Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 14 Oct 2014 23:25 #118

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
soto51 wrote:
Δυο διαγράμματα ακόμα.
Μάλλον σταθερά φαίνονται τα πράματα.


XAU24.jpg


Soto 51,

Mεταξυ σημερινης μεγιστης τιμης 981 ευρω/oz και ελαχιστης 881ευρω/oz (τελος Δεκ.2013), καπου στον μεσο ορο 930 ευρω/oz , το βλεπω να κλεινει στο τελος του χρονου, εκτος απροοπτων.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 15 Oct 2014 02:35 #119

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
maria wrote:
Mεταξυ σημερινης μεγιστης τιμης 981 ευρω/oz και ελαχιστης 881ευρω/oz (τελος Δεκ.2013), καπου στον μεσο ορο 930 ευρω/oz , το βλεπω να κλεινει στο τελος του χρονου, εκτος απροοπτων.
Όπως έχω επανειλημμένα εξηγήσει, δεν διακινδυνεύω να κάνω προβλέψεις σε τέτοια πράματα. Δεν είμαι προφήτης.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 16 Oct 2014 11:43 #120

  • folion2008
  • folion2008's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 231
  • Thank you received: 15
  • Karma: 0 (-2)
starmaker wrote:
George wrote:
Starmaker ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Δεν είχω προλάβει να ψάξω πολλά ακόμα, είδα όμως οτι τελικά χρεώνει 0,7% για > 2000$. Το timing ανταλλαγής τελικά είναι αυτό της πίστωσης του λογαριασμού υποδοχής.

Στα θετικά επίσης είναι οτι ορίζεις τα όρια στην διακύμανση για την ανταλλαγή, αλλα δεν ξέρω στην πράξη τι γίνετε όταν θα πρέπει να περιμένει και π.χ. ένα μήνα για να βρεθεί η τιμή εντός ορίων για την ανταλλαγή.

Η μεγαλύτερη απορία μου είναι πως ακριβώς πραγματοποιούνται τα γεγονότα. Π.χ Δίνεις την εντολή σου στο site τους ? Πως πιστοποιούν οτι είσαι ο κάτοχος του λογαριασμού? Πώς η τράπεζα δέχεται την εντολή σου μέσω της transfer Wise ?

Και εγώ σε ευχαριστώ με την σειρά μου για τα άκρως ενδιαφέροντα θέματα που έχει γράψεις κατά καιρούς αλλά και τις σοβαρές απαντήσεις σου που φανερώνουν γνώση και όχι φανφάρα.

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αυτή την υπηρεσία αν και μου έχουν πει οτι λειτουργει κάτι σαν paypal, κάνοντας λογαριασμό κοκ.
Άκου όμως μια ενδιαφέρουσα ιστορία για το πώς έμαθα για αυτή την υπηρεσια. Είχα έναν φίλο που ενδιαφερόταν με την μάνα του να τα στείλουν έξω (μισά Νορβηγία και μισά όπου μπορούσαν εντος ΕΕ ). Το ζήτημα ήταν επειδη η μητερα ήταν ηλικιωμένη και ο φιλος μου δεν μπορουσε να μεταβει εξω λογω δουλειας κοκ αναζητουσαν τροπο να τα στειλουν χωρίς παρουσια. Αφου αρχικα ηθελαν ολα να τα στειλουν μεσω μιας εγχωριας τραπεζας, κατεληξαν στην HSBC. Εκει πραγματικα εμειναν εκπληκτοι απο την κακιστη ποιοτητα των τραπεζικων στελεχων της και τις παρανομες απαιτησεις της (60χιλ για 6 μηνες εντος Ελλαδος και μετα αγορα αμοιβαιων παλι 60χιλ για να τους ανοιξει λογαριασμο στο Λονδινο και οχι στο Τζερσει) αλλα και την γενικοτερη αγενεια και ασχετοσυνη των τραπεζικων. Αυτό τους οδηγησε να ανοιξουν λογαριασμο στην Νορβηγία και να πανε τα μισα του λεφτα εκει. Φετος και σε σχεση με το γενικοτερο κλιμα απόφασισαν να απευθυνθουν στην Σιτι για να ανοιξουν λογαριασμο αλλα ενοψει της τοτε φημης (από αρχη ετους υπηρχε) που τελικα υλοποιήθηκε ότι θα απορροφηθει από την Αλφα επανηλθαν στην HSBC και ενώ ηταν ηδη premium πελατες. Η HSBC εννοείται παρέμεινε στα ιδια μηκη ποιοτητας και τους ζητουσαν να τα κανουν λιρες με υπερογκα κοστη (έμμεσα και αμεσα). Τελικα μου ζητησαν να επικοινωνησω με έναν φιλο μου δημοσιογραφο και έναν από τους πιο τιμιους ανθρωπους που ξερω (απιστευτο για δημοσιογραφο για αυτό και μια ζωη είναι στην απεξω και μάλλον θα καταληξει στην ψαθα) καθοτι τους ειχε διαφωτισει για την εγγυηση καταθεσεων στην Νορβηγια ότι είναι 2 εκατομμυρια νοκ/ ανα καταθετη δηλαδη περιπου 243000 ευρω και όχι 100000. Αυτος μου ειπε για μια υπηρεσια που λειτουργει σαν πειπαλ και για την οποια εχουν λυσσαξει καποια τραπεζικα στελεχη εξω. Τελικα σε ένα ποσο περιπου 200χιλ ευρω γλυτωσαν 7χιλ από την HSBC!!!! Τελικα μετα από ένα μηνα στην HSBC Αγγλια οπου ειδαν και επαθαν από γκαφες τα πηγαν και αυτά σε σκανδιναβικο κρατος, αλλα εντος της Ε.Ε. χωρις ομως να τα αλλάξουν πισω σε ευρω για να ξερω ποσα επιπλεον θα γλυτωναν.

Υ.Γ. Αντιστοιχη και χειροτερη εμπειρια έχω από την HSBC


Καλημέρα. Να σε ρωτήσω κάτι άν θές.
Ο φίλος σου πού έκανε κατάθεση στην Νορβηγία πώς άνοιξε τον λογαριασμό? Πήγε εκεί ή έγινε το άνοιγμα με κάποιο τρόπο από Ελλάδα,χωρίς να φύγει Νορβηγία?
ΥΓ=Επίσης είπες ότι άνοιξε και σε άλλη Σκανδιναβική χώρα. Με ποιά διαδικασία?
The administrator has disabled public write access.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 17 Oct 2014 04:20 #121

  • starmaker
  • starmaker's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 476
  • Thank you received: 190
  • Karma: 21 (2)
folion2008 wrote:
starmaker wrote:
George wrote:
Starmaker ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Δεν είχω προλάβει να ψάξω πολλά ακόμα, είδα όμως οτι τελικά χρεώνει 0,7% για > 2000$. Το timing ανταλλαγής τελικά είναι αυτό της πίστωσης του λογαριασμού υποδοχής.

Στα θετικά επίσης είναι οτι ορίζεις τα όρια στην διακύμανση για την ανταλλαγή, αλλα δεν ξέρω στην πράξη τι γίνετε όταν θα πρέπει να περιμένει και π.χ. ένα μήνα για να βρεθεί η τιμή εντός ορίων για την ανταλλαγή.

Η μεγαλύτερη απορία μου είναι πως ακριβώς πραγματοποιούνται τα γεγονότα. Π.χ Δίνεις την εντολή σου στο site τους ? Πως πιστοποιούν οτι είσαι ο κάτοχος του λογαριασμού? Πώς η τράπεζα δέχεται την εντολή σου μέσω της transfer Wise ?

Και εγώ σε ευχαριστώ με την σειρά μου για τα άκρως ενδιαφέροντα θέματα που έχει γράψεις κατά καιρούς αλλά και τις σοβαρές απαντήσεις σου που φανερώνουν γνώση και όχι φανφάρα.

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αυτή την υπηρεσία αν και μου έχουν πει οτι λειτουργει κάτι σαν paypal, κάνοντας λογαριασμό κοκ.
Άκου όμως μια ενδιαφέρουσα ιστορία για το πώς έμαθα για αυτή την υπηρεσια. Είχα έναν φίλο που ενδιαφερόταν με την μάνα του να τα στείλουν έξω (μισά Νορβηγία και μισά όπου μπορούσαν εντος ΕΕ ). Το ζήτημα ήταν επειδη η μητερα ήταν ηλικιωμένη και ο φιλος μου δεν μπορουσε να μεταβει εξω λογω δουλειας κοκ αναζητουσαν τροπο να τα στειλουν χωρίς παρουσια. Αφου αρχικα ηθελαν ολα να τα στειλουν μεσω μιας εγχωριας τραπεζας, κατεληξαν στην HSBC. Εκει πραγματικα εμειναν εκπληκτοι απο την κακιστη ποιοτητα των τραπεζικων στελεχων της και τις παρανομες απαιτησεις της (60χιλ για 6 μηνες εντος Ελλαδος και μετα αγορα αμοιβαιων παλι 60χιλ για να τους ανοιξει λογαριασμο στο Λονδινο και οχι στο Τζερσει) αλλα και την γενικοτερη αγενεια και ασχετοσυνη των τραπεζικων. Αυτό τους οδηγησε να ανοιξουν λογαριασμο στην Νορβηγία και να πανε τα μισα του λεφτα εκει. Φετος και σε σχεση με το γενικοτερο κλιμα απόφασισαν να απευθυνθουν στην Σιτι για να ανοιξουν λογαριασμο αλλα ενοψει της τοτε φημης (από αρχη ετους υπηρχε) που τελικα υλοποιήθηκε ότι θα απορροφηθει από την Αλφα επανηλθαν στην HSBC και ενώ ηταν ηδη premium πελατες. Η HSBC εννοείται παρέμεινε στα ιδια μηκη ποιοτητας και τους ζητουσαν να τα κανουν λιρες με υπερογκα κοστη (έμμεσα και αμεσα). Τελικα μου ζητησαν να επικοινωνησω με έναν φιλο μου δημοσιογραφο και έναν από τους πιο τιμιους ανθρωπους που ξερω (απιστευτο για δημοσιογραφο για αυτό και μια ζωη είναι στην απεξω και μάλλον θα καταληξει στην ψαθα) καθοτι τους ειχε διαφωτισει για την εγγυηση καταθεσεων στην Νορβηγια ότι είναι 2 εκατομμυρια νοκ/ ανα καταθετη δηλαδη περιπου 243000 ευρω και όχι 100000. Αυτος μου ειπε για μια υπηρεσια που λειτουργει σαν πειπαλ και για την οποια εχουν λυσσαξει καποια τραπεζικα στελεχη εξω. Τελικα σε ένα ποσο περιπου 200χιλ ευρω γλυτωσαν 7χιλ από την HSBC!!!! Τελικα μετα από ένα μηνα στην HSBC Αγγλια οπου ειδαν και επαθαν από γκαφες τα πηγαν και αυτά σε σκανδιναβικο κρατος, αλλα εντος της Ε.Ε. χωρις ομως να τα αλλάξουν πισω σε ευρω για να ξερω ποσα επιπλεον θα γλυτωναν.

Υ.Γ. Αντιστοιχη και χειροτερη εμπειρια έχω από την HSBC


Καλημέρα. Να σε ρωτήσω κάτι άν θές.
Ο φίλος σου πού έκανε κατάθεση στην Νορβηγία πώς άνοιξε τον λογαριασμό? Πήγε εκεί ή έγινε το άνοιγμα με κάποιο τρόπο από Ελλάδα,χωρίς να φύγει Νορβηγία?
ΥΓ=Επίσης είπες ότι άνοιξε και σε άλλη Σκανδιναβική χώρα. Με ποιά διαδικασία?

Ο φιλος μου άνοιξε λογαριασμό στην μεγαλύτερη Νορβηγική, ονόματι DNB. Κανονικά έπρεπε να εχει έναν αριθμό κατι σαν κοινωνικής ασφάλισης αλλά αν εισαι εκτος Νορβηγιας σου τον βγαζει η τράπεζα ενώ απαιτούσε και πάνω απο 100χιλ σε ευρώ (δεν ξέρω αν εξακολουθεί να τα απαιτεί αυτά). Η άλλη τράπεζα ήταν η Saxobank που άνοιξε δανέζικο λογαριασμό σε 2 ημέρες (!) συμπληρώνοντας και υπογράφοντας ένα σαν ερωτηματολόγιο της τράπεζας καθώς και τα κλασσικά δικαιοολογητικα (αντίγραφο διαβατηρίου και αντίγραφο λογαριασμου) με σκοπό να αγοράσει ασφαλή κρατικά ομόλογα (δεν ξέρω σε ποιο στάδιο βρίσκεται τώρα). Και στις 2 περιπτώσεις δεν κουνήθηκε ρούπι από το σπίτι του.
The administrator has disabled public write access.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 17 Oct 2014 13:48 #122

  • coltakias
  • coltakias's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 163
  • Thank you received: 18
  • Karma: 0
70 pip ειναι <<μεγαλο>> κοστος...μπορεις να το βρεις και στις ελληνικες τραπεζες εκτος καιαν μιλαμε για ποσα κατω των 20 χιλιαδων
The administrator has disabled public write access.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 17 Oct 2014 16:48 #123

  • paul
  • paul's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 46
  • Thank you received: 7
  • Karma: -1
Folion2008 wrote:

Καλημέρα. Να σε ρωτήσω κάτι άν θές.
Ο φίλος σου πού έκανε κατάθεση στην Νορβηγία πώς άνοιξε τον λογαριασμό? Πήγε εκεί ή έγινε το άνοιγμα με κάποιο τρόπο από Ελλάδα,χωρίς να φύγει Νορβηγία?
ΥΓ=Επίσης είπες ότι άνοιξε και σε άλλη Σκανδιναβική χώρα. Με ποιά διαδικασία?

Ρίξε και μια ματιά στην Lloyd's Bank of UK. Έχει εναν international λογαριασμό οπου ζητάει σχετικά λίγα (χρήματα) για άνοιγμα λογαριασμού.
Last Edit: 17 Oct 2014 16:52 by paul.
The administrator has disabled public write access.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 20 Oct 2014 02:25 #124

  • starmaker
  • starmaker's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 476
  • Thank you received: 190
  • Karma: 21 (2)
paul wrote:
Folion2008 wrote:

Καλημέρα. Να σε ρωτήσω κάτι άν θές.
Ο φίλος σου πού έκανε κατάθεση στην Νορβηγία πώς άνοιξε τον λογαριασμό? Πήγε εκεί ή έγινε το άνοιγμα με κάποιο τρόπο από Ελλάδα,χωρίς να φύγει Νορβηγία?
ΥΓ=Επίσης είπες ότι άνοιξε και σε άλλη Σκανδιναβική χώρα. Με ποιά διαδικασία?

Ρίξε και μια ματιά στην Lloyd's Bank of UK. Έχει εναν international λογαριασμό οπου ζητάει σχετικά λίγα (χρήματα) για άνοιγμα λογαριασμού.

Είναι μια καλή επιλογή για όσους θέλουν να έχουν τα χρηματά στο Γιβραλτάρ (και όχι Αγγλία), με το αντίστοιχο νομοθετικό πλαίσιο καθώς και την αντίστοιχη εγγύηση καταθέσεων που από οσο ξέρω πρέπει να είναι 50 χιλιάδες λίρες/ καταθέτη (και οχι 85χιλ που είναι στην Αγγλία) και η οποία πιστεύω καλύπτει πολλούς και ειδικά λογαριασμούς με πολλούς δικαιούχους. Από εκεί και πέρα το γεγονός ότι όλες αυτές οι offshore έδρες αγγλικών τραπεζών (πχ. Jersey της HSBC) εφόσον θέλει κανείς νόμισμα εκτός λίρας, πρέπει να προβληματίσει τον καταθέτη όχι υπό την έννοια της καθεαυτής τοποθεσίας αλλά του γεγονότος οτι οι φορολογικές αρχές της Ελλάδας έχουν δείξει ζήλο για κάθε φουκαρά που στέλνει κάποιες δεκάδες χιλιάδες στο εξωτερικό και ασυλία για κάθε πολυεκατομμυριούχο καταθέτη. Τί εννοώ; όταν θα σφίξουν τα ζόρια αντί να βγάλουν στην σεντρα τα γνωστά λαμόγια μπορεί να στοχοποιήσουν τον φουκαρά ως καταθέτη σε φορολογικούς παραδείσους. Θα μου πει κανείς εύλογα, αυτό το έχουν κάνει ήδη για κάθε καταθέτη του εξωτερικού. Και προκειμένου να σώσει κανείς τα λεφτά του γιατί όχι και Γιβραλταρ, Τζερσει, Isle of Man και δεν συμμαζεύεται. Απλά με προσοχή και με σοβαρές τράπεζες όπως είναι συγκεκριμένα η Lloyds και οχι παρατράπεζες τυπου Foufoutos Bank.
The administrator has disabled public write access.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 20 Oct 2014 11:53 #125

  • Isidoros
  • Isidoros's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 201
  • Thank you received: 35
  • Karma: 3
starmaker wrote:
paul wrote:
Folion2008 wrote:

Καλημέρα. Να σε ρωτήσω κάτι άν θές.
Ο φίλος σου πού έκανε κατάθεση στην Νορβηγία πώς άνοιξε τον λογαριασμό? Πήγε εκεί ή έγινε το άνοιγμα με κάποιο τρόπο από Ελλάδα,χωρίς να φύγει Νορβηγία?
ΥΓ=Επίσης είπες ότι άνοιξε και σε άλλη Σκανδιναβική χώρα. Με ποιά διαδικασία?

Ρίξε και μια ματιά στην Lloyd's Bank of UK. Έχει εναν international λογαριασμό οπου ζητάει σχετικά λίγα (χρήματα) για άνοιγμα λογαριασμού.

Είναι μια καλή επιλογή για όσους θέλουν να έχουν τα χρηματά στο Γιβραλτάρ (και όχι Αγγλία), με το αντίστοιχο νομοθετικό πλαίσιο καθώς και την αντίστοιχη εγγύηση καταθέσεων που από οσο ξέρω πρέπει να είναι 50 χιλιάδες λίρες/ καταθέτη (και οχι 85χιλ που είναι στην Αγγλία) και η οποία πιστεύω καλύπτει πολλούς και ειδικά λογαριασμούς με πολλούς δικαιούχους. Από εκεί και πέρα το γεγονός ότι όλες αυτές οι offshore έδρες αγγλικών τραπεζών (πχ. Jersey της HSBC) εφόσον θέλει κανείς νόμισμα εκτός λίρας, πρέπει να προβληματίσει τον καταθέτη όχι υπό την έννοια της καθεαυτής τοποθεσίας αλλά του γεγονότος οτι οι φορολογικές αρχές της Ελλάδας έχουν δείξει ζήλο για κάθε φουκαρά που στέλνει κάποιες δεκάδες χιλιάδες στο εξωτερικό και ασυλία για κάθε πολυεκατομμυριούχο καταθέτη. Τί εννοώ; όταν θα σφίξουν τα ζόρια αντί να βγάλουν στην σεντρα τα γνωστά λαμόγια μπορεί να στοχοποιήσουν τον φουκαρά ως καταθέτη σε φορολογικούς παραδείσους. Θα μου πει κανείς εύλογα, αυτό το έχουν κάνει ήδη για κάθε καταθέτη του εξωτερικού. Και προκειμένου να σώσει κανείς τα λεφτά του γιατί όχι και Γιβραλταρ, Τζερσει, Isle of Man και δεν συμμαζεύεται. Απλά με προσοχή και με σοβαρές τράπεζες όπως είναι συγκεκριμένα η Lloyds και οχι παρατράπεζες τυπου Foufoutos Bank.
Πολύ σωστά.
The administrator has disabled public write access.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 20 Oct 2014 18:17 #126

starmaker wrote:
οι φορολογικές αρχές της Ελλάδας έχουν δείξει ζήλο για κάθε φουκαρά που στέλνει κάποιες δεκάδες χιλιάδες στο εξωτερικό

να στοχοποιήσουν τον φουκαρά ως καταθέτη σε φορολογικούς παραδείσους.

Πείτε μου κάτι ρε παιδιά, τα έχω σκεφτεί αρκετά, αλλά καλύτερα περισσότερα μυαλά από ένα.

Δεδομένα:

Πρόκειται να πουλήσω ένα ακίνητο (αρκετά μεγάλης αξίας), κοψοχρονιά βέβαια αλλά τι να κάνουμε τώρα. Πρόκειται δηλαδή να εισπράξω περί τις €300.000 στο συμβολαιογράφο που θα γίνει το συμβόλαιο.
Δεν θα υπάρξουν "μαύρα", η αντικειμενική του είναι περί τις €800.000, και θα πουληθεί όσο σας είπα.
Ο αγοραστής θα φέρει στο συμβολαιογράφο μια τραπεζική επιταγή €300.000 την οποία θα μου δώσει.
Ο συμβολαιογράφος αναγράφει στο συμβόλαιο και τα στοιχεία της επιταγής.
Τα λεφτά αυτά εγώ θέλω να τα πάω έξω, εκεί που έχω και άλλα, ΧΩΡΙΣ όμως να είναι ανιχνεύσιμα. Αυτό σημαίνει πως δεν μπορώ να βάλω την επιταγή σε ένα φάκελλο και να την στείλω στην τράπεζα έξω να την εισπράξει αυτή, γιατί τότε η εδώ τράπεζα θα ξέρει που πήγαν τα λεφτά της δικιάς της επιταγής.
Επομένως πρέπει να τα πάρω μετρητά, και να τα πάω εγώ έξω.
Η ξένη τράπεζα που θα πάω τα μετρητά ικανοποιείται για την μη εγκληματική προέλευση των χρημάτων από τα στοιχεία που θα της πάω, δηλαδή αποδεικτικά πως πούλησα το σπίτι, γνήσιο αντίγραφο της τραπεζικής επιταγής που εισέπραξα, αποδεικτικό ότι η εδώ τράπεζα μου τα έδωσε μετρητά, κλπ.
Το πρόβλημα προκύπτει με την μεταφορά των μετρητών (6 δεσμίδες 500ρικα των 50.000 εκάστη).
Βγαίνοντας από τη χώρα (και μπαίνοντας στην άλλη) είμαστε υποχρεωμένοι να δηλώνουμε μετρητά που κουβαλάμε μαζί μας, αν αυτά είναι πάνω από €10.000.
Θέλω λοιπόν τη γνώμη σας για το εξής:
Φτάνω στο Βενιζέλο (απέκλεισα το ταξείδι με αυτοκίνητο προς την Ιταλία για διάφορους λόγους) μαζί με την παρέα μου (θα είμαστε δυο για λόγους ασφάλειας) με προορισμό π.χ. τη Φρανκφούρτη.
Στο σημείο που προβλέπεται καλώ τον "υπεύθυνο" και του λέω:
-"Μεταφέρω κάποια χρήματα, και θέλω να τα δηλώσω. Ξέρετε, είναι υποχρεωτικό".

Ερωτήσεις:
Τι θα κάνει αυτός?
Θα μου πει: "Εν τάξει, τα δήλωσες, προχώρα"?
Θα μου δώσει κάποιο χαρτί?
Θα αρχίσει τις ερωτήσεις "Που τα βρήκες" και τέτοια?
Ξέρει κανείς?

Υποθέτω πως θα κρατήσει όλα τα στοιχεία μου, και θα στείλει μια καρφωτή στη ΔΟΥ μου. Δεν έχω να κρύψω τίποτα, αν κάποτε με φωνάξουν και μου πουν "Τι τα έκανες?", "Γιατί δεν μας δηλώνεις καταθέσεις εξωτερικού?" (δεν δηλώνω), θα τους πω "Τα έφαγα στο καζίνο, δεν τα κατέθεσα σε τράπεζα".

Που υπάρχει κόλλημα στην ιστορία? Υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει?

Πάσα γνώμη ευπρόσδεκτη.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.090 seconds