Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 21 Oct 2014 01:43 #127

  • Isidoros
  • Isidoros's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 201
  • Thank you received: 35
  • Karma: 3
Άγιον Πνεύμα wrote:
starmaker wrote:
οι φορολογικές αρχές της Ελλάδας έχουν δείξει ζήλο για κάθε φουκαρά που στέλνει κάποιες δεκάδες χιλιάδες στο εξωτερικό

να στοχοποιήσουν τον φουκαρά ως καταθέτη σε φορολογικούς παραδείσους.

Πείτε μου κάτι ρε παιδιά, τα έχω σκεφτεί αρκετά, αλλά καλύτερα περισσότερα μυαλά από ένα.

Δεδομένα:

Πρόκειται να πουλήσω ένα ακίνητο (αρκετά μεγάλης αξίας), κοψοχρονιά βέβαια αλλά τι να κάνουμε τώρα. Πρόκειται δηλαδή να εισπράξω περί τις €300.000 στο συμβολαιογράφο που θα γίνει το συμβόλαιο.
Δεν θα υπάρξουν "μαύρα", η αντικειμενική του είναι περί τις €800.000, και θα πουληθεί όσο σας είπα.
Ο αγοραστής θα φέρει στο συμβολαιογράφο μια τραπεζική επιταγή €300.000 την οποία θα μου δώσει.
Ο συμβολαιογράφος αναγράφει στο συμβόλαιο και τα στοιχεία της επιταγής.
Τα λεφτά αυτά εγώ θέλω να τα πάω έξω, εκεί που έχω και άλλα, ΧΩΡΙΣ όμως να είναι ανιχνεύσιμα. Αυτό σημαίνει πως δεν μπορώ να βάλω την επιταγή σε ένα φάκελλο και να την στείλω στην τράπεζα έξω να την εισπράξει αυτή, γιατί τότε η εδώ τράπεζα θα ξέρει που πήγαν τα λεφτά της δικιάς της επιταγής.
Επομένως πρέπει να τα πάρω μετρητά, και να τα πάω εγώ έξω.
Η ξένη τράπεζα που θα πάω τα μετρητά ικανοποιείται για την μη εγκληματική προέλευση των χρημάτων από τα στοιχεία που θα της πάω, δηλαδή αποδεικτικά πως πούλησα το σπίτι, γνήσιο αντίγραφο της τραπεζικής επιταγής που εισέπραξα, αποδεικτικό ότι η εδώ τράπεζα μου τα έδωσε μετρητά, κλπ.
Το πρόβλημα προκύπτει με την μεταφορά των μετρητών (6 δεσμίδες 500ρικα των 50.000 εκάστη).
Βγαίνοντας από τη χώρα (και μπαίνοντας στην άλλη) είμαστε υποχρεωμένοι να δηλώνουμε μετρητά που κουβαλάμε μαζί μας, αν αυτά είναι πάνω από €10.000.
Θέλω λοιπόν τη γνώμη σας για το εξής:
Φτάνω στο Βενιζέλο (απέκλεισα το ταξείδι με αυτοκίνητο προς την Ιταλία για διάφορους λόγους) μαζί με την παρέα μου (θα είμαστε δυο για λόγους ασφάλειας) με προορισμό π.χ. τη Φρανκφούρτη.
Στο σημείο που προβλέπεται καλώ τον "υπεύθυνο" και του λέω:
-"Μεταφέρω κάποια χρήματα, και θέλω να τα δηλώσω. Ξέρετε, είναι υποχρεωτικό".

Ερωτήσεις:
Τι θα κάνει αυτός?
Θα μου πει: "Εν τάξει, τα δήλωσες, προχώρα"?
Θα μου δώσει κάποιο χαρτί?
Θα αρχίσει τις ερωτήσεις "Που τα βρήκες" και τέτοια?
Ξέρει κανείς?

Υποθέτω πως θα κρατήσει όλα τα στοιχεία μου, και θα στείλει μια καρφωτή στη ΔΟΥ μου. Δεν έχω να κρύψω τίποτα, αν κάποτε με φωνάξουν και μου πουν "Τι τα έκανες?", "Γιατί δεν μας δηλώνεις καταθέσεις εξωτερικού?" (δεν δηλώνω), θα τους πω "Τα έφαγα στο καζίνο, δεν τα κατέθεσα σε τράπεζα".

Που υπάρχει κόλλημα στην ιστορία? Υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει?

Πάσα γνώμη ευπρόσδεκτη.
Σύντομες απορίες:
1] γιατί να μην τα δηλώσεις ως καταθέσεις εξωτερικού; (ειδικά αν θελήσεις κάποια στιγμή να τα επαναπατρίσεις), γιατί αν δεν τα δηλώσεις...
2] με ποιο καθεστώς "πόθεν έσχες" θα τα φέρεις (όταν κι αν) πίσω;
Επίσης
3] τη στιγμή που η Γερμανία είναι στην ΕΕ πώς είσαι σίγουρος πως το εκεί τραπεζικό σύστημα δε θα σε "δώσει"στο ελληνικό; Αφού τα χρήματα θα είναι καθαρά και από νόμιμη πώληση γιατί να μην είσαι "δηλωμένος";
The administrator has disabled public write access.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 21 Oct 2014 03:28 #128

Isidoros wrote:
Σύντομες απορίες:
1] γιατί να μην τα δηλώσεις ως καταθέσεις εξωτερικού; (ειδικά αν θελήσεις κάποια στιγμή να τα επαναπατρίσεις), γιατί αν δεν τα δηλώσεις...
2] με ποιο καθεστώς "πόθεν έσχες" θα τα φέρεις (όταν κι αν) πίσω;
Επίσης
3] τη στιγμή που η Γερμανία είναι στην ΕΕ πώς είσαι σίγουρος πως το εκεί τραπεζικό σύστημα δε θα σε "δώσει"στο ελληνικό; Αφού τα χρήματα θα είναι καθαρά και από νόμιμη πώληση γιατί να μην είσαι "δηλωμένος";

Σύντομες απαντήσεις:
1] Γιατί δεν θέλω να ξέρουν τι έχω, και που το έχω. Λυπάμαι που το λέω, αλλά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην πατρίδα μας, στους ανθρώπους που είναι στην εξουσία (όποτε κι αν είναι και όποιοι κι αν είναι), στους ανθρώπους που επανδρώνουν τον "κρατικό μηχανισμό", στους νομοθέτες, και (τελικά) σε αυτούς που τους εκλέγουν όλους αυτούς. Και δεν σκοπεύω να τα επαναπατρίσω. Γιατί να το κάνω?
2] Δεν υπάρχει περίπτωση. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να χρειαστεί.
3] α] Γιατί δεν θα πάνε/μείνουν στη Γερμανία (τελικά). Τρελλαθήκαμε? Στο στόμα του λύκου? β] Δεν μου αρέσει να είμαι "δηλωμένος". Μου θυμίζει κάποιο επάγγελμα (αρχαιότατο) που πρέπει να "δηλώνεται", και δε μ' αρέσει αυτό.

Αλλά οι ερωτήσεις μου δεν είναι στο θεωρητικό κομμάτι, για το οποίο με προκαλείς να απαντώ. Είναι στο τεχνικό κομμάτι. Αν θέλεις, ξαναδιάβασε τις.
The administrator has disabled public write access.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 21 Oct 2014 15:25 #129

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Για εμένα πας ένα ταξιδάκι εκτός ΕΕ π.χ. Ελβετία, ανοίγεις το λογαριασμό και μετά σε 2-3 ταξίδια των 2 αυτοκινήτων τα πας έξω μετρητά. Με το αεροπλάνο κινδυνεύεις αν σε ψάξουν και σου τα βρουν να έχεις θέμα ακόμη και για νόμιμο χρήμα. Η τράπεζα έξω αν της δείξεις τα συμβόλαια της αγοραπωλησίας είναι καλυμμένη.
The administrator has disabled public write access.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 22 Oct 2014 15:56 #130

Να επαναλάβω τις ερωτήσεις μου, γιατί φαίνεται πως δεν έγινα αντιληπτός, ή κανείς δεν ξέρει να μου πει αυτά που ρώτησα:
Θέλω τη γνώμη σας για το εξής:
Φτάνω στο Βενιζέλο (απέκλεισα το ταξείδι με αυτοκίνητο προς την Ιταλία για διάφορους λόγους) μαζί με την παρέα μου (θα είμαστε δυο για λόγους ασφάλειας) με προορισμό π.χ. τη Φρανκφούρτη.
Στο σημείο που προβλέπεται καλώ τον "υπεύθυνο" και του λέω:
-"Μεταφέρω κάποια χρήματα, και θέλω να τα δηλώσω. Ξέρετε, είναι υποχρεωτικό".

Ερωτήσεις:
Τι θα κάνει αυτός?
Θα μου πει: "Εν τάξει, τα δήλωσες, προχώρα"?
Θα μου δώσει κάποιο χαρτί?
Θα αρχίσει τις ερωτήσεις "Που τα βρήκες" και τέτοια?
Ξέρει κανείς?

Που υπάρχει κόλλημα στην ιστορία? Υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει?

Για τις συμβουλές που πήρα (να τα δηλώσω σαν καταθέσεις, τι να κάνω στην Ελβετία, να πάω με αυτοκίνητο, κλπ) ευχαριστώ, αλλά δεν ρώτησα γι' αυτά.
The administrator has disabled public write access.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 22 Oct 2014 20:59 #131

  • harry (mtm)
  • harry (mtm)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 35
  • Thank you received: 13
  • Karma: 0
Άγιον Πνεύμα wrote:
Να επαναλάβω τις ερωτήσεις μου, γιατί φαίνεται πως δεν έγινα αντιληπτός, ή κανείς δεν ξέρει να μου πει αυτά που ρώτησα:
Θέλω τη γνώμη σας για το εξής:
Φτάνω στο Βενιζέλο (απέκλεισα το ταξείδι με αυτοκίνητο προς την Ιταλία για διάφορους λόγους) μαζί με την παρέα μου (θα είμαστε δυο για λόγους ασφάλειας) με προορισμό π.χ. τη Φρανκφούρτη.
Στο σημείο που προβλέπεται καλώ τον "υπεύθυνο" και του λέω:
-"Μεταφέρω κάποια χρήματα, και θέλω να τα δηλώσω. Ξέρετε, είναι υποχρεωτικό".

Ερωτήσεις:
Τι θα κάνει αυτός?
Θα μου πει: "Εν τάξει, τα δήλωσες, προχώρα"?
Θα μου δώσει κάποιο χαρτί?
Θα αρχίσει τις ερωτήσεις "Που τα βρήκες" και τέτοια?
Ξέρει κανείς?

Που υπάρχει κόλλημα στην ιστορία? Υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει?

Για τις συμβουλές που πήρα (να τα δηλώσω σαν καταθέσεις, τι να κάνω στην Ελβετία, να πάω με αυτοκίνητο, κλπ) ευχαριστώ, αλλά δεν ρώτησα γι' αυτά.

Ξέρω πολλούς που έχουν βγάλει έξω μετρητά αλλά κανείς δεν τα δήλωσε. Λογικά δεν πρέπει να έχεις κάποιο πρόβλημα.

www.frankfurt-airport.com/content/frankf...cy_restrictions.html
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Άγιον Πνεύμα

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 23 Oct 2014 01:58 #132

harry wrote:
Ξέρω πολλούς που έχουν βγάλει έξω μετρητά αλλά κανείς δεν τα δήλωσε. Λογικά δεν πρέπει να έχεις κάποιο πρόβλημα.
www.frankfurt-airport.com/content/frankf...cy_restrictions.html

Πρόβλημα έχεις μόνο αν στα βρουν αδήλωτα. Αλλιώς δεν έχεις.
Στο λινκ που έβαλες (ευχαριστώ και πάλι) λέει:
"When traveling between two countries of the European Union, you are obligated to orally declare cash or cash equivalents to the customs officers if they amount to €10,000 or more."
Στο μιλητό δηλαδή.
Αλλά προς τρίτες χώρες (επομενως και Γερμανία>Ελβετία) πρέπει να τους δώσεις γραπτή δήλωση, λέει.
The administrator has disabled public write access.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 23 Oct 2014 05:02 #133

  • Isidoros
  • Isidoros's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 201
  • Thank you received: 35
  • Karma: 3
Ποιο είναι το πιθανό πρόβλημα το οποίο θέλουμε να αποφύγουμε (αν δε δηλώσουμε βγάζοντας στο εξωτερικό χρήματα που είναι καθαρά και δικαιολογημένα φορολογικώς);
Κάποιο είδος προσεχούς "τιμωρίας" από το ελληνικό φορολογικό σύστημα;
Last Edit: 23 Oct 2014 05:03 by Isidoros.
The administrator has disabled public write access.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 24 Oct 2014 06:18 #134

Isidoros wrote:
Ποιο είναι το πιθανό πρόβλημα το οποίο θέλουμε να αποφύγουμε (αν δε δηλώσουμε βγάζοντας στο εξωτερικό χρήματα που είναι καθαρά και δικαιολογημένα φορολογικώς);
Κάποιο είδος προσεχούς "τιμωρίας" από το ελληνικό φορολογικό σύστημα;
Isidoros,
Όλοι οι παπαγάλοι που κόπτονται για "τα λαμόγια που έβγαλαν τα λεφτά στο εξωτερικό" κρατάνε τα προσχήματα, λέγοντας "αν έχουν φορολογηθεί κανονικά, δεν υπάρχει πρόβλημα, ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων έχουμε".
Αυτούς, εγώ, δεν τους πιστεύω.
Επίσης δεν πιστεύω και τα περί "κεφαλαιακής επάρκειας" των εδώ τραπεζών. Κάποια στιγμή υπάρχει πιθανότητα να σκάσει κάποιο κανόνι, δεν μπορώ να προβλέψω τι ακριβώς κανόνι θα ειναι, πάντως τα 160δις καταθέσεων (που με τις σημερινές τιμές μπορούν να αγοράσουν 1,6 δις βαρέλια πετρελαίου, ή 20 εκ. τόνους κρέας) δεν θα μπορούν να αγοράσουν τα αγαθά που (υποτίθεται ότι) μπορούν σήμερα. Δεν βγαίνυν τα νούμερα, αυτό είναι που με φοβίζει.
Όταν αυτό γίνει σαφές, τότε θα βρεθούν πολλοί καλοθελητές (ήδη υπάρχουν) που θα πουν: Ναι, κουρέψαμε τις καταθέσεις των πατριωτων Ελλήνων που είχαν τα λεφτά τους εδώ (έτσι μεταφράζεται η απομείωση της αγοραστικής αξίας των χρημάτων που είναι κατατεθειμένα), ας κουρέψουμε και αυτούς που τα έβγαλαν έξω για να είμαστε δίκαιοι. Τώρα είναι 2017. Πόσα έβγαλες κύριε έξω το 2013? 300.000 ευρώ? Μάλιστα. Φέρε μου το 25% (75.000) εδώ τώρα, και είσαι έτοιμος. Δεν τα έχεις πια γιατί τα έφαγες στο καζίνο? Δεν πειράζει, έχεις σπίτι. Σου καταλογίζω εγώ τις 75.000, και αν δεν μου τα ακουμπήσεις, στο βγάζω στο σφυρί.

Αυτό το θεωρείς "τιμωρία από το ελληνικό φορολογικό σύστημα" ;
Αν ναι, με έχεις αντιληφθεί.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Isidoros

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 24 Oct 2014 06:35 #135

George wrote:
Η έξω τράπεζα θα σε δει ύποπτα.

Δεν πρόκειται να πιστέψουν οτι το κάνεις για τους λόγους που ανέφερες.
Ναι, και εγώ πιστεύω πως εκεί θα καταλήξει (ΔΟΥ, ΓΓΠΣ).

Για την έξω τράπεζα:
1) Αν σε ξέρει από χρόνια, δεν σε βλέπει ύποπτα.
2) Την ειδοποιείς (πριν πας με το cash) ότι θα πας με cash. Και τους ρωτάς: "Θα σας φέρω αυτά. Προέρχονται από αυτό. Τι θέλετε να σας φέρω επίσης μαζί για να μην έχετε πρόβλημα?" Και σου λένε.
3) Τους λόγους (που σας εξήγησα εδώ) τους ξέρουν καλύτερα κι από μένα κι από σένα. Της δουλειάς είναι οι άνθρωποι, δεν ζούν σε άλλο πλανήτη.
4) Ειδικά για τους Ελβετούς, το "δεν θέλω να είναι traceable το που έχω τα assets μου" είναι απολύτως κατανοητό και δεκτό. Είναι μέσα στην 400 ετών τραπεζική τους φιλοσοφία.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.082 seconds