013 23:47 #13

Τα τραπεζικα ομολογα στανταρτ θα κουρευτουν πρωτα αν χρεωκοπησει η τραπεζα. Εγω αγοραζω εταιρικα ομολογα απο ελπε -οτε και κοιμαμαι ησυχος τα βραδυα . Και μετα απο μια 5ετια ο τοκος ειναι ο διπλασιος απο μια προθεσμιακη για το ιδιο ποσο....
The administrator has disabled public write access.

5Y ZERO COUPON - CALLABLE 03 Sep 2013 23:56 #14

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
waverunner wrote:
Τα τραπεζικα ομολογα στανταρτ θα κουρευτουν πρωτα αν χρεωκοπησει η τραπεζα. Εγω αγοραζω εταιρικα ομολογα απο ελπε -οτε και κοιμαμαι ησυχος τα βραδυα . Και μετα απο μια 5ετια ο τοκος ειναι ο διπλασιος απο μια προθεσμιακη για το ιδιο ποσο....

Μπορεις να περασεις τα νηματα που δινουν πληροφοριες για αυτα τα ομολογα ? Μου προκαλουν εντυπωση οι αποδοσεις τους.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

5Y ZERO COUPON - CALLABLE 05 Sep 2013 10:46 #15

maria wrote:
waverunner wrote:
Τα τραπεζικα ομολογα στανταρτ θα κουρευτουν πρωτα αν χρεωκοπησει η τραπεζα. Εγω αγοραζω εταιρικα ομολογα απο ελπε -οτε και κοιμαμαι ησυχος τα βραδυα . Και μετα απο μια 5ετια ο τοκος ειναι ο διπλασιος απο μια προθεσμιακη για το ιδιο ποσο....

Μπορεις να περασεις τα νηματα που δινουν πληροφοριες για αυτα τα ομολογα ? Μου προκαλουν εντυπωση οι αποδοσεις τους.

για ΟΤΕ, π.χ

www.ote.gr/web/guest/corporate/ir/lending/bonds

www.boerse-frankfurt.de/en/bonds/ote+plc+13+18+mtn+XS0885718782
Last Edit: 05 Sep 2013 14:44 by waverunner (gk8719).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

5Y ZERO COUPON - CALLABLE 05 Sep 2013 11:32 #16

  • Trader13
  • Trader13's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 131
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1 (-6)
ξέρει κάνεις πως αγοράζει εύκολα εταιρικά ομόλογα (πχ ΟΤΕ) και με τι προμήθειες ?


επίσης κάπου διάβασα οτι οι υπεραξίες από ομόλογα φορολογούνται αυτοτελώς στο 25% και γράφονται στο Ε1 για επιπλέον εισφορά αλλυλεγγύης. Ισχύει και για ομόλογο που το κρατάς μέχρι την λήξη του ή μόνο αυτό που το δίνεις δευτερογενή ? τι ισχύει ξέρει κανείς ?
Last Edit: 05 Sep 2013 11:42 by Trader13.
The administrator has disabled public write access.

ti xriazete gia anigma logariasmou stin bg? 05 Sep 2013 12:07 #17

  • vangelis
  • vangelis's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 5
  • Karma: 0
maria wrote:
Εχει κανεις πληροφοριες / εμπειριες για το παρακατω προιον ?

www.tovima.gr/finance/article/?aid=48089...ue#commentForm[/quot
kseri kanis na mou pi ti xriazete gia anigma logariasmou stin bg?
The administrator has disabled public write access.

5Y ZERO COUPON - CALLABLE 05 Sep 2013 16:40 #18

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 100

  • Karma: 14 (5)
Trader13 wrote:
ξέρει κάνεις πως αγοράζει εύκολα εταιρικά ομόλογα (πχ ΟΤΕ) και με τι προμήθειες ?


επίσης κάπου διάβασα οτι οι υπεραξίες από ομόλογα φορολογούνται αυτοτελώς στο 25% και γράφονται στο Ε1 για επιπλέον εισφορά αλλυλεγγύης. Ισχύει και για ομόλογο που το κρατάς μέχρι την λήξη του ή μόνο αυτό που το δίνεις δευτερογενή ? τι ισχύει ξέρει κανείς ?

Η υπεραξία των ομολόγων φορολογείται σαν εισόδημα από κινητές αξίες (κωδικοί 291-292 στο Ε1) και υπολογίζεται για εισφορά αλληλεγγύης και προστίθεται στα άλλα εισοδήματα για να υπολογιστεί το όριο των απαιτούμενων αποδείξεων.
Τα ανωτέρω είναι ανεξάρτητα από το αν το ομόλογο διακρατήθηκε έως τη λήξη ή εάν πουλήθηκε με κέρδος στη δευτερογενή αγορά.
Η μεσολαβούσα Τράπεζα ή ΑΧΕ παρακρατά πλέον με τη νέα φορολογική νομοθεσία 20% που συμψηφίζεται με τον τελικό φόρο.
Για αγορά εταιρικών ομολόγων οι προμήθειες κυμαίνονται ανάλογα με την τράπεζα, την αξιολόγηση και σε μερικές περιπτώσεις τη διάρκεια. του ομολόγου.Μία μέση προμήθεια είναι στο 0,3%- 0,4% περίπου.
Last Edit: 05 Sep 2013 16:47 by Nick Pap. Reason: ..
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.073 seconds