Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 05 Oct 2015 01:12 #1

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83) wrote:
Κατά δεύτερον, αν δεν σου είναι κόπος, ναι, καν`το πιο λιανά.
Ευχαρίστως:

Αν κάποιος θέλει να «νομιμοποιήσει» π.χ. 2 εκ. ευρώ μέσω λαχείων, προπο, τζοκερ, λοττο κλπ, τι πρέπει να κάνει?
Πρέπει να βρει κάποιον/κάποιους που έχουν στα χέρια τους τέτοια κερδισμένα δελτία, ΠΡΙΝ πάνε να τα εξαργυρώσουν, και να τους πουν:
-«Ψιτ, φίλε, τι κέρδισες?»
-«20.000 ευρώ».
(Ο τύπος που κέρδισε 20k ευρώ θα πάρει κανονικά «στο χέρι» 17k, μια που (νομίζω) ότι ο φόρος επί κερδών είναι 15%.
Επί πλέον, ΣΗΜΕΡΑ (λόγω CC) θα του βάλουν στην τράπεζα τα 17k, και θα τα παίρνει 420 ανά βδομάδα).
-«Ωραία. Μου δίνεις το δελτίο σου? Αν μου το δώσεις, εγώ σου δίνω 21.000 καθαρά, μετρητά, στο χέρι»
(Το ποσό είναι διαπραγματεύσιμο).

Αυτός που έχει ενδιαφέρον να «ξεπλύνει» 2 εκ. ευρώ, Θα πρέπει:
-Είτε να βρει 10.000 κερδισμένα δελτία των 200 ευρώ.
-Είτε να βρει 1 κερδισμένο δελτίο των 2 εκ. ευρώ.
Ή κάτι ανάμεσα στις δυο περιπτώσεις.

Αυτό που γινόταν μέχρι τώρα ήταν πιο κοντά στην πρώτη περίπτωση: (10.000 δελτία των 200 ευρώ). Γιατί? Γιατί είναι δύσκολο να βρεις τον κερδισμένο των εκατομμυρίων (είναι και λίγοι αυτοί), αλλά κι αν τον βρεις, δύσκολα θα τον πείσεις να του δώσεις 2.100.000 για να σου δώσει το δελτίο του. Οι «κερδισμένοι» των δελτίων (στην πλειοψηφία τους) καμία σχέση δεν έχουν με λεφτά, καταθέσεις, αποδόσεις, κλπ. Δεν έχουν και facilities να διαχειριστούν ξαφνικά εκατομμύρια (που θα τα βάλουν μόλις τα πάρουν?) και δεν είναι και μέλη του tsig ώστε να διαβάζουν και να μαθαίνουν.
Αρχίζουν να ασχολούνται ΑΦΟΥ κερδίσουν (και στο μέτρο που ο καθένας έχει τέτοια δυνατότητα).

Τι γινόταν μέχρι τώρα λοιπόν?
Οι κερδισμένοι των 100 ευρώ (ή και των 1.000, με βάση τον παλιό νόμο) έμπαιναν στο πρακτορείο με το δελτίο στο χέρι, το έδιναν στον προπατζή και έπαιρναν τα λεφτά στο χέρι.
(Το ότι και αυτά τα λεφτά μετά από λίγο θα καταλήξουν πάλι στον ΟΠΑΠ αντί π.χ. να αγοράσουν πετρέλαιο για το σπίτι, ή να πληρώσουν μια δόση, ή έστω να πάρουν δώρο φόρεμα στη γυναίκα τους είναι μια άλλη κουβέντα, και καλύτερα να μη την αρχίσουμε τώρα).

Ο προπατζής (καλά κουμάσια κι αυτοί) ΜΑΖΕΥΕ τα κερδισμένα δελτία που έχει εξαργυρώσει, και όταν μαζευτούν αρκετά ειδοποιεί τον «δικό του» (αυτόν που έχει ενδιαφέρον να ξεπλύνει, εννοώ), λέγοντας: «Έχω τόσα».
Ο οποίος δίνει τα λεφτά στον προπατζή (+κάτι), παίρνει τα κερδισμένα δελτία, και πάει στον ΟΠΑΠ όπου τα δίνει όλα μαζί, παίρνει νόμιμα τα λεφτά ΚΑΙ τη βεβαίωση ότι «κέρδισε τόσα». Αυτό γινόταν. Προφανώς και κάποιοι στον ΟΠΑΠ ήταν μέσα στο κόλπο.
Αυτό, κόπηκε (υποτίθεται. Δεν διάβασα τα άρθρα, γιατί δεν παίζω, οπότε δεν μ’ ενδιαφέρει). Αλλά έστω ότι κόπηκε.

Πάμε τώρα στην 2η περίπτωση:
Ο έχων για ξέπλυμα 2 εκ. ευρώ ΒΡΙΣΚΕΙ τον κερδισμένο των 2εκ. ευρώ ΠΡΙΝ αυτός πάει να εξαργυρώσει.
Του δίνει 2.100.000 ζεστά μετρητά (επαναλαμβάνω: το ποσό είναι διαπραγματεύσιμο), παίρνει το ΕΝΑ δελτίο, πάει στον ΟΠΑΠ και η διαδικασία κατόπιν είναι κανονική. Αυτός ΔΕΝ ΑΝΙΧΝΕΥΕΤΑΙ ότι ξέπλυνε 2 εκ, που να χτυπάνε τον κώλο τους κάτω οι Αλεξιάδηδες.
Γι' αυτό είπα ότι "τα μεγάλα ποσά δεν ανιχνεύονται" εφ' όσον τα δελτία είναι ανώνυμα.

Προσωπικά εγώ:
Δεν παίζω, το είπα. Άντε να παίξω κανα τζόκερ των 10 ευρώ στα 5 χρόνια, αυτή είναι η συχνότητα μου, κι αυτό, αν με τραβήξει καμιά παρέα τύπου «Άντε ρε μαλάκα, πάμε να παίξουμε ένα δεκάρικο, εννιά εκατομμύρια είναι το τζακποτ».
(Συνέβη με το τζακποτ των 9 εκ. προ μηνών - επομένως στατιστικά θα ξαναπάω το 2020. Είχα να πάω από το 2010).
ΑΝ ΕΠΑΙΖΑ ΟΜΩΣ, και ΑΝ ΚΕΡΔΙΖΑ τα 2 εκ., ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ θα έψαχνα να βρω το «νονό» που θέλει να ξεπλύνει, να του δώσω το δελτίο και να πάρω τα 2 εκ. ζεστά και μαύρα, αντί 1.700.000 ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ (δηλαδή 420-420-420-420...) και... βεβαίωση.
Ε, αυτό το ξέπλυμα (του νονού) δεν πιάνεται.

Δε συμφωνείς Ερμή?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 05 Oct 2015 01:53 #2

  • alex.g
  • alex.g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 372
  • Thank you received: 55
  • Karma: 2 (-1)
Και ο νονός σαν πολύ ευγενικός κύριος θα σου έλεγε ορίστε κύριε σωτο παρτε τα λεφτά σας και δώστε μου το δελτίο.. :laugh: Ρε που ζείτε? Και το δελτίο θα σου έπαιρνε και μία δεν θα έβλεπες και μπορεί και να σε καθάριζε.
The administrator has disabled public write access.

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 05 Oct 2015 02:39 #3

  • czri
  • czri's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 55
  • Thank you received: 17
  • Karma: 3
Εγραψα ολοκληρο σεντονι αλλα με πεταξε πφφ..Συνοπτικα,εκτος του φοβου να σε περιμενουν 2-3 πρωτοπαλικαρα του νονου,υπαρχουν πολλες τρυπες στο συστημα αυτο.Πχ τα μεγαλα δελτια εντοπιζονται απο τον οπαπ,που σημαινει οτι ο οπαπ βγαζει ανακοινωση πχ. ο νικητης του τζοκερ επαιξε το δελτιο απο την ταδε περιοχη.Που σημαινει οτι μονο απο την περιοχη σου μπορεις να βρεις δελτιο να παρεις,οι πιθανοτητες σου να κερδισεις εσυ ο ιδιος το τζοκερ ειναι περισσοτερες απτο να βρεις νικητη απτην περιοχη σου παντως.Kατι ακομα,στα δελτια πανω απο 500(200 συνηθως)αναγραφονται τα στοιχεια του νικητη,οποτε ξεχνα το,και αν θες να ''προλαβαινεις'' τους νικητες πριν εξαργυρωσουν θα πρεπει να εισαι ολη μερα σε προπο.Και φυσικα ξεχνα τα δελτια αλλων περιοχων,το δοκιμαζαν γιατροι και δικηγοροι και δεν περναει στην ξυπνια(σε ενα απο τα ελαχιστα ζητηματα που ειναι ξυπνια) εφορια μας.Οποτε παλι μονο απο την περιοχη σου και κατω απο 500 ευρω.Και φυσικα ΑΝ αποφασισει να τα δωσει σε εσενα τα δελτια ο προποτζης(γιατι θα εχει και αλλες προσφορες).Και οι περισσοτεροι νικητες ζητανε και την αποδειξη πληρωμης και για φορολογικη χρηση και γιατι ειναι δικαιωμα τους!Αν σκεφτεις οτι σε μια καλη περιοχη τετοια δελτια(αζητητα,κατω απο 500 και πανω απο 50,και με συμμετοχη του προποτζη)ειναι γυρω στα 10 θα κανεις μηνες να δικαιολογησεις ενα σεβαστο ποσο,δεν αξιζει ο κοπος.Εχω συζητησει με φιλους προποτζηδες που δουλευαν ετσι(με αποδειξεις κλπ) οποτε δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου αυατα που σου λεω.
Last Edit: 05 Oct 2015 02:40 by czri.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83)

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 05 Oct 2015 03:14 #4

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
alex.g wrote:
czri wrote:
Παιδιά, όπως νομίζετε.
Εγώ σας λέω ένα πράμα:
Αν κέρδιζα 2 εκ., μέσα στο εξάμηνο που έχει ο καθένας για να εξαργυρώσει το δελτίο του θα έχω βρει 2.100.000 μετρητά, και δεν θα είχα αρκεσθεί στο 1.700.000 που θα ήθελε ο ΟΠΑΠ να μου βάλει στην τράπεζα.

Όσο για το "γεωγραφικό" του πράματος, ας είναι πουλημένο από όπου θέλει το δελτίο. Από το προπατζίδικο των Γρεβενών π.χ. Γιατί αποκλείεται κάποιος που πήγε ταξίδι στα Γρεβενά να μπήκε στο προπατζίδικο και να κατέθεσε ένα τζόκερ? Του ζήτησαν όνομα? Θα του ζητήσουν αποδεικτικά ότι πήγε στα Γρεβενά, όταν πάει να το εξαργυρώσει στον ΟΠΑΠ?

Το πρόβλημα μου δεν είναι εκεί.
Το πρόβλημα μου είναι ότι αποκλείεται να κερδίσω, γιατί δεν παίζω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 05 Oct 2015 05:02 #5

  • jim7
  • jim7's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 63
  • Thank you received: 11
  • Karma: 2
Απο τις αρχες του 2015 για να δικαιουται καποιο δελτιο βεβαιωση κερδους πρεπει να εκδοθει ονομαστικη αιτηση πληρωμης για την τραπεζα απο τον πρακτορα και ο δικαιουχος να παει με την ταυτοτητα του και την αιτηση πληρωμης στην τραπεζα να εισπραξει το κερδος.Δελτια που εχουν εξαργυρωθει απο πρακτορειο ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΕΡΔΟΥΣ.
The administrator has disabled public write access.

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 05 Oct 2015 05:37 #6

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
jim7 wrote:
Απο τις αρχες του 2015 για να δικαιουται καποιο δελτιο βεβαιωση κερδους πρεπει να εκδοθει ονομαστικη αιτηση πληρωμης για την τραπεζα απο τον πρακτορα και ο δικαιουχος να παει με την ταυτοτητα του και την αιτηση πληρωμης στην τραπεζα να εισπραξει το κερδος.Δελτια που εχουν εξαργυρωθει απο πρακτορειο ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΕΡΔΟΥΣ.
Σειρά μου να ζητήσω να το κάνεις πιο λιανά.
Συμπληρώνω ένα τζόκερ.
Το καταθέτω σε ένα πρακτορείο που μου δίνει ένα χαρτάκι σαν αυτό:

Joker.gif


Φεύγω απ' το πρακτορείο.
Κανείς δε με έχει ρωτήσει το όνομα μου.
Το μόνο αποδεικτικό στοιχείο που έχω ότι έπαιξα τζόκερ είναι αυτό το χαρτί. (Αν το χάσω, δεν μπορώ να διεκδικήσω τίποτα).

Γίνεται η κλήρωση.
Κερδίζω 2 εκατ. ευρώ.

Όπως είπα προηγουμένως, αν πάω με αυτό το χαρτάκι στον ΟΠΑΠ θα μου καταθέσουν στην τράπεζα (που θα τους πω ποια) 1.700.000.
ΔΕΝ πάω στον ΟΠΑΠ.
Βρίσκω το νονό της νύχτας που θέλει να ξεπλύνει, του δίνω το χαρτάκι, και μου δίνει 2.100.000.

Πάει αυτός στον ΟΠΑΠ με το χαρτάκι.
Κάνει ότι θα έκανα εγώ, και παίρνει και βεβαίωση για την εφορία του.
Γιατί να μην του τη δώσουν?
Που ξέρουν ότι δεν ήταν αυτός που πλήξρωσε τα €20 στο πρακτορείο, αλλά εγώ?
Τι δεν γίνεται από όλα αυτά που σου είπα?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 05 Oct 2015 11:27 #7

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
jim7 wrote:
Απο τις αρχες του 2015 για να δικαιουται καποιο δελτιο βεβαιωση κερδους πρεπει να εκδοθει ονομαστικη αιτηση πληρωμης για την τραπεζα απο τον πρακτορα και ο δικαιουχος να παει με την ταυτοτητα του και την αιτηση πληρωμης στην τραπεζα να εισπραξει το κερδος.Δελτια που εχουν εξαργυρωθει απο πρακτορειο ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΕΡΔΟΥΣ.

Έτσι κι αλλιώς από ένα ποσό και πάνω δεν εξαργυρώνεται στα πρακτορεία
The administrator has disabled public write access.

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 05 Oct 2015 12:14 #8

jim7 wrote:
Απο τις αρχες του 2015 για να δικαιουται καποιο δελτιο βεβαιωση κερδους πρεπει να εκδοθει ονομαστικη αιτηση πληρωμης για την τραπεζα απο τον πρακτορα και ο δικαιουχος να παει με την ταυτοτητα του και την αιτηση πληρωμης στην τραπεζα να εισπραξει το κερδος.Δελτια που εχουν εξαργυρωθει απο πρακτορειο ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΕΡΔΟΥΣ.

Επειδή είμαι άσχετος με τα ΠροΠα κ τα Τζόκερ κ μάλλον έτσι θα παραμείνω..
Αυτό που μαθαίνουμε, οτι κάποιος που κέρδισε, στέλνει τον δικηγόρο του στο πρακτορείο..

Τι γίνεται;
Κερδίζω εγώ, Χ ποσό, κάνω μια εξουσιοδότηση στον δικηγόρο μου, πάει στο πρακτορείο, παίρνει την αίτηση πληρωμής κ μετά...σε ποιόν λογαριασμό θα κατατεθούν τα χρήματα;

Δεν θα αποκαλυφθούν τα στοιχεία μου;
Τώρα, ειδικά, με τα c.c, ούτε να ανοίξω άλλο λογαριασμό μπορώ, ούτε να βάκω συνδικαιούχους..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Εξαργύρωση κερδών από ΟΠΑΠ 05 Oct 2015 12:28 #9

soto51 wrote:
Βρίσκω το νονό της νύχτας που θέλει να ξεπλύνει, του δίνω το χαρτάκι, και μου δίνει 2.100.000.

Τι δεν γίνεται από όλα αυτά που σου είπα?

Αυτό που λένε τα παιδιά πιο πάνω, είναι πως υπάρχει η πιθανότητα να σου πάρει το λαχείο ο νονός, χωρίς να σου δώσει τα λεφτά..
Διόλου απίθανο..

Στην περίπτωση που θες να παίξεις με τους δικούς σου όρους, κάνεις το εξής..
Πας στην Ομόνοια κ βρίσκεις τον πιο εξαθλιωμένο μετανάστη..

Του δίνεις ότι εσύ επιθυμείς κ πάτε μαζί σε ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας.
Αγοράζεις καρτοκινητό κ ο αριθμός εκδίδεται στο όνομά του..

Με αυτό το κινητό επικοινωνείς με τον μαφιόζο..

Κανονίζεις να συναντηθείτε για να σου δώσει τα λεφτά, σε χώρο με πολύ κόσμο κ μεσημέρι..

Ας πούμε σε ένα κεμπαπτζίδικο στο Μοναστηράκι..
Έχεις το λαχείο στην τσέπη κ αυτός έχει τα λεφτά, σε οικολογική τσάντα απο κάβα, απο κατάστημα με γραβάτες, απο γνωστό παπουτσάδικο κλπ...

Σου αφήνει την τσάντα, τον κερνάς τα κεμπαπ κ φεύγεις πρώτος..

Έχεις κ έναν φίλο να σε παρακολουθεί διακριτικά στο διπλανό τραπέζι..
Έτσι κ αλλιώς κ αυτός το ίδιο θα κάνει..
Ξεφορτώνεσαι το κινητό κ....run like hell...

ΥΓ...
Στη θεωρία καλά τα έγραψα..
Στην πράξη...δεν ξέρω...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.078 seconds