Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: Kατάθεση εξωτερικού

Kατάθεση εξωτερικού 11 Dec 2010 09:15 #1

  • pan77
  • pan77's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Karma: 0
Καλημέρα , προβληματισμένος κι εγώ με τις καταθέσεις στην Ελλάδα , σκέφτομαι σοβαρά να κάνω έμβασμα σε λογαριασμό που έχει φίλος στο Παρίσι και συγκεκριμένα στην Βank Νational Paris, αποφευγοντας τη διαδικασία να ανοίξω εγώ λογαριασμό στο εξωτερικό.
Μπορείτε να με συμβουλέψετε εαν τυχόν υπάρχουν κίνδυνοι στην προκειμένη περίπτωση ?

Σαφώς και με το φίλο εκεί υπάρχει μεγάλη εμπιστοσύνη.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Kατάθεση εξωτερικού 11 Dec 2010 14:40 #2

  • xxx
  • xxx's Avatar
φιλε μου εγω πρωτιστως σε ταρακουναω στο θεμε της εμπιστοσυνης του φιλου.......Ποτε μην προκαταβαλλεις κατι εκ των πρωτερων....Βαζε παντα στο μυαλο σου ολες τις περιπτωσεις...Καλη τυχη φιλε μου οτι και αν κανεις....;)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Kατάθεση εξωτερικού 12 Dec 2010 14:31 #3

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
Αν δεν ανοίξεις δικό σου λογαριασμό, μη στείλεις ούτε cent.
Μη βασίζεσαι σε καμιά "εμπιστοσύνη" ούτε προς φίλους, ούτε προς συγγενείς, τουλάχιστον στα οικονομικά θέματα, γιατί θα βρεθείς προς οδυνηρών εκπλήξεων.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Kατάθεση εξωτερικού 12 Dec 2010 15:29 #4

  • opioasxetos
  • opioasxetos's Avatar
Και ας πούμε ότι ο φίλος σου είναι αξιόπιστος.
Αν αύριο διαβεί το κατώφλι του μάταιου αυτού κόσμου οι συγγενείες και κληρονόμοι του θα σου τα δώσουν τα λεφτά σου;
χαχαχαχα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Kατάθεση εξωτερικού 05 Jan 2011 18:35 #5

  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ's Avatar
Θα ήθελα τη γνώμη του φίλτατου Τσιγγούνη : σκέπτομαι να στείλω τις οικονομίες μου στο Ηνωμένο Βασίλειο μέσω της CITIBANK . Η τράπεζα αυτ'η είναι αξιόπιστη και πιστεύεις ότι η όλη ιδέα είναι σωστή; Αν έχεις άλλη εναλλακτική λύση σε παρακαλώ να την αναφέρεις
The administrator has disabled public write access.

Απ: Kατάθεση εξωτερικού 05 Jan 2011 20:34 #6

Φίλε Δημήτριε, καμία τράπεζα δεν είναι στο απυρόβλητο. Ακόμα και οι "μεγάλες" μπορεί να χρεοκοπήσουν. Φυσικά υπάρχει ο αντίλογος ότι δεν αφήνουν τέτοιες τράπεζες να χρεοκοπήσουν γιατί οι συνέπειες είναι τρομακτικές και όποτε υπάρχει ανάγκη, τους κάνουν ενέσεις ρευστότητας. Όμως μην ξεχνάμε τι έγινε με την Lehman.
Παρόμοια η οικονομία της Αγγλίας είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από αυτήν της Ελλάδας, όπως και η οικονομία των περισσότερων χωρών. Όμως, για παράδειγμα, πιθανή πτώχευση της Ιρλανδίας θα προκαλέσει ισχυρούς κλυδωνισμούς στο Ηνωμένο Βασίλειο.
Συνοψίζοντας δεν θα μπορούσα να προτείνω κάποια χώρα ή συγκεκριμένη εναλλακτική καθώς κάθε επιλογή έχει τους κινδύνους της.
Γνῶθι σαὐτόν
Last Edit: 05 Jan 2011 20:35 by Ο Τσιγκούνης (T$ig).
The administrator has disabled public write access.

Απ: Kατάθεση εξωτερικού 17 Jan 2011 14:07 #7

  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ's Avatar
Με το νεο νόμο πρεπει να δηλωθουν στη φορολογικη δήλωση οι καταθεσεις στο εξωτερικο. Φιλε Tsig τι πιστευεις οτι κρυβεται πισω απο αυτη τη κινηση; Αν καποιος δεν εχει προβλημα με το ποθεν εσχες θα εχει προβλημα αν τις δηλωσει;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Kατάθεση εξωτερικού 17 Jan 2011 16:41 #8

Αν και ήδη υπάρχει η υποχρέωση καταβολής στην Ελλάδα του φόρου των τόκων εξωτερικού και άρα αποκαλύπτονται αυτές οι καταθέσεις, με τον νέο νόμο πιστεύω ότι επιχειρούν:
1) να περιορίσουν την εξαγωγή κεφαλαίων και ενδεχομένως να προσδοκούν την εισαγωγή νέων.
2) να διασφαλίσουν την καταβολή των φόρων.
3) ενδεχομένως να κάνουν έλεγχο του πόθεν έσχες.
Λογικά όποιος έχει στις καταθέσεις του δηλωμένο εισόδημα δεν έχει πρόβλημα.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Απ: Kατάθεση εξωτερικού 17 Jan 2011 21:08 #9

  • thrylosveria
  • thrylosveria's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 197
  • Thank you received: 11
  • Karma: 0 (-2)
Ο Τσιγκούνης wrote:
Αν και ήδη υπάρχει η υποχρέωση καταβολής στην Ελλάδα του φόρου των τόκων εξωτερικού και άρα αποκαλύπτονται αυτές οι καταθέσεις, με τον νέο νόμο πιστεύω ότι επιχειρούν:
1) να περιορίσουν την εξαγωγή κεφαλαίων και ενδεχομένως να προσδοκούν την εισαγωγή νέων.
2) να διασφαλίσουν την καταβολή των φόρων.
3) ενδεχομένως να κάνουν έλεγχο του πόθεν έσχες.
Λογικά όποιος έχει στις καταθέσεις του δηλωμένο εισόδημα δεν έχει πρόβλημα.


ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΛΙΑΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ!!!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.060 seconds