Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Page:
  • 1

TOPIC: Απόδοση φόρου τόκων καταθέσεων εξωτερικού για το οικ. έτος 2014

Απόδοση φόρου τόκων καταθέσεων εξωτερικού για το οικ. έτος 2014 02 Jan 2015 16:50 #1

  • paone
  • paone's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Karma: 0
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά σε όλα τα μέλη του Forum.

Σήμερα το πρωί πήγα στη ΔΥΟ της περιοχής μου να ρωτήσω σχετικά με την καταβολή του φόρου των τόκων από καταθέσεις στο εξωτερικό και μου είπαν ότι δεν θα καταβάλλονται μέσα στον Ιανουάριο του επόμενου οικονομικού έτους (όπως έγινε για το οικ. Έτος 2013) αλλά θα τα δηλώσουμε μόνο στο Ε1 και θα πληρωθούν μαζί με τα υπόλοιπα εισοδήματα το καλοκαίρι (εννοείται αυτοτελώς με 15%).
Με παρέπεμψαν στο ν.4172/13 άρθρα 61,62,64.
Τα διάβασα αλλά δεν βλέπω να προκύπτει ξεκάθαρα αυτό που μου είπαν προφορικά.
Επικοινώνησα τηλεφωνικά και με άλλες ΔΟΥ και μου είπαν το ίδιο πράγμα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν παρακολούθησα καθόλου τις εξελίξεις γιατί θεώρησα ότι να πηγαίνεις κάθε Ιανουάριο και να καταβάλεις τον τόκο όλου του έτους (ανεξαρτήτως πότε τον εισέπραξες) ήταν κάτι μόνιμο και θα ίσχυε….κάποια χρόνια…..αλλά βλέπω ότι δεν πρέπει να ευησυχάζεσε ποτέ.
Ισχύει τελικά ότι μου είπαν στη ΔΥΟ ή θα περάσει ο Ιανουάριος και μετά θα ζητάνε και πρόστιμο

Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Απόδοση φόρου τόκων καταθέσεων εξωτερικού για το οικ. έτος 2014 02 Jan 2015 17:31 #2

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Απόδοση φόρου τόκων καταθέσεων εξωτερικού για το οικ. έτος 2014 02 Jan 2015 17:43 #3

  • valtos
  • valtos's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 12
  • Thank you received: 3
  • Karma: 1
Eπιβεβαιώνω και 'γω φίλε, τα ίδια μου είπαν και στη δικιά μου ΔΟΥ.

Αυτά που είπε ο φίλος El_Malak σε παρόμοιο link ισχύουν στο ακέραιο. Καλή χρονιά σε όλους..
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.045 seconds