Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 05 Oct 2015 13:42 #10

  • jim7
  • jim7's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 63
  • Thank you received: 11
  • Karma: 2
soto51 wrote:
jim7 wrote:
Απο τις αρχες του 2015 για να δικαιουται καποιο δελτιο βεβαιωση κερδους πρεπει να εκδοθει ονομαστικη αιτηση πληρωμης για την τραπεζα απο τον πρακτορα και ο δικαιουχος να παει με την ταυτοτητα του και την αιτηση πληρωμης στην τραπεζα να εισπραξει το κερδος.Δελτια που εχουν εξαργυρωθει απο πρακτορειο ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΕΡΔΟΥΣ.
Σειρά μου να ζητήσω να το κάνεις πιο λιανά.
Συμπληρώνω ένα τζόκερ.
Το καταθέτω σε ένα πρακτορείο που μου δίνει ένα χαρτάκι σαν αυτό:

Joker.gif


Φεύγω απ' το πρακτορείο.
Κανείς δε με έχει ρωτήσει το όνομα μου.
Το μόνο αποδεικτικό στοιχείο που έχω ότι έπαιξα τζόκερ είναι αυτό το χαρτί. (Αν το χάσω, δεν μπορώ να διεκδικήσω τίποτα).

Γίνεται η κλήρωση.
Κερδίζω 2 εκατ. ευρώ.

Όπως είπα προηγουμένως, αν πάω με αυτό το χαρτάκι στον ΟΠΑΠ θα μου καταθέσουν στην τράπεζα (που θα τους πω ποια) 1.700.000.
ΔΕΝ πάω στον ΟΠΑΠ.
Βρίσκω το νονό της νύχτας που θέλει να ξεπλύνει, του δίνω το χαρτάκι, και μου δίνει 2.100.000.

Πάει αυτός στον ΟΠΑΠ με το χαρτάκι.
Κάνει ότι θα έκανα εγώ, και παίρνει και βεβαίωση για την εφορία του.
Γιατί να μην του τη δώσουν?
Που ξέρουν ότι δεν ήταν αυτός που πλήξρωσε τα €20 στο πρακτορείο, αλλά εγώ?
Τι δεν γίνεται από όλα αυτά που σου είπα?



Και βεβαια γινεται αυτο που λες αρκει να εχεις τις καταλληλες διασυνδεσεις και να εχεις εμπιστοσυνη στον ανθρωπο που θα δωσεις το δελτιο ωστε να γινει η δουλεια χερι με χερι.Και δεν χρειαζεται να εχεις καρδισει 2.100.000. Μπορεις να το κανεις και με δελτια απο 200 ευρω κερδος και πανω.
The administrator has disabled public write access.

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 05 Oct 2015 13:45 #11

  • jim7
  • jim7's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 63
  • Thank you received: 11
  • Karma: 2
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
jim7 wrote:
Απο τις αρχες του 2015 για να δικαιουται καποιο δελτιο βεβαιωση κερδους πρεπει να εκδοθει ονομαστικη αιτηση πληρωμης για την τραπεζα απο τον πρακτορα και ο δικαιουχος να παει με την ταυτοτητα του και την αιτηση πληρωμης στην τραπεζα να εισπραξει το κερδος.Δελτια που εχουν εξαργυρωθει απο πρακτορειο ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΕΡΔΟΥΣ.

Επειδή είμαι άσχετος με τα ΠροΠα κ τα Τζόκερ κ μάλλον έτσι θα παραμείνω..
Αυτό που μαθαίνουμε, οτι κάποιος που κέρδισε, στέλνει τον δικηγόρο του στο πρακτορείο..

Τι γίνεται;
Κερδίζω εγώ, Χ ποσό, κάνω μια εξουσιοδότηση στον δικηγόρο μου, πάει στο πρακτορείο, παίρνει την αίτηση πληρωμής κ μετά...σε ποιόν λογαριασμό θα κατατεθούν τα χρήματα;

Δεν θα αποκαλυφθούν τα στοιχεία μου;
Τώρα, ειδικά, με τα c.c, ούτε να ανοίξω άλλο λογαριασμό μπορώ, ούτε να βάκω συνδικαιούχους..


Η δουλεια πρεπει να γινει πριν πας στο προποτζιδικο.Εκει αναγκαστικα για να εξαργυρωσεις το δελτιο απο ενα ποσο και πανω πρεπει να δωσεις τα στοιχεια σου.
The administrator has disabled public write access.

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 05 Oct 2015 16:40 #12

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
ΥΓ...
Στη θεωρία καλά τα έγραψα..
Στην πράξη...δεν ξέρω...
Δεν έχω μπει σε τεχνικές λεπτομέρειες (όπως μπήκες εσύ), γιατί είναι τόσο απίθανο να συμβει (το να κερδίσω) που είναι χάσιμο χρόνου (τώρα) η επίλυση τους. Οι συζητήσεις μας είναι θεωρητικές εδώ.

Για ένα είμαι σίγουρος:
Ότι ΑΝ συμβεί (το να κερδίσω), δεν θα κολλήσω σε τέτοια τεχνικά θέματα. Θα τα λύσω.
Trust me.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 05 Oct 2015 18:37 by soto51. Reason: Πρόσθεση λέξεων
The administrator has disabled public write access.

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 05 Oct 2015 21:40 #13

soto51 wrote:
ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83) wrote:
Κατά δεύτερον, αν δεν σου είναι κόπος, ναι, καν`το πιο λιανά.
Ευχαρίστως:

Αν κάποιος θέλει να «νομιμοποιήσει» π.χ. 2 εκ. ευρώ μέσω λαχείων, προπο, τζοκερ, λοττο κλπ, τι πρέπει να κάνει?
Πρέπει να βρει κάποιον/κάποιους που έχουν στα χέρια τους τέτοια κερδισμένα δελτία, ΠΡΙΝ πάνε να τα εξαργυρώσουν, και να τους πουν:
-«Ψιτ, φίλε, τι κέρδισες?»
-«20.000 ευρώ».
(Ο τύπος που κέρδισε 20k ευρώ θα πάρει κανονικά «στο χέρι» 17k, μια που (νομίζω) ότι ο φόρος επί κερδών είναι 15%.
Επί πλέον, ΣΗΜΕΡΑ (λόγω CC) θα του βάλουν στην τράπεζα τα 17k, και θα τα παίρνει 420 ανά βδομάδα).
-«Ωραία. Μου δίνεις το δελτίο σου? Αν μου το δώσεις, εγώ σου δίνω 21.000 καθαρά, μετρητά, στο χέρι»
(Το ποσό είναι διαπραγματεύσιμο).

Αυτός που έχει ενδιαφέρον να «ξεπλύνει» 2 εκ. ευρώ, Θα πρέπει:
-Είτε να βρει 10.000 κερδισμένα δελτία των 200 ευρώ.
-Είτε να βρει 1 κερδισμένο δελτίο των 2 εκ. ευρώ.
Ή κάτι ανάμεσα στις δυο περιπτώσεις.

Αυτό που γινόταν μέχρι τώρα ήταν πιο κοντά στην πρώτη περίπτωση: (10.000 δελτία των 200 ευρώ). Γιατί? Γιατί είναι δύσκολο να βρεις τον κερδισμένο των εκατομμυρίων (είναι και λίγοι αυτοί), αλλά κι αν τον βρεις, δύσκολα θα τον πείσεις να του δώσεις 2.100.000 για να σου δώσει το δελτίο του. Οι «κερδισμένοι» των δελτίων (στην πλειοψηφία τους) καμία σχέση δεν έχουν με λεφτά, καταθέσεις, αποδόσεις, κλπ. Δεν έχουν και facilities να διαχειριστούν ξαφνικά εκατομμύρια (που θα τα βάλουν μόλις τα πάρουν?) και δεν είναι και μέλη του tsig ώστε να διαβάζουν και να μαθαίνουν.
Αρχίζουν να ασχολούνται ΑΦΟΥ κερδίσουν (και στο μέτρο που ο καθένας έχει τέτοια δυνατότητα).

Τι γινόταν μέχρι τώρα λοιπόν?
Οι κερδισμένοι των 100 ευρώ (ή και των 1.000, με βάση τον παλιό νόμο) έμπαιναν στο πρακτορείο με το δελτίο στο χέρι, το έδιναν στον προπατζή και έπαιρναν τα λεφτά στο χέρι.
(Το ότι και αυτά τα λεφτά μετά από λίγο θα καταλήξουν πάλι στον ΟΠΑΠ αντί π.χ. να αγοράσουν πετρέλαιο για το σπίτι, ή να πληρώσουν μια δόση, ή έστω να πάρουν δώρο φόρεμα στη γυναίκα τους είναι μια άλλη κουβέντα, και καλύτερα να μη την αρχίσουμε τώρα).

Ο προπατζής (καλά κουμάσια κι αυτοί) ΜΑΖΕΥΕ τα κερδισμένα δελτία που έχει εξαργυρώσει, και όταν μαζευτούν αρκετά ειδοποιεί τον «δικό του» (αυτόν που έχει ενδιαφέρον να ξεπλύνει, εννοώ), λέγοντας: «Έχω τόσα».
Ο οποίος δίνει τα λεφτά στον προπατζή (+κάτι), παίρνει τα κερδισμένα δελτία, και πάει στον ΟΠΑΠ όπου τα δίνει όλα μαζί, παίρνει νόμιμα τα λεφτά ΚΑΙ τη βεβαίωση ότι «κέρδισε τόσα». Αυτό γινόταν. Προφανώς και κάποιοι στον ΟΠΑΠ ήταν μέσα στο κόλπο.
Αυτό, κόπηκε (υποτίθεται. Δεν διάβασα τα άρθρα, γιατί δεν παίζω, οπότε δεν μ’ ενδιαφέρει). Αλλά έστω ότι κόπηκε.

Πάμε τώρα στην 2η περίπτωση:
Ο έχων για ξέπλυμα 2 εκ. ευρώ ΒΡΙΣΚΕΙ τον κερδισμένο των 2εκ. ευρώ ΠΡΙΝ αυτός πάει να εξαργυρώσει.
Του δίνει 2.100.000 ζεστά μετρητά (επαναλαμβάνω: το ποσό είναι διαπραγματεύσιμο), παίρνει το ΕΝΑ δελτίο, πάει στον ΟΠΑΠ και η διαδικασία κατόπιν είναι κανονική. Αυτός ΔΕΝ ΑΝΙΧΝΕΥΕΤΑΙ ότι ξέπλυνε 2 εκ, που να χτυπάνε τον κώλο τους κάτω οι Αλεξιάδηδες.
Γι' αυτό είπα ότι "τα μεγάλα ποσά δεν ανιχνεύονται" εφ' όσον τα δελτία είναι ανώνυμα.

Προσωπικά εγώ:
Δεν παίζω, το είπα. Άντε να παίξω κανα τζόκερ των 10 ευρώ στα 5 χρόνια, αυτή είναι η συχνότητα μου, κι αυτό, αν με τραβήξει καμιά παρέα τύπου «Άντε ρε μαλάκα, πάμε να παίξουμε ένα δεκάρικο, εννιά εκατομμύρια είναι το τζακποτ».
(Συνέβη με το τζακποτ των 9 εκ. προ μηνών - επομένως στατιστικά θα ξαναπάω το 2020. Είχα να πάω από το 2010).
ΑΝ ΕΠΑΙΖΑ ΟΜΩΣ, και ΑΝ ΚΕΡΔΙΖΑ τα 2 εκ., ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ θα έψαχνα να βρω το «νονό» που θέλει να ξεπλύνει, να του δώσω το δελτίο και να πάρω τα 2 εκ. ζεστά και μαύρα, αντί 1.700.000 ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ (δηλαδή 420-420-420-420...) και... βεβαίωση.
Ε, αυτό το ξέπλυμα (του νονού) δεν πιάνεται.

Δε συμφωνείς Ερμή?


Ενδιαφέρουσα η προσέγγισή σου. Στην πρακτική του εφαρμογή οι δυσκολίες υλοποίησης είναι ενδεχομένως ανυπέρβλητες, ιδίως για όσους δεν είναι θαμώνες πρακτορείων, αλλα δεν μπορείς να έχεις και την πίττα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.
The administrator has disabled public write access.

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 05 Oct 2015 21:54 #14

czri wrote:

1) Πχ τα μεγαλα δελτια εντοπιζονται απο τον οπαπ,που σημαινει οτι ο οπαπ βγαζει ανακοινωση πχ. ο νικητης του τζοκερ επαιξε το δελτιο απο την ταδε περιοχη.Που σημαινει οτι μονο απο την περιοχη σου μπορεις να βρεις δελτιο να παρεις,

2) Kατι ακομα,στα δελτια πανω απο 500(200 συνηθως)αναγραφονται τα στοιχεια του νικητη,οποτε ξεχνα το,


3) και αν θες να ''προλαβαινεις'' τους νικητες πριν εξαργυρωσουν θα πρεπει να εισαι ολη μερα σε προπο.


4) Και φυσικα ΑΝ αποφασισει να τα δωσει σε εσενα τα δελτια ο προποτζης(γιατι θα εχει και αλλες προσφορες).

5) Και οι περισσοτεροι νικητες ζητανε και την αποδειξη πληρωμης και για φορολογικη χρηση και γιατι ειναι δικαιωμα τους!

Κατ`αρχάς ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!

1) Δεν μπορείς να παίξεις ένα δελτίο κατά την διάρκεια ενός ταξιδιού (εκτός τόπου κατοικίας σου) ή κατά την μετάβαση σε άλλη περιοχή της πόλεώς σου (μένεις στον Περισσό και πας Ηλιούπολη να δεις το "αίσθημα");

2) Δηλ. σαν τί στοιχεία αναγράφονται; Και πόυ τα ξέρουν; Δίνεις τα στοιχεία σου στον προπατζή κατα την κατάθεση;

3) 'Η να φανείς γενναιοδωρος με τον πράκτορα.

4) Αφ`ού υπάρχουν τόσα εμπόδια, πώς θα έχει κι αλλες προσφορές;

5) Με την φοροκαταιγίδα των τελευταίων ετών μου κάνει εντύπωση η συγκεκριμένη πληροφορία. Ενδιαφέρονται να πιάσουν τα όρια για την εισφορά αλληλεγγύης;
The administrator has disabled public write access.

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 05 Oct 2015 22:06 #15

Κατά την μετάβαση σε αυτοτελές θέμα κάπου παράπεσαν και οι 2 παραπομπές:

www.kathimerini.gr/796528/article/oikono...yxerwn-paigniwn-opap

www.tovima.gr/finance/article/?aid=652399
The administrator has disabled public write access.

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 06 Oct 2015 00:10 #16

  • czri
  • czri's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 55
  • Thank you received: 17
  • Karma: 3
ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83) wrote:
czri wrote:

1) Πχ τα μεγαλα δελτια εντοπιζονται απο τον οπαπ,που σημαινει οτι ο οπαπ βγαζει ανακοινωση πχ. ο νικητης του τζοκερ επαιξε το δελτιο απο την ταδε περιοχη.Που σημαινει οτι μονο απο την περιοχη σου μπορεις να βρεις δελτιο να παρεις,

2) Kατι ακομα,στα δελτια πανω απο 500(200 συνηθως)αναγραφονται τα στοιχεια του νικητη,οποτε ξεχνα το,


3) και αν θες να ''προλαβαινεις'' τους νικητες πριν εξαργυρωσουν θα πρεπει να εισαι ολη μερα σε προπο.


4) Και φυσικα ΑΝ αποφασισει να τα δωσει σε εσενα τα δελτια ο προποτζης(γιατι θα εχει και αλλες προσφορες).

5) Και οι περισσοτεροι νικητες ζητανε και την αποδειξη πληρωμης και για φορολογικη χρηση και γιατι ειναι δικαιωμα τους!

Κατ`αρχάς ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!

1) Δεν μπορείς να παίξεις ένα δελτίο κατά την διάρκεια ενός ταξιδιού (εκτός τόπου κατοικίας σου) ή κατά την μετάβαση σε άλλη περιοχή της πόλεώς σου (μένεις στον Περισσό και πας Ηλιούπολη να δεις το "αίσθημα");

2) Δηλ. σαν τί στοιχεία αναγράφονται; Και πόυ τα ξέρουν; Δίνεις τα στοιχεία σου στον προπατζή κατα την κατάθεση;

3) 'Η να φανείς γενναιοδωρος με τον πράκτορα.

4) Αφ`ού υπάρχουν τόσα εμπόδια, πώς θα έχει κι αλλες προσφορές;

5) Με την φοροκαταιγίδα των τελευταίων ετών μου κάνει εντύπωση η συγκεκριμένη πληροφορία. Ενδιαφέρονται να πιάσουν τα όρια για την εισφορά αλληλεγγύης;
1)Αυτο ισως μπορει να αποτελει δικαιολογια αλλα μονο με το σκανδαλο με τα κερδισμενα δελτια θα σε κοιτουν με μισο ματι στην εφορια και ως γνωστον στην Ελλαδα αν δεν γουσταρει τα μουτρα σου ο εκαστοτε υπαλληλος σε καποια υπηρεσια δεν κανεις την δουλεια σου.Ειναι ομως ενα παραθυρακι.
2)Κοιτα αν θες να παρεις αποδειξεις πληρωμων φυσικα δεν γινεται να καθεσαι και να περιμενεις στο προποτζιδικο και με το που πιασει καποιος 200-300-400 ευρω να τρεξεις και να του δωσεις 5-10 ευρω παραπανω και να του παρεις το δελτιο.Οποτε σου μενει η λυση του να παρεις ηδη εξαργυρωμενα δελτια.Ελα ομως που σε δελτια πανω απο 200(500 σε μεγαλυτερα πρακτορεια) στην αποδειξη πληρωμης γραφει τα στοιχεια του νικητη(στα ζηταει ο προποτζης επιτοπου αν βρω φωτο θα ανεβασω ),oποτε δεν μπορεις να εμφανισεις αποδειξεις με αλλα στοιχεια απο τα δικα σου.
3)Τα εξηγησα αναλυτικα πιο πανω
4)Σκεψου οτι αν καποιος χρειαζεται να δικαιολογησει 2-3 χιλιαδες για να μπει σε μικροτερη φορολογικη κλιμακα ε η ευκολη λυση ειναι αυτη.Αν σκεφτεις οτι τα περισσοτερα πρακτορεια θελουν να ειναι νομιμα και δεν μπλεκουν με κερδισμενα δελτια σου μενουν τα πρακτορεια που την κανουν αυτην την δουλεια.Αν εισαι εσυ ομως και αλλοι 100 που θελουν για οποινδηποτε λογο να δικαιολογησουν λεφτα θα ζητησουν απο τους προποτζηδες τα δελτια και ο προποτζης θα τα δωσει εκει που νομιζει αυτος(αναλογα και με το κερδος το δικο του).Μπορει να ειναι μεγαλη διαδικασια ξερω πολλους ομως που προσπαθουν να δικαιολογησουν εστω και λιγα με αυτον τον τροπο.
5)Αυτο δεν μπορουμε να το κρινουμε γιατι ειναι νομιμο δικαιωμα να σου δωσει την αποδειξη σου.Για οποιονδηποτε λογο.Εγω παλιοτερα που επαιζα επαιρνα κερδισμενα χαμενα δελτια και αποδειξεις για να δω τι χανω τι κερδιζω κλπ.Υπαρχουν και περιπτωσεις που παιρνουν αποδειξη πληρωμης καλου κακου,θυμαμαι σε ενα πρακτορειο ενας παππους εφερε ενα δελτιο που κερδιζε 200-300 ευρω και λεει στον πρακτορα δωσε μου μια αποδειξη πληρωμης μηπως χρειαστει για την εφορια(χωρις να ειναι σιγουρος αν χρειαζοταν βεβαια).Και υπαρχουν καποιοι που ζητουν αποδειξη ακριβως για να μην γινεται αυτη η κομπινα(γιατι περι κομπινας μιλαμε).Και να δεις πως ξυνιζουν τα μουτρα οι πρακτορες αν για οποιονδηποτε απο τους λογους που σου ειπα ζητησεις αποδειξη,αν και καποιοι που δεν ειναι μπλεγμενοι δινουν ουτως η αλλως.
Last Edit: 06 Oct 2015 01:07 by czri.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83)
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.081 seconds