Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Page:
  • 1

TOPIC: Λογαριασμός με διευθυνση (residency) στη Γερμανία και φορολογικη εδρα στην Ελλαδα

Λογαριασμός με διευθυνση (residency) στη Γερμανία και φορολογικη εδρα στην Ελλαδα 05 Sep 2015 19:58 #1

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Καλησπέρα σας και συγχαρητηρια για το πανέμορφοκαι ενδιαφέρον forum. Εχω το εξής "περιεργο" θεμα που θα ηθελα να συζητησω μαζι σας:
Νωριτερα μεσα στο 2015 επισκεφθηκα τη Γερμανια με σκοπο την ανευρεση δουλειας και εμενα στο σπιτι ενος καλου φιλου για περιπου 3 μηνες (οποτε και επεστρεψα Ελλαδα). Κατα τη διαρκεια της παραμονης μου εκει και λογω των γεγονοτων στην Ελλαδα σκεφτηκα πως θα ηταν καλη ευκαιρια να ανοιξω λογαριασμο. Για να ανοίξω λογαριασμο ως non resident ζητουσαν ενα υψηλο κεφαλαιο και τελικα προχωρησα στο ανοιγμα λογαριασμου ως resident χρησιμοποιώντας τη διευθυνση κατοικιας του φιλου μου και εναν λογαριασμο κινητο που ειχα στο ονομα μου και ερχοταν στη συγκεκριμενη διευθυνση. Το καλο ηταν πως δεν ζητησαν περαιτερω στοιχεια και ενεκριναν το λογαριασμο. Αργοτερα αφοτου εφυγα απο Γερμανια διατηρησα τη διευθυνση του φιλου μου καθως φοβηθηκα πως αν εδινα ελληνικη διευθυνση θα εκλειναν το λογαριασμο. Επισης για τον ιδιο λογο δεν απεστειλα στην τραπεζα το λεγομενο tax exemption application γιατι θα επρεπε σε αυτο να δηλωνω ελληνικη διευθυνση που ειναι και η μονιμη μου.
Για φορολογικους λογους δεν θεωρουμαι resident Γερμανιας καθως εμεινα λιγοτερες απο τις ελαχιστες ημερες που απαιτειται, δεν απεκτησα κεφαλαιο εκει και δεν εχω ιδιοκτησια. Το μονο κεφαλαιο που θα εχω ειναι μερικοι πενιχροι τοκοι απο τον τραπεζικο λογαριασμο. Εδω να σημειωσω πως τα λεφτα που ειχα μεταφερει στο λογαριασμο ειναι ολοασπρα καθως και σκοπευω να δηλωσω στην Ελλαδα πως διαθετω λογαριασμο εξωτερικου και να δηλωσω τα λιγοστα ευρω των τοκων. Δεν θελω μπλεξιματα. Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
1. Κατα ποσο μπορει να εχω προβλημα απο τις φορολογικες αρχες της Γερμανιας η της Ελλαδας απο το γεγονος πως θα φαινομαι ως resident στη Γερμανια ενω δεν ειμαι?
2. Θα πρεπει να υπογραψω και να αποστειλω το exemption application με τα ακριβη φορολογικα μου στοιχεια στην τραπεζα και αν ναι, θα δικαιολογειται να διατηρησω τον λογαριασμο με τη γερμανικη διευθυνση αλλα με φορολογικη διευθυνση στην Ελλαδα; Η πιθανον να εχω προβλημα με τη διατηρηση του λογαριασμου? Η διπλοφορολογηση των τοκων δεν με απασχολει καθως οπως και να εχει θα ειναι ελαχιστοι.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για τη μακροσκελη αναλυση.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Ανακατωσούρης

Λογαριασμός με διευθυνση (residency) στη Γερμανία και φορολογικη εδρα στην Ελλαδα 05 Sep 2015 23:53 #2

  • Turms
  • Turms's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 132
  • Thank you received: 21
  • Karma: 0 (1)
προβλημα με εφοριες δεν νομιζω πως θα εχεις
για την γερμανια εισαι ενας κατοικος εξωτερικου με ενα λογ/μο
σου φορολογουν τους τοκους και τελος

για την ελλαδα εισαι ουτως ή αλλως φορολογικα κατοικος ελλαδας με καταθεσεις εξωτερικου
τωρα τι θα παιχτει με περιουσιολογια κλπ αυτο κανεις δεν το ξερει

παντως κατι παρανομο δεν εχεις κανει

το exemption application δεν ξερω τι ακριβως εννοεις
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμός με διευθυνση (residency) στη Γερμανία και φορολογικη εδρα στην Ελλαδα 06 Sep 2015 01:43 #3

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Το tax exemption ειναι η αιτηση που στελνει η τραπεζα να υπογραψεις οταν δεν υποκεισαι στις γερμανικες φορολογικες αρχες. Στην περιπτωση αυτη νομιζω σε φορολογουν με χαμηλοτερο συντελεστη απ'οτι στους γερμανους φορολογουμενους (νομιζω γλιτωνεις 10-15% καθως οι τοκοι στη γερμανια φορολογουνται με 26% περιπου). Παρ ολα αυτα στην σχετικη αιτηση πρεπει να δηλωσεις την φορολογικη διευθυνση (Ελλαδα) ενω εχω δηλωσει στην τραπεζα, διευθυνση στη γερμανια (και σκεφτομαι πως πιθανον να εχω προβλημα στη διατηρηση του λογαριασμου) Δεν με πειραζει να φορολογουμαι με 10% περισσοτερο αλλα καπου διαβασα πως ειναι απαραιτητο να συμπληρωσεις τη σχετικη δηλωση, με σκοπο να ενημερωσει η τραπεζα τις φορολογικες αρχες της χωρας σου συμφωνα με μια νεα ευρωπαικη directive.
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμός με διευθυνση (residency) στη Γερμανία και φορολογικη εδρα στην Ελλαδα 13 Nov 2015 20:03 #4

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
Σε ποιά Τράπεζα έβαλες, αν επιτρέπεται, τα χρήματά σου ; Δεν υπάρχει πρόβλημα να τους δηλώσεις ελληνική διεύθυνση, τουλάχιστον στις περισσότερες, δεν θα σου κλείσουν τον λογαριασμό.
Ελπίζω να ξεδηλώθηκες όταν έφυγες, για να μην δημιουργήσεις έξτρα χρεώσεις στα κοινόχρηστα του φίλου σου, κι σου τραβήξουν πρόστιμο όταν επιστρέψεις.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.053 seconds