Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Επενδυση!!!

Επενδυση!!! 19 Feb 2015 00:54 #1

Γεια χαρα σε ολους καλως σας βρηκα.
Ειμαι καινουριος στο φορουμ αλλα και γενικα στον χωρο των επενδυσεων.
Ειμαι 27 χρονων και εχω μαζεψει 20000 επισης μπορω να αποταμιευσω γυρω στα 10000 τον χρονο με παρα πολυ οικονομια.
Το θεμα μου ειναι αυτα τα 20000 τα εχω και καθονται και ψαχνω εναν τροπο επενδυσης ητε σε καποια ακινητο μιας και μενω ακομα με τους δικους μου ητε καπου αλλου, σκευτικα μηπως μαζευα και αλλα λιγα λεφτα και αγοραζα 2 μικρα ακινητα και να αρχιζα να τα νοικιαζω συνεχιζοντας βεβαια να μενω με τους γονεις μου.
Θα χαρω πολυ να ακουσω τις γνωμες σας ευχαριστω!
(ειμαι ανοιχτος να ακουσω καθε ειδους επενδυση)
The administrator has disabled public write access.

Επενδυση!!! 19 Feb 2015 01:50 #2

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Με 20,000 τι ακίνητο να αγοράσεις ; Kαι η αγορά ακινητου τι επενδυση είναι? ισα ισα θα πληρωνεις ενφιαδες,φθορες κλπ
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Επενδυση!!! 19 Feb 2015 02:01 #3

Ευχαριστω για την απαντιση.
Ακινητο για μεινω, περνεις με 20.000-25.000 ενα μετριο τωρα πια.
Καμια αλλη ιδεα? π.χ. προθεσμιακη, να ανοιγα καποια επιχειρηση, να επενδυσω σε ομολογα?
The administrator has disabled public write access.

Επενδυση!!! 19 Feb 2015 04:18 #4

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Ακίνητο για να μείνεις είναι μια σκέψη, ΟΧΙ για να μην πληρώνεις νοίκι (αυτά έχουν ξεφτυλιστεί πια), αλλά για να είναι δικό σου το ντουβάρι (να το κάνεις ότι θέλεις, να μην σε ενοχλούν ιδικτήτες κλπ).
Έχει όμως τα μειονεκτήματα που είδες εδώ γραμμένα νωρίτερα, ΣΥΝ το ότι ακόμα είσαι νέος (και υποθέτω ανύπαντρος) οπότε όταν γίνεις διπλός, με παιδιά κλπ οι προδιαγραφές σου θα αλλάξουν και αυτό που αγόρασες πριν 5-10-15 χρόνια δεν θα σε βολεύει πια, και θα πρέπει να το αποχωριστείς.

Προθεσμιακή σ' αυτή τη χώρα.... Χμμμμ!

Επιχείρηση? Σαν τι? Να τυλίγεις σουβλάκια?
Εννιά στις δέκα από όσες ανοίγουν, κλείνουν.

Δεν ξέρω φίλε.
Εγώ που επίσης έχω κάτι λεφτά στην άκρη, το ΚΥΡΙΟ μέλημα μου είναι (τις εποχές που ζούμε) να μη χαθούν, όχι να τα αυγατίσω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: alexandros (alexandros1973)

Επενδυση!!! 19 Feb 2015 09:25 #5

  • Voss
  • Voss's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 89
  • Thank you received: 6
  • Karma: 3
.
Last Edit: 20 Feb 2015 15:44 by Voss.
The administrator has disabled public write access.

Επενδυση!!! 19 Feb 2015 12:05 #6

PAVLOS (Pavlitos) wrote:
Ευχαριστω για την απαντιση.
Ακινητο για μεινω, περνεις με 20.000-25.000 ενα μετριο τωρα πια.
Καμια αλλη ιδεα? π.χ. προθεσμιακη, να ανοιγα καποια επιχειρηση, να επενδυσω σε ομολογα?
Κατ'αρχήν δεν μας είπες που έχεις τα λεφτά σου.Αν τα έχεις σε τράπεζα κ σκοπεύεις να τ'αφήσεις εκεί να κάθονται,τότε κάνε μια τρίμηνη προθεσμιακή για να παρεις κανα ψιλό.Επίσης,εκμεταλλεύσου τα προγράμματα των τραπεζών για προσφορές χρεωστικών καρτών,για πόντους,επιστροφές κλπ,κλπ...Όλο κ κάτι θα κερδίσεις.Το ποσόν που έχεις μαζέψει είναι πολύ μικρό για επενδύσεις.Αυτό χωρίς καμμιά διαθεση υποτίμησης,έτσι;Τα ομόλογα κ τα σχετικά ΔΕΝ έχουν εγγυημένο κέρδος κ σε πολλές περιπτώσεις θα χάσεις κ μέρος του κεφαλαίου σου.Αν είσαι λίγο τυχερός κ βγάλεις κερδος αυτό θα γίνει σε διάστημα τουλάχιστον 2 ετών.Κ ο χρυσός κανόνας είναι ΠΟΤΕ δεν τζογαρουμε με τις αποταμιεύσεις μας.Αν το κάνουμε τοτε χρησιμοποιούμε το ένα πεμπτο των χρημάτων μας.Θα σε συμβούλεύα να περιμένεις κ όταν μαζέψεις λεφτά να πάρεις ένα άνετο σπίτι σε καλή περιοχή που θα το βρούν κ τα παιδάκια σου αργότερα.Μετα απ'αυτό,κανε ό,τι θέλεις..Τον ΕΝΦΙΑ μην τον φοβάσαι.Τον κατήργησαν οι,στη θεωρία μονο,οικονομολόγοι,που τελικά θα μας μαμήσουν όλους κ μετα θα κάνουν ανα τον κόσμο περιοδείες,θα δίνουν διαλέξεις κ θα ψυχαγωγούν το χαζό ακροατήριό τους λέγοντας πως κατέστρεψαν την Ελλάδα...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 19 Feb 2015 12:08 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Επενδυση!!! 19 Feb 2015 15:58 #7

  • pol
  • pol's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 32
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Το ποσό είναι μικρό για να αγοράσεις ακίνητο. Το μόνο που μπορείς να κάνεις αν επιμένεις σώνει και καλά για ακίνητα είναι να τοποθετήσεις μέρος από αυτά σε εταιρεία που διαχειρίζεται ακίνητα. Αυτή εδώ διαπραγματεύεται στο ΧΑ

grivalia.com/

έχει καλό χαρτοφυλάκιο ακινήτων που νοικιάζει και βασικός μέτοχος είναι η καναδική fairfax που είναι σοβαρή εταιρεία. Μην περιμένεις τρελές αποδόσεις στα λεφτά σου, σε σημερινές τιμές μέρισμα της τάξης του 5%. Αν μπεις σε μια διόρθωση της τιμής ακόμα καλύτερα.
The administrator has disabled public write access.

Επενδυση!!! 19 Feb 2015 19:12 #8

  • ini (inioxo)
  • ini (inioxo)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 167
  • Thank you received: 16
  • Karma: -2
arxikos kane mia protesmiaki. meta mazepse kiala xrimata k epita agorase ena kai kalo akinito- diamerisma. panta omos afine stin akri k reusto dioti den xeroume ti mas ximeroni. distixos to reusto simera apotelh anagkh. k panta entos tou sistimatos dioti me tous elexous pou erxonte vlepe metra gia forofigades an ine ektos sistimatos diskola ta mporis na agorasis kati. sistima leo entos ton trapezon.
The administrator has disabled public write access.

Επενδυση!!! 19 Feb 2015 20:28 #9

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Βάλτα σε (πολύ μεγάλη) τράπεζα στην Ουκρανία, εκτός ΕΕ / Ευροζώνης, για όποιον καταλαβαίνει.

Κόστος τοποθέτησης κάτω των 400 Ευρώ ταξίδι + παραμονή μερικές μέρες εκεί (έχει και καλές πουτ@νες, λεπτομέρειες στο σχετικό θέμα).




Τόκους κάθε μήνα, 12,5% - 13% ετήσια στο Ευρώ, κάρτα ανάληψης από Ελληνικά ΑΤΜ κτλ κτλ.


Έχει και ρίσκο, αλλά τι δεν έχει ρίσκο αν θέλεις απόδοση;


privatbank.ua/ua/depozit/
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.068 seconds