Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 14 Feb 2012 01:43 #1

  • NTT
  • NTT's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 19
  • Karma: 0
τελικα ρε παιδια υπαρχει τροπος για μεταφορα χρηματων σε τραπεζα εξωτερικου ! την οποια να μπορεις να ελεγχεις τα χρηματα σου και να ειναι και ασφαλη ??? τι προτεινετε ?? ευχαριστω
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 14 Feb 2012 11:15 #2

  • Turms
  • Turms's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 132
  • Thank you received: 21
  • Karma: 0 (1)
ασφαλη ειναι σχετικο...100% ασφαλη μαλλον θα ειναι σε μια θυριδα στην Ελβετια...αλλιως σε οποια τραπεζα και αν τα βαλεις, δεν ξερεις 100% τι θα γινει
πιο ασφαλη απο Ελλαδα προφανως ειναι πιο ευκολο να το βρεις....

κατα τα αλλα, πας σε μια τραπεζα της ΕΕ (για πιο ευκολα) και ανοιγεις ενα λογ/μο
αλλα αυτο παιζει απο χωρα σε χωρα
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 14 Feb 2012 23:36 #3

  • waverunner
  • waverunner's Avatar
Turms wrote:
ασφαλη ειναι σχετικο...100% ασφαλη μαλλον θα ειναι σε μια θυριδα στην Ελβετια...αλλιως σε οποια τραπεζα και αν τα βαλεις, δεν ξερεις 100% τι θα γινει
πιο ασφαλη απο Ελλαδα προφανως ειναι πιο ευκολο να το βρεις....

κατα τα αλλα, πας σε μια τραπεζα της ΕΕ (για πιο ευκολα) και ανοιγεις ενα λογ/μο
αλλα αυτο παιζει απο χωρα σε χωρα


φιλε, τσολιας εντελως εισαι?
δεν ανοιγει ετσι ευκολα λαγαριασμος Π.Χ εγω πηγα ολλανδια προχθες, και γυρναγα απο τραπεζα σε τραπεζα, π.χ η ING δεν σου ανοιγει
λογαριασμο εαν δεν εισαι μονιμος κατοικος ολλανδιας.
Τελικα και ενω είίμουν ετοιμος να καταθεσω σε κάποια κοπέλα, στην RED LIGHT DESTRICT, μου ανοιξε λογαριασμο η abn-amro bank
με δικαιολογητικα το διαβατηριο μου, και μια βεβαιωση μονιμου κατοικιας ,επισημα μεταφρασμενη.
Γυρισα ελλαδα, οταν καιγοταν η αθηνα, εκανα το transfer και σωθηκα.
το επιτοκιο που μου δωσανε οι εβραιοι , ήταν 2.7 % και επισης μου εδωσαν ενα κομπιουτερακι για να κανω μεταφορες χρηματων
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 14 Feb 2012 23:53 #4

  • NTT
  • NTT's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 19
  • Karma: 0
πρεπει να εχεις δικιο ! εσυ εισαι μονιμος κατοικος ολλανδιας ??? η εκανες καποιο τρικ ?τι αλλα δικαιολογητικα ηθελαν ?? εχεις καποιο τηλ να επικοινωνησω ??
Last Edit: 14 Feb 2012 23:55 by NTT.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15 Feb 2012 19:22 #5

  • waverunner
  • waverunner's Avatar
NTT wrote:
πρεπει να εχεις δικιο ! εσυ εισαι μονιμος κατοικος ολλανδιας ??? η εκανες καποιο τρικ ?τι αλλα δικαιολογητικα ηθελαν ?? εχεις καποιο τηλ να επικοινωνησω ??

φιλαρακο , για να σε βοηθησω, δεν ειμαι κατοικος ολλανδιας, μενω ελλαδα. απλά ειχα παει 3-ημερο και σταθηκα τυχερος ανοιγοντας bank account εκει, σε τραπεζα με ΑΑΑ, αξιολογημενη.
Για να μην ταλαιπωρησε, τσαμπα, παρε τηλ στο 0031102411720, πάτα το 4 για να βγεις σε αγγλικο μενου, και μιλα με καποιον υπαλληλο στην εξυπηρετηση πελατων ή ζητα απο την εξυπερετηση πελατων να σε συνδεσουν με καποιον account manager
. Πες του , ότι θες να γινεις international customer στην AMRO BANK , και θα σου πει αυτος ακριβως τι να κανεις.....
Πηγαινεις αμστερνταμ, πινεις τις μπυρες σου, ανοιγεις λογαριασμο και μετα γυρνας πισω στην μπανανια, και κανεις money transfer
Exει και ελληνες υπαλληλους στην amro του αμστερνταμ, ζητα να σε αναλαβει , ως advisor, καποιος ελληνας, για να συνεννοησε πιο αμεσα.
Εμενα με ανελαβε ενα πακιστανι...δουλευουνε πολλοι μεταναστες υπαλληλοι στην AMRO BANK ΣΤΟ ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 16 Feb 2012 00:00 #6

  • NTT
  • NTT's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 19
  • Karma: 0
φιλε σε ευχαριστω !! ακριβως οι πληροφοριες που ηθελα !! να σαι καλα!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 17 Feb 2012 02:23 #7

Υπάρχει και η επιλογή της Βουλγαρίας. Οποιον ενδιαφέρει, ας δει το σχετικό νήμα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 17 Feb 2012 04:18 #8

  • Turms
  • Turms's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 132
  • Thank you received: 21
  • Karma: 0 (1)
waverunner wrote:
Turms wrote:
ασφαλη ειναι σχετικο...100% ασφαλη μαλλον θα ειναι σε μια θυριδα στην Ελβετια...αλλιως σε οποια τραπεζα και αν τα βαλεις, δεν ξερεις 100% τι θα γινει
πιο ασφαλη απο Ελλαδα προφανως ειναι πιο ευκολο να το βρεις....

κατα τα αλλα, πας σε μια τραπεζα της ΕΕ (για πιο ευκολα) και ανοιγεις ενα λογ/μο
αλλα αυτο παιζει απο χωρα σε χωρα


φιλε, τσολιας εντελως εισαι?
δεν ανοιγει ετσι ευκολα λαγαριασμος Π.Χ εγω πηγα ολλανδια προχθες, και γυρναγα απο τραπεζα σε τραπεζα, π.χ η ING δεν σου ανοιγει
λογαριασμο εαν δεν εισαι μονιμος κατοικος ολλανδιας.
Τελικα και ενω είίμουν ετοιμος να καταθεσω σε κάποια κοπέλα, στην RED LIGHT DESTRICT, μου ανοιξε λογαριασμο η abn-amro bank
με δικαιολογητικα το διαβατηριο μου, και μια βεβαιωση μονιμου κατοικιας ,επισημα μεταφρασμενη.
Γυρισα ελλαδα, οταν καιγοταν η αθηνα, εκανα το transfer και σωθηκα.
το επιτοκιο που μου δωσανε οι εβραιοι , ήταν 2.7 % και επισης μου εδωσαν ενα κομπιουτερακι για να κανω μεταφορες χρηματων

οχι τσολιας δεν ειμαι. Αν και πηγα προεδρικη φρουρα στον στρατο.
Και οχι δεν ανοιγει ετσι ευκολα λογ/μος
και εμενα μου ζητασαν μονιμη κατοικια, αλλα απο οτι διαβασα εδω μεσα σε καποιους δεν ζητσαν τιποτα για μονιμη κατοικια.
Και οπως ειπα απο χωρα σε χωρα παιζει
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 18 Feb 2012 00:25 #9

  • NTT
  • NTT's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 19
  • Karma: 0
Σωτήρης wrote:
Υπάρχει και η επιλογή της Βουλγαρίας. Οποιον ενδιαφέρει, ας δει το σχετικό νήμα.
παντως εγω μιλησα με την εμπορικη αν γινεται να ανοιξω λογαριασμο απο εδω !!! και ειπαν δεν γινεται
!!!
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.137 seconds